Rafalution VII. – Zahraničný hráč je lepší ako domáci

Rafael Benítez sa stal manažérom The Reds v lete 2004. Od tej doby toho ponúkol veľa. Poďme si to v niekoľkodielnom seriáli zmapovať.


Vynímajúc skvelý vzťah Raafu Rafaela k dvom miestnym futbalistom, pričom je každému jasné, že mám na mysli Gerrarda s Carragherom, rozhodol sa náš génius pokračovať v šľapajach svojho predchodcu Gérarda Houlliera.

A vlastne nielen to, on formulku „zahraničný futbalista je lepší ako domáci“ ešte viac umocnil a tak tu po vyše piatich rokoch jeho pôsobenia na Anfielde máme štatistiku 46 kúpených nebritských (+ Írsko) futbalistov, proti ktorým stojí desiatka kúpených hráčov práve z tejto časti sveta.

Aby sme ale mali čísla kompletné, spomeňme aj predaj. Tam Benítez poslal kade ľahšie rovnako 46 zahraničných futbalistov, aby zvyšných 27 predaných (+ ukončenie kontraktov) bolo buď z Veľkej Británie alebo Írska.

Tu ešte treba dodať, že sa súčasný manažér The Reds hneď po nástupe do funkcie rozhodol, že sa zbaví čo najvyššieho počtu „Houllierových koní“. Po 5,5 roku majú obaja manažéri spoločné len dve mená, ktoré v LFC viedli a to odchovancov Gerrarda s Carragherom.

Plus je tu bratríčkovanie, ktoré je asi prirodzené každému manažérovi. Francúz lipí na Francúzoch, Španiel zasa na Španieloch, či týmto jazykom hovoriacich jedincoch. Nič to, že sa potom z tímu vytráca duch Angličana, ktorý je v hlavne v prostredí tamojšieho futbalu naozajstným dríčom. On nohu zo súboja preč nedá, kopec zahraničných akože hviezd celkom isto. Samozrejme výnimky sú na jednej aj druhej strane.

Za takýmto nákupným počínaním Beníteza ako na piedestáli stojí idea stotožňujúca sa s realitou, že anglickí, či dajme tomu škótski, waleskí, severoírski či írski futbalisti sú predražovaní. Aj pri tomto fakte to ale neplatí úplne stále, na tie výnimky potvrdzujúce uvedené pravidlo, však rodený Madridčan nemá čuch. To veľmi dobre dokumentujú tak zbytočné príchody, ako boli svojho času tie Morientesa, Marka Gonzáleza, Zendena, Palettu, Ajdarevica, Degena, Voronina či Babela.

Španielovi reálne vyjde tak každý 8-9 nákup, o tom, či vyjde dokonale, sa ale dá polemizovať. Takisto ako aj o tom, či konkrétny futbalista splatil tú čiastku, za ktorú do klubu prichádzal. Taký Pepe Reina tak určite urobil, tiež Alonso, kto je ale ďalší? Možno Torres, asi Sissoko, prípadne Arbeloa. V tomto som si ale nie veľmi istý.

Na to, že Raafa Rafael kúpil 55 futbalistov je tých mien nejako málo, nemyslíte?

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply