Výkriky do tmy 6: (Liverpool) Kupuje všetko a každého

Je LFC favoritom na titul, alebo sa ostatní súperi iba snažia zbaviť tlaku, ktorý je na nich vyvíjaný?

Vo štvrtok (9.8. o 18.00) sa končila nákupná časť prestupového okna pre Premier League, ktoré bolo posunuté (resp. skrátené) vôbec po prvýkrát, a to hlavne kvôli protestom, kedy bola liga už rozbehnutá avšak tímy museli stále riešiť odchody či príchody hráčov. Či to bolo dobré, alebo zlé rozhodnutie stojí za myšlienku, avšak my sa ideme venovať červenému tímu od rieky Mersey.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt klopp mourinho us tour

Jurgen Klopp (vpravo) a José Mourinho

Mourinho

Začať s týmto manažérom, o ktorom sa jedného času dokonca hovorilo, že by mohol prísť na Anfield, je nutné hlavne kvôli jeho viacerým vyjadreniam v poslednom období voči odvekému rivalovi svojho tímu.

Po tom, čo sa nechal počuť kritizujúc Kloppa za zmenu názoru o (ne)kupovaní drahých hráčov a zaujímavej matematike ohľadom míňania LFC sa vyjadril, že kým Chelsea, Spurs či Man City disponujú skvelými hráčmi, LFC kupuje všetkých.

Treba si priznať, že je potešiteľné, ak z manažéra najmenej milovaného tímu fanúšikov Liverpoolu počuť takéto slová, je to neklamný znak toho, že LFC robí niečo dobre a že na druhej strane panuje frustrácia. Ono berúc do úvahy nákupy v tomto či predchádzajúcom prestupovom okne, nie je to ani veľmi prekvapivé. Dosť však už o Manchestri United.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt michael edwards liverpool

Michael Edwards, výkonný riaditeľ LFC, ktorý má veľký vplyv na aktuálnej transfer politike i realizácii prestupov.

Všetkých a každého

Liverpool v posledných rokoch míňal veľmi zaujímavým až prekvapivým spôsobom a hoci nezdieľam úplne názor jedného známeho, ktorý hlavne posledné prestupy definoval ako „neliverpoolske“ (keďže tím „chudobných“ priemyselníkov by nemal nakupovať draho), je pravdou, že sa po rokoch snaží vymaniť z nálepky „priemerného“ tímu.

V dnešnej dobe platí, že nejde (len) o to, či niekto dosahuje výsledky, ide aj o to, ako sa dokáže predať a prípadne či si „PR“ dokáže spraviť aj iným než len svojim hlavným zameraním. LFC toto spĺňa do bodky a pridáva ku tomu ešte aj to podstatné, krásnu hru a výsledky.

Vravieť však, že kupujeme každého je slušne povedané „bezbrehé preháňanie“. Za posledné roky minul LFC najviac peňazí (či v kalendárnom roku, či v jednotlivom prestupovom období, či ak zoberieme do úvahy prepočet na získaného hráča). Napriek tomu sa však stále nevyrovnávame ostatným súperom z top tímov anglickej Premier League.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt keita fabinho shaqiri alisson

Zľava Fabinho, Naby Keïta, Alison a Xherdan Shaqiri (foto: The Times)

Čo je však možno ešte dôležitejšie, tak kým ostatní si svoje tímy budovali dlhé sezóny, LFC s tým v podstate začal iba veľmi nedávno. Veď zo základnej jedenástky, ktorá sa predpokladá (Allison – Clyne (Alexander-Arnold), van Dijk, Lovren, Robertson, Keïta, Fabinho, Henderson (?), Mané, Firmino, Salah) k nám okrem 2 hráčov všetci prišli len v priebehu posledných pár prestupových období.

Nie, LFC nerobí nič špeciálne či prekvapivé, v zásade len napodobňuje to, čo robili ostatné tímy už dlhé sezóny, a tým je postupné prebudovávanie kádra, zapracovanie nových hráčov a (rozumné) nakupovanie posíl.

Základ sme mali skvelý a počas sezóny ešte vhodne doplnený už v uplynulom ročníku (2017/18). Teraz sa začína črtať už i schopná lavička. Stále to asi nie je ideálne, ale je to k tomu veľmi blízko. Ak sa však toto nazýva „nakupovaním všetkých“, premýšľam ako by Mourinho nazval svoje rozhadzovanie peňazí, keď prišiel do… vlastne do ktoréhokoľvek tímu, ktorý manažoval za posledné desaťročie.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt salah

Mohamed Salah

Chýba nám stopér, máme pretlak všade inde

Prejsť si tím a polemizovať o tom, čo je dobre, čo nie, kto by mal ostať a kto ísť nie je cieľom tohto článku. V stručnosti je však dobré spomenúť, ako to s LFC vyzerá.

Brankári

LFC má po čase opätovne brankárov svetovej triedy. Áno, nemáme tu druhého „Buffona“ a zatiaľ sa nikto nejaví ani ako nový „Neuer“ či hviezdny „Casillas“, za to však máme v podstate 3 vyrovnaných brankárov pričom štvrtého (D. Warda) sme už pustili.

Už je stále zrejmejšie, že sa nepočíta ani s Mignoletom, ktorý napriek tomu, že získal bronz na MS nechytal súťažný zápas ani si nepamätá ako dlho. Otázkou zostáva čo bude s dvojicou Allison – Karius, z ktorých by obaja chceli chytať čo sa len dá. Ak by však Klopp dokázal silou svojej osobnosti uspokojiť oboch, boli by sme asi prvý tím, ktorý si dovolí mať dvoch skvelých brankárov.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt alisson karius

Alisson a Loris Karius (vpravo)

Obrancovia

Stále počuť hlasy o tom, že nám chýba stopér. Tu sa však treba vrátiť do januárového prestupového okna. Naša obrana poslednú sezónu, hlavne však v jej jesennej časti „hviezdila“ (čítaj „podobne ako hviezdy na nebi mala v sebe neskutočné medzery). Potom sa však objavil Virgil van Dijk a zrazu prišlo srdce, rozum, tmel a z handrových panákov sa stal dobre fungujúci stroj, ktorý síce mal svoje chybičky, ale inak fungoval dokonale.

Nedá mi nepovedať, že mnoho gólov pramenilo aj z toho, že LFC nehrá „autobusovým štýlom“ ani „Benitezovsky“, kde hlavnou filozofiou bolo „nedostať gól“, ale orientuje sa skôr na kedysi uznávaný holandský štýl, streliť viac gólov ako súper. (AS Rím by o tom vedeli rozprávať, o Manchestri City ani nehovoriac.) Preto som toho názoru, že obrana je aktuálne v tom najlepšom možnom zložení s ohľadom na financie, schopnosti a hlavne zažitú hernú filozofiu Kloppoolu.

Súvisiaci obrázok

Virgil van Dijk

Krídelníci

Títo hráči sú kapitolou sami o sebe. Na oba posty máme po dvoch hráčov (ak nepočítame s prienikom žiadneho z juniorov), pričom hlavne ľavá strana má v sebe pár otáznikov.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Jordan Henderson

Jordan Henderson

Záložníci

Kedysi „kraľoval“ v LFC biely Pelé (Lucas Leiva), ktorého kvality okrem manažérov akosi nevidel nikto. Dnes sa tak javí aktuálny kapitán Jordan Henderson, o ktorom sa vraví, že je nenahraditeľný člen tímu, príde mi však, že asi nie základnej zostavy.

V každom prípade na základe prípravných zápasov je vidieť, že oba nákupy do stredu poľa budú stáť za každú jednu minutú pencu. Keď sa následne doplnia hráčmi z lavičky, či po zranení sa navrátivšom Oxladovi-Chamberlainovi (ten si ale kvôli zraneniu v v 2018/19 len ťažko zahrá, pozn.), stred poľa bude neprekonateľný.

Jedným dychom si síce treba priznať, že zvuk našej zálohy necvendží ako v prípade niektorých súperov, na druhej strane kompaktnosť, rýchlosť a sila, preukázaná v minulej sezóne a doplnená o nové posily v predsezónnej príprave je oveľa viac.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Sturridge

Daniel Sturridge

Krídla a útok

Priznajte sa, kto z vás sa nezasníval vidiac Daniela Sturridga opäť lietať a hrať to, čo ho zdobilo vo veleúspešnej sezóne po boku Suáreza? Bodaj by to tak vydržalo celú sezónu. Komentovať náš útočný trojzáprah je myslím si zbytočné a príchod Shaqiriho, ako i návrat Ingsa (ktorý možno neostane) spolu so Sturridgom znamenajú, že i lavička bude vedieť poskytnúť potrebnú kvalitu, myšlienku a dravosť. Toto nám v poslednej sezóne (a hlavne vo finále Ligy majstrov) dosť chýbalo. A to ešte nehovoríme o Solankem, ktorý sa zžíva a ako beží čas i zlepšuje.

Preto platí vyjadrenie autora jedného článku z ESPN, ktorý ako dlhoročný fanúšik povedal, že od 80. rokov nevidel v LFC tak kvalitný tím, ako je teraz. A to sme sa tu vyššie bavili len o sile tímu. Skutočnosť je však taká, že LFC opäť po rokoch predvádza oku lahodiaci krásny, útočný a hlavne pohyblivý a energický futbal.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt liverpool supporters

Titul

Za posledné tri roky sme boli dvakrát v európskom finále. Je síce pravdou, že Klopp (na rozdiel od Houlliera či Beníteza) akosi tieto strety nevedel využiť na absolútny vrchol, na druhej strane postupnou prácou sa mu podarilo vybudovať tím založený na silných jednotlivcoch hrajúcich ako dobre namazaná mašina.

Dávať si preto nízke ciele už nie je možné, akokoľvek by sme chceli. V nasledujúcej sezóne je sklamaním všetko menej než postup do jarnej časti Ligy majsgtrov či iné ako jasné umiestnenie v top 4 Premier League. (A to ešte menujem tie skromnejšie ciele, keďže LFC by na základe tohto všetkého malo ašpirovať minimálne na štvrťfinále LM a top 2 PL.) A keď Boh dá a rozhodcovská komisia FA dovolí, tak po takmer 30 rokoch sa môže stať menší zázrak. Nejdem ho predpovedať, ale vravím „Verme!“.

1 Comment

  1. jirka6454

    15. augusta 2018 at 13:50

    Věřím v ty největší mety a to jest titul a vítězství v LM.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply