Staré způsoby v novém obalu

Stejně jako lfcway.com aktuálně prošel změnou zejména vizuální, přičemž ze své cesty sejít nehodlá, i Brendan Rodgers a jeho Liverpool FC zdá se být až podezřele stejným týmem jako v sezóně předešlé.

Nefunkční rozestavení

V podzimní části sezóny 2014/15 bylo preferovanou formací stejně jako nyní 4231. Tehdy bylo duo záložníku Gerrard J. Henderson, v trojici před nimi nastupoval zleva Sterling – Coutinho – Marković, přičemž hrotovým útočníkem byl Mario Balotelli.

Záloze chyběla kreativita, energie, útočníkovi se nedostávalo podpory a hrál tedy většinu času v izolaci. Chyběly nejen góly, ale především šance. A tyto věci spolu dle mých zkušeností docela souvisí.

Když se vrátíme k úvodnímu utkání letošní sezóny na půdě Stoke City, dostane se nám prakticky stejného obrázku.

Dvojici Milner – J. Henderson rozhodně energie nechybí. Bohužel v hloubi pole, kde operují těsně nad obranou řadou, je tato jejich vynikající vlastnost vysloveně zabita.

Jordan Henderson

Jordan Henderson

Na pravé straně ofenzivní trojice nahradil tehdy dvacetiletého Markoviće nyní téměř dvacetiletý Jordon Ibe a i přes veškerou snahu a nezpochybnitelný talent ani on prozatím nedisponuje kvalitou rozhodovat zápasy.

Coutinho naštěstí tuto vlastnost pomalu ale jistě získává a dokázal tak pro Reds vystřelit 3 body. Naštěstí.

Na levé straně se nyní pohybuje místo ukázkového profesionála Sterlinga hlavní přestupová bomba léta 2014, Adam Lallana. Stejně jako Sterling i Lallana hraje mimo svou pozici (Sterling patří na pozici podhrotového útočníka; Lallana patří na tribunu) a jeho přínos nejen v úvodním utkání, ale prakticky během celé kariéry v LFC je značně diskutabilní. (Pokud tedy nepočítáme počet interview. V tomto ohledu se Lallana řadí mezi legendy klubu. Po pouhém roce působení.)

Na hrotu operuje opět velmi silný útočník, tentokráte je jím letošní největší nákup, Christian Benteke. Stejně jako v případě Balotelliho je bohužel velmi odříznut od ostatních hráčů a potvrzuje tak teorii o nevhodnosti zmíněného rozestavení. Přijde na něj stejná kritika, jaké se dočkal Mario?

Christian Benteke

Christian Benteke

Defenzivní záložníci neexistují

Jedním z klíčových problémů, kterým čelí LFC v jakékoliv formaci, kterou hraje, je absence defenzivního záložníka. V památné sezóně 2013/14 to bylo díky palebné síle méně viditelné, avšak zejména v loňském roce byla tato slabina jasně odhalena.

A i v aktuálním přestupovém okně se zdá, že defenzivní záložníci ve světě viděném očima Brendana Rodgerse neexistují.

Kdo sledoval např. utkání Barcelony se Sevillou v superpoháru a disponuje párem funkčních očí a alespoň polovinou mozku, musel jednoznačně vidět, jak přínosní byli pro své týmy Sergio Busquets a Grzegorz Krychowiak.

Liverpool však defenzivního záložníka nepotřebuje – tuto pozici klidně zastane Emre Can, Jordan Henderson, Joe Allen, dříve Steven Gerrard…ačkoliv ani jeden ji nezahraje pořádně. To však bohužel platí i pro jediného DM v kádru, Lucase Leivu…

Lucas Leiva

Lucas Leiva

Odchody zkušených se stávají pravidlem

….který je pravděpodobně na odchodu, jak informují mnohé zdroje z britského tisku. Přidává se tak k dalším zkušeným hráčům, kteří pod nadvládou Rodgerse klub opouští za více či méně nedůstojných okolností.

Reina, Agger, Gerrard…všichni tito navýsost loajální hráči disponující množstvím zkušeností opustili klub.

Kde je jádro tohoto problému, proč tito hráči nechtěli v klubu pokračovat, proč byli vyhnáni pryč, to se pravděpodobně v nejbližší době nedozvíme.

Odchody zkušených hráčů se však na týmu vždy dokáží velmi podepsat – a zejména v případě, kdy je zbytek týmu složen z mladých hráčů, jako současný LFC.

 Brendan Rodgers

Brendan Rodgers

Koncepční práce neznámým pojmem

A u mladých hráčů zůstaneme. Liverpool má jasně danou strategii. Do klubu nepřichází hotoví hráči, ale spíše takoví, kteří disponují potenciálem se takovými hráči stát. Jaká je však úspěšnost, jaký je přístup k těmto „investicím“ do budoucna?

Žádná velká sláva. Jistě, Luis Suárez přišel za 25 a odešel za trojnásobek, Sterling přišel jako mladíček a LFC vydělal desítky milionů, ale co ten zbytek?

K čemu jsou nákupy hráčů jako Tiago Ilori, který za dva roky v LFC neodehrál ani minutu v červeném dresu? Luis Alberto, který dostane pár minut a pak putuje po hostováních? Lazar Marković, který je po první sezóně označen jako propadák i přesto, že snad není pozice, na kterou by ho Rodgers nestavěl? Alberto Moreno, který je kritizován za nedostatečné defenzivní kvality, přičemž byl od začátku nabádán k vysoké podpoře ofenzivy?

Co hráči z juniorky? João Carlos Teixeira po výborném hostování a výkonech v pre-season nedostane ani náznak šance. Jerome Sinclair a jeho střílení gólů pro zábavu taky zůstává bez povšimnutí.
Je tohle cesta vpřed? Takto se klub stará o své investice?

Zľava Mike Marsh, Colin Pascoe a Brendan Rodgers

Zľava Mike Marsh, Colin Pascoe a Brendan Rodgers

Všichni jsme si rovni, někteří však rovnější

Kalamita v kopačkách Dejan Lovren má místo v základu jisté, jak před pár dny informoval James Pearce, hlásná trouba (možná spíše jen trouba) Brendana Rodgerse. Údajně prý prošel těžkou první sezónou a zaslouží si důvěru. Podobně jako chlapec s módní patkou Adam Lallana.

Říkám ano, hráči si zaslouží čas. Proč je ale najednou veřejným tajemstvím, že klub zváží prodej Morena i Markoviće, hráčů kteří stejně jako takový Lovren mají za sebou pouhou sezónu v LFC? Neříkám, že vím vše co se děje v klubu, jen bych rád viděl stejný metr na všechny, nezávisle na tom odkud přišli, kolik stáli, a kdo je chtěl více, jestli komise, trenér, nebo uklízečky.

Zľava Dejan Lovren a Adam Lallana

Zľava Dejan Lovren a Adam Lallana

Haters gonna hate.

5 Comments

 1. kwop

  13. augusta 2015 at 16:04

  za mna skvele zhrnutie a spojenie „chlapec s módní patkou Adam Lallana“ je bozi :))

 2. Trapy

  13. augusta 2015 at 17:02

  Kvalitne originalne DM bezpochyby chyba.Mam na mysli hraca typu Hamann,Xabi Alonso,Mascherano. Dnes sa vsak hra zasa trochu inak,vyvoj napreduje(nie vsak v lfc) a na temu optimalneho DM,by sa dala rozvinut velmi dlha diskusia.Suhlasim,ze 4-2-3-1 je v lfc nefunkcne,ale aspon nenastupil Lucas. Myslim si vsak,ze v pondelok nastupime 4-3-3 a to s Canom pod Hendom a Milnerom,v utoku Firmino,Coutino,Benteke. V druhom polcase by mohol naskocit Ibe miesto Firmina a trebars Origi,resp.Ings.V obrane by mohol dostat prilezitost Sakho s Morenom.3 body proti novacikovi su povinne,ale bez systemu,ako tomu bolo v 1.polcase so Stoke,to moze byt aj problem.

  • kwop

   13. augusta 2015 at 17:12

   no, kamarat, uz sme sa o tomto bavili aj medzi sebou, zial, na tvoje uvahy su len 2 odpovede – 1./ NEMOHOL, 2./ NENASTUPI .. lebo brodgie ma uplne iny pohad na vec ako su nase priania a predstavy ..

   ak severny ir urobi viac ako 1 zmenu (teraz nie vynutenu pre zranenie), tak budem viac nez prekvapeny .. lebo, na co menit, vsak sa na stoke vyhralo

   PS: lovren podal podla brogieho outstanding vykon, start sakha teda hrozi len vtedy, keby sa on ci skerts zranili .. inak, no way ..

   PS2: firmino nebude este v plnej kondicii a moreno je podla mna u napoleona na odstrel, vsak sa verejne zastal nepriatela balotelliho a to brodgie len tak lahko nerozdycha ..

 3. LFC-boy

  13. augusta 2015 at 20:30

  vystizne si to napisal, ako rozostavenie a posty hracov, tak aj nezmyselne sezonne nakupy prip. hostovania, kde by som k vyssie spomenutim len doplnil hostovanie mosesa, ako aj stratenu sezonu pre manquila, kupa aspasa a mohol by som pokracovat na dve strany. preco za toto nenesie nikto zodpovednost???

 4. robroy

  13. augusta 2015 at 21:00

  Zaujímala by ma reakcia Rodgersa, keby si náhodou tento članok prečítal – čiže by mu to niekto preložil.. Neverím, že v Anglickej športovej tlači, sa nájdu články „tohoto smerovania“.. Alebo že by som a mýlil ??

  Každopádne to vidím totožne..

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply