Výkriky do tmy 5: Prestúpili sme (si) z nohy na nohu

Pred pár dňami sa zatvorilo januárové prestupové okno, v ktorom tímy väčšinou dopĺňajú hráčov na posty, kvôli rotácii a snahe dosiahnuť niečo v pokročilých fázach súťaží, v ktorých sa ešte nachádzajú.

Taktiež sa odohrali ďalšie kolá ligových súťaží a anglických pohárov, ktoré nám v súhrne priniesli viac podnetov na premýšľanie, ako by nám bolo milé. Poďme však postupne.

PRESTUPY

Liverpool, napriek mnohokrát opakovanému postoju Kloppa, že v januári sú hráči pridrahí a pokiaľ nebude kvalita za „rozumnú“ cenu, tak nie je zástancom „zimných“ nákupov, prekvapil podpisom predraženého (?) van Dijka v podstate ešte pred otvorením prestupového okna. A potom prišla dýka do chrbta, odchod Coutinha a ticho.

Príchod Virgila (van Dijka) bol zavŕšením letných snáh o jeho angažovanie i napriek tomu, že sa jednalo o veľmi príjemné prekvapenie z pohľadu fanúšikov. Čo však zaujalo oveľa viac, je to čo tento príchod priniesol. Zrazu máme hráča, ktorý vie vzadu nakričať. Ktorý má skvelé čítanie hry a zároveň dvíha výkon tých, ktorí s ním hrajú.

Nech stál koľko chcel, zatiaľ mu nie je veľmi čo vyčítať, ba práve naopak, môžeme len ľutovať, že LFC v lete zazmätkoval a nehral za nás už od začiatku ligy. (A nie, týmto výnimočne nekritizujem (ne)schopnosti LFC na prestupovom trhu, keďže dnes je veľmi bežné, že tímy jednajú s hráčmi i bez povolenia ich aktuálneho zamestnávateľa. I keď sa to nerobí priamo a oficiálne, … či tie „žiadosti o prestup“ sú skutočne čisto z hráčskych hláv?)

Virgil van Dijk

Na druhej strane však oveľa väčší zárez zanechal v dušiach červenej časti mesta Beatles odchod „brazílskeho kúzelníka“(Coutinho) . Môžeme ho nazývať zradcom a ktovie čím ešte, avšak je to skutočne tak?

Ak je pravdou, že si časť transferu platil z vrecka, pričom i so samotným platom šiel dole, asi ťažko to bude ďalší Owen či Sterling. A akokoľvek sa nám to nebude páčiť, každý by sme šli tam, kde to považujeme za lepšie – lepšie podľa nášho subjektívneho pohľadu a našich osobných preferencií, a nie lepšie podľa názoru verejnej mienky, fanúšikovej konkurenčnej „firmy“. Aspoň na rozdiel od Torresa nezahlásil, že sa jedná o (naj)krajší, (naj)lepší, (naj)voňavejší klub za aký kedy hral.

A sny o príchode jeho náhrady – veď sa nám uzdravil Ings, Lallana. Hendo (Henderson) a Milly (Milner) sú tiež spať, tak čo by sme s ďalším stredopoliarom robili?

Philippe Coutinho

Ak správne rozumiem Kloppovej filozofii a zmýšľaniu, tak preferuje letné prestupy z dôvodu, že sú:

a) jednak lacnejšie – hráč je lacnejší, ak má tím čas nájsť si za neho náhradu bez stresu a počas 2 mesiacov

b) jednak lepšie pre prípravu – je rozdiel, ak hráč naskočí do rozbehnutého kolotoča ligy a pohárov a ak začne letnú prípravu a mesiac maká na svojej fyzičke, zoznamuje sa s filozofiou trénera a jeho hernými systémami a taktikou, spôsobom hry cez prípravné zápasy a až následne súťažné

c) jednak pokojnejšie – manažment sa v podstate od konca ligy (niekedy v máji) môže sústrediť primárne na posily, na hodnotenie skautov, napozeranie si výkonov daného hráča či prípadne nájdenie si alternatívnych cieľov, čím nie je pod tlakom „musí prísť ten“ a má i lepšiu vyjednávaciu pozíciu (dáme toľko, ak nie pôjdeme ďalej a dáme za iného).

Netvrdím, že som to vystihol presne, však dáva mi logiku, prečo je napr. Lemar v lete lepšou posilou ako Lemar v zime. V lete si ho Klopp vie priamo odskúšať, pripraviť ho s tímom, kým v zime ho musí hodiť hneď do kolotoča, čo v prípade stopéra či hráča presne sa hodiaceho do systému nemusí byť problém, horšie je to s niekým, kto sa do systému musí zapracovať. (Nedávno o tom vravel Oxlade – Chamberlain, že pri vysokom presingu musí pressovať všetkých 10 hráčov. Stačí, že jeden vypadne a zvyšných 9 maká zbytočne.)

I preto som neplakal, keď sa okno zavrelo a nikto neprišiel, ani nenadával. Všetci snáď vieme, že na titul v lige to už túto sezónu nebude. Ligový pohár skončil ako skončil a FA Cup sa nám zas podarilo… po-babrať. Ale o tom nižšie.

VRCHOLY A PÁDY

Začnem s tými negatívnymi cez pozitívne až po kontroverzné.

Medzi prvé dva určite patria výkony so Swansea a WBA. Asi patrím k jedným z mála, ak nie k jediným, ktorý výkon s „Labuťami“ nehádže medzi absolútny odpad, čo LFC vyprodukoval túto sezónu. Pravdupovediac, zápas ako taký sa mi vo svojich častiach i páčil. Síce platí „keby bolo keby“… treba povedať, že LFC mal asi 5x viac čistých šancí na gól ako Swansea (teda ak Swansea počítame tú ich jednu gólovú ako čistú 🙂 ).

Problém bol v tom, že sa nám ich v žiadnom prípade nepodarilo premeniť. A to či sa jedná o útočný trojzáprah alebo ich kolegov v druhom slede. Nerozumná (či nepochopená) hlavička van Dijka a šťastena pri bielych dresoch urobili svoje.

Jay Rodriguez strelil na Anfielde v dueli FA Cupu 2 góly do siete domácich.

O poznanie horšie to bolo v FA Cupe, čo mala byť súťaž s najväčšou šancou na trofej v tejto sezóne. Prehrať si to s tak katastrofálnym výkonom, ba až odfláknutým prístupom vôbec nebolo príjemné sledovať.

Proti Swansea sme síce nehrali extra triedu, avšak tlačili sme celý zápas a z hry sme mali podstatne viac až na tie góly. S WBA sme ale ani nemali poriadne šance a vôbec mi neprišlo, že máme zápas v rukách my a chýba tomu len kúsok šťastia. (I keď ani to pri nás nestálo, keď Firmino triafal žrde a Lallanovi skákala lopta všade kam nemala.)

Aspoň, že sme opäť obrali o body „bohatých“, a tak na pár chvíľ stiahli nedostižný náskok šejkov z City. I tam sme však ukázali svoje umenie, kedy veľa nechýbalo a 3 body mohli byť rozdelené úplne iným pomerom. Nakoniec sme však nápor ustáli a tajne som dúfal, že sme sa poučili a že „The Normal one“ (Klopp) sa nebude viac hrať na „the Special one“ a parkovať červené doubledeckre pred belgicko-nemecké hraničné patroly.

Nestalo sa a prišli „sliepky“.

Hlavný rozhodca duelu s Tottenhamom (2:2) Jonathan Moss odpískal proti LFC dve veľmi prísne penalty.

SPURS A AKO TO (NE)BOLO S PENALTAMI

Salah a Kane spolu súperia o post najlepšieho strelca Premier League a pri aktuálnych výkonoch hviezdnych Ronalda a Messiho to bude boj pravdepodobne aj o „zlatú kopačku“ pre najlepšieho európskeho strelca.

Egypťan si preto asi veľmi dôsledne napozeral posledný zápas Spurs a rozhodol sa ich napodobniť a hoci to nestihol za 10 sekúnd, gól v 3. minúte po nádhernej nahrávke do uličky (od hosťujúceho hráča súpera) opäť raz vlial energie do tiel a pľúc všetkých verných scouserov od Kopu po Anfield Road End. Potom nasledovali dych berúce desiatky minút nadvlády červených, avšak opäť raz bez gólových hodov a prestávka.

Po nej však Klopp poslal na ihrisko len telá hráčov a duše si odložil na horšie časy. Držanie lopty, tlak, viac z hry mali hostia a ako to tak zvykne bývať – nechceš dať – dostaneš, a v zápasoch LFC to platí dvojnásobne. (Ani nejdem menovať, kto všetko na nás s láskou spomína.)

Na naše šťastie však Kane nevie kopať penalty. Na druhej strane ale Wanyama asi trénuje streľbu s na olympiádu sa pripravujúcimi biatlonistami. A hoci sa Salah na druhom konci zápasu opäť pripomenul nádherným sólom cez 5 hráčov súpera, bol to Kane, ktorý si napravil svoju povesť jubilejným gólom.

Ale teda k penaltám.

Mo Salah

PENALTA 1

Podľa nedávno menených futbalových pravidiel sa za ofsajd nepokladá, ak brániaci hráč tečuje /dotkne sa lopty vyslanej protihráčom z vlastnej vôle v snahe ju upratať/odkopnúť/rozohrať.

Podľa mnohých bol toto i prípad prvej penaltovej situácie, keď bola strela/nahrávka tečovaná Lovrenom, čím mala byť vynulovaná ofsajdová pozícia Harryho Kanea. Všetko by bolo super, až na to, že…

1. Keby Kane nebol tam kde bol, mal by potrebu Lovren robiť akýkoľvek pohyb k lopte a nenechať ju Kariusovi, nech si ju vezme?

2. Nebol Kaneov pohyb dôvodom, prečo Lovren reagoval a teda neovplyvnila ofsajdová hra Kanea celú situáciu?

To už akosi neriešim fakt, že ktorý príčetný obranca by sa „radšej“ nedotkol lopty vidiac za sebou hráča na základe hesla „veď je v ofsajde“. Stačí, že to rozhodca „nevidí“ a … veď vieme ako také veci končia.

Druhým bodom je samotný „penaltový“ zákrok Kariusa. Ochota s akou Kane padá ponad Kariusove približujúce sa telo po tom, čo si Kane stihol ešte posunúť loptu bez akejkoľvek vôle vydať sa spolu s ňou do kľučky či na bránu s jasným cieľom „snáď to pískne“.

Pre istotu si za sebou ešte zabudnúc pravú nohu, len aby tam bol aký taký dotyk, je na pováženie. (Mimochodom, to flinstonovské zakrepčenie v páde Kanea by bolo určite možné, ak by bola jedna z jeho nôh zastavená o „pevnú“ prekážku.)

Síce len potichu, avšak v tomto ohľade už pár rokov volám po tom, aby sa dodatočné postihy nedávali len za „hryzenie súperov“ či domnelé (a reálne) rasistické vyjadrenia či priamo nadávky, ale hlavne za získavanie neoprávnených výhod.

Teda, aby sa za simulovanie dodatočne po zápasoch udeľovali tvrdé stupňujúce sa tresty. Je to nešvár, ktorý najviac špatí futbal, devalvuje jeho hodnotu a v zápase sa bez zhodnotenia opakovanými zábermi nedá jasne a naisto vyhodnotiť. Robia to vo veľkom stále tí istí hráči, a preto ich schladiť jedno, dvoj, päť zápasovým dištancom by určite prinieslo presnejšie rozhodnutia i zo strany rozhodcov. (A áno, simulovanie sa mi nepáči u súperov, ale ešte viac u vlastných hráčov. Nemá to nič s fair play a v podstate ide o podvod. Otázkou je, prečo sa to ešte nerobí?)

Harry Kane po vyrovnávajúcom góle na 2:2. Líder útoku „sliepok“ svoju druhú penaltu v zápase premenil.

PENALTA 2

Až prišla 94. minúta a súper mohol na Anfielde opäť kričať od radosti. Druhý pokus Kaneovi už vyšiel, avšak …

Kedysi mi bolo povedané, že najlepší rozhodcovia sú takí, o ktorých v zápase ani nevieš a keď už písknu do píšťalky, tak je to preto, že sa niečo skutočne stalo. Chcelo tým byť povedané, že rozhodca nemá byť „muž zápasu“, ale len šedá eminencia, ktorá správne usmerňuje 22 pracantov. Moss a jeho „Smart“ sa však rozhodli inak.

Van Dijk „fauloval“. V úvodzovkách to nie je preto, že by to nebola pravda, ale preto že podobných „faulov“ je v zápase a obzvlášť v napätých situáciách v šestnástkach toľko, že pískať ich všetky ako penalty by potešilo srdce každého fanúšika túžiaceho po góloch. Zápasy by končili vysokým skóre.

Ale to je asi tak všetko. V každom zápase sa nájde vždy viacero podobných zákrokov, ktoré treba vyhodnotiť ako nedovolené resp. dovolené. Nebolo tomu inak ani v tomto zápase, avšak vyhodnotenie podobnej situácie v prospech útočiaceho tímu prišlo až v 94. minúte zápasu.

(Odmysliac si prvú penaltu, sa mi proste nechce veriť, že v celom zápase sa nič podobné neudialo, a tak sa mi akosi ťažšie prijíma fakt, že práve 94., posledná minúta nadstavenia, priniesla penaltový faul – k tomu na hráča, ktorý si do toho „nakopnutia“ sám naskočil a pri ktorom pochybujem, že mu čo i len kúsok blata z Virgilovej kopačky ostal na štucni od toho „likvidačného zákroku“. Teda aspoň ten pád mi evokuje, že má Lamela nohu aspoň na tri lamely.)

Súboj van Dijk – Lamela skončil penaltou pre súpera.

„Bol tam dotyk!“ je síce skvelé alibi, len občas strácam prehľad či je zmyslom futbalu hľadať alibi pre rozhodcov, alebo spravodlivosť a presnosť rozhodnutí, a teda i výsledkov.

Mimochodom, zhodou náhod sa hral v noci na pondelok (5.2.) i finálový zápas Superbowlu a už v nejednom článku bol rozoberaný práve ten fakt, že kým vo futbale (čítaj americkom futbale) je každé rozhodnutie priamo na ihrisku podrobené dôkladnej kamerovej kontrole a bez takmer 100% istoty rozhodcov a opakovaným záberom nie je prijaté, soccer (čítaj futbal) sa týmto technológiám stále vyhýba. Zápas s WBA by o tom vedel povedať svoje. (A tie (ne)góly z majstrovstiev ani nehovorím.)

Ale teda, aby sme zostali „pozitívny“ za stratu bodov a remízu si hráči od Mersey skutočne môžu sami. Či už za svoj druhopolčasový prístup, tak i za pristúpenie k hráčom v nadstavenom čase.

Ako to zhrnul jeden komentátor „bol to dlhý aut vhodený do 16ky a nie je možné, aby obrancovia na čele s vysokými van Dijkom a Lovrenom dovolili, aby takáto lopta padla na zem v pokutovom území medzi troch z nich. V čase Lamelovho pádu mala byť už minimálne nad tretím radom Main Standu.

LAST BUT NOT LEAST

Nádej umiera posledná. Mohli sme utiecť 5. priečke a mať náskok 5 bodov, takto si stále držíme odstup len 2 body. Všetko však máme vo svojich rukách a nič nie je stratené.

Napriek rozporuplným výkonom Liverpool stále dokazuje, že i napriek obmedzenému kádru a bez svetových výkonov väčšiny hráčov v zostave dokáže držať popredné priečky v najťažšej lige sveta. Nemá to byť útecha. Má to však byť dôvod nelámať palicu po každom nezdare a ísť s vierou do budúcnosti, že kvalita v tíme sa síce (veľmi) pomaly, ale predsa len zbiera a tvorí.

Síce nám ešte chýba doplniť tak 3-4 posty (s vidinou letného príchodu NK), sme na tom podstatne lepšie ako ešte pred pár sezónami. Môže nás hriať aspoň vedomie, že kým Spurs zdolali United rozdielom triedy, tak ku nám si museli vziať dvoch pomocníkov v čiernom, aby mali aspoň bod.

PS: V mnohom ma neberte veľmi vážne. Ešte stále zo mňa vravia emócie a nevyspatosť ako i ťažké srdce na simulujúcich hráčov, tiahnúce sa od dôb dávno minulých počnúc Ronaldom, cez Younga, Sturridgea, Suareza (aj u nás) a mnohých ďalších (najmä v „bezkontaktnej“ južanskej lige hrajúcich) „nedotknuteľných“.

19 Comments

 1. MengiCZE

  6. februára 2018 at 11:04

  Super přečtení v pracovní době :).. Tohle má hlavu i patu a jak já říkám, stále je to v našich rukou. Chelsea nám včera dala možnost uhrát si zbytek sezóny jak chceme. ANo sice je ještě dlouho do konce ligy, ale musíme prostě zabrat

 2. Trapy

  6. februára 2018 at 11:41

  Opat fajn clanok.Suhlas so vsetkym.Nesuhlasim len s jednou jedinou vecou, a to,ze Ings,Lallana,Hendo a Mily nahradia kretivitu v strede pola.Ani v najmensou,ani nahodou a nikdy:-)
  Prejavilo sa to uz teraz v zapase so sliepkami,ale o tom som uz pisal v predoslej diskusii
  Este raz,perfekt Johny.

 3. JURAJ

  6. februára 2018 at 14:12

  Vyšší záujem Totenhamu, presadený s pomocou černokňažníkov na úkor LFC, budú mať možnosť ihneď potvrdiť proti Arsenalu, ktorý im je za riťou. Wenger a spol., súc po-naučení, určite nebudú chcieť absolvovať horor.

  No, kedy sa čáry-máry ala Hotspur zase budú opakovať?
  nie hneď, v nasledujúcom kole, dakedy, Joe Lewis pokynie, až opadne vlna. Veľa času nemá.

  -Verím v Karmu a tak isto verím, že ešte u niektorých Ref. existuje stavovská hrdosť a obom kikirikóšom do skončenia PL nezabudnú
  „aký požičaj taký vráť“, …..- pripomenúť 26.kolo. lebo
  (32. Chelsea – T; 34. T – City)

 4. MengiCZE

  6. februára 2018 at 14:20

  FA s výsměchem pošle Mosse pro změnu na Goodison o víkendu.. Doufám, že nasere i Everton aby už fakt z města neodešel

 5. keeno

  6. februára 2018 at 15:09

  Precital som,

  Mam o com rozmyslat, dakujem johny, precitat si tvoj nazor a pohlad stoji za vsetky moje prispevky

  Nie je to, co napisem uplne mimo misu , off topic, prva vec, ktora ma napadla po precitani citani od johnyho ( dakujem johny), prva vec ma napadlo, ze za pat rokov, ked som bol trenerom , tak moj tim kopal jednu jedinu penclu,._. . neskutocne, ale to aj preto, ze som mojim malym velkym futbalistom ako prvu z veci povedal, ze neznasam plackov , a ked niekto z mojho timu padne ako podtaty rozumej mrtvy na travnik , tak musi mat minimalne zlomenu nohu, a ak teatralne zreve od bolesti, lahne na travnik, a potom sa bude chciet vratit do hry, tak ho vystriedam, nema sancu hrat dalej, vsak je dochramany,
  Predstavte si, ze deti to pochopili, a nikdy som kvoli filmovaniu mojho hraca nemusel striedat, aj preto sme kopali len jednu penaltu a ani sme ju nepremenili

  Emocie musia byt, su sucastou hry futbalu, vysledok zapasu nie je vzdy objektivnym obrazom, vdaka za bod

 6. robroy

  6. februára 2018 at 15:12

  Chcel by som sa vrátit ešte k (ne)prestupom, nechcem uraziť, ale Kloppove výhovorky, ohladom (ne)využitia) januárových prestupových terminov. mi akosi časovo nesedia.

  Posledné nákupy čo sme dotiahli cez Januárove TW, boli z pred 5 rokov a boli megaúspešné, vieme o koho sa jednalo,bombardéri P. Coutinho a D. Sturridge. Oboch dotiahol ešte B. Rodgers, čiže časovo presahujú pôsobenie Kloppa v LFC. Myšlienka ignorovania zimných nákupov je z iného a jasne staršieho zdroja, teda, môže pochádzať len a len od FSG..

  Nemám to sice nijak overené, ale potom by fanúšik logicky čakal, že Klopp použival túto metodu aj vo svojom predchádzajúcom pôsobisku, v Dortmunde. Takže aj tam sa vyhýbali neštastnému januáru ???

 7. kwop

  6. februára 2018 at 15:41

 8. kwop

  7. februára 2018 at 7:54

  pochettinovi uplne j***

 9. Xabi18

  7. februára 2018 at 8:29

  Ahoj Johny, super čtení, jen se kouknu na penalty.
  1. Toto pravidlo je staré 3. Roky a ještě jsem měl možnost dělat rozhodčího když vzniklo a je to strašný maglajz..tyto teče se neberou v úvahách při strelach ale jen při přihravkach, centrech… Kane stal daleko za Lovrenem, ta hranice se ztencila na nějakých 30cm, kdy hráče ovlivňuje, takže je to na posouzení rozhodčího. Taky se bere v potaz úmysl hrát. Pokud to hráč udělá instinktivně, ofsajd se neruší, pokud s vědomím že chce hrát, ale zahraje to špatně jako Lovren, ofsajd se ruší. Je to vše na daném posouzení rozhodčího. Tady mě zaráží, že jej na tec upozornil zřejmě 4. Rozhodčí podle monitoru, což dle mě nesmí. To že se o faul nejednalo je již věc druhá.
  2. Tady v první řadě šlo o ofsajd, to už ale pana aktivního nesralo..videl jsem záběr z jeho pozice a faul to byl..takze faul ano, penalta ne 🙂

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply