Tragičtí Man Utd neměli šanci, jsme zpátky v čele. Rozhodl žolík Shaqiri

Premiere League review

Totální dominance Reds v tomto derby nebyla vidět už dlouho. United se nezmohli téměř na nic a byla jen otázka, kdy zápas rozhodneme, to se stalo po příchodu Shaqiriho a tak tři body zůstávají doma.

(16.12.) Premier League 2018/19 - 17. kolo, Anfield, Liverpool

LIVERPOOL FC - Manchester United FC 3:1

góly: 24. Mané (Fabinho), 73. Shaqiri (Mané), 89. Shaqiri (Firmino) - 33. Lingard
žlté karty: Dalot, Lukaku
červené karty:
rozhodca: Martin Atkinson

Alisson - Clyne, Van Dijk, Lovren, Robertson, Fabinho, Wijnaldum, N. Keïta (70. Shaqiri), Salah, Firmino, Mané (84. J. Henderson)

lavička: Mignolet - J. Henderson, Sturridge, Moreno, Lallana, Shaqiri, Camacho

zostava MUFC

de Gea - Dalot (46. Fellaini), Bailly, Lindelof, Darmian, A. Herrera (79. Martial), Matić, A. Young, Lingard (85. Mata), Rashford, Lukaku

lavička: S. Romero - A. Valencia, Fellaini, Mata, Pogba, Martial, P. Jones

Do zápasu se vstupovalo za skvělé atmosféry na Anfieldu a hned ve čtvrté minutě se mohli z branky radovat hosté, ale jen pár vteřin, Lukaku byl při přímém kopu z ofsajdu a jelikož zmátl Alisson, pískal se ofsajd. V sedmé  minutě opravdu vážně zahrozil Liverpool, Firmino napřáhl z dvaceti metrů a De Gea se musel hodně natahovat, aby míč vyrazil, Mané míč ještě doběhl ale Salah už v koncovce byl zablokován. Další šanci připravil Mané pro Salaha, tomiu se ale zapletl  míč, nakonec se dostal k Fabinhovi který pálil z dálky, ale míč byl o pár centimetrů tečován na roh. Z něj hlavičkoval Lovren ale Young míč zastavil na čáře. Firmino byl hodně při chuti, stejně jako jeho spoluhráči a štěstí zkoušel hlavně z dálky, ve 13´ ale mířil poněkud nad.

Po úvodní čtvrt hodině hry tempo přeci jen zvolnilo. Ale ve 23´ se Reds dostali do brejku 4 na 2, který ale hostující obránci dokázali odehrát na aut. Po něm už ale mohl Anfield burácet! Míč se totiž rozehrál na Fabinha, který jej úžasným obloučkem poslal za obranu Manému, ten si jej zpracoval hrudí a napálil za záda bezmocného De Gey ! Navýšit vedení mohl Dejan Lovren, po standartní situaci míč propadl k Firminovi, ten jej prostrčil právě na Lovrena, který ale v tísni pálil těsně vedle. Po 33 minutách bylo z ničeho nic srovnáno, United se výjimečně dostali k našemu vápnu, Lukaku odcentroval do rukavic Alissona, tomu však lehký míč vypadl před Lingarda který jej musel uklidit do branky. Reds tato branka zlehka poznamenala a na míč se o něco více dostávali hosté, po dobré práci Fabinha však zakončoval Mané, ale jeho střela byla slabá a do rukavic DDG.

Vstup do druhé půle sice nebyl tak aktivní jako do té první, ale již po pěti minutách hry mohli jít Reds do vedení. Firmino si ve vápně vymotal obránce hostů, ale opět proti němu skvěle zasáhl De Gea, k míči se první dostal Keita, ale z úhlu neprostřelil hostující dvojblok. Po této šanci Reds opět Red Devils přišpendlili v jejich šestnátce, zahrávali množství rohových kopů ale k velké šanci to nevedlo. Hosté se dostali do šance při náběhu Lingarda, před ním však míč uklidil Robertson. Úžasný vstup na hřiště předvedl Shaqiri po vystřídání Keity, oživil hru a po skvělé akci Maného se dostal k odraženému míči, který mu přenechal Clyne a po teči Younga se míč odrazil o  břevno do branky! Rozhodnout zápas mohl jen dvě minuty poté Gini Wijnaldum, ten se vydal na sólo středem hřiště, ale jeho střela šla těsně mimo. A tak se stalo deset minut před koncem, náš tým se vydal do další brejkové situace. Na jejím konci si Shaqiri s obrovským štěstím narazil s Firminem a další tečovanou střelou nedal De Geovi šanci !

• Nejde to takhle vždy? 🙂 Na United jsme vletěli, až na pár chvil je presovali a nedovolili jim vytvořit kloudnou akci.
  • Fabinho s Maném dnes naprosto skvělí, snad je tento výkon bude provázet ještě dlouho.
  • Většinou Kloppa za střídání nejde chválit, dnes však střídající Shaqiri rozhodl.
  • Kolik pláče uslyšíme od Mourinha? Opět že máme štěstí když jsme dali dva tečované góly, nebo snad hodně pršelo? Toto vítězství je hodně sladké.

Výkon hodnotím známkou: 1

Alisson Becker (5) – Celý zápas musel mrznout, semtam si kopl do míče při rozehrávce. V první půli daroval gól soupeři. Nebudu ho zbytečně hanit, tři body nás to nestálo, zároveň se ale neměl čím „vykoupit“.

Nathaniel Clyne (6) – Z celého týmu byl nejméně vidět, ale to mu na výkonu neubírá. Podal standartní a spolehlivý výkon. Před gólem hostů ale možná trochu netakticky vystoupil a jednou šel špatně do skluzu, jinak si vzadu odehrál své. Snažil se být vidět i dopředu, ale tam jej spoluhráči hledali velmi málo.

Dejan Lovren (8) – Měl jednou zlou rozehrávku a jednu velkou šanci, z ničeho ale gól nebyl, jinak jistil VVD vzadu. Byl sice takovým tichým společníkem Virgila, ale neudělal téměř chybu, vyhrával souboje, snad to tak bude pravidelně.

Virgil van Dijk (9) – Většinu soubojů s RL obstarával on a obstarával je úspěšně, zapojoval se i vysoko do rozehrávky, skvělý zápas. Hosté sice byli až moc tragičtí dopředu, ale veškeré náznaky šancí naše obrana zvládala včas zastavovat.

Andrew Robertson (8) – Dozadu příliš práce neměl, když měl ale zapnout a získal míč , dopředu byl celý zápas vidět více než kolega Clyne a obraně hostů zatápěl.

Georginio Wijnaldum (8) – V první půli hlídal spíše defenzivu, ve druhém poločase se již vydával i častěji dopředu a mohl si připsat i gól, ale tři jeho dobré šance síť nenašly.

Fabinho (9) – Hodně velký souboj s Meném o MOTM, byl vážně dokonalý. Jeho přehled na hřišti je skvělý, navíc parádně připravil první gól Manému. Zkoušel štěstí i z dálky ale úspěšný nebyl.

Naby Keita (7) – Dnes byl aktivní a dopředu byl vidět spolu se svými spoluhráči se výborně doplňoval, hodně se vysouval dopředu. Střídal jako první za Shaqiriho.

Mohamed Salah (8) – Výborný výkon, i když byl trochu zastíněn jinými hráči. Dopředu však dokázal podržet míč a vymyslet pro spoluhráče dobrou přihrávku či šanci. Sice snad pořádně nevystřelil na branku, ale jeho práce pro ostatní dnes byla výborná.

Roberto Firmino (8) –
V poločase bych jej hodnotil ještě více. Bobby i bez branky si připsal jednu asistenci. Hodně se snažil střílet, ale především ze střední vzdálenosti. De Gea se při jeho šancích hodně zapotil. Toto byl ten Bobby z loňské sezony, skvěle se vracel dozadu a ještě byl často nebezpečný vepředu.

Sadio Mané (9) –
Úžasný výkon a pro mě MOTM. Na hřišti nevypustil jediný souboj, první dvě branky jdou na jeho triko. Dnes mu opravdu není co vytknout.

Náhradníci:

Xherdan Shaqiri (9) – Odehrál sice málo minut, ale nic jiného mu snad dát nejde, možná desítka? Nastoupil na hřiště a hru okamžitě oživil a navíc za deset minut na hřišti vstřelil dvě sice šťastné, ale rozhodující branky. Je fajn mít i na lavičce takového plejera.