Talking points: Tie kluby okolo nie sú retardované

Liverpool remizoval v ďalšom kole proti West Ham United a z Londýna si berú bod. Tu je niekoľko talking points.

 

Herný útlm pokračuje, Reds si z Londýna vezú iba bod

1. West Ham sa pripravil

Keď som si sadol pred futbal, fascinoval ma výkon domáceho celku. Pochopil, že s Liverpoolom nemôže hrať otvorený futbal, ale začal Liverpool ničiť známymi zbraňami. Hammer vedeli, že Reds budú mať na nohách častejšie loptu. Takisto očakávali, že hráčovi, keď vypichnú prihrávku, bude sa musieť vrátiť a to je ďalšia vynaložená energia.

Vypichli loptu útočníkom a ihneď rozohrali akciu. West Ham skutočne bojoval a nedovolil Liverpoolu poriadne zaútočiť. Boli to ‚kladivári‘, ktorí sa neraz dostali pred bránu. Možno boli aj prekvapení ako im to išlo a z toho prekvapenia v zakončovaní robili chyby a tak je našťastie výsledok 1-1.

West Ham rozhodne nechcel pustiť body a chcel sa o body biť. Ťažko povedať, či prekvapil Liverpool, ale jeho hra bola veľmi dobrá.

 

2. Tie kluby vážne nie sú retardované

Zaujal ma v diskusii pod review príspevok o tom, že kluby nie sú retardované. Futbal je veľmi dynamický. V dnešnej dobe klub dáva obrovské peniaze na kadejakých analytikov, ktorí sledujú, analyzujú a hľadajú taktiku ako proti súperom.

Každý jeden tím v Premier League je silný, disponuje obrovským potenciálom a preto sa stáva to, že neraz nováčik vyhrá nad majstrom. V tom je krása Premier League.

Hral v minulej sezóne iný Liverpool? V diskusných príspevkoch nájdete obrovské množstvo názorov, že Salahovi to už nesype. Vlani strelil Liverpool oveľa viac gólov. 60 metrové prihrávky, Salah behal tak rýchlo, že sa svetoví bežci začali báť o svoju prácu, atď, atď. Čo sa s tým všetko stalo?

Nič sa nezmenilo, on je to ten istý Liverpool ako vlani. Dalo by sa povedať, čo sa týka kádru, aj lepší. ALE! Ono sa niečo skutočne zmenilo.

Minulá sezóna bola pre mňa ako fanúšika Liverpoola neuveriteľná. Ok, nič sa nevyhralo, ale futbal vošiel do môjho života tak hlboko ako už veľmi dávno nie. Reds každého prekvapili svojou hrou. Bola to nádherná rozprávka, ktorá ma každý týždeň hladila po duši. Hrali famózne, videli sa naslepo a učarovali celej Európe.

To bol ale Liverpool, od ktorého toto nikto nečakal. Kto čakal, že Liverpool porazí neporazené City? Kto očakával, že nielenže postúpi cez Manchester City, ale, že mu nedá ani šancu? Ten debakel s AS Rím doma? Úprimne vám poviem, že existuje plejáda fanúšikov, ktorá chlapcom neverila ani to, že prejdú cez Hoffenheim. No a Reds sú vo finále Ligy majstrov!

Nedostali sa tam len s pomocou rozhodcov alebo obrovským šťastím, ale tým, ako na sebe pracovali! V lige síce skončili na štvrtom mieste, ale to bola jazda! Ich zápasy, kde súperov rozobrali! Spomeňme si na Watford, v ktorom Salah strelil 4 góly!

Tento rok sa však všetci súperi začali pozerať na Liverpool úplne inak. Veď to je klub, ktorý bol (právom) vo finále Ligy majstrov! To je klub, ktorý bez akejkoľvek veľkej hviezdy došiel až tak ďaleko!

To nie Liverpool sa zmenil, ale všetky kluby naokolo. Mužstvá, ktoré sú papierovo slabšie a v poslednej sezóne dostali od Liverpoolu výprask, sa predsa musia brániť. To nie je nejaká okresná trieda v Nižnej Šebastovej, tie kluby hrajú Premier League!

Keď sa trénera pred zápasom proti Liverpoolu spýtajú, ako vníma výsledok, povie, že klub ide bojovať. Iste, okolo toho je mnoho smiechu, že čo si to dovoľuje. Čo má však hovoriť? „No, viete, asi by bolo najlepšie, keby sa zápas skontumoval, lebo nemáme šancu a bude to obrovský výprask. Proste na Liverpool nemáme. Vidím to na 5-0, kde Salah, Mané a Firmino budú pri všetkých góloch.“?

Veď je to tréner a má proti sebe ťažkého súpera. Musí nejako hráčov nahecovať a namotivovať. No a je tu ešte jedna vec. Každého „Dávida“ najviac motivuje, keď porazí „Goliáša“. „Slabšie“ kluby budú navždy tešiť skalpy „silnejších“.

Liverpool je už celou Európou považovaný za veľký klub úplne opravnené. Kluby sa však na neho pripravujú, sledujú ako sa mu darí, kto je ako zranený, dokonca aj to, kto vie s kým hrať na ihrisku. Nie sú retardované, oni to všetko sledujú. Pellegrini neurobil nič významné, ani nespravil za pár týždňov mužstvo snov. Jednoducho sa na Kloppa pripravil.

Myslím, že prišiel čas, kedy Liverpool príde s ničím novým. Inak sa tam nezmení nič.

 

3. Keita

Pri tomto mene sa stretávajú dva tábory fanúšikov. Jedni prichádzajú s myšlienkou, že si ešte na Premier League nezvykol a potrebuje čas. Druhí sú rozčúlení, lebo jeho výkony nie sú optimálne.

Za seba sa priznám, že na oboch je niečo pravdy. V poslednom zápase sa vážne snažil. Dokonca tam urobil aj nejaké pekné kľučky, mal tam prihrávku dopredu. Keď bol pri lopte, okamžite s ňou zrýchlil.

Keita sóloval? Ok, sóloval. Zobral si loptu a šiel dopredu a dostal sa s ňou až k 16ke. Vtedy prišiel problém. On proste nezmyselne prihrával do behu cez mnoho hráčov na päty Salahovi, Firminovi alebo Manému a tu bol ten problém so sólovaním. Áno, nech je v Liverpoole hráč (a pokojne to prajem aj Keitovi), ktorý si vybojuje loptu, prešprintuje k 16ke a nech už konečne vystrelí!

4. Záloha sa naučila prihrávať van Dijkovi

Niežeby to mala byť kritika Keitu. Ono, toto robí celé mužstvo. Nahrávajú si loptu ako na hádzanej, prídu k 16ke, ktorá je pre nich súboj na úrovni Gandalfa s Balrogom, akoby sa zľakli a nahrajú loptu dozadu. Úplne ideálne k van Dijkovi, ktorý nechápe, čo má vlastne robiť. Nemôžeme chcieť, aby van Dijk, Matip alebo ktokoľvek zozadu si vzal zodpovednosť a buď prihrával dopredu alebo strieľal.

V zápase proti West Hamu toto robili všetci. Klasický španielský futbal z posledných majstrovstiev sveta. Prísť čo najbližšie 16ke a potom nahrám dozadu, veď tým nič nepokazím.

5. Štandardky

Dlhší čas som si všimol niečo, čo sa mi nepáči na štadardkách. Zahráva sa priamy kop a namiesto toho, aby buď niekto (okrem Shaqiriho) vystrelil na bránu, kopne sa lob (nie center) a on sa už dakto hodí do tej lopty a možno z toho bude gól. Čo to bolo rohov a štandartných situácií, keď sa nakoplo na hlavu a nič z toho nebolo? Štandardné situácie sú také, že sa kopne lopta do vzduchu a uvidíme. Žiaden signál, ohrozenie bránky je nulové. Chlapci, vy si vážne tak neveríte alebo, kde je problém, že jednoducho nestrieľate spoza šestnástky?

 

2 Comments

  1. Alex85

    6. februára 2019 at 8:58

    Jedna vec je 100%na. Ked pozeram stare zostrihy, tak strely z 30 metrov su standardom. Dnes? Nic! Ja to nechapem… je to tymi srandovnymi kopackami co teraz nosia, alebo to nevedia, alebo co…. Nikto sa ani NEPOKUSI… to nechapem. A ked niekto akoze vystreli, tak furt len take priposrate obalovacky. Sak sa opriem do tej lopty, obzvlast ked je mokro, prsi, fuka vietor… ja to nechapem 🙁

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply