Rodgersova oblíbené a zavádějící „outstanding“: Jak zřídka jsou pravdivé?

Asi každý, kdo alespoň trochu sleduje dění okolo klubu z Anfield Road, si už stihl všimnout, že rozhovory s klubovým manažerem Brendanem Rodgersem skoro pokaždé obsahují slovo vynikající „vynikající“.

Dokonce až tak, že na YouTube vznikl sestřih rozhovorů se Severním Irem nazvaný příznačně „Brendan Rodgers is outstanding“.

Nejedná se však o kompilaci skvělých tahů šéfa lavičky Reds, vidíme spíše Rodgersův „oustsanding“ optimismus.

V téměř pět minut dlouhém videu vidíme celkem 28 pozápasových rozhovorů, ve kterých byli vynikající buď diváci, Rickie Lambert, Simon Mignolet, Steven Gerrard, Joe Allen, Dejan Lovren, soupeřovi manažeři a další.

Na 150 odkoučovaných zápasů na lavičce Reds to není špatná statistika. Navíc v nejednom případě bylo „outstanding“ hned několik.

Jako fanda zklamaný z neschopnosti přivést za L. Suáreze kvalitní náhradu si můžu akorát postesknout, že Rodgers se svými kolegy nedokázal koupit útočníka s aspoň stejným poměrem gólů na zápas, tedy 44/150.

Není pochyb, že v mnoha případech bylo slovo vynikající vypuštěno z úst dvaačtyřicetiletého manažera zcela oprávněně. Dost dalších „outstanding“ rozhovorů je však až zarážejících.

Fotbalový novinář Richard Jolly dokonce doporučuje, aby si Severní Ir koupil slovník synonym a smysl pro nadhled. Jako důkaz nutnosti pořízení dvou důležitých aspektů ke zlepšení nabízí hned několik příkladů.

1. Remíza s bulharským mistrem

Liverpool odcestoval k pátému zápasu ve skupině Ligy Mistrů do Bulharska, kde měl porazit tamního vítěze ligy, Ludogorets.

I když svěřenci Rodgerse ztratili vedení pár minut před koncem, určitě se nejednalo o zápas, ve kterém by si hráči zasloužili, aby je jejich manažer pochválil. Už jenom když si uvědomíme, jaký rozdíl mezi oběma celky je.

„Skvělé úsilí od hráčů, myslím, že byli vynikající,“ řekl o výkonu hráčů 42letý Severní Ir.

Co na tom, že Ludogorets v zápase vyprodukoval více střel (14:6), ale vyhrál i v dalších herních činnostech, jako je držení míče (55:45), nebo rohové kopy (11:2!). Hráči Reds vyprodukovali 21 faulů. Skutečně „outstanding“ hodnocení.

Asi je dobře, že Liverpool nevyhrál, těžko si představit, co by to s Rodgersem udělalo.

Brendan Rodgers

Brendan Rodgers

2. Čtyři střely na bránu? „Outstanding effort and energy“

Minulý rok na podzim přivítali Gerrard a spol. na Anfield Road Hull City. Tým, který na konci sezóny sestoupil, přijel do Liverpoolu až se třetím brankářem. I vzhledem k obrovské převaze v držení míče však ohrozili branku Eldina Jakupovice jen čtyřikrát za celý zápas.

No není to snad výkon hodný obdivu od týmu, který obhajoval druhé místo? Podle Rodgerse určitě, protože přece „hráči ve druhém poločase předvedli vynikající zápal pro hru a energii.“

Brendan Rodgers

Brendan Rodgers

3. Souboje s týmy z Championship

A nejen týmy, které sestoupily, dokázaly zabránit útočným esům Liverpoolu, aby na Anfieldu skórovaly.

Ve čtvrtém kole FA Cupu přijel druholigový Bolton, jenž měl za cíl alespoň protáhnout své působení v nejstarší soutěži světa do odvety.

Vzhledem k neschopnosti Rodgersových svěřenců skončil zápas bezbrankovou remízou. Anglická média se shodla na tom, že tým z Melwoodu měl smůlu, nicméně místo Sterlinga, Lucase Leivu, Boriniho nebo Coutinha chválili skvělou obranu Wanderers. A jak to viděl Rodgers? „Myslím, že jsme hráči LFC byli vynikající.“

Dva pokusy k postupu přes průměrný druholigový tým potřeboval Liverpool i proti Blackburnu. Výhru 1:0 v odvetě lze, spíše než čemukoliv jinému, přičíst výjimečnosti Coutinha, který se dokázal vymanit z průměrnosti, nicméně hodně utrápené vítězství bylo dle slov severoirského manažera ukázkou „vynikajícího výkonu týmu.“

 Brendan Rodgers

Brendan Rodgers

4. Utrápené vítězství na Stoke

Hned první kolo ročníku 15/16 ukázalo, že se Rodgers nenechal vyvést z míry a formu si přenesl do nově zahájené sezóny Premier League.

Zápas (Stoke 1:0), ve kterém se Liverpool trápil od začátku až do konce, rozhodl svou výjimečností nikdo jiný, než Philippe Coutinho krásnou individuální akcí, dle severoirského manažera však tým předvedl vynikající týmový výkon.

A mohli bychom pokračovat, utrápených výher nad průměrnými týmy, kdy Rodgers chválil své svěřence, je dost.

Těžko říct, na některé fanoušky možná tato přehnaně pozitivní rétorika zabírá, ti, co zápasy na vlastní oči neviděli, možná věří hodnocením Severního Ira a řeknou si, že prohrát ve všech soutěžích v jednom roce 17 utkání a skončit 25 bodů za Chelsea bylo jen dílem nespravedlivého osudu.

Brendan Rodgers

Brendan Rodgers

Ať jsou důvody Rodgerse jakékoliv, v mnoha případech by bylo vhodnější, kdyby použil výraz „mediocre“, tedy průměrný.

Protože říct, že výkon týmu v zápase na Ludogoretsi, nebo proti týmům ze středu druhé ligy, byl průměrný, by už tak bylo dost optimistické. A sám Brendan by měl vědět, že každý jeho „outstanding“ výrok posouvá Reds stále více do průměru.

Navíc, pokud remízu s průměrným týmem nazvete vynikajícím výkonem, použitím stejných slov například po výhře nad Manchesterem City, United, Arsenalem nebo Chelsea skutečně kvalitní výkon týmu automaticky devalvujete.

Umět nazývat věci pravými slovy by tak mělo být základní dovedností každého manažera.

 

zdroj: Eurosport

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply