Talking points: Aj Kasper Schmeichel je kvalitný brankár

Liverpool remizoval na domácej pôde s Leicestrom City. Tu je niekoľko talking points.

Leicester si ukoristil na Anfielde jeden bod

1. Obrana ako v Belehrade?

Skupinová fáza Ligy majstrov sa otočila a po výhre na Anfielde, Reds cestovali na Balkán. Prišiel rohový kop a obrancovia Liverpoolu jednoducho neustrážili protihráča. Akoby si príliš verili, že veď to je len roh. Kopni ho a my už odhlavičkujeme. No neodhlavičkovali sme.

Proti Leicesteru City som to vnímal akosi podobne. Posledná šanca 1. polčasu, zahrával sa priamy kop a „veď ono to už nejako dopadne a pôjdeme do šatne.“ Akoby si boli chalani príliš istí a zrazu gól.

Líšky vedeli s čím prídu na Anfield. Hlavne nepustiť nikoho dopredu a odkopávať lopty na Vardyho. Keď sa niečo podarí, plus pre nás. Obrana Liverpoolu nehrala obetavo, ich spôsob bol dosť laxný a bol z toho našťastie len jeden gól.

2. Kasper Schmeichel je tiež kvalitný brankár

Prišlo to veľmi rýchlo. Nikto to nečakal, ľudia sa na Anfielde ešte poriadne neusadili a Sadio Mané strieľa na bránku. Tá strela mu vyšla, Schmeichel nemal šancu. On ten Sadio má kopaciu techniku veľmi dobrú. Čo však ďalej? Okrem Maného strely, mal ešte dve šance Firmino. Bobby sám pred bránou, vystrelil a dánsky brankár vyrazil na roh. Ok, Firmino kopol tak, že toto sa chytiť dalo. Schmeichel ukázal, že má tiež dobre reflexy a aj to, že sa nezosype.

Alisson je jedným z najlepších brankárov na svete hlavne kvôli týmto vlastnostiam. Nezosype sa, ide brániť a neraz sa mu to aj podarilo. Keď si človek položí otázku, „Veríme na zázraky?“, Alisson je jasnou odpoveďou. To je to, prečo sú brankári takí silní. Ide o ich osobnosť, nebojácnosť a neraz aj tento druh bránenia spôsobí aj veľkým útočníkom vrásky na čele.

Kasper Schmeichel je podobný. Ukáže útočníkovi, že sa ho nebojí a ani ten útočník nemá také sebavedomie. Aj Kasper Schmeichel je dobrý brankár a navyše je kapitán a veľkou oporou Foxes. Proti takému brankárovi je veľmi ťažké vyhrať, keď na neho vystrelí mužstvo trikrát. Alebo okrem Maného šance a dvoch Firminových strieľ tam bolo ešte niečo, kde by človek mal na jazyku „gól“?

3. Útočná sila?

Istú slabosť Reds vidím v jednej veci. Niečo podobné som zaregistroval aj v Lige majstrov. Pokiaľ hráči dostanú gól, snažia sa akoby prekombinovať. Je to o psychike. Liverpool dostane gól a začne útočiť. Na ihrisku má jasnú prevahu, kondičnú, fyzickú, ba aj technickú. Akurát ten jeho útok mi pripomína akoby lev útočil na dikobraza. Lev síce dikobraza dotiahne až niekde, kde nemá šancu sa brániť, ale bojí sa ísť ďalej, lebo dikobraz má pichliače.

Liverpool je na tom podobne. Pripomína mi to španielský futbal. Dostať sa k šestnástke, prihrávať si a namiesto toho, aby niekto z nich vzal loptu a povedal si, „ok, ja vystrelím“, nezmyselne sa hráč postaví a prihrá niekam. (Dosť často aj dozadu.)

Proste, keď Liverpool dostane gól na úrovni, že prehráva, alebo je 1-1, prihráva si loptu do hranice šestnástky a potom loptu stratí. Ďalší spôsob sú centre. Hrá sa po krídlach, hráči namiesto centrovania akoby sklonili hlavu a nakopnú loptu do šestnástky a on tam už niekto vyskočí.

Toto ale nie je len pri „otvorenej hre“. Presne také sú všetky štandardky. Rohy, priame kopy a podobne. V zápase proti Leicesteru mi chýbal niekto, kto si hodil loptu a vystrelil na bránu.

Chýbal mi aj niekto, kto by si vzal hráčov na pár sekúnd do kruhu a povedal im „Chalani, čo to dnes robíme za voloviny? Ja viem, ani mne sa úplne nechce, aj mňa bolia nohy. Ale! Hráme predsa za Liverpool. Mnoho ľudí na tej tribúne nemá nič iné len náš futbal! Poďme do nich!“

4. Martin Atkinson

Môžeme sa strenúť v diskusiách s tým, že rozhodca pokazil zápas. Iste, je to prirodzené a pochopiteľné, pretože keby odpískal penaltu na Keitu, mohlo by to vyzerať inak.

Martin Atkinson by penaltu možno odpískal vtedy, keby Keitu chytili pod krk, hodili ho na rozsypané pripináčiky a vrhli sa na neho. (Aj to by ešte rozmýšľal.) Atkinson nemá rád Liverpool a pokiaľ nemusí, penaltu pre Reds jednoducho neodpíska.

Toto samozrejme nie je tajomstvom. Steven Gerrard mu vo svojej biografii venoval pár slov. Vyjadril sa, že žiaden rozhodca s takou láskou a úsmevom nedával Liverpoolu toľko červených kariet ako práve Atkinson.

Atkinson Liverpoolu zápas nepokazil. Pokazili sme si ho sami kvôli laxnej obrane a hlavne kvôli útoku, ktorý akosi nebol.

6 Comments

 1. keeno

  1. februára 2019 at 0:16

  Marsur výborná práca ako vždy, trefne pomenované problémy z posledného zápasu, ak nevadí pridám pár postrehov.

  Myslím, že keby Klopp vedel, že v deň zápasu bude počasie aké bude, /neospravedlňujem tým priemerný výkon tímu/ tak destinácia na prípravu na zápas by kľudne mohla byť vo Vysokých Tatrách, pár túr, futbal na snehu, veľmi nešťastne vybraný prípravný kemp vzhľadom na pomery podnebné, ake nastali. Urobilo to svoje, o tom vôbec nepochybujem.

  Zostava hrala v improvizovanej zostave prvý krát, niektorí hráči vôbec spolu v ostrom zápase / samozrejme, že v Dubaji sa spoločne pripravovali na tento konkrétny zápas, takže to nebolo o tom, že zrazu niekomu zvoní telefón doma päť minút pred zápasom lebo býva najbližšie a v ňom počuje, Dojdi dnes hráš…/

  Tu sa vynára otázka na Kloppa / niektorí z Vás správne za stratu bodov vinia Kloppa, pridávam sa /, či si uvedomuje, že dať spolu hráčov, ktorí sú mimo formu , nie sú rozohratí, navyše nefunguje medzi nimi očividne chémia, bez rozdielu, aj keby hrali sto zápasov spolu , tak to fungovať nebude medzi nimi, či si uvedomuje, že ak chce tých hráčov dostať / priblížiť, čo najviac zápasovému rytmu/ do súťažného tempa, tak si mal zvoliť takú lokalitu na sústredenie na tento zápas, kde mal šancu zahrať si prípravný zápas /skúšal by som ruské prvoligové tímy, alebo napríklad Slaviu Praha /, či si Klopp uvedomuje, že takto riskovať stratu dvoch bodov je hazard.

  Vždy niečo dobré , opačne, vždy niečo zlé je na niečo dobré, pre zisk titulu v tejto sezóne na tom dobré nie je nič, ale aspoôň minimálne pre Kloppa, by malo byť jasnejšie , ktorí hráči musia opustiť rady klubuuž toto leto, hlavne pre dobro tímu , klub a jeho fanúšikou a pre posúvanie kvality na najvyšší level.

  Nebudem, ani nechcem menovať konkrétne mená hráčov, ale ak Henderson vyčnieva medzi niektorými, tak ten káder potrebuje prečistiť.

  A áno, všetko zlé je na niečo dobré, ak sa titul nezíska, že ho nedostanú hráči, ktorí majú len šťastie, že sú v správnom čase na správnom mieste, nielen smutné, ale aj trpké konštatovanie,

  Nezaslúžia si pekné slovo, oni dostanú šancu vo včerajšom zápase, aby ukázali , že oprávnene obliekajú dres LFC a , čoho sme sa nie my dočkali, ale čoho sa dočkali hráči , ktorí ťahajú tento tím na najvyššie priečky ? Že ani len nedokázali jazdiť kuva ako o život, že nebojovali ako keby to bol ich posledný zápas v živote, že nebolo vidieť aspoň to srdiečko, keď už schopnosti a kvalita priemer a podpriemer.

  A opäť otázka pre Kloppa, prečo nenastúpil od začiatku Fabinho? Plno dní voľna mali, šetrenie nedávalo logiku, navyše on je ten , ktorý potrebuje zápasový rytmus pravidelný a tempo cítiť, aby sa jeho výkony ešte ďalej posúvali. Nie Jurgen, tu si šliapol poriadne vedľa a hneď pár krát.

  Tento zápas a všetko okolo toho, zlé rozhodnutia Kloppa hlavne, tak mi to pripomenulo rok 2009, keď Rafovi začalo kvalitne preskakovať a strácali sa body za remízy, lebo začal experimentovať proti slabším súperom so zostavou, Gerrard, Alonso, Torres od začiatku zápasov na lavičke, a N Goo, El Zar, plus ďalší a ďalší hrávali do 70 minúty pár zápasov, miesto rozbíjania súperov, ktorí sa bali Liverpoolu , tak experimentuje sa. Ale proti Evertonu tri krát FA Cup , lebo však Fa Cup treba vyhrať, a Torres tri krát 90 minút , zranil sa a potom bol v lige problém.

  Nechcem, aby sa ďalšia možnosť ako táto premrhala, preto že táto , 14 zápasov do konca je najväčšia za posledných 29 rokov.

  Pravda je tiež, že v tomto období sa často udejú a stávajú výsledky / špeciálne v PL/, kedy stávkové kancelárie zarábajú obrovitánske peniaze, toto kolo v Anglicku je toho jasným dôkazom. Takže bod nakoniec z pohľadu posledných 24 hodín v porovnaní výsledkou s tímami prvej šestky v tomto kole je ziskom, a len koniec sezóny ukáže , či dva body boli stratené, alebo bod ziskom. Dúfajme, že ziskom.

  • Alex85

   1. februára 2019 at 12:15

   @Fabinho: bol po chorobe/malom zraneni, vraj nemal kondicku na cely zapas…
   Mam pocit, ze smerujes najma k Nabimu co suhlasim ze bol slabsi vykon, ale u neho mi chyba prave ta rozohratost. Pokazil 2-3 jednoduchsie lopty a isiel psychicky dole… on jednoznacne ma na to aby si ako Ty pises, posunul loptu a vystrelil… ale zatial si neveri. Hned ako dal Sadio gol, som si pomyslel, mohli by sme pridat este 1-2 do polcasu a idealne Naby, a on by sa rozbehol. Som si na 1000% isty, ze akonahle sa chyti psychicky, tak z neho bude zviera…

   • keeno

    1. februára 2019 at 16:45

    S tým keitom súhlasím, že sa ešte stále môže chytiť, mal smolu aj na zranenia aj, že neodohral päť šesť zápasov v rade medzi hráčmi s ktorými mu to funguje
    Dík za info o Fabinhovom zranení, nejako ma tá info minula, takže som v podstate ohľadom kritiky Kloppa, že Fabinho bol oddýchnutý trepal

 2. robroy

  1. februára 2019 at 10:09

  Včera pri náhodnom prepínaní TV kanálov som narazil na duel Manshitu s Burnley (2:2) na OT, tak som sa zadíval, asi na 5 minut a udrelo mi do očí, že chlapci v nedalekom Manchestri nemajú žiaden problem so zladovatelým trávnikom na Old Trafford, ten ich bol uplne bezchybný..

  Teda, my na Anfielde nemáme vyhrievaný trávnik ?

 3. keeno

  2. februára 2019 at 18:22

  Liverpool manager Jurgen Klopp admits midfielder Naby Keita has plenty of improvements to make but he is not concerned by his slower-than-expected adaptation to English football.

  The Guinea international arrived in the summer, 12 months after the Reds paid £53 million to buy him RB Leipzig, and the nature of his game was such he was tipped to make a huge impact.

  However, after a promising start in his first couple of matches the 23-year-old has struggled for form, not helped having to learn a new language and culture, an injury which sidelined him for a month in October and being asked to perform a slightly different role from the one he had in the Bundesliga.

  He showed flashes of his talent in Wednesday’s 1-1 draw with Leicester, only his 10th start in a total of 17 Premier League appearances, and Klopp is prepared to be patient with the third-most expensive player in the club’s history.

  “Yeah, happy so far but still a lot to come,” said Klopp ahead of Monday’s trip to West Ham.

  “Naby is an outstanding player but he still has to improve; minutes, games, language, all that stuff.

  “Everything will be fine, and it is fine so far, but we can really expect a lot more still, that’s how it is.”

  By the time Liverpool kick-off at the London Stadium their five-point lead at the top of the table could have been cut to two as Manchester City play Arsenal on Sunday.

  Manuel Pellegrini’s West Ham are on a three-match losing streak, as Leicester were in midweek, but despite the Hammers being rolled over 4-0 by Klopp’s side on the opening day of the season, the Reds boss is taking nothing for granted.

  “We started against West Ham with a brilliant game from us and not a very good game of West Ham. That day they had a new manager and a lot of new players,” he said.

  “They had a really bad start, I think they had maybe only two points after six match days, but since then they are nearly a top-six side. That’s what we should expect.

  “(They have the) most experienced manager in the Premier League at the moment, really good football team, good signings in defence, experience in the full-back positions.

  “(Declan) Rice, fantastic development next to (Mark) Noble in midfield, experience and youth. Then you have the wings, really strong, (Felipe) Anderson fantastic signing, and Marko Arnautovic an outstanding striker.

  “(Samir) Nasri is now around, (Robert) Snodgrass is back on track, Lukasz Fabianski in goal, it’s a really good football team. That’s what we have to be ready for again.

  “We can’t compare with the first game of the season. We expected a difficult game that day but it was not so difficult for two reasons: we were really good and they were not ready.

  “Now they are ready and it’s a completely different cup of tea.”

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply