Sami Hyypiä: Pravá liverpoolska legenda

Podhľad späť na dekádu tohto výnimočného Fína v červenom drese.

Pred deviatimi rokmi prišla odpoveď na liverpoolske problémy v obrane v podobe neznámeho Fína hrajúceho dovtedy v holandskej lige za Wilhelm II. Kto mohol tušiť, že o 460 zápasov neskôr sa Sami Hyypiä stane jedným z najlepších obrancov, ktorí poctili trávnik Anfieldu, vôbec. „Slovo legenda sa v poslednom čase používa veľmi benevolentne. Torres zatiaľ nie je legenda,  Owen nie je, Redknapp takisto, Gerrard a Carragher nimi budú, Hyypia JE.“

Sami začal svoju kariéru v MYPA Anjalankoski, kde odohral 96 zápasov a v roku 1992 klubu pomohol k zisku Fínskeho pohára. V tom istom roku debutoval aj na medzinárodnom poli proti Tunisku. Jeho konzistentné výkony v roku 1995 zaujali holandský klub Wilhelm II. Po tom, ako za jeho kapitánovania skončil Wilhelm v lige druhý, zabezpečujúc si tak účasť v Lige majstrov, prikývol Sami na ponuku od Merseysiders.

V máji 1999, keď  Liverpool životne potreboval dynamo do obrany a charizmatického lídra, priviedol Gerrard Houlier do klubu oba kvality v jednom hráčovi – Samiho, iba za 2.5 milióna libier. K podpisu zmluvy s Liverpoolom Hyypia povedal:

Keď mi povedali o záujme Liverpoolu bol som nesmierne potešený. Bol som vzrušený a poctený, že ma chce klub veľkosti Liverpoolu.“

Po prestupe bol veľkou neznámou, ale rýchlosť s akou sa adaptoval do tímu bola neuveriteľná. Istý v držaní lopty, pevný na zemi, dominantný vo vzduchu, nečudo, že rýchlo sformoval vzduchotesnú prekážku v srdci obrany spolu s Stéphanom Henchozom. Svoju prvú sezónu v LFC Sami ohodnotil slovami:

„Nikdy som nedúfal, že moja prvá sezóna môže dopadnúť tak skvele. Keď prichádzate do novému klubu, vždy je tam veľa neznámeho, nová krajina, nové pomery a ja som nevedel, čo mám očakávať. Ale nečakal som, že odohrám toľko zápasov, koľko som odohral.“

Sami si rýchlo získal srdcia fanúšikov, ktorým v každom zápase ukazoval záblesky zašlej slávy, ktorá tento post v minulosti obklopovala. Jeho výkony mu vyslúžili aj nomináciu na prestížne ocenenie PFA Hráč roka. Výnimočný úspech pre obrancu v prvej sezóne za klub. Hyypiäho vplyv na klub bol taký veľký, že za absencie Jamieho Redknappa a Robbieho Fowlera, sa mu dostalo cti navliecť si kapitánsku pásku. „Veľmi ma to potešilo a bol som nadšený z toho, že má vo mňa manažér takú dôveru.“ 

Nasledujúcu sezónu 2000/2001 Hyypiäho vodcovské predstavenie v srdci obrany doviedlo k klub k
bezprecedentnému trebble. Hyypia zohral leví podiel na víťazstve Liverpoolu v UEFA, FA a Carling Cupe a pomohol klubu prebojovať sa do Ligy majstrov. Klub v tej sezóne odohral 63 zápasov a rovnaký počet odohral aj Sami. Priam neuveriteľným sa zdá tvrdenie, že tento stopér si z celej sezóny neodniesol jedinú žltú alebo červenú kartu!

V nasledujúcej sezóne 2001/2002 s odchodom Robbieho Fowlera, zveril manažér Samimu kapitánsku pásku od apríla permanentne. Pre Hyypiäho to bola opäť skvelá sezóna, keď klub doviedol k druhému miestu v lige, keď tímu nešťastne vyfúkol titul fenomenálny Arsenal. Nasledujúca sezóna priniesla Samimu tri skvelé góly v 36 ligových zápasoch a víťazstvo vo Worthington Cupe nad Manchesterom United.

Sezóna 2003/2004 videla Samiho v 50 zápasoch za Liverpool vo všetkých súťažiach a zaistenie si predkola Ligy majstrov. Vzostup Stevena Gerrarda znamenal pre Samiho stretu kapitánskej pásky. Pre urasteného severana to však nič neznamenalo a pokračoval v skvelých výkonoch, Gerrarda podporil a pogratuloval mu. Opäť ukázal akým je skvelým profesionálom.
S príchodom Rafu Beniteza, nastali v tíme rozsiahle personálne zmeny. Sami dostal za stopérskeho partnera Jamieho Carraghera. Hyypiä sa predstavil v 49 zápasoch, v ktorých 3-krát skóroval. Nová stopérska dvojica sa rýchlo stala jednou z najobávanejších v Európe. Potvrdením jej kvalít bolo pamätné víťazstvo nad AC Milan vo finále Ligy majstrov na Ataturkovom štadióne. Sami dal množstvo dôležitých gólov, ale asi nikto nezabudne na tú nechytateľnú strelu, ktorou otvoril skóre v štvrťfinále proti Juventusu a posunul tak klub bližšie k európskej trofeji.

Sezóna 2005/2006 opäť raz predviedla Samiho v skvelom svetle, keď spolu s Carragherom pomohli dosiahnuť nový rekord v počte čistých kont. Priam neuveriteľný je tiež fakt, že Sami odohral každú minútu v 57 európskych zápasoch za The Reds od novembra 2001 do januára 2006. Január 2006 bol však aj príchodom dovtedy najdrahšieho stopéra, mladého Dána, Daniela Aggera a s ním spojené zápasenie o miesto v zostave.

Nasledujúcu sezónu ho na krátky čas vyradilo zranenie. Aj napriek nemu odohral 30 zápasov. V januári 2007 prekonal rekord Raya Kennedyho a posunul sa na 25. miesto v počte zápasov za klub.

Sezónu 2007/2008 bol Benitezovov prvou voľbou po boku Jamieho Carraghera Daniel Agger, ale obrovitý Fín naplno využil Dánove dlhotrvajúce zranenie. Jeho kvalitné výkony, skvelé čítanie hry, presné načasované sklzy, však nebránili médiám a čo je oveľa smutnejšie, ani fanúšikom, aby ho väčšinu sezóny ignorovali. Popri zranenej dvojici Gerrard/Carragher sa opäť ujal kapitánskej pásky a skóroval druhý gól proti Toulouse aj napriek zlomenému nosu. bol to jeden z jeho najlepších zápasov sezóny.

Po nie príliš vydarených výkonoch klubu, bol terčom obvinení práve Sami. Dve vlastné góly v rovnakom počte zápasov
hovorili samé za seba. Pálil hlavne ten proti Evertonu. Stále dookola sa pretriasal jeho vek a pomalosť. Ale Hyypiäho štýl hry nikdy nebol založený na rýchlosti. Bol založený na inteligentnom čítaní hry, precíznom načasovaní a excelentnom držaní lopty. Sám Hyypiä povedal:

Nemyslím si, že som pomalší než som býval. Nikdy som nepatril medzi rýchlych hráčov. Môj štýl hry sa nezmenil nejakých 10 rokov. Niekedy je nedostatok rýchlosti vidieť, ale ja sa snažím sústrediť na hru, nie na naháňanie rýchlych hráčov. Snažím sa byť v dobrej pozícii. to bol vždy môj štýl, už od mlada.“

Vždy keď bol povolaný do hry, podával skvelé výkony. Benitez sa o ňom vyjadril: „Každý rok to bol pre nás skvelý hráč. je to stopér so skúsenosťami, dobrou hrou vo vzduchu a tiež vie, čo má s loptou robiť. Každý zápas je jeho výkon dobrý.“ Aj napriek rekordnému prestupu slovenského obrancu Martina Škrtela a rečiam zo strany Fullhamu a Newcastlu o prestupe podával stabilne kvalitné výkony.

Benitez tiež ukázal akú veľkú dôveru v neho má, keď ho postavil do stopérskej dvojice so Škrtelom v dôležitom zápase proti Interu Milano. Proti Arsenalu podal v štvrťfinále LM opäť skvelý výkon a jeho gól hlavou bol už tretím, ktorý sa mu podarilo skórovať v štvrťfinále. Rekord, s ktorým sa žiadny iný stopér nemôže porovnávať.

Sami si koncom sezóny vyslúžil nový, ročný kontrakt, ktorý sľuboval jeho prítomnosť na Anfield Road ešte jeden rok. Pepe Reina to komentoval: „Nebyť Fernanda Torresa bol by bezpochyby mojou voľbou za hráča roka. Podával konzistentné výkony týždeň za týždňom, pri sledovaní jeho hry, by som nikdy neveril, že má 34 rokov. Som nadšený, že tu zostane ďalší rok. ľudia mu vyčítajú, že je pomalý. Ale dostal sa cez neho rýchly Adebayor v troch zápasoch po sebe? Ja si nič také nepamätám.“

2. marca 2008 v zápase proti Boltonu to dotiahol do top 20 v počte zápasov za klub.  V tejto sezóne za LFC odohral 15 zápasov vo všetkých súťažiach a strelil 2 góly. Ian Rush o ňom povedal: „Musí byť jedným z najlepších nákupov, aký klub kedy urobil.“

4. mája 2009 prišiel ten smutný deň, keď klub oznámil jeho prestup do Bayernu Leverkusen, s ktorým podpísal 2-ročný kontrakt. Sám Sami vyhlásil, že ešte nie je zrelý do futbalového dôchodku a vyjadril záujem neskôr sa do klubu vrátiť ako coach mládeže.

Šesťnásobný fínsky hráč roka a držiteľ  38. miesta v rebríčku 100 hráčov, ktorí otriasli The Kop, bol skvelým prínosom pre klub, jedným z najlepších obrancov, ktorých kopačky kedy zbrázdili anfieldsky trávnik.  Ron Yeats, Tommy Smith, Phil Thompson, Alan Kennedy, Alan Hansen, Mark Lawrenson, a teraz vedľa nich už aj meno Sami Hyypiä.

Pre nás, ktorí sme s tímom od rieky Mersey spojení neveľkú hŕstku rokov, a ktorí sme Samiho vnímali ako priam neoddeliteľnú súčasť klubu. Pre nás, ktorí sme si s menom Liverpool FC okrem iného vybavili aj vejúcu blond hrivu tohto veľkého Fína vysoko nad ostatnými hráčmi, pri svojom typickom spôsobe, akým dopravoval loptu do siete, je jeho odchod, porovnateľný s odstránením niektorého z písmen v názve klubu.

Určite nie som jediný, kto verí, že toto nie je definitívne zbohom a Samiho odchod je len krátkou pauzou, po ktorej sa do Liverpool FC opäť vráti.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply