Totální fotbal v podání Reds odnesl Spartak vysokým debaklem 7:0

Se šesti angličany na lavičce a pouze s jedním v základní sestavě nastoupili Reds k velice důležitému závěrečnému zápasu základní skupiny Ligy mistrů, proti Spartaku Moskva.

S kapitánskou páskou se představil jako dirigent hry Coutinho a konečně měl Liverpool kapitána, který tvořil, bojoval a představoval hrozbu pro soupeře. Do základní sestavy se vrátil Mané a po volaní všech fanoušků, zůstal Henderson na lavičce a zálohu tvořila trojice Coutinho – Can – Wijnaldum. Díky kanonádě a totální převaze v prvním poločase, kde představovala každá akce hrozbu, měli Reds na kopačkách lehkost, která je pronásleduje už pár zápasů. Důležitý zápas a další fázi Champions League si po dnešní kanonádě LFC určitě zasloužilo.

Ve 4. minutě, se z prvního výraznějšího protiútoku vynořil s míčem na kopačce Coutinho, který centrem do vápna hledal Salaha, kterého při snaze zpracovat míč byl faulován a Liverpool se dočkal penalty. K exekuci pokutového kopu se postavil Coutinho, který se jako správný kapitán nemýlil! Hned od začátku vedli reds tedy 1:0. V 6. minutě po zbytečném faulu viděl Emre Can žlutou kartu a vynechá tak další zápas.

Hra se do 15. minuty odehrávala převážně ve středu hřiště, po parádní souhře na hranici velkého vápna zahrozil po souhře s Maném, Coutinho. Brankář hostů byl však připraven. Na co už byl ale krátký byla následná akce, která bude určitě zařazena do gólu kola. Po vyhraném hlavičkovém souboji Cana na středu hřiště, se do útoku vrhlo útočné trio podporované Coutinhem a po tzv. Tiki taka v podaní Salaha s Maném už mohl zakončit Firmino, ale krásně ještě našel na levé straně osamoceného Coutihna, který se nemýlil a zakončil tak paradní akci, která vedla ke zvýšení skóre na 2:0.

Aby toho nebylo málo, mašina jménem Liverpool se nezastavila a v 19. minutě po centru Maného, se k odraženému míči šťastně dostal Firmino, který z hranice pokutového bodu zvýšil na 3:0. Reds na hřišti doslova váleli a vypadalo to na totální kolaps herního systému Spartaku. Ve 30. minutě se dostal ke slovu také utočník Spartaku – Promes, který ale zpoza vápna netrefil ani bránu a Karius tak letící míč pouze kontroloval. Do šancí se postupně zkoušeli dostávat Salah a Mané, střelba zpoza velkého vápna, však pouze prověřovala soustředěnost Moskevského brankáře. Ke konci poločasu bohužel přišla i negativní stránka prvního poločasu, kdy po nepatrném obraném zákroku musel kvůli zranění ze hry odstoupit Moreno, kterého nahradil Milner. Doufejme, že to nebude něco vážnějšího.

Fotka uživatele Liverpool FC - CZ/SK.

47. Minuta se rovnala: zrod akce u Coutinha, který našel na levém kraji Milnera, který životním centrem našel centrem do vápna Maného, který z voleje dal senzační gól a nehodlal polevit v tlaku, který nastavil v prvním poločase 4:0. Hned na to mohli odpovědět hosté, ale pěkný poziční zákrok proti Promesovy předvedl Karius a strážil tak dále svou klec. Kdo však očekával že Liverpool přestane tlačit a bude myslet na zápas s Evertonem byl na omylu. Ve 50. minutě dokonal svoje představení Coutinho, když s přispěním teče hostujícího obránce připsal tolik chtěný hattrick a zvýšil na 5:0.

Hra se pomalu uklidňovala a Klopp i v souvislosti s vyhlídkou nedělního derby s Evertonem stáhl Lovrena a poté i Firmina, kterého nahradil Sturridgem a Daniel tak dostal šanci po delší době na nějaké to představení a možnost zabojovat o další zápasové  nasazení. V 76. minutě se u začátku akce znovu na středu hřiště zrodil Coutinho, který poslal míč na Salaha a ten se zvednutou hlavou poslal do úniku Sturridge, který ale zbrkle a sobecky nezakončil a nahrál Manému, který se nemýlil a zvýšil na 6:0.

Ke konci zápasu, už Liverpool kontroloval hru a udržoval si přehled a kontrolu nad celým zápasem. Přesto ještě mohli reds zvýšit, respektive Sturridge po přízemním centru od Arnolda přestřelil prázdnou bránu. V 85. minutě se Kloppova družina přece jen dočkala a gól si připsal Salah, který si gól určitě zasloužil také. Po centru Milnera se dostal k míči právě Mohamed, který si pohrál s obranou a následně i s brankářem a zakončil to střelou do pravého horní rohu branky 7:0.

Jen co na hodinách padla 90. minuta rozhodčí sportovně okamžitě písknul konec. Přesto, že Moskva se na Anfieldu nepředstavila ve špatném světle, dnes se opravu Reds podařilo na co šáhli. Musíme tento výkon potvrdit v neděli proti Evertonu!! Prosinec začal skvěle.

lista-stats

6. kolo Champions League 2017/18, Anfield, Liverpool

LIVERPOOL FC - Spartak Moskva 7:0

góly: 4. Coutinho (Salah), 15. Coutinho (Firmino), 19. Firmino (Mané), 47. Mané (Milner), 50. Coutinho (Firmino), 76. Mané (Sturridge), 85. Salah (Milner)
žlté karty: Emre Can - Fernando, Džhikija
červené karty:
rozhodca: Szymon Marciniak (POL)

Karius - J. Gomez, Klavan, Lovren (60. Alexander-Arnold), Moreno (45.+1 Milner), Emre Can, Wijnaldum, Coutinho, Mané, Salah, Firmino (71. Sturridge)

zostava SM

Šelikov - Ješenko, Tasci, Bocchetti, Džhikija (60. Pašalić), Zobnin, Fernando, Glušakov, Promes (75. Samedov), Luiz Adriano, Zé Luís (51. Melgarejo)

lavička LFC

Mignolet - Milner, J. Henderson, Sturridge, Oxlade-Chamberlain, Solanke, Alexander-Arnold

lavička SP

Rebrov - Samedov, Melgarejo, Kutepov, Pašalić, Popov, Rocha

lista-conamzapasukazalsvk

V tomto ohledu to dnes stojí za to vypsat to v pár bodech:

• Pokud Reds vstřelí první gól a podaří se mu uklidnit hru, není týmu, který by měl šanci na nějakou svou hru.
  • Obrana měla v prvním poločase 2 důležité obranné zákroky, které se určitě mohly vyvíjet hůř, ale díky kvalitní poziční hře, bylo nebezpečí zažehnáno.
  • Karius se jeví jistěji a jistěji.
  • Coutinho s kapitánskou páskou je k nezastavení.
  • Firmino a jeho přehled.
  • Důležitý postup
  • Totální fotbal

lista-hodnotenie

Výkon hodnotím známkou: 1

Karius (8) – Z Lorise začíná sršit jistota a klid při řešení akcí. Dnes párkrát díky dobrému čtení hry podržel tým a udržel si důležité čisté konto. Co se týče hry ve vzduchu tak zde byl bezchybný.

Gomez (6) – Dnes přesto, že celý tým hrál parádně se do hry nezapojoval. Byl neviditelný a nelze ho tedy více bodově hodnoti. Po střídání Lovrena se přesunul na střed obrany a plnil si poziční pokyny.

Lovren (8) –  Dejan byl na hřišti pouze do 60. minuty, do které ale neudělal žádnou chybu a své obranné povinosti si plnil velice dobře. Určitě si nemyslím, že se na něj snese nějaká kritika z dnešního zápasu.

Klavan (8) – Klavan se na Moskvu připravil parádně a ukazoval to při soubojích i mezi hře. Díky dobrému čtení hry se nedostával do rychlostních soubojů s útokem.

Moreno (8) –  Přesto, že kvůli zranění odehrál pouze poločas, si dnes zaslouží kladné hodnocení. Od začátku zápasu se zapojoval do akcí a dokazoval, že když se vyhne zbytečným chybám, dokáže být oporou obrany a podporovat útok.

Wijnaldum (7) – Jak u Giniho známe, jeho dopad na herní projev je důležitý, ale není tak viditelný, přesto dnes zahrál to co měl a i díky němu dnes záloha válela.

Emre Can (7) – Defenzivní i ofenzivní povinnosti si splnil. Kvůli zbytečné žluté kartě v 6. minutě bude muset příští zápas stát. Je otázkou jak by vypadala jeho hra, kdyby neměl žlutou kartu.

Coutinho (10) – Pokud bychom dnes měli hodnotit kladně celý tým, tak nedokážu najít slovo na Coutinha, který byl dnes opravdu kapitánem, kterého Liverpool dlouho na hřišti hledal. Jeho lehkost a chuť byla rájem pro oči. Doufám, že ho udržíme do konce sezóny.

Mané (9) – Dal krásný gól a oddych, který mu Klopp dopřál mu jedině prospěl. Znovu byl všude vidět a zakončil to krásnými góly, kterým takřka celý zápas šel naproti.

Salah (9) – I on se dočkal! Dnes to byl i jeho zápas a zakončil to krásným gólem kdy si pohrál s brankářem, ale za zmínku stojí určitě jeho zakládání a tvoření útočných akcí při vstřelených gólech. Střelecky však byl aktivní a energie měl na rozdávání.

Firmino (9) – Nahrávka Coutinhovi na gól byla prostě ukázka jeho dokonalosti ve fotbalovém myšlení. Dal krásný gól a celý zápas hrál s velikou chutí.

Milner (8) – Toto číslo si zaslouží za dvě věci. Za krásnou přihrávku Manému, která ukázala, že to stále James má v noze a za “řezání lajny“ jako zástup Morena. S jeho rolí se popasoval naprosto skvěle a bylo na něj spolehnutí.

Alexander-Arnold (7) – Dneska ta pravá strana opravdu nebyla moc využívána. Snažil se zapojovat do hry, ale zápas se hrál převážně na druhé straně.

Sturridge (7) – za pobyt na hřišti stihl přihrávku Manému, kdy ve většině případů by se snažil vystřelit a určitě s vyslouží pochvalu od manažera za takovéto řešení. Ukázal se v dobrém světle.

Znovu bezpochyby tvůrce a tahoun hry Coutinho. Ale kdyby to nebyla soutěž jednotlivců, zasloužil by si to dnes celý tým, za naprosto dokonalé představení.