Veľký rozhovor so Stevenom Gerrardom (I.): Do LFC by som sa rád vrátil

Legenda Liverpoolu sa v rozhovore vyjadrovala ku koncu kariéry, o živote v Los Angeles, o budúcnosti a tiež prečo musí mať stále niečo s futbalom. Rozhovor je rozdelený na 5 častí, tu je prvá.

Druhý zápas tejto sezóny americkej MLS v polovici marca skončil pre Gerrarda sklamaním, keď už po 4 minútach zápasu so San Jose Earthquakes musel z ihriska pre zranenie lýtka.

Nie je to asi najlepší spôsob ako začať sezónu, ktorá môže byť pravdepodobne poslednou v profesionálnom futbale pre hráča. Bývalý liverpoolsky kapitán tak aspoň dal obsiahly rozhovor o svojom živote a budúcnosti.

Legenda Reds vraví, že si predstavuje ako sa vráti do Liverpoolu v trénerskej pozícii spoločne s Carragherom a verí, že obaja budú pre klub raz pracovať, pričom sa vyjadril, že od nasledujúcich Vianoc bude seriózne reagovať na prípadné ponuky o svojom ďalšom pôsobení. Zároveň opäť raz potvrdzuje, že Liverpool je miesto, kam patrí a kam sa vždy vráti.

Tiež sa vyjadruje k tomu, prečo si myslí, že narušil sezónu LA Galaxy po svojom príchode v minulom roku a prečo si nie je istý, či by mal pokračovať ako hráč i budúcu sezónu, alebo by mal kopačky zavesiť na klinec.

Steven Gerrard a José Mourinho

Steven Gerrard a José Mourinho

Tieto Vianoce a Nový rok boli Vaše prvé „skutočné“ po veľmi dlhom čase. Aké to bolo?

Bolo to špeciálne, pretože odkedy som odišiel zo školy, mal som záväzky každé jedny Vianoce. Viete, hrať v Premier League znamená, že sa počas sviatkov zápasy nahusťujú a idú za sebou rýchlejšie. Nie je tam skutočne veľa času na to, aby si človek užil Vianoce.

Takže to bolo príjemné byť mimo práce spolu s dievčatami a stráviť skutočne kvalitný čas len so svojou rodinou. Mohol som si dopriať i pohár vína či piva a vychutnať si všetko to dobré jedlo bez myšlienok na tréning, na ďalší deň či blížiaci sa zápas.

Potom, po pár týždňoch, Vás to predpokladám už asi aj ťahalo späť na ihrisko.

Veru, my (LA Galaxy) sme skončili v play off veľmi skoro, čo bolo frustrujúce a prevládalo i sklamanie a podčiarkovala to i 7 týždňová prestávka, pretože hoci je skvelé mať prestávku, ja som však bol skôr zvyknutý na maximálne 4 týždne.

Keď teda prešiel 4 týždeň, už som chcel ísť opäť hrať, opäť trénovať. Preto bolo skvelé dostať možnosť a zatrénovať si s Jürgenom Kloppom a tímom Liverpoolu, aby som sa udržal vo forme, znova si zakopal do lopty, keďže po dvoch, troch či štyroch týždňoch to už človeku chýba a chce sa vrátiť späť na ihrisko.

Bolo to divné byť znova na Melwoode alebo… ?

Prvý deň bol taký divný, cítil som sa ako že tam nepatrím. Aj napriek tomu, že som tam dovtedy strávil tak veľa času. Raz keď odtiaľ odídete a potom sa vrátite, je to také cudzie, divné, ale manažér ma tam srdečne vítal a tiež i ostatní hráči.

Bolo to skvelé vidieť znova celý tím pokope a po tom, ako som si prešiel prvým tréningom, začal som sa cítiť príjemne. Ako keby som ani nikdy nebol preč. Tých pár týždňov bolo skvelých a užil som si ich.

V istom zmysle ten skorší návrat bol asi lepší ako neskorší? Ak by ste skončili povedzme o rok skôr, asi by to bolo ešte viac cudzie?

Bavil som sa o tom s viacerými hráčmi, ktorí boli v podobnej situácii, ktorí odišli a nevrátili sa dlhšiu dobu a cítili sa veľmi cudzo keď sa vrátili a už vôbec nie pohodlne. Ja by som sa tak nikdy nechcel cítiť.

Vždy by som sa chcel cítiť tak, že môžem prejsť cez tie dvere, keďže som v Liverpoole fungoval od mojich 8 rokov, čo je už 27 rokov. Takže by nemalo byť problémom prejsť cez tie dvere a pozdraviť všetkých ľudí, ktorých ste za ten čas spoznali.

Ale je to normálne a prirodzené, keď ste odišli z takej veľkej inštitúcie, že návrat späť bude vždy poznačený aj odcudzením. Všetok kredit však patrí manažérovi a hráčom, ktorí ma prijali medzi seba, akoby som bol jedným z nich.

A následne ste mali plánovaný výjazd do Austrálie (s tímom LFC Legends). To vyzeralo ako veľká zábava.

Bolo to skvelé. Exhibičný zápas. Bola to šanca pre mňa opäť si odbehať 90 minút, časť z mojich pred-sezónnych plánov, ale tie opäť raz vyfučali. Prirovnal by som to k stretávke zo školy, ale s futbalistami. Niektorých z tých chalanov som nevidel už dlhé roky. Hráčov, s ktorými sme spolu prežili skvelé časy.

Mali sme povinnosti, ktoré sme mali, ale potom už nič. Takže to bolo „Poďme do baru na pár pív a spomínajme na všetky tie dobré časy“.

Bolo to špeciálnych 4-5 dní v Austrálii. Šanca pre mňa odznačiť si Sydney z môjho zoznamu a popravde som tam ešte zostal pár dní po zápase, aby som si užil trochu voľna.

Prekrásne mesto a podpora, ktorú sme dostali bola neskutočná, bolo dobré pokecať si s fanúšikmi a tiež že sme vyhrali. Takže všetko šlo dobre.

Steven Gerrard

Steven Gerrard

Neskutočná zostava. Tím poskladaný z legendy za legendou, že?

Veru, čosi skvelé. Keď som bol malý, 6, 7, 8, 9 či 10 ročný, môj otec neustále púšťal VHSky a DVDéčka vraviac, „Sleduj týchto hráčov. Uč sa od nich.“ Toto boli skutoční hráči Liverpoolu, ktorí dali všetky góly a dosiahli všetky úspechy – Aldridge, Barnes, Fowler, Rush.

A potom tu máte všetkých hráčov, s ktorými som hral, s ktorými sme vyhrali treble pod vedením Houlliera. Houllier tu bol ako manažér, takže to bol neskutočný moment v šatni a na hoteli, pretože vás stále prepadajú myšlienky ako „Predstav si, že by sme všetci mali opäť 25, 26 rokov a toto by bol náš tím. Predstav si, akí úspešní by sme boli vpredu s Aldridgeom, Rushom, Fowlerom, McAllisterom, Hamannom, ktorých by kryli Carragher s Henchozom a za nimi v bráne Brucie Grobbelaar.“ Bolo to neskutočné, ale o to viac som si to užil.

 

zdroj: Liverpool Echo

2 Comments

 1. robroy

  5. apríla 2016 at 21:45

  Dik za preklad..

  Stale spominam, ako naživo chvalil Rodgersa počas svojej rozlučky a dakoval .. Je pre nás zaujímave vidieť problematiku vecí, z pohladu nestrannej tretej osoby (My), bez možnosti zasiahnuť, či niečo zmenit.. .

  V poslednom odseku spomína Houlliera a na zlaté časy špičkových futbalistov v rozkvete síl, ked rôzne trofeje končili v LFC ako na bežiacom páse.. a ked to tak porovnáme … s dneškom…

  Možno časom príde na to, že sa názorom mýlil, ked pod novým managerom klub dosiahne to, o čom on len dlhlé roky snival..

  • kwop

   7. apríla 2016 at 17:12

   snad to tak bude, rob, snad hej … steveho nazor na bordgieho nezdielam ani nahodou … a snad si ho klopp zoberie coskoro do timu ..

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply