Výjezd na Champions League do Porta

Konečně mi práce dovolila abych sepsal report z tripu do Portugalského Porta, kde se hrálo první kolo playoff Champions League.

Jak se říká, když je možnost tak ji využij! Vyrazili jsme teda s přítelkyní do krásného města plných úžasných míst. Co ale bylo ještě lepší, z redakčního týmu jsem nebyl sám, kdo vyrazil do Portugalska. Bylo parádní střetnout se v Portu jak s týmovým kolegou Xabim, tak i s dlouholetým čtenářem a blízkým přítelem Trapym. Ano pokud si říkáte, proč se scházíme až v Portu, odpověď je jasná – LFC.

Abych ale nepřeskakoval v časových liniích začal tento nápad s výjezdem docela nevině. Sledovali jsme los osmifinále Ligy Mistrů a ještě před tím, než jsme věděli koho dostaneme jsme se nějak tak shodli, že pokud dostaneme Porto nebo Řím tak vyrazíme. Bůh tomu chtěl a vytáhli nás do zápasu s tímto skvělým týmem. Možná to byl až vtipný hurá plán, ale nějak se toho opravdu chytl jak Xabi tak Trapy a začalo zařizování.

http://www.lfcway.com/wp-content/uploads/2018/03/IMG_0474-e1521729362211.jpg

Samozřejmě jsem ale milující partner a tak jsem věděl, že spojit svátek sv. Valentýna se zápasem Liverpoolu přítelkyně prostě neodmítne. Oznámil jsme jí tedy, že k valentýnu letíme na výlet. Samozřejmě věděla, že se jedná o fotbal, ale pokud spojíte vícedenní výlet na fotbal i s památkami, většinou je to bez větších diskusí a sklidíte pouze chválu.

Koupili jsme letenky a zabookovali apartmán v nádherném centru a poslední otázkou byly lístky. Na Facebooku jsem narazil na člověka z Porta co je ve fanklubu a má k dispozici lístky na zápas. Já jako hodně nedůvěřivý člověk, jsem se s ním spojil a poslal peníze a mohl jen doufat, že na mě lístky opravdu budou čekat. Asi tomu opravdu osud tak chtěl a po příjezdu na mě kluk čekal a 120 euro za oba lístky nepřišly vniveč a já měl i lístky na zápas.

Odveta bude formalitou, Liverpool rozmetal Porto 5:0

Letěli jsme s Lufthansou spoj Praha – Zurich – Porto. Zpáteční přes Frankfurt, ale všechny přestupy bylo do 1 hodiny, takže bez větších čekacích prodlev nám cesta uběhla jak po másle. První den po příletu toho člověk moc nestihne, ubytovali jsme se a večer jsme vyrazili do města. Přesněji řečeno, vyrazili jsme hledat supermarket, který nám ale první den opravdu nebyl souzen a tak jsme sedli na večeři s Portským vínem a vychutnávali atmosféru historického města. Už v pondělí to ve městě žilo a po ulicích byly slyšet anglické chorály a hlavně plno Liverpoolských fans.

http://www.lfcway.com/wp-content/uploads/2018/11/IMG_0500-e1521825260650.jpg

http://www.lfcway.com/wp-content/uploads/2018/11/P2131006.jpg

Jelikož se hrálo až ve středu, měli jsme celé úterý k tomu abychom probádali památky města a využili jsme to na 100%. Od vyhlídkové věže po náměstí až k nejkrásnějšímu McDonaldu v Evropě. Úterý už bylo z pohledu fanouškovského ještě lepší. Na stěnách visely transparenty ohledně LFC a bary byly zaplněné tzv. Travelling Kop. Po celém dnu jsme se sešli na Guinnessovi v Irském Pubu s Trapym, kde jsme strávili poklidný večer a navnadili se na středeční zápas, který mohl nabídnout cokoli.

http://www.lfcway.com/wp-content/uploads/2018/11/IMG_0576-e1521825139509.jpg

http://www.lfcway.com/wp-content/uploads/2018/11/P2120849.jpg

Byla středa, den zápasu a to znamenalo, že se jde na náměstí kde podle oficiálních stránek Liverpoolu bylo místo pro fanoušky LFC. I když jsem si nemyslel, že to opravdu takhle bude, tak jsme na náměstí strávili půl dne a při popíjení portského vína, jsme se skvěle naladili na večerní utkání. Dopravní infrastruktura je v Portu skvělá a tak jsme sedli na metro a mířili směr Estadio Do Dragao.

Všude na každé stanici metra byly policejní hlídky koně a jiné bezpečnostní opatření a podle toho také vypadala délka cesty na stadion. Po příjezdu jsme se ale dočkali krásného přivítání v podobě nádherného stadionu, který byl postaven pro Porto FC k příležitosti mistrovství Evropy v roce 2004. Z prvního pohledu je to opravdu obří stadion a na každého fanouška v tu dobu dolehla tíha okamžiku, že si splnil sen.

http://www.lfcway.com/wp-content/uploads/2018/11/IMG_0636.jpg

http://www.lfcway.com/wp-content/uploads/2018/11/P2141060.jpg

http://www.lfcway.com/wp-content/uploads/2018/11/P2141101.jpg

http://www.lfcway.com/wp-content/uploads/2018/11/P2141158.jpg

Abych byl přesný, nikdy jsem ani v koutku duše nedoufal, že bych mohl vidět svůj milovaný klub stojící za znělky Ligy mistrů. Jeden z nejsilnějších zážitků, co jsem kdy zažil. Zápas doprovázel sice neskutečně prudký déšť a zmoklí jsme byli už na začátku utkání, ale i tak to byla parádní 5. gólová podívaná. Měli jsme štěstí v neštěstí, že jsme měli místa nad kotlem domácích a mohli jsme si parádně užít atmosféru, kterou tvořili domácí příznivci, kteří i za nepříznivého stavu fandili do závěrečného hvizdu. Z tohoto by se měli fanoušci na ostrovech učit, že se ani za stavu 5:0 neodchází z tribun.

http://www.lfcway.com/wp-content/uploads/2018/11/P2141149.jpg

Po závěrečném hvizdu jsme ještě v ukrutném dešti čekali na Xabioho, se kterým jsme se rozloučili a my mohli valit na metro. No, protože jsme nechtěli čekat ukrutnou frontu lidí na metro, rozhodli jsme se, že vyrazíme o zastávku dál v tom dešti. V ten večer to byla asi nejstupidnější věc, která nás s přítelkyní napadla, protože jsme se za A na chvilku ztratili tak za B, jsme zmokli tak, že se mi barva z kalhot otiskla na kůži. I přesto ale po příjezdu na apartmán jsme hodnotili zápas jako úžasný zážitek.

Porto jako takové je opravdu nádherné město, která se řadí mez nejkrásnější města Evropy, bohužel týden dešťů nám určil, že jsme plánovali výlety v závislosti na počasí, takže ve čtvrtek jsme zajeli do Sea Life, který byl opravdu úžasný.

Hned na pokladně sem hodil řeč s fanouškem Porta, říkal že v momentální situaci klubu každý očekával prohru, že Porto se nenachází v pozici, že mohou hrát s každým. Soustředí se na ligu a tohle byla jen třešnička na dortu v této sezóně.

Po sea life, jsme zajeli ještě do města na víno a následně nás čekala 3 nejkrásnější kavárna na světě „Majestic Café“ místo, kde si většinou musíte dělat rezervaci, jsme vychytali tak skvěle, že jsme si hned sedli a vyzkoušeli 30. leté Portské s nějakou tou sladkou věcí na talíři. Něco ten dešťový týden měl do sebe.

http://www.lfcway.com/wp-content/uploads/2018/11/P2151193.jpg

http://www.lfcway.com/wp-content/uploads/2018/11/P2151202.jpg

V pátek jsme odlétali až v odpoledních hodinách, tak jsme si užili pár tržnic chrám a pomalu se smířili s tím, že tento úžasný trip končí. Po nástupu do letadla nám štěstí přálo a seděl vedle nás Scouser. Oslovil mě první, protože viděl můj Scouser Passport. Hned jsem pochopil, že po mě asi něco chce, ale první moje věta byla: Můžete prosím mluvit pomaleji? Bohužel se znovu potvrdilo, že Liverpoolská angličtina nemá s normální angličtinou nic společného.

http://www.lfcway.com/wp-content/uploads/2018/11/P2130938.jpg

Po konverzaci jsem se dozvěděl, že byly ve čtvrtek zrušeny snad 3 lety do Liverpoolu kvůli špatnému počasí a aerolinky posílaly cestující všude možně kde mohly. Zrovna tenhle letěl s námi do Frankfurtu a poté do Manchesteru. No měli jsme v tomhle velkou kliku. Nám v odletu nic nebránilo před půlnocí jsme dosedli na Pražské letiště.

7 Comments

 1. Trapy

  25. marca 2018 at 12:01

  Jj.Ja len doplnim svoj zazitok.Napriek tomu,ze sme si so Xabim objednavali listky uplne nezavisle,mali sme ich vedla seba:-)))
  Pocas zapasu na nas nepadla ani kvapka,ale cestou na hotel sme zmokli do nitky,lebo sme sa rozhodli ist peso,mysleli sme si,ze nase oblecenie to zvladne. Asi 1 km v dazdi a vetre sme zapadli do jednej krcmicky s umyslom si zavolat taxi.Mal som z toho trochu obavy,lebo som bol v liverpoolskom,ako nas privitaju po takom vyprasku.No,ake bolo moje prekvapenie,ked nas tam zacali objimat a podavat nam ruky:-))) Sprvu som nechapal,lebo oni vedeli len portugalsky,ale porozumeli sme si.Boli to totiz fans Benfici:-))).Taxi dosiel do 5 minut a na hoteli som hned slahli Jamesona:-)
  Cesta spat bola strach a hroza. Uz v Porte sme chytili troj hodinove meskanie,tym padom spoj z Lisabona do Viedne bol pase,podarilo sa len tak,tak zohnat letenky do Milana a odtial do Viedne.
  Ale stalo to za to!

  • MengiCZE

   25. marca 2018 at 21:13

   Bylo to super, prostě 10/10, ale slyším poprvé že si musel bookovat jiné letenky .. No, ale aspoň, že jste nečekali někde na letišty den.. Byl to prostě nějaký divný čtvrtek

 2. SHRLY

  25. marca 2018 at 13:31

  Ja tiež pridám svoj postreh aj keĎ som sa s vami z LFCway nestretol, tak na stránkach som videl že tam ste. 🙂 Môj výlet začal vtipom že som priatelke povedal hned po žrebe že už viem ako strávime valentína 🙂 že hrá liverpool, 😀 on mi chcela vtip opaťovať a zavtipkovala že super že ideme na zápas 😀 a ja som bol dovtedy v tom že si to pozrieme len z gauča 😀 a však som si povedal prečo nie a šli sme, mi sme aj cestu tam riešili cez Frankfurt nie len cestu spať 🙂 Porto sme si moc užili, krásne mesto určite ak tam bude ešte hrať lfc oplatí sa ísť na výlet, 🙂 Portské vínko sme si ešte aj domov niesli v hojnom množstve piatich fliaš 😀 a aj keď my sme sedeli v sektore domácích tak sme sa tam našli traja liverpoolčania ktorý sme pri každom gole o sebe v modrej tribúne dali vedieť že podporujeme Reds. Škoda toho počasia na štadione to bolo docela dobré ale dni pred aj po zápase boli hodne upršané, čo ale riadných lovcov pamiatok nedolákalo ani na minutu. Ak bude ešte nejaký hromadný výjazd na zápas, v budúcnosti tak by sme to tu mohli riešiť trochu skôr a užiť si ako komunita LFCWAY zápas spolu 🙂 radi spoznávame nových ľudí, s rovnakých teamom v srdci 🙂

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply