Výkriky do tmy 4: Nikdy sme neprestali byť top tímom

Futbal je celosvetovo veľmi obľúbený a sledovaný šport. Kým však v USA sú všetci do ich vlastných „svetových líg“, (ktoré sa inde na svete nehrávali/jú) pobláznení, futbal, napriek celosvetovému pokrytiu toto nemal.

Až v posledných desiatkach rokov vznikajú i v tomto smere rôzne štatistiky porovnávajúce tímy a krajiny. Dvoma, na ktoré chcem upriamiť pozornosť v tomto článku sú „Deloitte football money league“ a „CIES football observatory“.

DFML

Štatistiky, ktoré sa každoročne prezentujú pod touto hlavičkou sa týkajú výnosov futbalových klubov za uplynulý rok. Tu treba podotknúť, že sa jedná o celkové výnosy klubu, teda nejde len o to, či daný klub niečo v danej sezóne vyhral, prípadne koho a za koľko predal.

Do tejto štatistiky sa započítavajú výnosy z jednotlivých zápasov za lístky, za predaj televíznych práv, či už v ligových súťažiach, tak i v pohárových či európskych a svetových. Tiež sú tu započítané výnosy z predaja reklamných predmetov a iné príjmy klubu. V tomto roku sa hodnotenie tejto štatistiky dostáva už do svojej 3 desiatky vydaní.

Nateraz však budem pracovať len s uplynulými 20 ročníkmi. (Štatistiku spracúva spoločnosť Deloitte vždy začiatkom februára za predchádzajúcu sezónu, teda vo februári 2018 to bude 21.krát a hodnotené budú výnosy za sezónu 2016/2017.)

Výkriky do tmy 3: Je čas na slzy radosti či smútku?

TOP 10

Liverpool FC sa v tejto štatistike drží po celých 20 rokov v prvej dvadsiatke, ba i desiatke. Je v tomto ohľade jedným zo 4 anglických klubov (po Manchestri United, Arsenale a pred Tottenhamom). Pričom z tých 20 rokov bol LFC s jednou výnimkou stále v TOP 10, s najlepším umiestnením na 5. mieste za sezónu 2001/2002 a najhorším na 12. mieste za sezónu 2012/2013.

Spisovať tu všetky čísla asi veľmi nemá zmysel, však pre porovnanie aké financie sa točia vo futbale, tak v prvej edícii v roku 1997 (sezóna 95/96) boli celkové výnosy top 20 klubov v objeme 816 miliónov libier. Najvýnosnejší tím za sezónu 2015/2016 (Manchester United) dosiahol výnosy vo výške 689 miliónov libier. V 10. edícii boli súhrnné výnosy už na úrovni 2,31 miliardy libier a v predošlej sezóne to bolo už vyše 5,5 miliardy libier.

Liverpool v prvých edíciách dosahoval výsledky tesne okolo 40 miliónov libier. Za 20 rokov sa mu podarilo napredovať spôsobom, že v predminulej sezóne sa dostal na úroveň skoro 404 miliónov, pričom je predpoklad, že v tejto sezóne vzhľadom k predaju televíznych práv pre Premier League ako i pri účasti v Lige majstrov to bude ešte ďalší výrazný rast.

Momentálne je Liverpool na 5. mieste z anglických tímov a 9. celkovo, keď nás predbehli oba celky z Manchestru, Arsenal a Chelsea. Spurs sú aktuálne 12. Inak sú pred nami už len Real a Barcelona, Bayern a PSG.

(Updateovaný článok spracujem o cca mesiac, kedy Deloitte (snáď) vydá výsledky za uplynulú sezónu.)

CIES FO

Táto organizácia so sídlom v Švajčiarskom Neuchateli sa zaoberá aplikáciou vedy na futbal. Počnúc rokom 2013 sa snaží hodnotiť na základe rôznych charakteristík a kvalít jednotlivých hráčov a určovať tak ich približnú trhovú hodnotu. Samozrejme, že reálna trhová hodnota hráča je rozdielna, keďže závisí od finančnej sily kupujúceho a predávajúceho, vôle získať daného hráča a tiež vôle predať.

Zároveň vydáva približne každý mesiac rôzne ďalšie štatistiky týkajúce sa futbalu, najmä top 5 líg (Premier League, La liga, Serie A, Bundesliga a Ligue 1).

Kým sa dostaneme k tej zásadnej štatistike, ešte pohľad na počet hráčov – odchovancov, ktorí hrávajú vo svojich domácich ligách.

Najlepšie je na tom Slovensko (33,4%), Česko je 7. (25,1%) pričom Anglicko, ktoré má pritom jeden z najvyšší počtov hráčov pripadajúcich na 1 tím pri počte 20 tímov (26,1 hráča na tím) je v tejto štatistike až 27. (za ním sú už len Belgicko, Taliansko, Portugalsko a Turecko) s 10,3% odchovancami vo svojich tímoch. Na druhej strane, čo sa prestupov týka patrí Premier league k najstabilnejším súťažiam, kde je fluktuácia hráčov len vo výške 1/3 všetkých.

Trent Alexander-Arnold je odchovancom LFC.

Ale teda k tomu podstatnému, čo sa týka i Liverpoolu.

S pohľadom na uplynulé leto sa Liverpool zaradil k tímom, ktoré „prerobili“ v čistom súčte na nákupe vs predaji svojich hráčov čiastku vo výške 51 miliónov eur. (V tomto ohľade sme skončili ako 9. s najvyššou stratou.) Najväčší zisk malo Monaco, ktoré síce minulo toľko čo Liverpool (105 mil.) ale príjem malo skoro 400 miliónov.

Preto je zrejmé, že celková hodnota tímu, o ktorej chcem hovoriť, stúpla oproti minulej sezóne.

Tu treba doplniť, že v rámci svojich výpočtov CIES hľadí aj na také veci ako sú vek hráča, dĺžka jeho aktuálneho kontraktu, zároveň však i na jeho kvalitu a výkony, kde si pomáha ďalšími štatistikami hráčov. Samozrejme, orientuje sa hlavne na top 5 líg. I preto ešte donedávna bola trhová cena Messiho veľmi nízka a Ronaldo sa pohybuje len na úrovni okolo 80 miliónov.

Na základe tohto hodnotenia zoradili tímy podľa ohodnotenia hráčov v ich kádri. Liverpool sa tu umiestnil na 7. mieste, kde najhodnotnejším hráčom bol Salah (na druhom mieste Coutinho a tretí Mané). Hodnota zostavy LFC bola na úrovni 900 miliónov libier, veľmi podobná tej Realu Madrid. O čosi málo drahší káder má Manchester United, pričom cez miliardu sa dostali tímy Chelsea, Barcelony, Tottenhamu a Manchestru City.

Toto poradie je samozrejme ešte pred týmto prestupovým obdobím, kde prestupom van Dijka sa jeho hodnota dostala nad hodnotu Rafaela Varanea, ktorý bol dovtedy ohodnotený ako najhodnotnejší bek. Taktiež LFC aktuálne prišiel o Coutinha, za ktorého sa hľadá náhrada.

Mohamed Salah

Štatistiky sú len čísla

V porovnaní s predošlým vydaním obdobného rebríčka, kde sa najhodnotnejší hráč LFC (v tom čase Emre Can) umiestnil až na 59. mieste (Firmino bol až 65. a tretím bol Jordan Ibe hodnotený na 30 miliónov), si Liverpool drží svoju pozíciu (i keď hodnotenia jednotlivých hráčov sa vzhľadom k poslednému prestupovému oknu, ktoré prinieslo neskutočné ceny znásobilo).

I na základe týchto údajov treba povedať, že Liverpool stále patrí k top značkám vo futbalovom svete a hoci sa posledný výraznejší úspech klubu začína dostávať do svojich „násť“ročných výročí, klub si drží svoju hodnotu a silu.

Áno, je to len štatistika, ktorá berie do úvahy len hodnoty, za ktoré by daní hráči mohli byť predávaní, neodzrkadľuje však ich skutočné nasadenie a obetu pre tím. Cieľom tohto článku však malo byť poukázanie na to, že kvalitatívne je LFC na úrovni ostatných top tímov.

Keď sa podrobnejšie pozrieme na aktuálnu hodnotu hráčov LFC, tak poradie na jednotlivých pozíciách je nasledovné:

útok: Salah 140., Firmino 103., Mané 66.
záloha: Wijnaldum 86., Oxlade-Chamberlain 68., Enre Can 34.
obrana: van Dijk 51., J. Gomez 50.,Llovren 38.
brána: mignolet 24., karius 13.

Celková hodnota tímu k 7.1.2018 je 928,9 milióna eur pozostávajúca z 25 hráčov, ktorí nastúpili v posledných zápasoch za tím + Danny Ward (bez hráčov na hosťovaniach).

16 Comments

 1. Eddie

  10. januára 2018 at 12:09

  Tak štatisticky sme na tom celkom dobre, už je len na trénerovi, aby tomu dal hlavu a pätu 🙂

 2. kloppinho

  10. januára 2018 at 18:58

  parkrat.. minulu sezonu mu islo, jurgen by ho vybrusil 🙂 alebo lucas moura, goretzka, auba, mahrez, di maria, turan? nieco musime minut…
  toto bol pan…. http://sportky.zoznam.sk/c/170982/futbalovy-svet-smuti-zomrel-dlhorocny-brankar-legendarneho-shanklyho-liverpoolu

 3. Trapy

  10. januára 2018 at 20:04

  Ja osobne nie som za Lemara za 100 mil.,ci uz £,alebo €.Vysla mu jedna sezona,v tejto bol zraneny,pomaly sa rozbieha. Ma 22 rokov,a preco by Jurgen mal vybrusovat 100 mil. hraca?
  Okrem toho je to kridlo,kde nas pata,az tak netlaci.
  Podobna chujovina bola suma za Mbapeho,v 19 rokoch?
  Lfc udajne ida dat ponuku na cca70 mil.£,co je predom hodene do kosa….

  • robroy

   10. januára 2018 at 20:23

   Som tiež skôr skeptický ohladom týchto „Francuzov“, je to ako kupovať predraženu mačku vo vreci…
   Minule som pozeral Chelsky a eso zálohy, Bakayoko, iba blúdil po trávniku..

   • kloppinho

    10. januára 2018 at 22:17

    je predraženy ako skoro vsetci v tejto dobe… a po ms v rusku to nebude asi omoc lacnejsie..

    • robroy

     10. januára 2018 at 22:46

     Ani neviem, že ako sa termín TW v lete prelína s MS, bude chaos a ceny „objavov“ šampionátu, sa budú dotýkat nebies. Preto je lepšie, ak sme sa rozhodli „loviť“ už teraz, ešte jedneho hráča ak „zoženieme“ budem spokojný. Je jedno, či to bude do zadnéj rady, alebo niekoho za Phila do útoku.

     Nákup hotových hráčov beriem ako signál zmeny myslenia šefov zodpovedných za strategiu investícií do kádra, ktorým dlho trvalo kým pochopili, že nákup priemeru do tak velkeho klubu, je slepá ulička. Verím, že „impulz“ tejto zmeny im(vedeniu) vnukol Klopp, akurát prechod zmeny, trvá hadam už 2 roky. Za všetko môže nepodarený algoritmus..

     • johnysheek

      11. januára 2018 at 13:45

      nesledoval som, ako JK nakupoval v Borusii, ale nemusi byt vylucene, ze by sa snazili podpisat/dohodnut hracov este v obdobi pred MS – resp sa aspon predbezne na nich dohodnut aby sa to po MS len podpisalo… cim by sa usetril cas a zaroven udrzala rozumna cena..

  • kwop

   10. januára 2018 at 21:39

   lemar nie je zasa az tak kridlo .. hrava aj na CM/AM, je velmi sikovny, moze ist hore, raz moze byt z neho velky hrac .. ale ci 100m? alebo, cojaviem, 80? je to vela, ale co s tym, ked je tak nastaveny trh .. .

   k vyssie spomenutemu mahrezovi – netreba ho vobec spominat, to je len kacica, tato sprava mala vsetky znaky vymyslu a este sa na to nabaluju dalsie ..

   • johnysheek

    11. januára 2018 at 13:44

    vsetko je otazka „chcenia“.. ak ho chce(me) a zdvihne nasu hru, 100 mega nevadi.. ak to vsak ma byt dalsi Carroll tak i 20 je vela.. 🙂

 4. pedro

  10. januára 2018 at 21:00

  štatistika je jedna vec aj keď zaujímavá,ale úspech,víťazstvá to neprinesie.Ćo je úspech a neúspech je relatívny pojem pretože pre niekoho môže byť úspech piate miesto v PL. pre niekoho neúspech.Peniaze a úspech.To sú prepojené nádoby,otázne je ako ich kto investuje, ale je aj druhá strana čo chce.Tak sa tomu ešte mnohí čudujú ako sa môžu dezvýznamné kluby stať svetovými aspoň si to tie kluby myslia,jednoducho prachy…Manažéri mnohokrát nútia svojich hráčov,čiže klientov k prestupom a kazia im aj kariéru a aj kredit medzi futbalovými fanúšikmi.Ako to ukončiť?Neviem kde je vrchol, ale podľa môjho názoru sa vlna spustila prípadom Bosman.Vlna ropákov a im podobných to ja ďaľšia kategória.Ako je vrcol tak je aj pád…

  • johnysheek

   11. januára 2018 at 13:43

   Bosman bol uplny zaciatok a nemyslim, ze to pokazil. Nebyt neho tak vacsina timov asi hrava s vlastnymi odchovancami, resp mnoho talentov sa nikdy nepresadi, lebo by im to zhatili vlastne timy a i napriek tomu sa to obcas deje.

   Ale je pravda, ze tie ceny to cele kazia. Problemom vsak zas nie su manazeri, ale objem penazi vo futbale, reklamne prava a peniaze za nich ako i celkova sledovanost a oblubenost a hlavne masovost tohto sportu. Ak raz klub zarobi na pravach a reklame prijmy v stovkach milionov, dat z toho 100 na 1-2 hracov vobec nie je taky problem. Hlavne ak prestup Ronalda (tusim 90m €) mal Real zaplateny len predajom dresov s jeho menom za rok!!!

   A potom tu mame este Arabacov, rusakov a v neposlednom rade i americkych miliardarov, ktori sa proste chcu zabavat… Otazka prestize a dokazovania si, kto ma vacsi ..ehm.. klub.

   Ale inak uplne suhlasim, ze statistika vitazstva neprinasa, no zacina byt tiez pravdou, ze byt treti v PL je pomaly tazsie ako byt prvy v PD (esp) o L1 a BL ani nehovorim.

   • kwop

    11. januára 2018 at 14:02

    lenze ono je to uplnej jedno, ci je rovnako tazke ci tazsie byt 3. v PL ako napr. vyrhat la ligu … pointa je, ze ked su v ENG druhy, treti, stvrty, si vlastne nic, ked vyhras la ligu si niekto .. rovnako tak, ako ked vyhras bundesligu, serie a, ligue 1 … ten rozdiel medzi tymito ligami zasa nie je az taky zavratny, ako nas napr. anglicke media radi presviedcaju .. a ano, v ENG sa toci najviac penazi, ale to je tiez jedno, pokial ich neinvestujes spravne ..

    • kloppinho

     11. januára 2018 at 22:33

     Josep Guardiola: Abychom se stali velkým klubem, jakými jsou ty, ve kterých jsem před tím pracoval, nebo jakými je Manchester United či Liverpool s jejich historií, musíme toho vyhrát co nejvíc

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply