Taktické okénko: Lallanova změna role

Jak by Liverpool mohl vyzrát na obranu Arsenalu? A čím by mohl přispět Adam Lallana? Prostor k rozhřešení těchto otázek dostává taktické okénko LFCway.

Internetová stránka FourFourTwo sbírá v průběhu utkání data, která následně zpracuje do grafické podoby a nabízí k nahlédnutí. Čtenář tak může zpětně analyzovat výkony týmu nebo jednotlivých hráčů a této funkce bych rád využíval.

Pokusím se přinášet zajímavé poznatky, které budou podložené konkrétními daty. Dnešní díl bude fungovat jako pilot, který je narychlo sepsaný. Doufám, že další díly budou propracovanější. Prosím také všechny čtenáře o připomínky, rady ke zlepšení nebo na co se pro příště zaměřit.

Jelikož se blíží zápas s Arsenalem, bude se tento článek věnovat přípravě na toto utkání. Favoritem utkání bude domácí Arsenal a dá se očekávat, že to budou právě Gunners, kdo bude určovat tempo hry.

The Reds musí myslet především na to, jak ubránit domácí kanonýry. Nicméně pokud chtějí hosté myslet na tři body, musí vedle obrany přemýšlet i o útoku. A v první části se pokuseíme na datech ze zápasu s Bournemouthem najít návod na to, jak by se dala odemknout londýnská tvrz.

Ve druhé části se nevyhneme kritizovanému Adamu Lallanovi. Je velmi pravděpodobné, že anglický reprezentant nastoupí i proti Arsenalu. Podíváme se proto na herní činnost, ve které by Lallana mohl být pro LFC prospěšný a přinést užitek.

Jak prolomit obranu Kanonýrů?

Hlavní devizou Christiana Bentekeho v zápase proti Bournemouthu byl zlepšený pohyb. Forvard se pohyboval po celé šíři hřiště a vyhrával důležité osobní souboje. Na grafice je zřetelné, že na polovině soupeře měl vzdušnou převahu, pouze v pokutovém území nebyl úspěšný.

Benteke_aerial

Hlavičkové souboje Bentekeho proti Bournemouthu

Právě jeho výkon proti stoperské dvojici Koscielny – Mertesacker bude pro Liverpool v nadcházejícím utkání s Arsenalem klíčový. Alespoň, co se hry dopředu týče.

Nedá se totiž předpokládat, že by záloha The Reds měla převahu nad středopolaři Arsenalu. Můžeme tedy předpokládat, že se Liverpool opět uchýlí k několika nákopům směrem dopředu právě na Bentekeho.

Tady přichází ke slovu další obrázek. Benteke v druhém zápase sezóny dobře pracoval s Coutinhem a vytvořil mu slibné příležitosti ke skórování. Z 32 Bentekeho přihrávek směřovala ke Coutinhovi třetina.

Benteke_passes

Bentekeho přihrávky proti Bournemouthu.

Problémem bylo, že obrana Bournemouthu ke Coutinhovi dobře přistupovala a většinou ani nenechala Boruce zasáhnout. Navíc se liverpoolský klenot nedokázal probít k zakončení v pokutovém území.

Coutinho_shots

Coutinhovy střelecké pokusy s Bournemouthem.

Právě agilní Brazilec by svým pohybem mohl dělat problémy především vysokému Mertesackerovi a bude důležité, aby mu Benteke vytvářel prostory, do kterých bude sklepávat míče po vyhraných soubojích.

Belgického útočníka však nečeká jednoduchý úkol. Koscielny s Mertesackerem jsou ve vzduchu velmi zdatní a ani po zemi nedají Bentekemu metr životního prostoru zadarmo. Pokud se ale LFC nevybičuje k překvapivému výkonu, není mnoho dalších možností, jak si vypracovat šance.

Může být Lallana proti Arsenalu prospěšný?

Lallana s Bournemouthem předvedl solidní úspěšnost přihrávek 84 procent. Jak však mohou být čísla zavádějící ukazuje další obrázek, ze kterého je patrné, že většina Lallanových přihrávek směřuje dozadu nebo do stran.

Lallana_passes

Všechny Lallanovy přihrávky v utkání proti Bournemouthu.

Pouze jedenáct pasů z 44 směřovalo vstříc Borucovi, což je na hráče, který nastoupil na podhrotu málo. Jedna přihrávka vedla k vytvoření šance pro spoluhráče, ale jak vidno, další přihrávky v útočné třetině byly spíše alibistické. Pokusy o prolomení obrany pak končily neúspěchem.

Plyne z toho fakt, že v ofenzivě toho Lallana mnoho nepřinesl proti nováčkovi z Bournemouthu a neexistuje proto předpoklad, že by se měl zlepšit právě proti zkušenému Arsenalu.

Lallana_passes_att

Lallanovy přihrávky v útočné třetině.

Nicméně, jakkoli se to může zdát neuvěřitelné, i Lallana by proti Arsenalu mohl pomoci. Musela by se však změnit jeho role a na hřišti by musel plnit defenzivnější pokyny. Lallana si totiž před vlastním pokutovým územím vedl v obranných zákrocích velmi obstojně.

Pro porovnání, zataženější Milner s Hendersonem nepodstoupili v nebezpečném území tolik soubojů, a navíc vítězných, jako Lallana.

Zlepšení přinesl až Emre Can, jehož nasazení by pro Liverpool mohlo být životně důležité. Pokud bude zraněný Henderson, pak pro Rodgerse nesmí existovat jiná varianta.

Lallana_defensive

Lallanova defenzivní práce proti Bournemouthu.

Teď ale zpět k Lallanovi. Adam Lallana brzdí útoky, často nesmyslně zasekává míče, nicméně právě proti Arsenalu by mohla být jeho zarputilost cenným artiklem.

Lallana líný na krok není a osobních soubojů se nebojí. Pokud by Rodgers chtěl ubránit dobrý výsledek podobně jako na Stoke, nemusel by být bývalý hráč Southamptonu špatnou volbou. V takovém případě ale bude ještě více odpovědnosti za ofenzivu spočívat na bedrech Bentekeho a Coutinha.

 

Zdroj: fourfourtwo.com

8 Comments

 1. jaymz

  22. augusta 2015 at 20:42

  Podle internetové stránky JaymzFourTwo.com prospěje Lallana svému týmu nejlépe na pozici neplátícího sedícího diváka v sektoru vyhrazené pro představitele LFC.
  Grafika zde http://tinyurl.com/LallanaPosition

 2. Mara

  22. augusta 2015 at 21:35

  Dobrý článek. Adama bych osobně viděl v trojčlenné záloze po boku Emreho a Jamese Milnera, to je podle mě jediné místo,kde může být platný. Před tuto trojici bych dal Coutinha a Firmina a na hrot Bentekeho. Ovšem co vymyslí ten náš „kouzelník“ na lavičce to se nechám překvapit.

 3. Xabi18

  23. augusta 2015 at 11:03

  Super práce Robo (y)

 4. kwop

  23. augusta 2015 at 12:48

  super praca, palec hore … ono, ten adam ef predsa len zaklad hrat bude a tiez si myslim, ze ak uz ho naozaj musime na travniku trpiet, tak by jeho pomerne poctiva praca dozadu mohla byt prospesna ..

  viac ako to ale suhlasim s jaymzom .. taketo vykony by pokojne podaval aj teixeira (alebo futbalovejsie) a ten nestal 26m ..

 5. Švandik

  23. augusta 2015 at 12:54

  Já samozřejmě také Lallanu do základu netlačím a nechci ho tam. Vycházím ale z toho, že jeho nasazení je velmi pravděpodobné, proto jsem chtěl najít aktivitu, v níž by mohl alespoň trochu pomoci.
  Psal jsem to hodně narychlo, tak nebyl čas na nějaké rozsáhlé rozbory třeba i taktiky Arsenalu, což jsem měl původně v plánu. Snad příště…

 6. Jamie23

  24. augusta 2015 at 16:59

  Podla najnovsich sprav je Lallana zraneny takze nijake prognozy o jeho akoze prinose vo vecernom zapase chvalobohu nehrozia… Suhlasim s poslednymi vetami clanku… A za tie prachy za ktoreho sme svatcom za neho dali toho Lallana predvadza strasne malo…

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply