Tom Watson

V Liverpoole FC sa za celú dobu vystriedalo 20 manažérov. Postupne si predstavíme všetkých, ktorí viedli „The Reds“ v majstrovských zápasoch. Druhý manažér v poradí a prvé dva tituly pre Liverpool. Aj to bol Tom Watson.


Tom Watson

  • Dátum narodenia: 9. 4. 1859
  • Miesto narodenia: Newcastle, Anglicko
  • Prišiel z: Sunderland
  • Začiatok kontraktu: 27. 7. 1896
  • Prvý zápas: 1. 9. 1896
  • Koniec kontraktu: 6. 5. 1915
  • Ostatné kluby: Newcastle West End, Newcastle East End, Sunderland
  • Počet zápasov ako manažér: 742
  • Úspechy: First Divison 2 (1901, 1906), Second Division (1905)
  • Percentuálna úspešnosť: 44,34 %

Tom Watson sa narodil v Newcastle, kde začal aj svoju manažérsku kariéru. Najprv pôsobil v Newcastle West End a neskôr v Newcastle East End. Bol ústrednou postavou pri vzniku klubu zo St. James’s Park. V roku 1889 podpísal zmluvu so Sunderland Football Clib. Watson za sedem sezón ako manažér Sunderlandu dokázal vyhrať trikrát majstrovský titul. Tešil sa v rokoch 1892, 1893 a 1895. Z mužstvom sa aj trikrát dostal do semifinále FA Cupu. Pravdepodobne by pokračoval v úspešnom ťažení aj naďalej, ale v roku 1896 neodolal ponuke z konkurenčného Liverpoolu FC. A tak sa len 37-ročný Waston sťahoval na Anfield. Watson bol veľmi mladý manažér, veď Sunderland začal viesť ako 30-ročný a bol dovtedy jedným z najúspešnejších manažérov v Anglicku, a tak sa aj v Liverpoole od neho veľa očakávalo.

V Liverpoole dostal ročný plat 300 libier čo bol dvojnásobok zárobku v Sunderlande. Watson zaviedol v klube tvrdú disciplínu, takú aká mu v Sunderlande priniesla ovocie. O 7:30 mali hráči povinnú ľahkú prechádzku, o 8:30 ľahké raňajky, 9:45 a 15:30 nasledoval tréning a večer o 19:30 zas ľahká prestávka. Hráči museli dodržiavať prísnu diétu. Zavedená disciplína priniesla Watsonovi tak ako aj v Sunderlande aj Liverpoole hneď na začiatku prvé úspechy. Hneď v prvej sezóne 1896-87 na lavičke dosiahol s mužstvom semifinále FA Cupu. Tento úspech zopakoval aj v ročníku 1888-89. V tejto sezóne skončil Liverpool druhý za majstrovskou Aston Villou. To čo sa im nepodarilo v roku 1889 sa podarilo o dva roky neskôr a Liverpool si tak v sezóne 1900-01 pripísal prvý titul.

Po tomto úspechu však prišiel veľký pád mužstva, ktorý vyvrcholil v sezóne 1903-904, kedy mužstvo zostúpilo. Watson mal však veľký talent na budúce hviezdy a tak si postupne priviedol hráčov, ktorý sa postarali o rýchli návrat medzi elitu. Alex Raisbeck, Jack Parkinson či Sam Raybould mu pomohli v nasledujúcom roku vyhrať Second Divsion a Liverpool sa vrátil medzi elitu. Liverpool ako nováčik najvyššej súťaže nepatril medzi favoritov, ale aj napriek tomu sa mu podarilo vybojovať druhý majstrovský titul. Stal sa prvým klubom, ktorý vyhral titul druhej a prvej divízie v rade. Watson tak ako aj jeho predchodca McKenna sa často spoliehal na hráčom zo Škótska.

Úspešnú sezónu 1905-06 zavŕšil Liverpool aj semifinálovou účasťou v FA Cupe, kde však podľahol mestskému rivalovi z Evertonu 0:2. Po úspešnej sezóne však prišla na klub veľká kríza a prestalo sa mu dariť. Výkony mužstva boli veľmi nevyrovnané. Po majstrovskej sezóne musel dokonca v nasledujúcej bojovať o záchranu. Úspech prišiel až v roku 1910, kedy Liverpool skončil päť bodov za víťaznou Aston Villou. Ani v pohári sa mu príliš nedarilo. V roku 1914 sa dokázali prebojovať do finále, ale podľahli Burnley 0:1. Po šiestich neúspešných semifinálových zápasoch sa konečne Watson dostal do finále FA Cupu, ale zvíťaziť v FA Cupe sa mu nepodarilo. A tak v kolónke najväčších úspechov ma zapísaných päť majstrovských titulov (tri vybojoval so Sunderlandom).

Watson sa v roku 1915 už počas svetovej vojny začal pripravovať na svoju devätnástu sezónu v klube. Ešte predtým v apríli na svoje 56. narodeniny odišiel do rodného Newcastle. Keď sa vrátil naspäť do Livepoolu vážne ochorel na zápal pľúc a 6. mája 1915 na zomrel. Watson bol veľmi populárny manažér nielen v Liverpoole, ale aj v celom Anglicku. Rakvu niesli hráči Liverpoolu – Alex Raisbecka, Teddy Doig, Arthur Goddard, Charlie Wilson, Maurice Parry, George Fleminga a Robbie Robinson. Pochovaný je na cintoríne v Liverpoole.

Watson sa zapísal zlatými písmenami do histórie klubu. Stal sa vôbec prvým manažérom, ktorý vybojoval pre klub z Anfieldu majstrovský titul. Dokázal získať päť majstrovských titulov z dvoma klubmi a patrí medzi rešpektované osobnosti futbalu .


You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply