Toto meno si zapamätajme (2): Kamil Grabara – Konečne kvalitný gólman z vlastnej liahne?

Druhý z talentov, druhé zo zaujímavých mien, ktoré ponúka Akadémia v rámci aktuálnej rubriky, kde sa venujeme predstavovanie pre masy nie až tak známych hráčov, ktorí pôsobia pod značkou Liverpool FC.

Kamil Grabara je z môjho pohľadu veľmi zaujímavé meno. 19-ročný mladík (nar. 8.1. 1999) prišiel v lete 2016 z poľského klubu Ruch Chorzów s nálepkou výrazný brankársky talent.

Z povahy môjho fanúšikovského ja, ktoré okrem áčka pravidelne sleduje aj juniorské výbery The Reds, som bol zvedavý, či je tento chlapec naozaj taký talent, ako sa rozpráva. Však to poznáte, reči sa hovoria a chlieb sa je.

Z prvých asi troch duelov som si urobil krátke hodnotenie – ide o vysokého mladíka, ktorý dokáže napr. aj za pomoci širokých paží obhospodáriť veľkú časť brány, je nebojácny, chodí si po vysoké lopty (čo pri jeho výške 1.90 m je povinnosťou)  a má kvalitnú rozohrávku rukou. Na druhej strane som si ale zapamätal, že tam mal pár zlých odkopov, že asi bude prítomná aj jazyková bariéra.

No a potom sa to stalo … OK, nič strašné, to som len chcel pridať akúsi dramatickú vložku do tohto textu 🙂 Grabara v jednom z jeho prvých duelov za LFC dostal gól, ktorý by sa pokojne zmestil do silvestrovskej hitparády. (Ale to svojho času aj chýrny Pepe Reina). Poliakovi prepadla vysoká lopta letiaca na neho pomedzi ruky (neviem, či mu zasvietilo slnko do očí, či to bol len chvíľkový skrat) a súper prišiel k ľahkému gólu.

Z toho zápasu si ale pamätám ešte jedno. Niečo, čo by napr. Simon Mignolet nikdy nedal – Grabara po absolútne hlúpom góle nezačal gestikulovať, rozhadzovať rukami, kričať na spoluhráčov. Jeho ďalší zákrok bol z kategórie „zachránil som gól“. Mladík ukázal, že je psychicky odolný, čo som si potvrdil v každom ďalšom dueli, v ktorom som ho videl. Rovnako tak opakovane ukázal, že sa proste nebojí, čo je veľmi cenná vlastnosť. Nie je alibista, keď je v 16-ke nebezpečenstvo, neskrýva sa. Čo ty na to, drahý Simon?

Kamil Grabara. (foto: This Is Anfield)

Rodák z vyše 140-tisícového mesta Ruda Śląska ležiaceho neďaleko juhovýchodnej hranice medzi Poľskom a Českom začal futbalovú kariéru v amatérskom klube Wawel Wirek, kde bol od 8 rokov, do povedomia verejnosti sa ale dostal až v tíme 14-násobného majstra Ekstraklasy Ruchu Chorzów (bol tam od trinástich, pozn.), jedného z najtradičnejších klubov krajiny od Baltského mora a zároveň srdcovke jeho otca.

Keď mal 15, začali ho pravidelne sledovať skauti z najrôznejších kútov Európy, medzi nimi Liverpool i oba manchesterské tímy. Pomohla mu aj mládežníka repre Poľska, kde podával pútavé výkony. „Bol som prekvapený, že LFC prišiel s konkrétnou ponukou. Na druhej strane ale musím povedať, že som to čakal, darilo sa mi, chodilo sa na mňa pozerať viacero skautov, ponuku som teda očakával,“ hovorí sebavedomo a triezvo zároveň.

V Liverpoole začal vo výbere do 18 rokov, ale výkonmi (a aj faktom, že Danny Ward šiel hosťovať do Huddersfieldu) si vydobyl miesto v U23. A v tomto tíme je jednotkou, dokonca má takú pozíciu, že spomínaný Ward (dnes opäť člen kádra The Reds) nechytávajúci v áčku nedostáva šancu chytať aj v dvadsaťtrojke. (Neviem, aký je zámer, čo za tým je).

Tohtosezónnym (2017/18) prípadom Warda ale nechcem znižovať kvalitu Grabaru. Dovolím si totiž povedať, že v Akadémii sme takto zaujímavého (potenciálom, kvalitou) gólmana odvtedy, čo LFC sledujem nemali. OK, možno Carson pred rokmi taký bol, ale ten nebol kupovaný do „béčka“.

Mladík tiež trénuje s A-teamom, Klopp ho aj zobral na predsezónne turné do Honkongu. Debut v prvom tíme si odbil počas prípravného letného duelu s Tranmere, keď dostal šancu na posledných 25 minút. „Bolo to, ako keď sa sen zmení na realitu, teraz sa teším na premiéru v súťažnom dueli. Pokračujem však v poctivej práci,“ povedal Grabara pre This Is Anfield. Faktom ale je, že v tom zápase nemal vlastne žiadnu ťažšiu prácu.

Kamil Grabara (vpravo) na fotke s Markom Grujićom, Mohamedom Salahom a Ginim Wijnaldumom. (foto: This Is Anfield)

Grabara je okrem iného aj poľským nástupcom Jerzyho Dudeka v Liverpoole, ktorého si množstvo fans pamätá pre výkony počas pamätného ťaženia Ligou majstrov 2005, pričom jeho highlightom bolo práve istanbulské finále proti AC Milan, kedy od II. polčasu urobil z hráčov súpera na čele so Ševčenkom ukážkových trapákov.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply