We like: Agger do zálohy, hovorí fanda z Čiech

Pokračujeme v seriáli „We like“. Tentoraz sa pozrieme do Čiech, kde je dosť ľudí, čo majú na tému Liverpool FC hneď niekoľko poznámok.


Redaktor webu o najvyššej futbalovej súťaži Anglicka premierleague.cz Tomasinho je rád, že Rafael Benítez už na Anfielde nepôsobí. Španielove pôsobenie pri rieke Mersey neberie až tak pozitívne, rovnako si myslí, že v LFC to nejde tak, ako by to malo. Keďže ho však s klubom spája pevné puto, proste to vydrží a zostane verný.

Ak by ste sa ho spýtali napr. na najobľúbenejšieho hráča, odpovedal by možno trochu netradične – Daniel Agger.

Čo ty a LFC, kedy to začalo?

No, těžko říct. Mírně to začalo již po MS 1998, kdy jsem byl uchvácen Owenem. Vlastně jen díky němu jsem začal sledovat LFC, později jsem si ke klubu vybudoval vztah, až asi do roku 2005, možná 2006, jsem ale neměl možnost klub sledovat, jen s z novin či teletextu, takže jsem sice LFC přál, ale nebylo to tak silné jako nyní.

Ako veľa si ochotný The Reds obetovať. Odriekol by si napr. dôležité stretnutie, aby si mohol sledovať zápas?

Záleží, jak důležité by to střetnutí bylo, třeba něco v práci, nebo ohledně školy, tak to možná, ale pokud by šlo „jen“ o ženskou, měla by smůlu. A zápas s Mancs nebo Evertonem bych ale asi nenechal ujít kvůli žádnému střetnutí. Jen kdyby šlo opravdu o život.

Čo ťa na Liverpoole najviac láka?

Těch aspektů je rozhodně více. Celkově klub, jeho historie, stadion, všechno ohromně dýchá historií. Tu jsem sice jako mladší ročník nezažil a mám ji jen bohužel načtenou či shlédnutou z dostupných videí, přesto má Liverpool ohromnou auru, prostě takový cejch, že jsem si k němu vybudoval vztah jako nikdy k žádnému nejen fotbalovému týmu, ale i jakémukoliv sportovci či týmu. Je to prostě pouto, které nedokáže přetrhnout například špatná sezona, nepochopitelné vedení a manažer. I když musím občas pár aspektů vytrpět a na momentálně mě na klubu vyloženě štvou, nikdy jsem neuvažoval, že bych se na LFC vykašlal, to mi prostě mé já nedovolí.

Ako vnímaš rivalitu s Evertonom? Dnes sa skôr zdá, že tá je až na dve derby v roku v podstate pasé.

Ohledně rivality s Evertonem mám smíšené pocity. Jako jsem psal již výš, jsem mladší ročník, takže to možná neberu úplně tak, jako fans, kteří LFC fandí dejme tomu 20 let a více. Mám rád ohromně Merseyside derby, nasazení, jako v málokterém zápase PL v posledních sezonách, ale i přes rivalitu, jak píšeš dvakrát do roka, chovám k Toffees respekt, obdivuju například práci Moyese a nebojím se říct, že pro mě mají momentálně jeden z nejsympatičtějších kádrů celé soutěže. Přesto tuhle rivalitu neberu na lehkou váhu, jak by se mohlo možná zdát.

Ak by si nefandil The Reds, ktorý tím by si si vybral?

To je velice obtížná a rozhodně ne snadno zodpověditelná otázka. Mohl bych třeba jmenovat kluby, které mi jsou sympatické, ale to prostě nestačí, nemůžu vědět, ke kterému klubu bych získal takový vztah. Takže tady možná nedostaneš odpověď, jakou bys chtěl. Nevylučuju žádný tým, ale v momentální době si mě získávají týmy jako Tottenham nebo Newcastle, líbí se mi jejich práce. Ale jestli bych si k nim někdy vybudoval takový vztah, jako k Liverpoolu? To asi dost možná ne, ale kdo ví. Teď už se to nedozvíme.

Viem o tebe, že píšeš pre premierleague.cz, ako si sa vlastne dostal k PL a prečo sa pre teba stala najobľúbenejšou futbalovou ligou?

To je vlastně strašně jednoduché. K PL jsem se dostal právě díky LFC, který jsem začal sledovat, alespoň, co to šlo. Okamžitě se mi zalíbil herní styl, nasazení v zápasech, hráči, kteří nic nevypustí a taky krásné stadiony. Někdo by mohl namítnout, že například Němci nebo Španělé mají hezčí a větší stadiony, ale anglické stadiony mají své kouzlo, například Craven Cottage považuju snad za nejhezčí stánek celé Premier League, naproti tomu je Emirates Stadium, takových stánků doufám nebude v PL přibývat. Musíme tedy doufat, že pokud se situace v LFC nějak pohne k lepšímu a nový stadion bude postaven, že bychom nešli ve stopách právě Arsenalu. Opustit Anfield bude ohromně složité, ale asi nevyhnutelné.

Najobľúbenejší hráč zo súčasného kádra The Reds?

I když mám doma dress jmenovkou Gerrarda, tak mým nejoblíbenějším hráčem celého kádru je jednoznačně Danny Agger. Od prvního zápasu za LFC jsem ho sledoval a začínal mu přicházet na chuť, i když jsem přiznal, že jsem mu moc nevěřil. Pak přišlo pár povedených tref a bylo hotovo. Dlouhou dobu jsem si dokonce nedokázal připustit, že Danny zahrál špatný zápas. Je hrozná škoda, že byl tak limitován zraněními, bez nich už by dost možná nyní byl nejlepším stoper celé Evropy. Jenže po svých velklých problémy, hlavně tedy se zády, má problémy. Na stoperu nepředvádí jisté výkony, přijde mi, že dost zeslábl a není tak jistý a důrazný ve vzduchu.

Proto, stejně jako pár dalších toužím po tom, aby byl Daniel vyzkoušen na postě defenzivního záložníka, rozehrávku má lepší než víc jak polovina defenzivních záložníků v PL. Na LB sice teďka odehrál dobrý zápas, ale pořád si nemyslím, že je to jeho ideální post, kdyby si ale zvykl, mohl by tam možná odehrát slušné zápasy. To už jsou ale jen spekulace, já jen doufám, že Danny zůstane zdraví a ukáže všem, čeho je schopen, ať je to kdekoliv v sestavě.

Od leta je v klube nový manažér Roy Hodgson, čo si od neho sľubuješ?

Nebudu naivní a nebudu říkat takové věci, jakou jsou tituly, krásná hra a podobné výkřiky do tmy. Nejsem náročný, nebo možná jsem. Loňská sezona byla katastrofální, ale nenarážím pouze na výsledky. Tým prostě nepracoval tak, jak měl. Jižanské „mrdky“ se po hřišti flákaly, žádná extra bojovnost, tu musel az celý tým dohánět třeba Kuyt, který ač techniky a obratnosti moc nepobral, tak přesto vždycky na hřišti vypustí duši. Líbil se mi výrok Torrese, který prohlásil, že když občas už nemůže v posledních minutách, podívá se na Kuyta, jak ohromnou energii ještě má a hned ho to nakopne. To jsem ale odbočil.

Nechci, ať se opakuje loňská sezona. Chci prostě vidět na hřišti jedenáct hráčů, kteří pro klub na hřišti i vypustí duši, chci vidět méně a méně jižanských hráčů, tím pádem více domácích hráčů, hlavně tedy hráčů z akademie. Práce s mládeží musí jít nahoru, možná to bude znít divně, ale já bych klidně obětoval účast v Champions League na úkor toho vidět v dresu LFC na hřišti bojovat hráče z akademie, mladíky, kteří prostě budou bojovat o šanci a nebudou v osmnácti odcházet do Championship. Od nového manažera si slibuju tedy hlavně „zesympatizování“ týmu a to, že dá příležitost mladým hráčům. Například takový Kelly již vypadá, že by měl na to hrávat pravidělne PL.

V tejto sezóne sa budú The Reds snažiť o návrat do Top 4. Je ale reálne, že sa im to podarí?

No, reálné. Vyloučené nic není, ale konkurence je velká a je taky smutným faktem, že konkurence mají k dispozici lepší kádry než my. Jen kádr ale nemusí nutně zaručit úspěch, čehož u Citizens předpokládám. Já to tedy letos nevidím s návratem do top 4 moc reálně, šance zde ale je. Bojovat o ní a věřit v ní je povinností, ale je na místě taky zůstat nohama na zemi a myslet trošku realisticky.

Čo súčasnému tímu chýba?

Ty mě těmi otázkami zrovna nešetříš. Těžko říct, ale přeci jen je to asi kvalita. Kvalita, hlavně šířka, skoro žádný post není extra kvalitně zdvojený. Rukopisu Beniteze se budeme zbavovat ještě nějakou dobu a než si manažer přestaví kádr k obrazu svému, je dost možné, že už zde ani nebude. Doufám ale, že Hodgsonvydrží co nejdéle, zatím mi jeho práce nedovoluje mít o něm nějaké pochybnosti. Zatím byl vyhozen jen z jednoho angažmá. Takže jak jsem řekl, je to kvalita a šířka. To současnému týmu chybí, motivace by měl mít až až.

Joe Cole sa na úvod PL uviedol hlúpym faulom, za ktorý bol v zápase s Arsenalom vylúčený. Čo musí urobiť, aby to odčinil?

Hloupý rozhodně byl a Cole toho musí litovat, ale já bych mu to zas tak extra sežrat nedával. Byl prostě tak namotivovaný že to přehnal, navíc s přimhouřením oka by se dalo o červené kartě polemizovat. Zvlášť když o moc ne horší zákrok uviděl „mazánek“ Wilshere pouze žlutou kartu.

Určitě ale má co napravovat. Tým prostě za jeho chybu zaplatil. Ale podle mě stačí jen pár dobrých výkonů, nějaký ten gól před The Kop a vše bude odpuštěno. Přeci jen se jedná o hráče zvučného jména a snad největší anglický talent poslední doby. Takhle technický Angličan se jen tak nevidí.

V spomínanom zápase sa nešťastným zásahom z 90. minúty prezentoval aj Pepe Reina. Ten si loptu vrazil do vlastnej brány, čím sme prišli o dva body. Hodgson, Carragher aj Gerrard sa ho zastali, pričom nepochybujú o tom, že sa Španiel ešte počas sezóny predstaví v tej najlepšej forme. Aký je tvoj pohľad na to, resp. nemal by si Pepe z času na čas oddýchnuť na lavičke?

Rozhodně ne. Pepe ukázal v minulých letech, že patří k naprosté špičce PL a jedna chyba můj názor na něj nezmění. Chybovat je lidské a chybu může udělat každý. Pepe má nejen u mě, ale i u Hodgsona podle mě neotřesitelnou pozici, kterou hloupý gól nepošramotí. Takže moje odpověď je ne, sednout by si určitě neměl, naopak to by ho právě mohlo psychicky zdeptat. Potřebuje cítit podporu, kterou bohudík má.

LFC pohorel aj v 2. ligovom kole, keď na trávniku Man City prehral rozdielom triedy. Skôr ako výsledok však zaráža odovzdanosť tímu a z celkového času takmer 85% vrcholnej nemohúcnosti niečo smerom dopredu vymyslieť. Máme si zvykať práve na takýto Liverpool? A čo Hodgson, prečo po 1x striedal až v 78. min?

Bohužel po tomto zápase musím poprvé napsat objetivní kritiku na Hodgsona. Chápu, že nemá k dispozici tým, který by chtěl a musí využívat Rafovy „posily“, ale tato prohra jde jen a jen na jeho vrub. Už při čtení sestavy se mi zježily vlasy na hlavě. Johnson opět na beku, tak samo Agger, o Lucasovi ani nemluvě. Roy věděl, jakým stylem letos City začali hrát, což znamená pevný střed tří hráčů, jenže on na to zareaguje dvěma útočníky a navíc v záloze Lucasem, takže bychom pkraticky jako kdyby hráli v deseti.

Navíc Kuyt v tomhle systému prostě křídlo hrát nemůže, v systému 4-4-2 případně 4-4-1-1 musí hrát Kuyt podhrota, být tam připraven zaskočit, pokud by se zranil nebo vykartoval Cole. První půle nebyla dobrá, ale ta odevzdanost tam ještě nebyal tak vidět, ta přišla až po druhém góle a neproměněné šanci kterou vychytal Hart. Pak už to byla bída. A střídání? Ano, Pacheco měl přijít dřív, ale krom něj nebyl na lavičce jediný hráč, který by byl schopen s vývojem utkání něco udělat. Stále máme strašně slabý tým oproti konkurenci a to je nevyvratitelný fakt, úzký kádr atd. Rafových přehmatů se budeme zbavovat ještě dlouhou dobu.

Ako vnímaš ošiaľ slovenských a českých fans, ak sa v tíme objaví futbalista z tej či onej krajiny. V súčasnom kádri je Martin Škrtel a množstvo priaznivcov na neho nepovie ani krivé slovo. Dokonca ani vtedy, keď sa mu nedarí.

Tohle je naprostá psychická porucha všech fans z Česka a Slovenska. Nejde nejen o LFC, ale o kluby po celé Evropě. Kolik měla Chelsea fandů v Česku před příchodem Čecha? Třetinu? Polovinu? Nejsem rozhodně daleko od pravdy.

Jasně, já Škrtela osobně nijak v lásce nemám, nejde o to, že bych cítil nevraživost ke Slovákům, to vůbec ne, načež mám kořeny také na Slovensku, kde mám stále rodinu. Jde o osobní sympatie. Škrtel hrál skvěle na úvod sezony 2008/2009 před zraněním z duelu na City of Manchester Stadium. Poté byl stejně jako Agger stínem toho hráče před zraněním. Pokud bude mít důvěru, může jít nahoru.

Já osobně jsem rád, že v LFC není žádný Čech, nejen kvůli tomu, že by přišla pro Čechy typická vlastenecká mánie a hrdost na hráče ve velkoklubu, ale také proto, že žádný český fotbalista na to momentálně nemá. Politovánihodný fakt.

Hodgson hrá podobne ako Benítez 4-5-1. Podľa mnohých je práve systém na 1 útočníka tým, čo stojí za početnými zdravotnými problémami Fernanda Torresa. Čo je na tom pravdy?

No, jedna z možností to možná je. Já za tím vidím něco jiného. Vše se odvíjí od náhrady, která za Torrese není. Kvůli toho prostě Nando nastupoval a nastupuje často ještě ne úplně doléčený, což vede k opětovnému zranění. To je nejdůležitější fakt, proč musí nejen manažer, ale i samotný Torres cítit, že ho má kdo nahradit. Tím pádem by nebyl návrat tohoto klenotu tak uspěchaný.

Jinač mi se právě Torres v systému s jedním hrotem líbí nejvíc. V reprezentaci je pravidelně průměrný, zastíňuje ho David Villa. Ukázalo se i před Euru 2008, kdy byl polovičním hráčem, co v Liverpoolu. Pak ale přišlo během semifinále zranění Davida Villy a z El Nina se stal nejlepší hráč finále, který oplýval energií. Villu nahradil Fabregas, který hrál podobně jako Gerrard v Rafově systému podhrota. Vstřelil rozhodující gól a mě tak definitvně usvědčil, že mu to na hrotu samému svědčí.

Čo Kuyt, Babel, F. Aurélio, Lucas a pod. Budú lepší ako v minulej sezóne? Lebo vec sa má tak, že ak nebudú aspoň o 70%, zostanú v hlbokom podpriemere.

Ohledně těchhle hráčů jsem poněkud skeptický, co se týče posunu někam ku před. Například Lucas mírné zlepšení oproti včerejškům ukázal, ale je to právě to, co stačí na LFC? Rozhodně ne, takže Lucas rozhodně o moc nahoru nepůjde, možná by se uplatnil v italské či španělské lize a týmu bojujícím o evropské poháry z druhé vlny.

Fabio Aurélio je zvláštní případ, má skvělou kopací techniku, dokáže zahrát dobrý zápas, ale taky otřesný, navíc je to lazar, přesto to jako dočasné řešení na rozšíření možností na LB byla dobrá volba. Zlepšení ale od něj nečekejme.

Dalším na řadě je Ryan Babel. Strašně jsem o něj tehdy stál, jenže jsem si neuvědomoval rizika. Rozdíl mezi holandským a anglickým fotbalem je obrovský. Ačkoliv v Holandsku se hraje na tři útočníky, klasické holandské 4-3-3, tak v Anglii tohle nehledejte. 4-4-2, 4-2-3-1, žádný z těchto stylů není blízký tomu holandskému. Proto Babel se svým alibistickým stylem a jasnou nepřizpůsobilostí ke stylu hry, nemá v týmu, co dělat. Takže resumé zní: Zbavit se ho, dokud má nějakou cenu.

A co Dirk Kuyt? Já ho mám prostě rád, jak jsem psal již nahoře, žádný technik ani míčový kouzelník z něj nebude, ale pokud bude vhodně podporován spoluhráči, může být stále prospěšný, a tak bych se ho rozhodně nezbavoval. Navíc je použitelný na více místech, nejlépe asi na podhrotu, ale lehký nadprůměr odehraje i na křídle nebo na hrotu.

Éra Rafaela Beníteza je podľa mňa našťastie za nami. Stále sa však nájdu aj takí, ktorí sa nevedia odtrhnúť od titulu v Lige majstrov 2005, či od pár dobrých výsledkov, ktoré urobil. Ako si vysvetľuješ fakt, že sa stal pre pravoverných fans doslova modlou?

Tenhle fakt je pro mě naprosto nepochopitelný. Nutno připomenout, že chyběla možná minutka, abychom v Lize mistrů ve vzpomínané sezoně vypadli v základní skupině. Se štěstím jsme se dokodrcali až do finále, jehož příběh už každý zná. Tenhle úspěch byl nepřikládal hlavně Rafovi, vždyť osa týmu ještě zbyla po Houllierovi. Modlou nemůže být někdo, kdo se zasadil o to, že nejslavnější anglický klub má nyní nálepku průměrný. Neberu mu jeho nemnohé trenérské schopnosti, takticky vyspělý on rozhodně je, to nemůžu popřít. Ale rozhodně to není manažer v anglickém slova smyslu, taktéž Mourniho, taky mu po úspěších s týmem Ranieriho podkoply nohy jeho neschopné manažerské kvality. Takže modlou ho můžou nazývat jen neznalý a fans, ať jsou pravověrní, nebo třeba to jsou opilci z hospody, v názoru na Beniteze se mýlí.

Gillet jr & Hicks, dookola omieľaní americkí majitelia. Ako vnímaš ich pôsobenie na AR?

S rozpaky, v době převzetí jsem nevěděl, co od nich vůbec mám čekat, přeci jen, rozumí vůbec nazdárci ze zámoří anglickému fotbalu? Mé drobné obavy se potvrdily, i kolegové z Manchesteru by mohli vyprávět. Taktéž jako po Benitezovi po nich zbyde spoušť, která nepůjde napravit během chviličky. Všechno má svůj čas, párkrát větší peníze na přestupy přišly, a tak za jejich neschopnost vděčíme Benitezovi. Ale dluh, který napáchali, je ohromný. Navíc připomeňme fakt, ež za klub nemůžou chtít tolik, nedej bože víc, peněž, kolik do něj vložili. Takhle zadlužený a neschopně si samo vydělávací subjekt, nikdo nekoupí za částku, kterou požadují.

Čo by si LFC poradil?

Za prvé, co nejrychlejší prodej klubu, avšak po pečlivém zvážení, i když čas hraje v náš neprospěch. Za druhé, snažit se udržet Hodgsona a za třetí snažit se obnovit práci s mládeží, která by opět produkovala skvělé hráče.

Aký chorál sa ti páči najviac?

Asi nejsložitější odpověď. YNWA je krása, při které běhá člověku mráz po zádech, ale je to takový evergeen, který by řekl každý. Z dalších asi Fields of Anfield Road, Bill Shankly boys nebo We love you Liverpool.

Aký máš vzťah k mancs?

Nemám je rád, a asi nikdy nebudu, ale přeci jen si zaslouží respekt, Fergusonova práce je obdivuhodná. Přesto je nebudu mít rád a derby s nimi si vždy vychutnám, navíc ještě z důvodu, že je můj bratr jejich fanouškem, takže máme doma celkem zábavu. Dokážete si asi sami představit, jak vypadal po naší výhře 4:1 v „Divadle snů“. Nezapomenutelný zážitek, nebyl schopný slova, užíval jsem si to.

Koho tipuješ za víťaza PL 2010/11?

Bohužel Manchester United. Mají podle mě nejsehranější a nejvyrovnanější kádr v celé Premier League.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply