Tragédia v Hillsborough: Policajný veliteľ pripustil zodpovednosť za úmrtie desiatok fanúšikov

Policajný veliteľ David Duckenfield pripustil zodpovednosť za tragédiu v Hillsborough. Po rokoch sa v prípade veľkého nešťastia podarilo opäť posunúť.

15. apríl 1989 je dátum, ktorý si tisíce ľudí, obzvlášť futbalových fanúšikov, pamätá, ako by to bolo včera.

Neskutočná tragédia

Pred semifinále FA Cupu medzi Liverpool a Nottinghamom totiž prišlo o život 94 ľudí, tragédia si ďalšie dve obete vyžiadala v nasledujúcich hodinách.

Dôvodom bol fakt, že sa organizátorom výrazne nepodarilo zvládnuť svoje povinnosti, netrpezliví fanúšikovia sa približne hodinu pred výkopom začali zhromažďovať, či lepšie tlačiť pred vstupom na štadión Hillsborough v Sheffielde, kde sa duel mal odohrať.

Priaznivci The Reds boli po neskorom otvorení vchodu na tribúnu Lepping Lane End, dnes neslávne známou ako „ulička smrti“, tlačení svojimi kolegami, ktorí sa takisto chceli čo najskôr dostať na svoje miesta. Dôležitosť semifinálového súboja najstaršej pohárovej súťaže má totiž medzi fans enormnú váhu.

Žiaľ, v to osudné popoludnie si navyše vyžiadala ľudské životy, medzi nim aj bratranca súčasného kapitána The Reds Stevena Gerrarda.

Dlhoročná snaha nebola márna

Liverpoolskym aktivistom sa dlhé roky nepodarilo dožiadať spravodlivosti, polícia nechcela na seba zobrať žiadnu zodpovednosť, žiadny podiel viny.

V septembri 2013 však nastal zlom, aktivistom, medzi ktorými je aj Kenny Dalglish a jeho manželka Marina, sa predsa len podarilo dosiahnuť vytúženej spravodlivosti, policajné dokumenty hovoriace o tragédii boli odhalené, a tak mohli byť do situácie zapojené príslušné orgány.

Na jeseň 2013 sa obetiam a pozostalým dostalo ospravedlnenia aj od britského premiéra Camerona.


:: viac o tragédii v Hillsborough ::


Priznanie policajného dôstojníka

Dnes je situácia ešte ďalej. V stredu (18.3. 2015) sa policajný veliteľ David Duckenfield, ktorý mal pred takmer 26 rokmi na starosti futbalový štadión Hillsborough, priznal k tomu, že nesie podiel viny na tom, že sa jedno z najväčších športových nešťastí vôbec udialo.

Duckenfield sám na vypočúvaní vyhlásil, že v momente, kedy mal nespokojných fanúšikov pustiť na štadión, resp. dať nariadenie, aby boli brány otvorené, na chvíľu zamrzol, čoho výsledkom bola ešte väčšia nervozita a tlačenica, ktorá vyústila do neželaného konca.

Advokát Paul Greaney, ktorý vypočúvanie viedol, skonštatoval, že práve neschopnosť zatvoriť tunel „bola priamou príčinou úmrtia 96 fanúšikov“. Duckenfield to potvrdil.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply