Rafalution VIII.- Nehasnúca náklonnosť k Lucasovi

Rafael Benítez sa stal manažérom The Reds v lete 2004. Od tej doby toho ponúkol veľa. Poďme si to v niekoľkodielnom seriáli zmapovať.


Lucas Leiva. Jeden z najväčších talentov brazílskeho futbalu ostatných rokov a tiež najmladší držiteľ histórie Bola de Ouro (Zlatá lopta), čo je ocenenie pre najlepšieho hráča jedného ročníka Campeonato Brasileiro (brazílsky národný šampionát), ktorú si svojho času prebrali také mená svetového futbalu, ako Zico, Falcão, Careca, Alex, Fowi, Romario, Kaká či Tévez.

Ďalej kapitán brazílskej 20-ky, hráč schopný hrať v strede poľa tak defenzívnu, ako aj ofenzívnu úlohu. To boli atribúty, ktoré na začiatku pobláznili Beníteza.

A tak prišiel v máji 2007 z Gremia za £5m, čo bola za 20-ročného, v Európe v podstate neznámeho hráča riadna pálka. Peňazí ale v tom čase bolo a tak sa celý transfer pomerne rýchlo zrealizoval. Benítez ho na oficiálnom predstavovaní (26. júla) uviedol slovami: „Som rád, že sa nám podarilo podpísať tak kvalitného hráča a to hlavne preto, že sme hľadali niekoho, kto bude schopný strieľať za LFC góly. Veríme, že sa v Anglicku čo najskôr aklimatizuje.“

Na to, ako sa už v tej dobe prezývaný „Biely Pelé“ uvedie sme si museli počkať do 28. augusta 2007, kedy vo víťaznej odvete kvalifikácie o LM nahradil v 68. min zápasu proti Toulouse (4:0) Moma Sissoka.

Výkony nie sú dôležíté, to správny charakter

Výkonnostne pri svojich úvodných štartoch nenadchol, keďže ale mal Benítez už pomerne jasne vykryštalizovanú kostru mužstva, ako perspektívny náhradník, ktorému nevadí, že bude nastupovať nepravidelne a ešte k tomu si ani tak veľa nezahrá, nemal v tíme prekážať. Navyše tu bola možnosť neustáleho zlepšovania, veď tréningy s hráčmi ako sú Gerrard, Alonso, Hyypiä, Torres a spol. sú pre mladého hráča veľmi vítaným a navyše v rámci výkonnosti povoleným dopingom.

V príprave na 2008/9 naznačil, že by u neho mohlo prísť k hernému zlepšeniu, dostal však pozvánku do brazílskeho nároďáku, aby sa v septembri vrátil do klubu s olympijským bronzom. To Raafu Rafaela len utvrdilo, že má v rodákovi z Douradosu naozaj perspektívnu a tiež kvalitnú voľbu.

Španielsky manažér tak na tlačovkách nielen čoraz viac vyzdvihoval Lucasove výkony, charakter a to ako popri prvej možnosti do základu Alonsovi, dokáže čakať na svoju príležitosť, plus na tréningoch poctivo makať, ale aj stále viac a viac horel akýmsi horúcim citom smerom k svojmu zverencovi.

Zatiaľ čo v 2007/08 odohral 32 zápasov, o rok na to ich mal na konte ešte o 7 viac. Počas 2,5 ročného pôsobenia mal asi toľko svetlých okamihoch, koľko máme prstov na ruke. V hodnotení od 1 do 10, kedy je 10 najlepším číslom, by sa jeho výkony dali označiť známkou 4,5-5. A to ani nemusím byť prehnane kritický.

Benítez má však na vec úplne iný pohľad. On nevidí, že brazílsky futbalista má veľký problém s kreativitou, bránením, že pri 50% vysokých lôpt proste neodhadne ich smer ich letu, z čoho potom vyplýva množstvo drobných faulov, nepríjemné štandardky no a tie LFC bráni katastrofálne. Výsledok si potom urobte sami.

A tak si bývalý hráč Gremia a dnes dokonca člen kádra brazílskej seniorskej reprezentácie môže byť istý, že je neodmysliteľnou súčasťou základnej zostavy.

Základ bez Lucasa by nebol základom

Tejto cti sa mu dostalo po letnom odchode Alonsa do Realu Madrid, keď mal nahradiť práve Xabiho schopnosti tvorcu hry. Lucasovi sa však nedarí meniť zápasový rytmus či posielať presné kolmice na ofenzívne zabijácke duo Gerrard – Torres. Už v letnej príprave odohral najviac minút spomedzi všetkých hráčov, medzi absolútne najvyťažovanejších hráčov patrí aj v riadnej sezóne. Nám sa potom zostáva spýtať len smutné: „Prečo práve takéto poleno?“

Lucas dal vo vyše 90 štartoch za The Reds 4 góly, čo dokonale neguje vetu, ktorou ho Raafa Rafael po príchode z Gremia predstavil. Smerom dopredu nedokáže vymyslieť zhola nič. Za zápas má loptu na nohe možno aj častejšie ako ostatní, faktom ale je, že ju aj najčastejšie prihrá najbližšiemu spoluhráčovi na 2 metre. Jeho pravidelné pozičné hrúbky robia problémy už aj tak dosť neistej obrane, zamestnávajú Mascherana viac, ako by bolo slušné. Torres so Gerrardom sa len sklamane pozerajú smerom dozadu vediac, že normálna prihrávka nepríde.

Lucasova hra vo vzduchu je asi tak žalostná ako tá pozičná. Pri Brazílčanoch máme pocit, že sa narodili s loptou na nohe, že im ani tie najzložitejšie herné situácie nerobia problém, pretože ich poväčšine riešia s gráciou a akousi ľahkosťou pohybu. 22-ročný hráč Liverpoolu je však skôr výnimkou potvrdzujúcou toto pravidlo. On nielenže zložité situácie nezvláda, on výrazne prepadá aj v tých, ktoré bežne v pohode zvládajú prípravkari.

Nám teda zostáva záhadou, čím tento stredopoliar Benítezovi učaroval. O tom, že tvrdo maká, má správny charakter sme už počuli asi milión krát, ak si ale v rýchlosti prejdeme jeho vyjadrenia, je jasné, že on nikdy nič kritické smerom k tímu, či práci Beníteza ani len nenaznačil. Dokonca ani bulvár ho nespája s najrôznejšími výmyslami, ktoré už mnohým hráčom dokázali poriadne podkúriť.

Raafa Rafael teda stále verí, že má v Lucasovi kvalitu, ktorá je ale ževraj neprajníkmi nedocenená a Španiel ani slová kritikov nechápe, veď kde inde by našiel takého skvelého futbalistu, akým je práve ten, kto má v dlhodobých kontúrach nahradiť Steveho Gerrarda. A Albertovi Aquilanimu zostáva len so smutným výrazom na tvári nasucho pregĺgať.

Aj taký je futbalový život a v Kocúrkove, ktorý poznáme aj pod názvom LFC je možné naozaj všetko. Hlavne vtedy, keď má na manažérskom poste nadpozemskú a navyše neomylnú bytosť.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply