Ubehlo 20 rokov Stevena Gerrarda od jeho debutu v Premier League

„Bol som s ním na izbe po všetkých hoteloch, keď sme hrali vonku. Raz som sa tak na neho pozrel a pomyslel si: Stevie, však ty si jeden z najlepších hráčov na svete.“ (Jamie Carragher o Stevenovi Gerrardovi).

Koniec novembra je vždy dôvodom k radosti. Blížia sa Vianoce a začína pofukovať štipľavý mrazivý vietor. Fanúšikovia Liverpoolu majú dôvod na oslavu, veď deň pred Ondrejom v roku 1998 sa prvýkrát dostal na trávnik Steven Gerrard. Inými slovami, 29. novembra 1998 Stevie G po prvýkrát nastúpil v Premier League.

Z ulice za veľkým snom

Príbeh mladého Stevena začal na Ironside Road. Ako každý z nás si rád kopal s kamarátmi na ulici loptu. Potom rástol, chodil do školy a začal navštevovať futbalovú akadémiu v Liverpoole. Už v tom čase bol klub dôležitý a on sníval, že si zahrá na Anfielde. Skromný, usmievavý chlapec ani netušil, čo z neho vyrastie. On nielenže za Liverpool hral, ale bol dušou celého Anfieldu.

Kapitán sa musí za hráčov biť, prísť za rozhodcom, komunikovať s médiami, pomáhať trénerovi, presviedčať hráčov, aby neodišli a mnoho mnoho iného. Potom je tu ešte jedna vec, čo by mal mať správny kapitán. Mal by vedieť spoluhráčov vyhecovať natoľko, aby mali husiu kožu na sebe, keď idú hrať. Stevie, tebe sa to nepodarilo len s hráčmi, ale aj s divákmi.

Keď bol malý chlapec, mal si ísť kúpiť farbičky. S kamarátom sa však išli najesť niekam do McDonaldu a na farbičky už došli peniaze. Tak zašli do papiernictva a tam pomôcku na výtvarnú výchovu jednoducho šľohli. Chytili ich a zavolali Young Steven Gerrardrodičom. Celú cestu autom si Steven hovoril: „Ok, tak mi tatko dá po papuli. To prežijem.“ Tatko mu dal po papuli, ale iným spôsobom. „Steven, čo si to porobil? Predstav si, že by sa to dozvedel Steven Heighway! Okamžite by si letel z Akadémie!“ A to na mladého Stevena zabralo. Jednoducho život bez LFC by bol nemožný.

V akadémii okrem iného fúkali lopty a čistili kopačky starším hráčom. Nesmierne si užívali túto prácu a hlavne zvuky, ktoré vydával na WC správca ihriska.

S Carrom roky nerozluční

Boli úžasná štvorka. Michael Owen s Jamiem Carragherom a Danny Murphy so Stevenom. Keď Danny Murphy a Michael Owen odišli, skamarátil sa s Carrom. Boli skvelá dvojka, večne sa doberali. Hlavne Carragher so svojimi volovinami. Raz sa v šatni Gerrarda spýtal. „No čo, mladá hviezda? Už si si učesal aspoň háro na riti?“

Ako som tak sledoval Premier League (ešte, keď chodili Euroligy) a Ligu majstrov, uvedomil som si, že pokiaľ nehral Gerrard, nemalo to takú iskru. Steven sa stal kapitánom a naštartoval svoj tím. Bol to veľký futbalista. Skromný, charizmatický, vášnivý a oddaný.

29. november 2018 je dátumom, kedy to je presne 20 rokov od prvého zápasu Stevena Gerrarda. Jeho príbeh Liverpoolu začal v zápase proti Blackburn Rovers a dodnes trvá.

Britské kluby majú už v základoch vytesané to, že sa hrá pre fanúšikov. Keď v 19. storočí začínali s futbalom, chodilo sa pozerať pár ľudí. Tí ľudia nemali nič spoločné. Absolútne nič. Až do chvíle, keď prišli k futbalu a tam sa stali kamarátmi. Steven Gerrard nie je futbalista, ktorý ma „priviedol“ do Liverpoolu. Ale vďaka nemu som našiel veľmi veľa kamarátov, s ktorými ma predtým nič nespájalo. Dvadsať rokov uplynulo ako voda a Steven Gerrard je stále dušou Anfieldu.

Nechcem, aby tento článok bol len monológ, tak sa trošku podeľme o pocity.

1. Podeľte sa o váš prvý zážitok so Stevenom Gerrardom.
2. Prečo nosil Gerrard číslo 8?
3. Aké čísla nosil pred 8?
4. Prezraďte váš najkrajší zážitok so Stevenom Gerrardom.
5. Pamätáte si na finále v roku 2001? (Ktoré)
6. Čo tak popísať najkrajšiu nahrávku Stevena Gerrarda?
7. Aký bol pre vás jeho najkrajší gól.
8. Fandili ste mu aj v anglickej reprezentácii?
9. Ktorého hráča ste spolu so Stevenom Gerrardom obdivovali? (Teda, toho, čo mal rád on aj vy.)
10. Čítali ste knihu? Knihy?

Moje odpovede:

1. Nepamätám si jeho debut. Prvýkrát ma zaujal vo finále Pohára UEFA (dnešná Europa League), kde dal aj nádherný gól. V roku 2001.

(Na dvojku a trojku nebudem odpovedať.)

4. Istanbul.
5. Pamätám si na Pohár UEFA, avšak v tom roku vyhrali 3 trofeje.
6. Tých je veľa. Najviac sa mi páčili prihrávky s Michaelom Owenom. (Oni sa zdravo dopĺňali.)
7. Proti Olympiakosu v sezóne 2004/2005.
8. Pravdaže.
9. Toho kučeravého, čo nosil číslo 7.
10. Tú z roku 2015 áno a teraz čítam tú z roku 2007.

Gerrard Carragher

Steven Gerrard a Jamie Carragher (vpravo)

2 Comments

 1. Fabio21

  29. novembra 2018 at 14:23

  Vdaka za clanok, pekne spestrenie dna, aj tak sa mi nechce pracovat.

  1. Zazitok neviem, mam to nejak globalne.
  2. Jeho vztah k cislu 8 nepoznam.
  3. Mal tusim 28 a 17… ?
  4. …
  5. Matne si nieco vybavujem…
  6. Najkrajsia nahravka je ta proti Chelsea, ked im vratil ponukanu zmluvu bez podpisu.
  7. Proti Realu (doma 4:0) ked si krasne nabehol, nastavil nohu a Casillas tam stal ako namalovany.
  8. Urcite.
  9. Mc Manamann, Owen…
  10. „Muj pribeh“ (2015)

 2. kwop

  29. novembra 2018 at 14:50

  1. pamatam si jeho debut v acku .. na par chvil, vyplaseny, ale odhodlany
  2. po heskeym to uz chcelo osmicku pre riadneho futbalistu 😉
  3. 28 a 17
  4. finale LM 2005, ten gol na 1:3 a hlavne to gesto, kt. vyzval tribuny
  5. vsetky .. ale ten alaves bol zazitok .. riadne nas trapili
  6. naj prihravka? zeby tato? 😉 https://www.youtube.com/watch?v=dLV_2O225N8
  7. najkrajsi? dal ich kopec .. ale volim ten proti olympiacosu v 2005 v skupinovej faze LM .. alebo ten v zavere FAcupoveho finale 2006 do siete WHU? neviem 🙂
  8. fandil som mu, aby sa nezranil ..
  9. carra .. za jeho LFC srdce, pristup, ze sa dokazal z vlastne obycajneho priemerneho talentu vypracovat tak vysoko .. mcmanaman .. svojho casu moj najoblubenejsi hrac ..
  10. neviem citat 😉

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply