Uvědomuje si vedení, co znamenají slova YNWA?

Případ Evra x Suárez už byl probírán snad tisíckrát, přesto jsem se k němu nikdy oficiálně nevyjádřil. Ovšem události posledních dnů mě nenechaly klidným.


YOU´LL NEVER WALK ALONE

Fráze, která spojuje všechny fanoušky Liverpoolu, přesto si mnozí neuvědomují, co znamená a proč se jí vlastně tak často ohánějí.

Ohledně kauzy Evra vs Suárez jsem přečetl desítky článků s stovky komentářů, ovšem moc názorů, které by stály za něco, jsem nenašel.

Fanoušky Mancs byl a pořád je Suárez pranýřován a Evra je neviňátko, které se stalo objetí Luisova nespoutaného jižanského chování.

Druhá strana pochopitelně ze Suáreze dělala nevinného, kterého jak Evra, jak i celá FA a široká veřejnost nepochopila a Luis doplatil na svou jazykovou nevybavenost.

Ale nechci tady řešit, že Evra je patrně podlá krysa, která už v minulosti párkrát ukázala, že umí kousat a následně šířit infekci.

Luis je tady pěkné kvítko, které si v minulosti neodpustilo různé extenpóre.

Když to shrnu, co Luis na hřišti uvaří, to tam taky sní. Zato Evra rád ochutnává různé přísady i mimo zelený pažit a dává tomu všemu zajímavou, ovšem pro spoustu „ochutnavačů“ hořkou příchuť.

Já bych se ale chtěl zaměřit na něco trošku jiného. Konečně se přibližuji ke frázi, kterou jsem uvedl na začátku článku.

Měl jsem vždy za to, že ať se nějakému hráči, trenérovi nebo fanouškovi Reds stane cokoliv, všichni budou držet při sobě. Pravda je jiná. Ne že nedrží při sobě, ještě si hážou klacky pod nohy.

Ovšem Suárez zakopává už víc jak měsíc a pořád má pod nohama nepořádek. Začínám se obávat, že se to uklidí až letním přestupem.

Vezmu to pěkně od začátku.

Že Suárez řekl Evrovi slovo „negro“ nebo „negrito“ je i z jeho výpovědi více než jasné.

To ho ale neomlouvá. I když v Anglii není dlouho a v zápase to bylo v zápalu boje, ve kterém člověk řekne cokoliv, měl si toho být vědom.

Když v Singapuru nespláchnete toaletu na veřejném WC a tvrdíte, že jste o tom nevěděli, stejně dostanete pokutu 150 singapurských dolarů, v přepočtu přes 2000 Kč. Tím pádem Luis musel počítat s trestem.

Že byl absolutně nepřiměřený, to už je druhá věc. A tímto se dostávám k tomu hlavnímu.

Dovolím si citovat J. R. R. Tolkiena: „Jeden prsten vládne všem, jeden jim všem káže, jeden všechny přivede, do temnoty sváže.“

Do role jediného a všemocného prstenu, který ovládá všechny ostatní, je už pěknou řadu let dosazen Manchester United a mnohým nám z toho začíná být špatně.

Bohužel mi to připadá, že klub jako je Liverpool FC není ani tím malým hobitem, který by dokázal prsten odnést pryč a zničit ho.

Když si vzpomenu na evidentní ovlivňování zápasů, které píská muž s nálepkou fanouška Mancs, nevím, zda brečet nebo se jen pousmát.

A pak je tady Sir Alex Ferguson. Nepříjemný na pohled, ale muž s velkou autoritou. Rozkazuje hráčům, jak se mají chovat, co mají dělat. Ale že by nově rozkazoval, co má druhý klub udělat se svým hráčem, to jsme tady snad ještě neměli.

Zde musím položit otázku, ke které od začátku směřuji. Chápe někdo ve vedení Liverpoolu, ať už je to hlavní vlastník John Henry, předseda Tom Werner, místopředseda David Ginsberg a nebo generální ředitel Ian Ayre, co slova YNWA znamenají?

A chápe to Kenny Dalglish a Damien Comolli?

Upřímně si myslím, že ne. V kauze Evra vs Suárez se Dalglish a Comolli zhostili role svědků a místo pomoci a podpory se od nich Luis dočkal rány do zád v podobě svědčení proti němu.

První se začalo, nyní se nebojím řící, se „šaškárnou“ v podobě triček a velké podpory Suárezovi.

Ovšem pak se podpory dostávalo jen od fanoušků, což je evidentně málo.

Pokud bylo vedení tolik přesvědčeno o jeho nevině, proč tedy nebojovalo dále? Proč přijalo krutý trest v podobě 8mi zápasového trestu v době, když Reds čekalo semifinále Carling Cupu, patrně toho nejvýznamnějšího, čeho Liverpool v této sezoně dosáhne?

Argumentovat tím, že to takto bylo lepší a že se tímto ukončí veškeré budoucí dohady o vině a nevině, to je ubohé.

Naopak se ukázalo, že Liverpool FC dal za pravdu Manchesteru Utd., Evrovi, Fergusonovi a FA.

No a nyní je tu druhá situace. Oba zmínění se měli potkat proti sobě a před zápasem se podle Dalglishových slov Suárez vyjádřil, že Evrovi ruku na začátku zápasu podá.

Já se ptám, z jakého důvodu? To má Luis projevovat úctu a respekt někomu, kdo ho podle něj křivě obvinil a hodil na něj jen samou špínu?

Proč jsou všichni tak pobouřeni naprosto normálním nepodáním ruky? Proč se neřeší, že R. Ferdinand ji taky nepodal? Proč noviny neomílají, že to byl spíše Evra, kdo ruku stáhnul a vyloženě čekal na reakci Suáreze? A proč se neřeší Evrovo poskakování a provokování Luise po ukončení zápasu?

A konečně, proč proti tomu klub nebojuje a opět Luisovi vráží kudlu do zad?

Postoj vedení i Kennyho Dalglishe se mi v této kauze zhnusil.

Kennyho jsem měl za člověka, který Liverpool FC pozvedne jak po fotbalové stránce, tak ho podrží v temnějších dobách jako je právě tato.

Slova YOU´LL NEVER WALK ALONE ztrácí na svém významu, protože klub nebojuje proti FA a Manchesteru Utd., ale ještě jim dává za pravdu a vyhání svého nejlepšího hráče pryč.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply