Veľký rozhovor so S. Gerrardom (III.): Titul z MLS mi sklamanie z Premier League len zmierni

Legenda Liverpoolu sa v rozhovore vyjadrovala ku koncu kariéry, o živote v Los Angeles, o budúcnosti a tiež prečo musí mať stále niečo s futbalom. Rozhovor je rozdelený na 5 častí, tu je prvá.Rozprávajme sa o MLS a ako ste ju objavili? Aký je tu štandard? Nepríde vám to frustrujúce? Akí sú fanúšikovia? Aké máte z toho všetkého dojmy?

SG: Štandard je iný ako bola Premier League, ale to bude asi vždy. Pravidlá sú iné, tu môžete mať iba troch hráčov, ktorí prekračujú platový limit. V Premier League je to neobmedzené a môžete míňať na kvalitných hráčov z celého sveta koľko len chcete a nie sú tam obmedzenia.

Štandard Premier League je samozrejme pred MLS, avšak chce to čas a trpezlivosť a môžu sa priblížiť, uvidíme. Moja zodpovednosť tu je pomôcť MLS aby rástla. Snažiť sa a robiť prácu pre LA Galaxy, pomôcť mladým hráčom v šatni a tiež získať nejaký úspech predtým, než odložím kopačky, ale je to iné než to na čom som bol zvyknutý.

Nie je to také intenzívne ako v Liverpoole. Myslím, že v tejto časti mojej kariéry je pre mňa perfektné stráviť 18 mesiacov práve tu.

Steven Gerrard v drese LA Galaxy

Už poznáte svojich spoluhráčov, ste tu od začiatku sezóny nielen od polovice. Dáva to viac optimizmu? A čo predpokladáte sa stane túto sezónu?

Keď som sem prišiel v polke sezóny, myslím, že som narušil atmosféru v šatni. Zabralo mi trochu viac času si tu zvyknúť. Zvyknúť si na všetko „za jazdy“, cestovanie, teplo, vlhkosť, podnebie. Spoznanie spoluhráčov, spôsobu ako sa tu hrá, aby i oni spoznali mňa. Prispôsobenie sa zázemiu a novej taktike. Spoznať okolie a tiež usadiť sa v LA s mojou mladou rodinou.

Teraz, keď už som tu 4-5 mesiacov, cítim sa oveľa pripravenejší, pripravený na novú sezónu. Moja forma bola ako na hojdačke posledné mesiace. Hráči sú tu aj inak hodnotení. Príde mi, ako keby tu šlo len o góly a asistencie, čomu sa musím prispôsobiť.

V Anglicku médiá analyzujú každý aspekt hry. Koľko nabeháte, koľko prihrávate, koľko sa obetujete. Koľko vecí pokryjete, aký ste inteligentný, aké pohyby, asistencie a góly. Vyzerá, že rozoberajú úplne každú maličkosť hry.

Avšak tu v USA mám pocit, že vás posudzujú len podľa asistencií a gólov. Sú to dve oblasti, kde sa budem musieť viac adaptovať a zlepšiť si čísla, aby keď ma budú hodnotiť pozerali na mňa ako na úspech.

Ligový titul je jediný, ktorý sa vám počas kariéry vyhýbal. Ako dôležité je pre vás vyhrať aspoň jeden?

Myslím, že je to veľmi dôležité. Je to to, po čom túžim. Chcem skončiť sezónu s ligovým titulom. Určite naň pozerám po celý čas a to je tá hlavná cena, ktorú chcem.

Ale aj tak si nemyslím, že mi to nahradí fakt, že som nevyhral Premier League. Určite to v tomto smere trochu uľaví, avšak budem musieť stále žiť s faktom, že som mal plusy a mínusy počas pôsobenia v Premier League.

Viedol som si fantasticky v dosahovaní všetkých mojich pohárových ambícií a mojich snov, ale cítim sa horšie, ak sa jedná o výhry v Premier League a to ma nikdy neopustí. Musím s tým žiť, avšak sú tam i iní hráči, väčšie mená než ja, ktorí prežili svoje kariéry a nevyhrali Ligu majstrov. Je to život, neľutujem sa, musím to akceptovať a ísť ďalej.

Vyhrať MLS síce nenapraví ten chýbajúci primát Premier League, ale určite to bude skvelé ocenenie mojich 18 mesiacov tu.

Steven Gerrard

Steven Gerrard

Koľko ďalších sezón si myslíte máte pred sebou ešte ako hráč?

Fyzicky môžem v MLS odohrať na 100% túto a i ďalšiu sezónu. Ale či to spravím? Či to chcem? Či mi ponúknu šancu, aby som mohol? Neviem. Na to si musíme počkať.

Musím počúvať svoje telo a sledovať, aká bude moja forma od teraz do konca sezóny, ale verím si. Aktuálne som trochu na križovatke, čo robiť. Či s tým skončiť na konci sezóny, alebo skúsiť ešte jeden ďalší rok. Na to si musíme počkať a uvidíme.

Keď príde ten čas, či už na konci tejto alebo budúcej sezóny, čo si predstavujete, že bude nasledovať?

Podpísal som trojročnú zmluvu s BT Sport, takže budem pre nich robiť nejaké analýzy zápasov. Som skutočne hrdý a šťastný, že ich môžem reprezentovať a robiť pre nich.

V podstate však budem otvorený všetkým ponukám, ktoré prídu. Sezóna tu končí v novembri, väčšina európskych súťaží v máji. Možno prídu nejaké futbalové ponuky, možno nejaké trénerské.

Vlastne ide o to, že približne od Vianoc budem náchylný počúvať ponuky. Aktuálne si robím trénerské skúšky a tiež A licenciu. Verím, že na konci roka budem v pozícii reálne zvažovať rôzne ponuky.

Užívate si aj tú komentátorskú časť? Myslím to tak, že fanúšikovia rivalov často spomínajú, že je veľa bývalých hráčov Liverpoolu, ktorí pracujú ako komentátori. Prečo si myslíte, že je to tak? Je niečo na Anfielde, že sú hráči školení, aby premýšľali o futbale inteligentne?

Neviem. Nie som si istý, prečo. Nepoznám na to odpoveď. Je zrejmé, že počas posledných dekád si prešli hráči Liverpoolu svojimi vrcholmi aj dnami. Väčšina z nich sú čestní chalani. Hoci všetci milujeme Liverpool Football Club, keď rozprávate, alebo ste rozprávali dlhé roky, snažíte sa dať úprimný názor. A fanúšikovia ostatných klubov sa s tým vedia stotožniť.

Ťažkou časťou toho byť komentátor je, keď máte na starosti Liverpool a ono to nešlo dobre, potom je to ťažké, avšak ľudia to musia pochopiť a rešpektovať, že ste platený za to, mať vlastný názor a nemôžete klamať či vravieť veci, ktoré nie sú. I keď občas potom ľudia nebudú veľmi šťastní z toho, čo poviete.

Áno, to je asi najťažšia časť tej práce, keď musíte ponúknuť svoj názor a niekedy dať konštruktívnu kritiku.

Samozrejme, ale keď je tá kritika konštruktívna, nie je to osobné. Neviem potom, prečo s tým majú ľudia problém. Viete, počas celej mojej kariéry som mal ľudí, ktorí ma tľapkali po pleciach. Kritizovali ma a nikdy som nepochyboval, či tá kritika bola konštruktívna, pravdivá alebo správna.

Iba vtedy vás to naštve, keď tí ľudia v televízii klamú a je to osobné a vy viete, že idú po Vás. Tým, že som súčasť BT, budem sa snažiť byť úprimný ako viem a férový a vravieť, čo vidím. Ak to bude nepríjemné pár ľuďom, nebude to osobné.

Pozeráte sa teraz na zápasy iným pohľadom, keď ich komentujete? Pozeráte sa na ne viac analyticky?

Vlastne áno, ak som v štúdiu. Myslím, že ku koncu svojej kariéry som začal sledovať veľa futbalu mimo lopty, nesledujem len kameru a loptu.

Je to problém sledovať to v televízii, ale keď idete na zápas, viete si odsledovať ako vysoko sú napríklad obrancovia. Viete si pozrieť taktiku, formácie. Sledujete prečo manažéri robia zmeny a striedania a v ktorých časoch. Naučíte sa sledovať rôzne aspekty hry.

So všetkým rešpektom k fanúšikom, a to som jedným z nich, sledujú poväčšine loptu a čo sa stane. Ak ste sa však vzdelávali v tejto hre odkedy ste opustili školu, všímate si oveľa viac vecí, než len loptu.

Všímate si to, čo sa deje mimo nej. Všímate si reč tela hráčov, prečo napríklad padli v tej situácii, prečo šli do toho súboja, prípadne skúšali offside. Rozumiete každému jednému momentu v tom zápase.

 

zdroj: Liverpool Echo

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply