Tešíme sa predčasne? Firmino (zatiaľ) nespĺňa požiadavky na udelenie pracovného povolenia v Anglicku

Klub v stredu (24.6.) oficiálne potvrdil dohodu s Robertom Firminom, 23-ročným reprezentantom Brazílie, ktorý prichádza na Anfield, pričom zrealizovaniu transferu mal zamedzovať len čas (prestupové okno sa oficiálne otvára 1.7.) a zdravotná prehliadka.

Aktuálne je ale všetko inak ..

„Kanárikov“ na Copa América reprezentujúci ofenzívny futbalista Hoffenheimu sa totiž nemusí v drese The Reds tak skoro objaviť. Teraz mám na mysli súťažné zápasy organizované na Britských ostrovoch, proti sú totiž nové pravidlá Futbalovej asociácie (FA) z hlavy jej prezidenta Grega Dyka, ktoré vstúpili do platnosti 1.5. tohto roku.

Nové regule

O čo ide? Samozrejme o zvýhodňovanie domácich talentov pred tými zahraničnými. Inak povedané, riadiaci orgán anglického futbalu sa rozhodol, že s poslabšou produkciou svetových talentov, resp. vlastne nijakými úspechmi na medzinárodnej scéne niečo spraví a to niečo je presadzovanie vlastných futbalistov.

Ide samozrejme o kvóty, tie musia zahraniční hráči pre udelenie pracovného povolenia bezpodmienečne splniť, najnovšie do bodky, výnimky sa netolerujú, navyše sú nové regule veľmi prísne.

Futbalisti mimo Európskej únie jednoducho musia odohrať dostatočný počet medzištátnych zápasov, inak im nebude povolené hrať (pracovať) vo Veľkej Británii.

Držme Brazílii na Copa América palce

Firminov prípad je nasledovný – pravidlá hovoria to, že futbalista z krajiny, ktorá je v rebríčku FIFA v prvej desiatke (Brazília je aktuálne piata), musí v národnom tíme odohrať 30% všetkých zápasov v priebehu 2 rokov. Pre zaujímavosť, tímy, ktoré sú v rebríčku na 40. a horšom mieste to majú až na méte 75%.

Nová liverpoolska kúpa odohrala v predošlých 24 mesiacoch len 3 súťažné medzištátne duely (ak cez víkend nastúpi na Copa América proti Paraguaju, bude to jej štvrtý štart) z možných 19, teda okolo 21%, čo na pracovné povolenie vo V. Británii nestačí.

Ak by sa ale „kanárici“ dostali na majstrovstvách Južnej Ameriky až do finále a Firmino by samozrejme figuroval vo (odteraz) všetkých 3 dueloch, dostal by sa na métu 28,5%, čo by už pokojne mohlo stačiť na výnimku.

Dôležitým ukazovateľom je určite to, že v minulosti až 79% všetkých apelov smerom k udeleniu pracovného povolenia pre hráča bolo úspešných.

 

zdroj: Liverpool Echo

 

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply