Talent z Akadémie: Kedy Jerome Sinclair dostane šancu v áčku? A príde tá vôbec?

Niekoľko sezón po sebe skončil sezónu v Akadémii so streleckou štatistikou cez 20 gólov. Z overeného strelca spravil Rodgers najmladšieho hráča v áčku The Reds vôbec. Odvtedy ale nič.

Mnohí fans The Reds sa v minulých mesiacoch pýtali (v dobe, kedy sme nedávali góly, kedy sa Balotellimu, Lambertovi, Borinimu nedarilo, keď bol Sturridge zranený, pozn.), či nemáme v juniorke niekoho vhodného.

Tým, čo sledujú aj mládežnícky futbal, určite napadlo meno Jerome Sinclair. 19-ročný Angličan je útočníkom, ktorý vie zakončiť, vie, kde má stáť, vie prešprintovať súpera i 1 na 1.

jsinclair-rodgers

Jerome Sinclair a Brendan Rodgers

Možnosť od Rodgersa bola len akože

Keď ho bývalý manažér The Reds Brendan Rodgers (v prvej sezóne Severného Íra na Anfielde, pozn.) vytiahol do áčka a dokonca ho na pár záverečných minút v pohárovom súboji s WBA (mladík šiel hore za nerozhodného stavu 1:1, LFC napokon zápas vyhral 2:1) nasadil do hry, viacerým sa nám zdalo, že tu máme pokojne aj nového Michaela Owena. Samozrejme toho mladého, energického, talentovaného strelca, ktorý parádne prerazil do áčka, nie toho Judáša, ktorý o čosi neskôr uprednostnil prachy pred The Reds.

Tento moment však napokon vypálil len ako jeden z množstva tých, ktorými si Rodgers potreboval masírovať ego. Ďalšia šanca pre J. Sinclaira totiž prišla až v závere sezóny 2014/15.

Ex-manažér Merseysiders následne šikovného mladíka nezobral na predsezónne turné – lebo si ten dovolil neakceptovať hneď prvú ponuku klubu na nový kontrakt. Platilo tak, že pokiaľ Rodgersova autorita dostala zrkadlo v prípade Sterling a jeho prestup do Man City, vyjadril Severný Ír takýmto spôsobom celému svetu, že s ním nikto nebude mávať, a tak si ego vrcholne trápne ukojil na zasranovi z juniorky.

Jerome Sinclair si posezónne nezhody s klubom, či lepšie povedané Rodgersom, dovolil okomentovať aj na svojom Twitteri, keď napísal, že ho čaká nová vzrušujúca doba, napokon ale nebolo všetko také horúce a šikovný zakončovateľ v LFC zostal. Odkrútil si prípravu s U21, na šancu od Severného Íra samozrejme čakal márne, lebo názoru tohto blázna nemožno odporovať.

Dá mu Klopp šancu?

Po Rodgersovom vyhadzove prebral manažérsky flek Nemec Jürgen Klopp, mnohí z nás čakali, že Sinclair prejde do prvého tímu, že šanca príde skoro.

Zatiaľ sa ale tak nedeje, mladík stále dáva góly za juniorku a okrem toho, že v Premier League v zápase na trávniku Tottenhamu (0:0) a v Ligovom pohári proti B´mouthu (1:0) sedel na lavičke náhradníkov, sa na jeho situácii veľa nezmenilo. OK, trénuje s áčkom, to je fakt, ale zápasovú šancu nie a nie dostať.

Situáciu nám viac objasní práve rodák z Birminghamu, ktorý do LFC prišiel v roku 2011 z WBA, v rozhovore pre LFC Magazine hovorí aj o tom, ako mu Robbie Fowler povedal, že kvalitný prvý dotyk s loptou je pre útočníka viac než dôležitý, pretože určuje, ako s ponúknutou možnosťou naloží. My ale vyberáme iné pasáže.

jsinclair2

Jerome Sinclair

V dueli Capital One Cupu proti B´mouthu (1:0) a aj na trávniku Tot´hamu (0:0) ste boli na lavičke. Boli to prvé zápasy Kloppa v Liverpoole, čo vám vtedy povedal?

– Mali sme niekoľko rozhovorov a manažér (Klopp) mi povedal, že sa mu ako hráč pozdávam, počuť niečo také je samozrejme pre každého hráča pozitívom. Takisto dodal, že musím pokračovať v tvrdej práci a v zlepšovaní.

Viem, že niektorým mladým hráčom dáva šancu (Brannagan a Randall nastúpili v spomínanom dueli proti The Cherries, pozn.) a keď budem poctivo makať, dostane sa jej aj mne.

Mal som možnosť si zopár krát zatrénovať s áčkom, dúfam, že som si viedol dobre, verím, že som manažéra zaujal. Musím si ale na akomkoľvek leveli, na akom nastúpim, udržať streleckú potenciu, ak sa mi to podarí, prídu aj šance v prvom tíme. Je to o trpezlivosti a využití príležitosti, keď príde.

V závere 2014/15 ste dvakrát na pár minút nastúpili za A-team.

– Bolo to proti Chelsea a Crystal Palace, keď ste mladým hráčom, tak fakt byť v zápasovej nominácii a dostať sa na trávnik je všetko, čo chcete.

Rozhodne to bola skvelá príležitosť, ale tiež viem, že to bola len malá ochutnávka toho, čo seniorský futbal ponúka.

Jerome Sinclair

Jerome Sinclair

Zahrali ste si aj na hosťovaní vo Wigane, ako spätne hodnotíte pôsobenie v tíme Latics?

– Bolo dobré zahrať si zaň a to aj napriek tomu, že som toho neodohral toľko, koľko som si predstavoval.

Určite som ale potreboval túto skúsenosť, skúsenosť byť členom seniorského tímu, trénovať s mužmi každý deň, byť členom zápasovej nominácie.

U21 je dobrá liga, hrá v nej hneď niekoľko veľmi kvalitných futbalistov, ale na tejto úrovni sa vám môže stať, že spohodlniete. Potrebujete preto urobiť krok vpred, potrebujete preklenúť ten rozdiel medzi juniorským a seniorským levelom. Ísť hosťovať je teda ideálna šanca.

Aký je hlavný rozdiel medzi juniorským a seniorským futbalom?

– Myslím, že je to najmä o fyzickej náročnosti, všetko je rýchlejšie, musíte sa skoro naučiť vyhodnocovať situácie, skôr ako súper, ak sa vám to podarí, je to vaša výhoda.

Je strieľanie gólov pre vás úplne prirodzené?

– Keď ste ako dieťa postavený na hrot, dáte pár gólov z rôznych pozícií, presne toto sa mi začalo diať, podarilo sa mi viackrát skórovať, alebo som proste len mal strelecký inštinkt. Vlastne celé detstvo som dáva veľa gólov.

Postupne ako prechádzate z levelu na level je to ale ťažšie a ťažšie, musíte sa teda zlepšovať a práve to je to, o čo sa každý deň snažím. Navyše sa pokúšam aj o to, aby som bol schopný skórovať z najrôznejších pozícií, pretože táto devíza vás necháva v reálnom boji o miesto.

2 Comments

 1. Kyrby

  30. novembra 2015 at 20:49

  Už aby tu šanci dostal. Myslím že by si brazilským duem rozuměl lépe než posila za 32m.

 2. robroy

  1. decembra 2015 at 20:19

  Myslím, že napriek žoviálnemu dojmu, ako Kloppa zachytávajú väčšinou objektívy kamier reportérov, svoju prácu si Nemec berie (no, minimálne)smrtelne vážne..

  Vidíme zmenu prístupu hráčov (k lepšiemu) nasadenie v každom zápase, či súboji o loptu. Chce uspieť so svojimi zverencami stále a ženie sa za každým víťazstvom.. Tiež správne.

  Je to svojim spôsobom maximalista a tomu musí podriadiť tímovú taktiku a voliť najúčinnejší spôsob vedúci k víťazstvu v zápasoch. Limitujúcim faktorom však je káder ktorý k dispozícii Klopp má a ktorý vlastne po predchodcovi „zdedil“.. Nasadzuje stale to najsilnejšie, aj vdaka množstvu maródov je značne oklieštený v možnostiach.. Na niektorých postoch, napriek početným nákupom za pomoci algoritmu zistil, že za daného hráča náhrada (ako-tak plnohodnotná) vlastne ani neexistuje. Myslím, že pre vyrovnanosť sútaže zatial preto nenašiel priestor na nasadenie mladých nádejí z akadémie.
  A že PL vyrovnaná je, to sme mohli skonštatovať aj po poslednom zápase..

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply