Veľký rozhovor so Stevenom Gerrardom (II.): Narodil som sa pre futbal

Legenda Liverpoolu sa v rozhovore vyjadrovala ku koncu kariéry, o živote v Los Angeles, o budúcnosti a tiež prečo musí mať stále niečo s futbalom. Rozhovor je rozdelený na 5 častí, tu je druhá.Ste v LA, povedzte mi, aký je váš život tu a ktoré sú tie najlepšie veci spojené s tunajším pôsobením?

Môj život je iný. Čo sa týka futbalu, je to rovnaké. Trénujem väčšinu dní a milujem ak máme cez víkend zápas, keď môžem súťažiť, milujem tú futbalovú stránku.

Z pohľadu na životný štýl je to niečo úplne iné. Žiť v Liverpoole medzi fanúšikmi Liverpoolu a Evertonu, musel som si dávať pozor kam idem a kedy.

Logicky ma ďaleko viac spoznávajú doma, v Liverpoole, v centre, na čo sa síce nesťažujem, je to proste tak. Vždy sa tam vrátim a budem tam žiť, pretože milujem Liverpool, je to môj domov, ale tá pokojná a príjemná stránka života tu je tá, že ma nikto nepozná.

Môžem sa prechádzať po ulici, ísť do kaviarne, do reštaurácie či vziať dievčatá do Disneylandu alebo ísť do kina a 99% ľudí nevie, kto som. To je príjemná zmena a bude takou pre mňa na 18 mesiacov, ale akonáhle tu skončím, vraciam sa späť domov, pretože tam patrím.

Celá moja rodina, všetci priatelia sú tam, takže sa vždy vrátim – sú tam moje korene. Myslím si, že je fajn občas odísť a porozhliadnuť sa na krátky čas, skúsiť iné veci v živote, iné životné skúsenosti, vyjsť z vlastnej komfortnej zóny na krátko.

To je presne to, čo robím teraz. Sledujem Liverpool, mesto, futbalový klub a skúšam inú kultúru, inú životnú skúsenosť. Chcem si to užiť, ale vždy viem, kdekoľvek to bude, budem sa vracať domov.

Steven Gerrard v drese LA Galaxy

Ladíte si zápasy v tých nezvyčajných časoch, vstávate skoro? A tiež som si istý, že si píšete so všetkými starými spoluhráčmi.

Veru, neznášam výkopy o 12:45 (13:45 CET) doma, pretože to znamená, že musím vstávať o 4:45, aby som si ich pozrel. Ale som fanúšik Liverpoolu, viete. Aktuálne som „vonku“, nie som už hráč, takže podporujem tím, sledujem chalanov, povzbudzujem ich.

Som zvedavý na zápasy, ako skončia. Tiež sa zaujímam o taktiku, občas pracujem pre BT Sport, preto sa snažím sledovať toľko zápasov Premier League, koľko je možné, lebo musím zostať v dianí, keďže pre nich robím aj nejaké analýzy.

Vyzeráte teraz ako veľmi oddýchnutý. Cítite sa tak?

SG: Myslím, že to bolo citeľné i pre celú moju rodinu a i pre mňa, že odkedy som odišiel z Liverpoolu a zastavil sa, je to akoby zo mňa spadla obrovská tiaž, veľký tlak. Miloval som tú zodpovednosť a ten tlak a keby som mohol, hneď zajtra by som to bral späť.

Potrebujete cítiť ten tlak?

Na tom som fungoval. Za Galaxy hrávam a ten tlak a zodpovednosť tu je tiež, avšak keď ste lokálny hráč v Liverpoole, keď ste kapitán, zároveň i kapitán reprezentácie Anglicka, ten tlak a zodpovednosť sú ďaleko väčšie.

Miloval som to a svoju cestu by som nemenil za nič na svete. No cítim sa teraz ľahšie, ako keby mám viac času, cítim sa ako lepší otec, lepšia osoba, lepší priateľ, pretože žijem so svojou rodinou a pod menším stresom.

Steven Gerrard

Steven Gerrard

Myslíte si, že keď sa vrátite späť do tej napätej atmosféry, tak ako to chcete, toto obdobie, kedy ste si užili trochu uvoľnenia a vyšli z toho tlakového hrnca, Vám pomôže?

Myslím, že mi to pomôže lepšie sa s tým vysporiadať, tá skúsenosť. Myslím, že keď ste pod tlakom a nepoznáte nič iné, robíte rozhodnutia a reagujete a potom si beriete veci so sebou domov a myslíte si, že to je tá jediná vec, ktorá je vo svete dôležitá.

Nechápte ma zle, nesnažím sa to zhodiť, ale ak sa vrátim domov do tej stresujúcej situácie, musím sa naučiť žiť môj život a usmievať sa a užívať si, že som toho súčasťou, užívať si ten tlak a zodpovednosť.

Spravil som veľa, keď som bol v Liverpoole, ale občas ma to dobehlo a ja som to priniesol domov a pravdepodobne som nebol tým, s kým by ľudia chceli byť, hlavne pri veľkých porážkach alebo keď sa nedarilo.

Môžete vyhorieť. Kenny Dalglish sa stal z hrajúceho trénera hneď manažérom. Tragédia Hillsborough to z neho sňala, ale dostal sa do bodu, kedy cítil, že to tak ďalej nepôjde.

Myslím si, že to futbal môže spraviť ľuďom. Je tak intenzívny, tak dôležitý. Ak ste súčasťou futbalového sveta od 8 rokov, stáva sa vaším životom.

Dostanete sa do toho a potom sa už inak nedá, len odovzdať všetko čo máte, dáte tej hre váš život, a to je presne to, čo som robil až doteraz. Ale je príjemné si to teraz uvedomiť, užiť si zostávajúce roky mojej zmluvy s oveľa menším tlakom a usmievať sa.

Stále to beriem vážne, ale už nehádžem na ostatných ľudí, ak sa niečo nepodarí. Predpokladám však, že to chce iba čas dokedy po tom budem opäť túžiť, po tom tlaku a zodpovednosti.

Myslím, že som sa narodil pre futbal a tak to proste je. Ako vravím, 3-4 týždne bez kopania do lopty a už som to chcel, túžil som byť opäť na ihrisku a viem, že ak raz skončím, bude to opäť len na určitý čas, kým budem chcieť byť znova v tom.

Steven Gerrard a Kenny Dalglish

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply