Rafalution lll. – Benítez klamať smie, majitelia nie

Rafael Benítez sa stal manažérom The Reds v lete 2004. Od tej doby toho ponúkol veľa. Poďme si to v niekoľkodielnom seriáli zmapovať.


Nie je klamstvo ako klamstvo. A to ani vtedy, keď ide o dve principiálne navlas rovnaké záležitosti.

Na liverpoolske pomery viac než kritický portál www.liverpool-kop.com ponúkol zaujímavú vec, ktorá mi po rozume chodila už dlhší čas.

Áno, Benítez ani americkí majitelia nie sú pre LFC žiadnou výhrou, na druhej strane je postoj ortodoxných a fundamentálnych fans, o ktorých vieme, že sa zgrupujú pod značkami Share of Liverpool FC či ešte lepšie Spirit of Shankly (SoS), k obom „skupinám“ výrazne odlišný.

Zatiaľ čo sú Američania pravidelne kritizovaní, resp. sú predmetom urážlivých protestných zhromaždení SoS, pričom hlavným problémom, ktorý sa im vyčíta, je to, že klamú, zavádzajú priaznivcov aj futbalovú verejnosť, má taktiež pravidelne klamúci a zavádzajúci Benítez u nich vyárendované miesto nadľudskej bytosti. Aký silný a navyše nadčasový rozmer ponúkol nezabudnuteľný Istanbul 2005.

Nie je klamstvo, keď Benítez povie, že Aquilani bude kvôli zraneniu stáť 4-8 týždňov, pričom realita hovorí o 3,5 mesačnom odklade návratu

Poďme ale k veci. Spirit of Shankly sa ani len slovkom nezmienili o tom, že by im neustále Benítezove odkladania Aquilaniho relevantného návratu na futbalový trávnik, vadili.

7. augusta 2009, teda tesne po Talianovom podpise 5-ročnej zmluvy sa Raafa Rafael vyjadril, že bývalý záložník AS Roma je po operácii členka a potrebuje na plnú rekonvalescenciu 4-8 týždňov.

O dva dni na to Benítez povedal, že po rozhovore s predstaviteľmi rímskeho klubu vie, že Alberto vynechá prvé týždne novej sezóny. Prvé sú v skutočnosti 2, 3, možno 4, nie však 3,5 mesiaca, ako vraví realita.

1. septembra Španiel pozmenil svoj pôvodný názor a hovoril, že Aquialni bude od tohto dňa potrebovať ešte 6-8 týždňov. 12. 9. už mal stredopoliar potrebovať na to, aby sa vrátil do plnej tréningovej záťaže, 14-21 dní.

Skoro o mesiac na to sa situácia nemení a 7. 11. potrebuje Alberto podľa Benítezových slov ešte 2-3 týždne. Ubehne ďalší mesiac a náš odborník znova prináša novú verziu:

„Alberto chce hrať, je zúfalý z toho, ako by už rád nastúpil, ale nechceme nič uponáhľať. Musí si ešte na svoju šancu počkať, pretože ho celý čas sledujeme, napreduje, ale nemôžeme nič riskovať,“ hovorí madridský rodák, ktorý naráža na to, že hráčov členok ešte nie je natoľko ok.

Pár dní pred, keď debutoval v Ligovom pohári na pôde Arsenalu a krátko na to v ligovej premiére proti Birminghamu, hovoril Benítez o futbalistovej nedostatočnej kondičke.

Možno aj tá má vyše 11 týždňov po kúpe Aquilaniho výrazný vplyv na to, že Benítez neustále mení svoje názory. Fans sú ale ticho, pretože Raafa Rafael nie je len taký obyčajný manažér. A Alberto má na konte dva zápasy a 21 minút. Aká že to posila.

Je veľkým klamstvom, keď Gillett jr. s Hicksom uvedú, že Aquilani bude kvôli zraneniu stáť 4-8 týždňov, pričom realita hovorí o 3,5 mesačnom odklade návratu

Ako už bolo spomenuté, úplne opačným príkladom sú George Gillett jr. a Tom Hicks. Tých treba ukameňovať a keby to náhodou ešte nestačilo, aj ich upáliť kdesi za mestom.

Pozrime sa teraz na to, aké prešľapy urobili americkí vlastníci The Reds.

Boli to aj oni, ktorí stáli za pôvodným vyhlásením o dĺžke Aquilaniho rekonvalescencii. Samozrejme ich SoS za to na jednom zo svojich protestných pochodov poriadne počastovala. Netreba pripomínať, že šťavnatými pokrikmi.

Koncom februára 2007, keď odkúpili väčšinový balík akcií LFC, nezabudli sľúbiť, že práce na New Anfielde sa začnú do 60 dní a že pred sezónou 2011/12 bude v Stanley Parku stáť najmodernejší štadión v Európe.

Práce sa síce začali, ale aj veľmi rýchlo zastavili a po uplynutí dvojmesačnej lehoty, kedy sa podľa Američanov malo vyriešiť ešte niekoľko formalít, prišiel protest SoS aj „správneho“ webu RAWK, kde samozrejme chodia a tiež ho aj tvoria len tí najchytrejší a najsprávnejší priaznivci tímu z Anfieldu.

Majiteľom sa tak v apríli 2007 po prvý raz dostalo prívlastku klamári. A toto sa so stúpajúcou intenzitou opakovalo. Dokonca čoraz častejšie. Situácia je dnes taká, že klub si na Mooresove dlhy požičal a kvôli neschopnosti splatiť pôvodné manko sa mu to ešte o čosi navýšilo.

Plus sa otvorenie štadióna najprv preložilo na leto 2002/13, aby sa potom samotná výstavba oddialila na neurčito (stánok by mal byť k dispozícii pred 2017/18). Dôvodom je samozrejme celosvetová hospodárska kríza, ktorá vyšla práve z USA.

Ja aktuálne rozdiel medzi prácou Beníteza a majiteľov nevidím. Obe sú hlboko pod požadovanou latkou, obe Liverpool FC dostali do dnešného stavu. Lámať ale palicu nad jedným a druhého za rovnako zlý výkon chváliť mi príde ako riadne silná káva. Raafa Radael má ale už dlhšiu dobu neotrasiteľnú pozíciu a tomu nezabraňujú ani všemocné médiá, ktoré by ho najradšej videli niekde v ..


You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply