Talking points: West Ham padol, LFC mení taktiku

West Hamu sme sa možno báli, lebo moyesovský betón, napokon ale z toho bola veľká pohoda. Poďme na 5 bodov, ktoré zaujali.

Č. 1 – Desaťdňová príprava pomohla

Pauza po Porte, ktorú The Reds „vďaka“ faktu, že už nie sú v FA Cupe využili aj krátkym minikempom v španielskej Marbelle, vyšla.

Kloppovi zverenci navyše papierovo slabšieho súpera nepodcenili, pomohol rýchly prvý gól a v konečnom dôsledku nás potešili pohodovým víťazstvom, ktoré lemujú pekné góly, akcie, futbal.

Tento prístup sa musí páčiť, aj keď zahodené supermožnosti Salaha, Maného či Firmina mrzia.

Zľava Firmino, Moreno a Mané počas minikempu v v juhošpanielskej Marbelle.

Č. 2 – Koniec problémov  s „betonármi“?

Ako si to už viacerí fans všimli, The Reds hrajú aktuálne o čosi inak, ako tomu bolo pred príchodom Virgila van Dijka. Holanďanov transfer znamenal väčšiu stabilitu v zadných radoch, opakovane nedostatočná kvalita v defenzívnej činnosti tak v záložnej ako aj obrannej formácii je v ostatnej dobe vyvažovaná tímovým výkonom.

Liverpool vyzerá, že nepotrebuje stoj čo stoj držať loptu, vyhrať v tomto ukazovateli nad súperom 80-20%, ani do neho za každú cenu búšiť. Namiesto toho sa snaží možno o čosi defenzívejším poňatím hry – to ale v kontexte Kloppovho superofenzívneho poňatia hry neznamená, že by sa The Reds stiahli pred vlastnú 16-ku a čakali, čo súper vymyslí.

Vysokoaktívne poňatie hry tam stále je, ale niečo na tom, že Merseysiders pri väčšej dôvere vo vlastnú defenzívnu činnosť nechávajú hrať aj súpera, čím sa dostáva viac priestoru pre rýchlonohých Maného a Salah či chytrosť Firmina. A keď sa do toho pridá premieňanie šancí, odchádza aj „betonár“ Moyes opäť raz z Anfieldu s dlhým nosom.

Č. 3 – Moyes zasa z Anfieldu so sklopeným zrakom

Zostanem pri Moyesovi. Ten hral ako manažér rôznych tímov na štadióne LFC 15x, ani raz nevyhral. 7 remíz a 8 prehier, to je jeho aktuálna bilancia.

Posledný zápas mu narušila presná hlavička Emreho Cana a vyššie spomenutý zmenený prístup k zápasovým povinnostiam hráčov súpera. Klopp vie, že sa na ofenzívu, ktorú má na starosti trojica Firmino – Salah – Mané, môže pravidelne spoľahnúť, navyše keď tá má otvorený priestor, je to pre súpera pravidelne „smrť“.

Č. 4 – Stý gól v sezóne

Prvý presný zápas zápasu, resp. prvý v podaní The Reds je zároveň stým v tejto sezóne zo strany Kloppovcov. Trikrát hurá Emremu Canovi.

Liverpool od nástupu Kloppa pred vyše dvomi rokmi dal až v 26 zápasoch 4 a viac gólov. Ofenzíva sa fans páči, ja sa pravidelne na našej hre bavím. A to je Kloppova zásluha, určite palec hore. Konkrétne aj za to, ako využíva Firmina, ako Maného so Salahom, ako odhadol Oxlada-Chamberlaina i Robertsona.

Mimochodom, Oxlade-Chamberlain vytvoril 4 čisté šance, „kladivári“ ho mali plnú hlavu.

Č. 5 – Karius podržal. Skvelými zákrokmi

Ešte pred úvodným gólom Emreho Cana zmenu skóre nepripustil Loris Karius. Posledné duely nová brankárska jednotka vyškriabala na brvno chytrý pokus Arnautovića.

je zrejmé, že keby lopta skončila v sieti, zápas by sa vyvíjal inak. Nemec posledné stretnutia „chytá šancu za pačesy“, je mu jasné, že takáto šanca (chytať viac zápaosv za sebou) už nemusí prísť. A je vidieť, že jeho sebavedomie ide hore. Aj na základe takýchto zákrokov.

Loris Karius

Č. 6 – Je už Robertson pred Morenom?

Andy Robertson zasa raz ukázal, že by raz mohol byť jasný člen základnej zostavy, možno prvé meno zápasovej nominácie.

Aktuálne je namieste otázka, či je už v Kloppovej hierarchii pred Albertom Morenom. Španiel nehral v úvode sezóny zle (potom sa zranil), resp. hral lepšie ako v 2016/17 (čo ale nemôže byť problém prekonať, keďže v minulej sezóne to bola riadna bieda), dokonca patril medzi najspoľahlivejších hráčov tímu.

Dnes je ale situácia iná, Moreno je už zdravý, ale hráva Robertson. Ten skvele pressuje, nabehá mnoho kilometrov, nemá problém vyšprintovať až na 16-ku súpera, je poctivý vzadu. Ako písal Steeler, kvalitný hráč nemusí byť nutne hviezda.

A Škót svojím poctivým prístupom robí veľmi príjemné a hlave viditeľné kroky dopredu. Momentálne ho má v srdciach množstvo priaznivcov a fanclub stále rastie. Dokonca sa hovorí o kúpe sezóny, veď Robertson stál The Reds v librách len 8 miliónov. Do tejto ankety ale, samozrejme,  bude mať čo povedať aj Salah.

14 Comments

 1. keeno

  26. februára 2018 at 0:57

  Kwopor, najprv reakcia, mala chybička se vloudila Robertson nie Moreno
  Citácia z posledného bodu

  Dnes je ale situácia iná, Moreno je už zdravý, ale hráva Moreno.

  Robertson je pre mňa jasná lekcia ako sa pozerať na Kloppa a jeho prácu

  Preto by som rád sa vrátil, k predošlému článku, kde titulok hlásal Solankeho hatrick

  Je tu jednoznačne spojitosť, Klopp si hráčov pripravuje, a kým nie sú pripravení, tak sedia na lavičke, vbiehaju sporadicky na pár minút v ostrých zápasoch, ale on s nimi komunikuje, podporuje ich a učí

  Klopp fakt vie, čo robí, myslím tým prácu s hráčmi, ktorých má v tíme

  Bol som pred pár týždňami presvedčený,, že fakt pre mňa podľa mňa po najhoršom Robertsonovom výkone, že nastúpi Moreno a čuduj sa Svet, Robertson hra a lepšie

  Áno Klopp vie, čo robí a ako to robiť

  • keeno

   26. februára 2018 at 1:01

   Áno Klopp vie, čo robí a ako to robiť

   bez ohľadu na umiestnenie a vysledky v tabuľke, alebo zlému výkonu v jednom dvoch, zápasoch, vie, čo robí

   Takže, aj Solankeho si pripravuje a Solanke na sebe určite tvrdo pracuje

 2. Jamie23

  26. februára 2018 at 9:32

  Skoda fakt velka skoda, ze sme sa nedohodli s Canom na novom kontrakte… Teraz totiz vidno, ze cim dlhsie je u nas tak sa neumerne zlepsuje a pri „existencnych zapasoch“ je prvotriedny… No ked pride Naby Keita aj Ndidi budu mat co robit…

 3. johnysheek

  26. februára 2018 at 15:27

  páči sa mi ten optimizmus a sršiace nadšenie.. o to viac, že LFC je konečne (?) fungujúci stroj.. a som zvedavý kam to túto sezónu povedie..

 4. kloppinho

  27. februára 2018 at 12:46

  Kwop kedy ideme na jedno do randalu, v marci mám pár dní voľna, potrebujem vypustiť paru 😉

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply