Talking Points: Výkony hodné ašpiranta v boji o titul?

Liverpool FC po nevýraznom výkone na Old Trafford remizoval s Manchestrom United 0:0, v nasledujúcom kole potvrdil úlohu favorita a rozniesol na Anfielde Watford.

Reds si tak udržali v ligovej tabuľke aj po 28. kole prvé miesto. Čo si z toho môžeme vziať si zhrnieme v nasledujúcich bodoch.

LFC rozniesol Watford. Odpovedal tak všetkým kritikom v pravý čas

1. Strata chuti pobiť sa o výhru v minulých zápasoch. Chýbal na ihrisku líder ?

Proti Manchestru United sme videli jeden bezzubý výkon proti mužstvu, ktoré do polčasu vyčerpalo všetky tri striedania hráčov kvôli zraneniam. Trend z minulých zápasov sa teda zopakoval. Absolútne neprípustný výkon tímu, ktorý bojuje o čelo v tabuľke v jednej z najlepších futbalových líg sveta.

Naskytá sa otázka. Chýbal v tíme prirodzený líder, ktorý by potiahol mužstvo práve v takýchto situáciách? Jedeného má Liverpool v obrane (van Dijk), no každý TOP tím ich má v kádri viac. Nie len v zadných radoch, ale aj v zálohe a útoku.

Rozhadzovať rukami, ukazovať kam prihrať, alibisticky zašívať spoluhráčov nie je znakom líderstva, ale…(môžete si doplniť čo uznáte za vhodné).

Najlepšia odpoveď na mizerný výkon je predsta vysoké domáce víťazstvo. Odniesol si to Watford, naposledy som taký húževnatý výkon videl ešte v decembri. Hráči lietali a bojovali jeden za druhého. Nečakali, čo vymyslí spoluhráč, ale ťahali za jeden povraz.

Nedarí sa Salahovi? Nevadí, máme Maného. Nedarí sa Hendovi? Nevadí, máme kohokoľvek iného. Stačí len, aby ho Klopp nechal na lavičke. Pretože jedna lastovička leto nerobí.

2. Trápenie Salaha a strely mimo pokutového územia

Mohamed Salah. Čo dodať? Jeho strelecká forma sa dá v sezóne 2018/2019 aspoň podľa čísel považovať za solídnu. Darmo, obrana súpera ho osobkou či osobkami často vypája z hry. Nie je to ono. V začiatkoch sezóny sa trápil, vzniesla sa na neho kritika.

Trošku sa rozýbal, prišiel postup do vyraďovacích fáz Ligy majstrov a v novom roku opäť upadol do šedej zóny neviditeľnosti. Ťažko však chytiť formu, ak ste zašitý celý zápas a poriadne sa nedostanete k lopte. A keď ju máte, chcete obísť troch brániacich hráčov a dať výstavný gól.

Mimochodom, zakázal niekto z trénerského tímu strieľať z poza šestnástky? V tejto štatistike sa nachádza Liverpool z tímov Premier League v počte gólov až piaty od konca. Hráč ako Oxlade-Chamberlain hrozne chýba flexibilite zálohy. Ako bonus sa nebojí vystreliť spoza šestnástky.

Hráč, ktorý je po takmer celej sezóne mimo kvôli ťažkému zraneniu, však nemôže byť riešením biednej liverpoolskej produktivity zálohy.

Preto bolo príjemné vidieť ako zareagoval Jurgenov tím na kritiku po North West Derby. Hráči strieľali z rôznych pozícii, rotovali, boli flexibilní. Stačilo nechať Hendersona na lavičke a nahradiť ho Milnerom, ktorý pri všetkej úcte nemá čo robiť na kraji obrany.

Nič viac nič menej. Pridajme do zostavy Trenta Alexandra-Arnolda a hlavné menu máme hotové. Vtedy aj Salahov výkon rastie exponenciálne. Pozorné oko mohlo včera zaznamenať aj jeho nejaký ten ďalekonostný pokus.

3. Rohy a štandardné situácie = odovzdávanie lôpt súperom

Liverpool FC je v tejto sezóne priebežne na druhom mieste v počte zahrávaných rohových kopov. Zahrávanie štandardiek je žalostné. Človek môže odvrátiť zrak a vie ako to dopadne. Ako keď zapíjate pätnáste poldeci ôsmym pivom.

Alebo nie? Podľa spoločnosti Opta Sports, ktorá sa zaoberá štatistickým zberom dát futbalových klubov je to inak. Na začiatku februára registrovali Liverpool FC s prehľadom na prvom mieste premieňania štandardných situácií v Premier League v prebiehajúcej sezóne. LFC dal 16 gólov, druhý Brighton 12.

Po zápase s Watfordom si teda môžeme pridať do štatistiky ďalší zárez do štatistiky, o ktorej som si myslel, že Liverpool bude v dolnej polovici Premier League. Ako je to možné? Vidíme hráčov nastreľovať najbližšieho protihráča, centre na to isté miesto a myslíme si, že to už horšie nemôže byť.

A bum, zrazu toto. Je čas pozornejšie si všímať fakt, či to nebolo len o šťastí a náhode. Alebo je klasický fanúšik Liverpoolu zaslepený a chce vidieť len negatíva?

4. Má LFC vôbec náhradu za útočníka?

Mnoho fans si často túto sezónu kládol otázku, čo sa stane, ak sa zraní Roberto Firmino? Máme náhradu? Nastane armagedon? V kontexte toho, akým spôsobom hrá Daniel Sturridge asi nemáme a nastane.

Daniel je totiž nadobro z formy a hrá za LFC pravdepodobne svoju poslednú sezónu. Zranenia ho zničili v maximálne možnej miere a v tíme nemá už žiadnu perspektívu. A už ani ochotu urobiť krok naviac. Proti Manchestru Utd to bolo vidieť čierne na bielom. Z toho dôvodu proti Watfordu od začiatku nastúpil Origi.

Mnohými odpisovaný Divock hráva nepravidelne. Počas minuloročného hosťovania mu dorástlo afro, technicky sa zlepšil. Nedá sa však nevšimnúť, že má chuť hrať a predviesť sa. Či pred Kloppom, alebo pred možnými záujemcami o jeho služby v lete.

Každý, kto pozorne sleduje Liverpool pod Kloppom vie, že útočník typu Sturridge u manažéra nemá dlhodobo šancu. Origi predviedol solídny výkon, v dlhodobom horizonte to ale nie je hráč, ktorý má byť konkurenciou pre č.9 v útoku.

Bobby Firmino je len jeden, nahradiť ho kus za kus sa totiž nedá. Isté je, že naša lavička hráčov z útoku je bohužiaľ priemerná. To je niečo, čo bude Klopp musieť v lete vyriešiť.

Č.5 Milner vie hrať skvelo, no nie v obrane

James Milner sa v rámci krízového riešenia kvôli početným zraneniam posunul v zápase proti United na post pravého obrancu. Nehral tam po prvý krát. Dokonca predminulú sezónu hrával celkom obstojne na poste ľavého obrancu. A tam to končí. Obstojne a bohužiaľ čitateľne.

James nevie prekvapiť myšlienkou, nevie kvalitne pozične brániť. Je limitovaný autovou čiarou. Často nestíha a pomáha si faulmi. Centre a podpora útoku? Čo prihrávka to na pokrytého spoluhráča, čo center to do protihráča. Pri sledovaní zápasu s Man United som vedel predpovedať čo spraví aj pár sekúnd dopredu. Salahovi veľmi v útoku nepomohol a v obrane mu často vypomáhal niekto zo zálohy.

Ak hrá James v trojčlennej zálohe ako proti Watfordu je to úplne iný typ hráča. Je ho celé ihrisko, ak aj prepadne je k dispozícii spoluhráč, ktorý ho zastúpi. V konečnom dôsledku Milnerove nedostatky nebijú priamo do očí. Je dôležité, aby Milie nastupoval v zálohe.

Liverpoolska zraneniami decimovaná obrana vyzerá byť nateraz fit. Snáď sa Jurgen poučil a v prípade podobnej situácie zareaguje inak a vymyslí niečo lepšie ako Milner-fullback.

Č.6 Stabilná obrana

Liverpool inkasoval doteraz v lige 15 gólov (zatiaľ najmenej zo všetkých tímov) a Alisson Becker vychytal 16. čisté konto. Tento típek a.k.a. týždeň som bol najdrahší brankár v histórii stál každý cent. Samozrejme, neobíde sa to bez chýb a sem tam nám fanúšikom tuhne krv v žilách.

Dôležité je sa z chýb poučiť a neopakovať ich. Hlavne, ak vidíš v telke, čo predvádza Kepa som najdrahší brankár v histórii Arrizabalaga v Chelsea.

Videli ste tie zákroky a rozohrávku? World Class. Pre mňa zatiaľ s Virgilom van Dijkom hráči sezóny. Je príjemné vedieť, že aspoň obrana aj vo februári stabilne funguje ako má. Aj napriek početným zraneniam. Súperi sa k šanciam dostávajú sporadicky, a ak náhodou aj, máme Alissona. Uzdravený Matip sa dostáva do formy.

Mnohí volajú po kúpe nového stropéra do základu. Položme si otázku, ako lepšie ešte môžu The Reds brániť? Opakujem 15 gólov v lige po 28. kolách.

Č.7 Jordan Henderson

Hendo hral cez víkend proti účkam v zálohe. Tento raz však nehral post holding-midfielder (defenzívny záložník), tento post zastal Fabinho. Po vynikajúcom výkone v Lige majstrov proti Bayernu kapitánovi stačil jeden zápas a upadol do svojho herného štandardu.

Tento hráč, ktorý v lete oslávi 29 rokov, hrá už svoju !ôsmu! sezónu za Liverpool FC. Je nutné podotknúť, že Klopp si ho do tímu nevybral, ale zdedil ho.

Kapitán pôsobí v strede poľa neisto, rozpačito. Iste, vytesnil niektoré negatívne aspekty zo svojej hry no, v konkurencii momentálnej zálohy Liverpoolu FC a pri zdravej obrane balansuje na hrane toho, či nastúpi ako člen základnej jedenástky alebo len na lavičke. Proti Watfordu sa boss rozhodol vynechať Jordana zo základu a videli sme krásny, poctivý, odmakaný futbal.

Ako píšem, kapitán Liverpoolu a bývalý kapitán Albionu. Nie je to trochu málo? Tu niet čo viac dodať len počkať, kým natrvalo usadí v základnej jedenástke Naby Keita. Nového kapitána už Liverpool má a hrá v obrane. Len takto má Liverpool FC šancu na pomyslené víťazstvá v pohároch a roky vytúžený titul.

Č.8 Kloppova ješitnosť, bod bol dobrý a čo tri?

Jurgen naordinoval na Old Trafforde chlapcom taktiku, ktorá by aj vyšla, no do polčasu sa zranili traja hráči súpera. To zhatilo všetky plány dominancie Liverpoolu v Manchestri. Aspoň to tvrdí náš boss. Hra sa začala kúskovať, tempo upadlo. Manažér však zabudol na to, že mal na zmenu k dispozícií celý druhý polčas a videli sme tak výkon, pri ktorom nám fanúšikom vrela krv v žilách.

Nie však z výsledku, ale z nasadenia, neúcty k derby, vlastným fanúšikom a v konečnom dôsledku voči sebe samým. Najväčšie futbalové derby… nevadí

Klopp to v zápase s United prekaučoval, ale ako história ukázala, liverpoolsky manažér vždy vedel v pravej chvíli tím nakopnúť a dostať sa s ním napríklad až do finále Európskej ligy či finále Ligy majstrov. Bolo načase na hernom prejave niečo zmeniť. Súperovi stačí znechutiť nám hru a LFC nie je schopný prakticky nič vymyslieť. Hrať to isté celý zápas a čakať na Godota.

To je obraz hry Liverpool FC až na malé výnimky od začiatku roka 2019. Chýbal moment prekvapenia. Ak Liverpool nedá do polčasu gól, nervozita na jeho kopačkách by sa dala krájať.

Zápas doma s Watfordom ukázal, že nie je až tak potrebná zmena taktiky. Dôležité sú komponenty v skladačke, ktorú si náš manažér poctivo skladá už štvrtú sezónu. Minulé zaváhania nie je nutné preceňovať. Samozrejme, pri dobrých výsledkoch platí to isté. Až na konci sezóny môžeme bilancovať a vynášať závery.

Č.9 Titul už len medzi Liverpoolom a Manchestrom City

Z hry o titul pravdepodobne nadobro vypadol londýnsky Tottenham Hotspur. V derby proti Chelsea nedokázal získať na súperovom ihrisku ani bod. Strata na LFC 10 kôl pred koncom činí 9 bodov. V tabuľke má Liverpool FC síce jeden bod náskok a má všetko vo vlastných rukách, avšak City má stále lepšie skóre.  Na to netreba zabudnúť, a nenechať nič na náhodu.

Pôdu pre dobré výsledky si Reds pripravili parádne. Najbližšiu nedeľu sa uvidí, či to Liverpool myslí s titulom vážne. Lebo už aj najväčším skeptikom začína pomaly dochádzať, že Liverpool FC je opäť tam, kde sme si ho celé roky priali mať. Lebo len veľké tímy odpovedajú na kritiku výsledkami.

Príjemný pohľad čo?

17 Comments

 1. robroy

  28. februára 2019 at 19:20

  K zápasu na OT by som sa radšej už nevracal, moje pocity boli ako prebudenie na izbe po opici vo štvorici.. Rýchlo zabudnút a íst dalej.

  Včerajší zápas LIverpool – teda jeho hra vypadal konečne opäť famózne, až to pripominalo trochu dávnejšie dátumy, ked nám to „išlo“ podobne pekne aj herne či výsledkovo.

  Vyzdvihol by som predsa len mladeho Šańa, (Alexandra Trenta) ktorý dokázal zásobit kvalitnými cetrami celý útok LFC a páni, pripísal si po hernej pauze 3 asistencie, sa len tak hned nevidí, najme nie tak mladom veku. Kopaciu techniku a „zameriavancie zariadenie“ má na mimoriadne vysokej úrovni, kopal rohy z oboch strán a malo to hned inú úroveň, na rozdiel ked ho kopali iní, končili bud na prvom obrancovi alebo boli celkom neadresné či razancie. Teda uplne zaslúžene mužom zápasu, Šańi má obrovský potencial, už len aby mal motiváciu a bol správne vedený, dnes je v najlepších rukách. Chválim Beckera, a aj Dijka, sú piliermi zadných radov, pri nich výkonnostne drži latku vysoko aj Matip, bože, ako je príjemné fandit, ked všetko funguje. Aj ked Watford včera asi nemalo svoj deň.

  Problém vidím, v našich zápasoch vonku, mne sa zdá, že away nemáme tak skoncentrovamý výkon a súperi hrajú doma oduševnenejšie ako na Anfielde, kde si idú pre tradičnú nádielku.

  Včera výborne zahral aj Origi, podaril sa mu skvelý gol, z hranice 16-ky, dúfam, že jeho vydarená strela zaújme dalších, spoluhráčov, k dalším pokusom o dobrú strelu, zo zaujímavej vzdialenosti. Mne včera Divock slušne zapadol do útočnej formácie a po 2 goloch Maneho bolo jasné, že už je na (dalšiu)facku, zvýšil svoju snahu a záujem zaujať a presadit sa. Má len jednu (vážnu) slabinu – konzistentnost. Udržat latku vysoko a stabilne na úrovni v LFC, nie je asi lahké, ale potom k predávaniu tohto mladíka ani nemusí dôjst .. aj ked.. nič nie je nemožné..

  Na nedelnajší zápas, by som zostavu určite nemenil, naruší sa chémia a chudáci domáci nič lepšie si nebudú priat, aby prihrali loptičku manchestrákom späť.

 2. MengiCZE

  28. februára 2019 at 19:24

  Poplacejme si po ramenech a říkejme si: už jen 10 kol 😁

 3. Trapy

  28. februára 2019 at 21:05

  Vyborne sixx,si sa rozpisal,len tak dalej:-)Dobre si zanalyzoval sucasny stav Lfc,i ked trochu sofistikovane,ale to k takemuto clanku patri.
  Ja len dodam k Hendovi.To ,ze je antifutbalista a vygumovana hlava,je jedna vec,ze je akoze kapitan je doslova dehonostujuce klub,akym nesporne Lfc je,ale najhorsie na celej veci,ze doslova rozbija taktiku a herny system.Do hry vnasa nervozitu,chaos,nestabilitu. V minulej sezone vznikol vtip na nase utocne trio.Ako odpilit utok Lfc. Jednoducho,postavit Hendersona. No,cas ukazal,ze to nebol vtip,ale skutocnost.
  U mna je Hendo v boji o titul vacsou hrozbou,ako City.

 4. kloppinho

  1. marca 2019 at 1:30

  sixx dobre poctenicko. paradne goly sme dali, mane hlava pata, virgil dve hlavy, origi sa rozohral na everton, trent 3a, standardky, ciste konto.. uplny zapas snov. ale so vsetkym sa neda suhlasit. stale porovnavas zapas proti mrdkam… podla mna sme hrali dobre ale doma 😉 sme ich uplne zozuli. proste kazdy zapas je iny, nemali sme den, co ja viem co….okolnosti, ale ze jurgenova jesitnost hehehe priklad: kante naj defenzivny zaloznik a sarri si priviedol na jeho post jorginha… kym sa vyhravalo vsetko bolo super a teraz cukotky maju transparenty srat na sarriball:)) proste kazdy kouc ma svoje videnie filozofiu… klub si ho vybral a fans budu mrncat cely zivot 😉
  ja som hlavne strasne rad ze fabinho je uz zapracovany v zaklade a hra jak pan. za tri roky jurgen strasnu defenzivnu os zostavil.. becker, virgil, fabs“ same zvierata.
  v nedelu nas caka narocne derby..karamelky budu kusat:)) uz teraz som nervozny

  • sixx

   1. marca 2019 at 17:19

   Vykon proti Watfordu je odozvou na remizove zapasy, ktore tomu predchadzali. Preto som to dal do kontextu. Nebolo to len o United, ani Bayern nebol bohvie co. Odpoved bola fantasticka.

   Ano Klopp je jesitny, a to je dobre. Manazer musi byt, dolezite je do akej miery.(Sarri, Mou napr.) No nie so vsetkym sa da suhlasit, nie vsetko mu vychadza. Je dolezite to spomenut. Kritika nas posuva.

   Spravne si spomenul Alisson, VVD, Fabs. A doplna ich Bobby 🙂

   ja som dal 1:4 😀

   • kloppinho

    1. marca 2019 at 19:10

    bobby z minulej sezony.
    ked to tak zoberes….svojim sposobom sme niekedy vsetci jesitny, ale klopp neni ziadny jesita. a to ze sa niekedy body stratia… herny pokles vykonnosti, remizove zapasy…to sa stava . snad si si nemyslel ze vyhrame 38 kol??

 5. kloppinho

  1. marca 2019 at 13:13

  Zas opakujú golostroj.. 2:0 mane

 6. keeno

  3. marca 2019 at 7:14

  Citujem

  Alebo nie? Podľa spoločnosti Opta Sports, ktorá sa zaoberá štatistickým zberom dát futbalových klubov je to inak. Na začiatku februára registrovali Liverpool FC s prehľadom na prvom mieste premieňania štandardných situácií v Premier League v prebiehajúcej sezóne. LFC dal 16 gólov, druhý Brighton 12.

  Štandardných situácií, do tej množiny patria aj rohy, kopy od rohovej vlajky. Štatistiky majú svoj zmysel a význam, ak sú používané objektívne. Tu chýba , konkrétna štatistika zahravania iba rohových kopov a ich precentuálna úspešnosť

  • sixx

   3. marca 2019 at 11:48

   ked taku statistiku najdes hod ju sem 😀

   neboj hladal som viac nez dost, ale na PL stranke to napriklad nemas. tieto info zverejnuju po sezone.
   Nema to ani opta, nakolko si musis zaplatit za zber dat.
   Jedine info co som nasiel je twitter OptaJoe.

   Po sezone sa statistikam urcite povenujem.

 7. keeno

  3. marca 2019 at 7:53

  Citujem

  James nevie prekvapiť myšlienkou, nevie kvalitne pozične brániť. Je limitovaný autovou čiarou. Často nestíha a pomáha si faulmi. Centre a podpora útoku? Čo prihrávka to na pokrytého spoluhráča, čo center to do protihráča. Pri sledovaní zápasu s Man United som vedel predpovedať čo spraví aj pár sekúnd dopredu

  Môj názor
  Milner vie pozične brániť a viac než kvalitne. Faulami si pomáha , ale nie v priestoroch, ktoré sú priamym ohrozením brány LFC.

  Áno jeho prihrávky sú čitateľné , najviac pre nás, ktorý sledujeme v kľude zápasy našeho mužstva pri telke, na tribune…
  Chcel by som vidieť ešte jedného futbalistu v lige, ktorý za dva roky vystriedal viacej postov pri rôznych systémoch tímu, a aj proti žiadnemu súperovi dva krát na tej istej pozícii. Á

  Áno Milner je márny látač plátač, ale odvádza super prácu pre tím. Koho v prvom a neposlednom rade za milnera treba kritizovať je náš milovaný Jurgen

  • sixx

   3. marca 2019 at 11:56

   To, ze vie kvalitne branit z pozicie fullbacka platilo mozno sezonu ked hral na LB. Ale mozno som az priliz kriticky. Budem si to viac vsimat, kedze mnozstvo faulov, ktore urobil boli aj takticke.

   Ta variabilita u Jamesa je ukazkova o tom ziadna. Vidim ho lietat v zalohe a pod sebou ma Fabsa a celu obranu. V dosledku toho moze castejsie prepadavat a ist do subojov(ktore on miluje) a nebyt predposledny pred brankarom.

   neboj prestat pisat nemam v umysle a kritika je vzdy fajn 🙂

  • kloppinho

   3. marca 2019 at 12:42

   Keeno ty by si len kritizoval.. minule sa ti nelubil vvd a jeho impotencia a že máme slabé štandardky. Odpoveď si dostal za týžden,…tri góly hlavou virgil dva….a teraz sa ti neľúbi že James je univerzálny??.. v prvom a neposlednom rade za milnera treba kritizovať nášho milovaneho Jurgena“
   Keeno už mi pripadas jak fanúšik úspechu 😉

   • keeno

    3. marca 2019 at 14:05

    kloppinho , nie nemyslel som to tak ako si to vo svojom príspevku prezentoval, a ja som VVD nekritizoval, že dáva málo gólov, kritizoval som Kloppa kvoli štandardkám rsp rohovým kopom a u Virgila som upozornil na to, že má rezervy práve v tom, že málo gólov dáva a keď mal aj príležitosti, tak to riešil zbrklo, myslené bolo , že má ešte rezervy

    Nie vždy, ak niekto ma iný názor to musí bezprostredne znamenať kritiku

    Dnes tri body YNWA

 8. keeno

  3. marca 2019 at 9:07

  sixx, začal som odzadu, dúfam, že budeš písať blogy aj naďalej, z mojej strany prípomienky to boli, nie kritika

  Diskusia je zdravá , názory pohľady

  ďakujem za tvoje príspevky , viem, že niekto, kto neskúsil napísať svoje vlastné myšlienky slovami písanými na papier nemá možnosť pochopiť, koľko času to môže zabrať a hlavne dokázať písať a držať sa myšlienkovej línie, atd atd atď

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply