Taktické okénko: Gomez uzavřel vrátka do obrany

Liverpool dokázal s Arsenalem zremizovat zápas na Emirates Stadium. Zápas to byl zábavný a The Reds v něm ukázali dvě tváře. Co předvedli jednotliví hráči a na čem se dá stavět v příštích zápasech?

Nejprve se dnes podíváme na Bentekeho fenomenální výkon ve vzduchu. Je s podivem, kolik dokáže jediný hráč svést soubojů a navíc úspěšně.

Dalším bodem rozboru zápasu s Arsenalem bude obránce Joe Gomez a jeho velmi dobrá hra v defenzivě. Osmnáctiletý talent vymazal ofenzivní hvězdy The Gunners a jeho výkon je velkým příslibem do budoucna.

Nakonec se podíváme na schopnost získávat míče do kontroly vlastního týmu, ve které vedle Gomeze kralovali ještě další dva hráči Liverpoolu a právě po jejich ziscích mohli The Reds zakládat útoční akce.

Bentekeho „beast mode“

Jak je důležité míti Bentekeho, o tom se přesvědčili fanoušci Liverpoolu v posledním zápase s Arsenalem. Letní posila sice v sestřizích vynikla zahozenou tutovkou, ovšem jeho práce v mezihře je neocenitelná.

Potvrdil se předpoklad z minulého taktického okénka, že Benteke bude v zápase s Arsenalem pod palbou vysokých míčů. Urostlý Belgičan podstoupil neuvěřitelných čtyřiadvacet (!) vzdušných soubojů a z toho jich šestnáct (!) dokázal vyhrát.

Benteke_whu_aerial

Vzdušné souboje Christiana Bentekeho proti Arsenalu. (Pro zvětšení klikněte)

Christian Benteke předvedl nebývalou dominanci ve vzduchu. Nabízí se však otázka, jestli by nestálo za to, vyzkoušet po jeho boku druhého útočníka. Benteke je v osobních soubojích hotové zvíře, vybojuje nespočet balonů a druhý útočník by z této vlastnosti mohl těžit.

Zaprvé bychom měli stále jednoho hráče připraveného v náběhu na hranici ofsajdové pasti. Coutinho se spoluhráči by se pak mohli pokoušet ze sklepnutých míčů o přímočařejší postup k brance soupeře, protože by nemuseli čekat, až se Benteke opět dopraví na hrot útoku.

Navíc by samotný Benteke nebyl odkázán pouze na sklepávání míčů pod sebe. Mohl by míče prodlužovat také za sebe, kde už by číhal nabíhající kolega z útoku.

Kdo vyztužil obranu?

Liverpool v letošní sezóně zatím neinkasoval branku a tři čistá konta jsou základním stavebním kamenem prozatímních sedmi bodů. The Reds obměnili kraje obrany a už se i v anglickém tisku objevilo, že by právě tento krok mohl stát za momentálním úspěchem.

Především mladý Joe Gomez proti Arsenalu ukázal, že i přes nízký věk může být důležitým dílkem do obranné mozaiky. Na levé straně se rozehrál k velkému výkonu a hráči Arsenalu si na něm doslova vylámali zuby. Po nejistém Morenovi Rodgers možná přeci jen našel jistotu pro levou stranu obrany.

GomezXClyne_whu_def

Porovnání defenzivní práce Joe Gomeze a Nathaniela Clynea. (Pro zvětšení klikněte)

Gomez dokázal vyhrávat osobní souboje nebo přerušit nebezpečné přihrávky soupeře. Navíc byl schopný získávat míče, po kterých se míč dostal pod kontrolu Liverpoolu. Gomez se zatím neprojevuje bůhvíjakými ofenzivními choutkami, ale pro následnou ofenzívu týmu byly jeho zákroky velmi cenné.

Dobrý výkon Gomeze nejlépe ilustruje porovnání s druhým krajním obráncem Nathanielem Clynem. Pravý bek podstoupil podstatně méně soubojů a většinou vzniklou situaci útokem po jeho straně řešil až Martin Škrtel dobrým obranným zákrokem.

GomezXClyne_whu_recovery

Porovnání získaných míčů do držení Joe Gomeze a Nathaniela Clynea. (Pro zvětšení klikněte)

Gomez má nesporně velký talent a mohl by z něj vyrůst velmi užitečný hráč. Pomalu se adaptuje na Premier League a podává směrem dozadu slibné výkony. Pokud však udělá chybu, řeší situaci povětšinou faulem a z toho pramení jeho nelichotivá statistika tří žlutých karet ze tří zápasů.

Presovat a krást míče

Liverpool se proti Arsenalu mohl pyšnit dvěma věcmi. V první polovině to byl ukázkový presink a ve druhé části disciplinované držení obranného bloku. Dá se předpokládat, že ve většině zápasů by Liverpool měl být favoritem a pod takový tlak jako s Arsenalem se nedostane.

Především první zmíněnou aktivitu by si proto hráči měli uchovat v hlavách a vycházet z ní i v dalších zápasech. Skvělý pohyb donutil k chybám obránce Arsenalu a pokud se pod tlak dostanou hráči týmů z chvostu tabulky, neměl by být výsledek jiný.

CoutinhoXMilner_whu_recovery

Coutinhovy a Milnerovy získané míče. (Pro zvětšení klikněte)

V získávání míče do vlastního držení byli vedle Gomeze velmi účinní Milner s Coutinhem. Především Coutinhovy zisky pramenily z vysunutého napadání a jak vidno, získával míče v nebezpečných prostorech. Milner zase prokázal schopnost takové míče vybojovat i před vlastním pokutovým územím.

Snaha Arsenalu o ofenzivní hru zapříčinila, že po presinku mohly následovat nebezpečné protiútoky do rozvrácené obrany. V zápasech s defenzivněji laděnými celky sice nehrozí velké přečíslení, ale je to ideální prostředek pro vytvoření si herní převahy.

 

Zdroj: fourfourtwo.com

4 Comments

 1. karel

  28. augusta 2015 at 20:35

  Super analýza, myslel jsem si, že to je z dílny Švandíka, už jsem si chystal pochvalu a pak vidím, že to je překlad. Za něj díky, v hlavě si nosím, že bych se pokusil o podobné analýzy jednotlivých utkání, v tomto bych si vybral středovou řadu a porovnal v čem se lišily, počet přihrávek, přesnost, odebrání, souboje. Včera jsem se díval na ty čísla, a bylo by to zajímavé srovnání. Pak to utkání vypadá trochu jinak, když se takhle vykuchá a pod drobnohledem prozkoumá. V minulých zápasech na Emirates Stadium nás domácí rozebrali přes střed, dělali jsme tu myslím loni, v diskuzi rozbory těch gólů, vše šlo přes střed. Poslední zápas jsme ten střed zavřeli na dva zámky, to byl recept (na 2.poločas), jak nedostat gól a to se povedlo. Strůjcem toho plánu byl Rodgers. Arsenalu nezbylo nic jiného, než se pokustit útočit ze stran, ale to bylo neefektivní, Arsenal ztratil spoustu času obléháním obraného valu, ale nebyl to klasický autobus, byla to skvělá hra středové řady – can, milner, lucas, rossiter. Když už tam něco přešlo, tak ze strany a to vyřešil rázně Lovren nebo Škrtel.

  • Xabi18

   29. augusta 2015 at 7:48

   Pokud se neptletu tak je ta analýza čistě prací a kreativity Švandíka, ten zdroj by měl být uveden pro ty obrázky a statistické údaje obsaženy v článku…

  • ibe14

   29. augusta 2015 at 11:01

   vynikajuci rozbor
   som prekvapeny, ze milner odobral viacej lopt, ako can, kym by som si tuto analyzu neprecital, dal by som krk nato, ze can v strede dominoval,
   u neho si od zaciatku vsimam schopnost odoberania lopty jeden na jedneho

   benteke ak je vo forme a zdravy, je schopny podavat opakovane presne taketo vykony, a aj ked v poslednom zapase strelecky zlyhal, tak nepotrebuje privela sanci na skorovanie, a jednoznacne malo zatial vyuzivame jeho vyhravanie hlavickovych subojov, ale verim, dufam, ze v planoch rodgersa je aj zmena taktiky (posledny rok zmenil taktiku vzdy cca po troch mesiacoch), zmena nielen na hrote a neznici bentekeho v prvych desiatich zapasoch
   dakujem za zaujimavu analyzu

  • Švandik

   29. augusta 2015 at 14:32

   Je to celé moje práce. Zdroj jsem uvedl, aby bylo jasné, odkud jsem čerpal data 🙂

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply