Prestupový rok 2018 priniesol LFC rekordné ročné výnosy

Liverpool FC pred týždňom zverejnil finančné výsledky za minulý rok.

Celkovo klub minul na prestupy hráčov 190 miliónov libier. Tímu sa na ihrisku darí, čo pozitívne ovplyvňuje klubové financie. Čo sme sa vlastne dozvedeli?

 • čiastka 190 miliónov libier minutá na prestupy za rok je zatiaľ najvyššou v histórií
 • majitelia pokračujú v investovaní do klubovej infraštruktúry
 • podpísanie ôsmych nových sponzorov
 • rekordné ročné tržby z predaja dresov (ten pamätný mám aj ja)
 • Liverpool FC poskočil v rebríčku Deloitte Football Money League o dve priečky na 7. miesto
 • na sociálnych sieťach pribudlo LFC 60 miliónov followerov

Do klubovej pokladnice pribudlo z predaja hráčov 137 miliónov libier. Túto sumu vedenie navýšilo na rovných 190 miliónov libier, ktoré dostal manažér Jurgen Klopp na prestupy. Do konca mája 2018 prišli Mohamed Salah, Virgil van Dijk, Andy Robertson, Alex Oxlade-Chamberlain a Dominic Solanke. Z Liverpoolu odišli Philippe Coutinho, Mamadou Sakho, Lucas Leiva a Kevin Stewart. V lete prišli do tímu Naby Keita, Fabinho, Alisson Becker a Xherdan Shaqiri. Posledných menovaných vedenie kúpilo, aby posilnilo užší káder.

Celkové výnosy sa zvýšili za rok o 90 miliónov libier, celkovo teda 455 miliónov £. Poukazuje to na pokračujúci rast naprieč celým klubom a umožní vedeniu aj naďalej investovať do hráčskeho kádra. Príjmy z televíznych prenosov priniesli zisk 220 miliónov £, čo predstavovalo nárast o 66 miliónov £. Komerčné príjmy sa zvýšili o 17 miliónov na 154 miliónov, príjem z jedného zápasu o 7 miliónov na celkových 81 miliónov libier.

Väčšina týchto nárastov bola následkom kvalifikovania sa do Ligy majstrov a postup až do jej finále. Klub v sezóne 2016/17 nehral žiadnu európsku súťaž. Zisk pred zdanením bol v preminulej sezóne 40 miliónov £, v tej minulej 125 miliónov.

Andy Hughes, šéf operatívy Liverpool FC sa o týchto úspechoch vyjadril pre Liverpoolfc.com.

To čoho sme momentálne svedkami je stabilný pokrok, ktorý dosahuje klub v posledných rokoch po finančnej stránke. Tento pokrok a nárast výnosov nám dovolí výraznejšie investovať do hráčskeho kádra, zároveň aj do klubovej infraštruktúry.“

Finančné výsledky sa menia v závislosti ceny prestupu hráča, tiež načasovania platieb. Je z nich jasné ďalšie posilňovanie našej základnej finančnej základne, z ktorej peniaze reinvestujeme do kádra a infraštruktúry.“

Z výročnej správy, ktorá je stará skoro už 12 mesiacov vidíme, že klub používa získané finančné prostriedky na investíciu do mužstva. A nie len to, výstavba tréningového komplexu v Kirkby je v plnom prúde. Po dokončení poskytne pre našich hráčov a zamestnancov prvotriedny komfort a značne zlepší športové zariadenia v Kirkby.“

Liverpool FC sa posunul na siedme miesto v rebríčku Deloitte Football Money League, nakoľko boli navýšené všetky tri finančné toky za minulý rok. Počas tohto obdobia klub podpísal osem nových sponzorských partnerstiev. Napríklad na drese sa objavilo sponzorské logo Western Union, podpísalo sa nové partnerstvo s výrobcom pneumatík Falken Tyres alebo výrobcom detského oblečenia a produktov Joie. Okrem podpisov nových sponzorov boli predĺžené zmluvy so štyrmi terajšími sponzormi. To dokazuje silu týchto partnerstiev, konzistentnosť prinášania hodnôt pre partnerov a celosvetový záujem o Liverpool FC ako taký. Počas tohto obdobia klub oslavoval 125. výročie vzniku. Pamätné dresy boli zatiaľ najobľúbenejšími v histórii klubu a predalo sa ich najviac.

Rast Liverpoolu FC v digitálnom svete bol výrazný. LFC sa stal jedným z najrýchlejšie rozvíjajucich sa futbalových klubov na sociálnych sieťach, z toho len na Instagrame získal 3 milióny nových followerov, čo predstavuje nárast za jeden rok o 71 percent. Liverpoolsky Facebook a Twitter taktiež rástli. Twitter zaznamenal počas sledovaného obdobia záujem 27 miliónov fanúšikov. Platformy sociálnych médií klubu celkovo dosiahli 14 percentnú mieru rastu, pričom celkovo dosiahli viac ako 60 miliónov followerov na digitálnom poli. V máji 2018 mal LFC najviac sledované videá na YouTube ako akýkoľvek klub Premier League predtým a tretinový podiel videní zo všetkých športových klubov na celom svete.

Výnosy zo jedného zápasu na Anfielde sa zdvihli o 7 miliónov, aj vďaka rekonštuovanej tribúne Main Stand, medzi to môžme zarátať aj zvýšenie predaja v pohostinstách z čase vyraďovacej fázy minulej sezóny Ligy majstrov.

Príjmy z televíznych práv Premier League vzrástli o 66 miliónov libier. Momentálne beží druhý rok z trojročnej zmluvy.

 „V klube robíme solídny pokrok. Náklady vo futbale z roka na rok rastú. Je dôležité, aby sme neustále kontrolovali a riadili naše prevádzkové náklady, pre zabezpečenie správneho smeru pre budúci úspech,“ dodal Hughes.

S podporou naších majiteľov chceme pokračovať v nastolenej smere. Chceme dosahovať úspechy na ihrisku a získané prostriedky investovať naspäť do kádra.”

Zdroj: LiverpoolFC.com

6 Comments

 1. johnysheek

  15. februára 2019 at 16:08

  a čo sa platov týka sme sa dostali na 2. miesto v PL za MU a pred MC…

  však na rozdiel od nich máme zazmluvnenú celú kostru tímu na najbližšie 3 resp. 4 sezóny…

  teraz už len treba začať prinášať trofeje..

 2. MengiCZE

  15. februára 2019 at 18:26

  V tomhle sem asi trochu jinej člověk, ale když vidim jak se utraci v MLB tak tady na co si nevyděláme nemáme.

  Každopádně co me překvapilo minuly rok dresy nebyly ke koupi ani ve fanshopu v liverpoolu a to sem tam byl v září
  Teď sem četl ze liverpool stopl prodej letosnich domacich dresů protože už taky nejsou 🤣

 3. robroy

  15. februára 2019 at 19:52

  Nj. financie sú v najlepšom poriadku, klub buduje,prosperuje a zrejme aj zarába.. Tlieska nám pomaly celý Svet..
  Napredujeme teda tak ako to má byt, len polica na trofeje, či poháre zíva prázdnotou. 🙂

 4. keeno

  16. februára 2019 at 20:37

  Som rád, že si to preložil, sixx, čítal som ten článok a chcel som to sem šupnúť aspoň do diskusie v angličtine, lebo kým by som to preložil a napísal, tak by došlo k ďalšiemu , novému finančnému hodnoteniu.

  MonneyBall bol začiatok………

  Na začiatku, keď sa FSG stalo vlastníkom LFC, som bol veľmi skeptický, že opäť američania vlastnia klub, a ešte navyše sa k tomu dostali za babku, a šte aj milovníci bejzbolu, čo už len oni o futbale môžu vedieť, krása príkladu o trpezlivosti a dať šancu najprv, potom kritizovať.

  Dnes hovorím bez nadsázky a otvorene, že chválabohu, že ich tu máme.

  Urobili kopec zlých rozhodnutí, najväčšie fopa hneď na začiatku bol Comolli, na to doplatil Dalglish , chýb zlých rozhodnutí urobili kopec, ale a preto som za nich rád, učili sa na vlastných chybách, zlých rozhodnutiach, posúvali klub krok po kroku tam , kde si ho dnes praje vidieť každý fanúšik roky rokúce, na vrchol, tam kam patrí.

  Nielen, že dokážu minúť financie, ale ešte aj zarábajú, robia presne to, zosobňujú na sto percent myšlienku finančného fair play, o to som radšej, že nás nevlastnia šejkovia, o čom som sníval , keď Liverpool FC , takmer zbankrotoval.

  • sixx

   17. februára 2019 at 15:18

   Tak je, skepticki sme boli pravom. Najma po tom ako sa zachovali ku Kennymu. Co sa im od zaciatku neda upriet ani nahodou ozdravenie financii, dostavba Main Stand, sponzoring a ine. Tam sme TOP. Dalsi rok to bude opat viac – nova sponzorska zmluva na dresy.

   Prichodom Kloppa majitelia vyhrali jackpot. Posledny diel do skladacky.

   Priznavam, tento sposob vedenia klubu mi je ovela blizsi ako to co robil Abra, teraz sejci..

   • keeno

    17. februára 2019 at 16:11

    s tym Kennym Dalglishom / estednes vidim to nepodanie ruky, okrem toho , ze mu nedali cas/ si to vyzehlia ak vyhraju titul

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply