We like: Aj bezdomovci majú na sebe dres LFC

V tomto vydaní We like som sa porozprával s chalanom, ktorý mal tu česť a tohto roku navštívil Liverpool. Porozpráva Vám aj to, ako sa do nášho milovaného mesta dostal a čo ho najviac zaujalo.


Ahoj. Predstav sa našim čitateľom.

Ahoj. Jmenuju se Ondra. Je mi 17 let. Moje hlavní záliba je sport, hrával jsem fotbal, ale  ten bohužel jsem musel v poslední době omezit kvůli komplikovanému zranění. Tak se sportu věnuju alespoň jako divák.

Čo ťa priviedlo ku klubu Liverpool FC ?

Byl jeden pozdní večer v roce 2005. Jako spousta jiných lidí jsem se koukal na finále LM z Turecka. To, co tam kluci od řeky Mersey předvedli, bylo něco neskutečného a postupně sem začal sledovat každý jejich zápas. Tenkrát jsem byl ještě malej a fotbalu jsem moc nerozuměl, ale to co se tam stalo, se každého muselo dotknout….

Zaujali ťa českí hráči, ktorí v tom čase obliekali dres LFC ?

Určitě to byli čeští kluci. Milan Baroš a Vladimír Šmicer. Bohužel mne zamrzelo, že i po tak úspěšném finále museli opustiť město Beatles. Ale nebylo to jenom o nich, ti hráči co tam byli, to už byli tenkrát legendy, Jamie Carragher nebo Steven Gerrard. Už tenkrát mi přišlo, že v tomto klubu je to taková velká rodina.

Môžeme povedať, že Carragher a Gerrard sú legendy? Majú ešte mužstvu na ihrisku čo dať?

Tak Carra je legenda, o tom není pochyb, ale bohužel už je starý, v každém zápase, nejlépe to bylo vidět naživo :), jde do soubojů rukama napřed, nohy už jsou pomalé a z toho pramení fauly a hrubky, ale určitě je to motivace pro mladé obránce v LFC, ale obávám se, že jeho čas na hřišti už se chýlí ke konci. Ale rád bych ho v LFC vídal i dál, jako funkcionáře.

Steven je Capitan Fantastic. Ale to samé jako u Carry, už se bojím, že jeho čas se chýlí ke konci, ale rád bych se pletl. Už to není ten Stevie jak ho známe z let minulých. Ale má neuvěřitelný vliv na hráče, na hru, na fanoušky.  Dokáže, je uklidnit. Umí dát milimetrové pasy, tvrdě vystřelit. Když se vrátil po jeho nekonečných zranění, všichni si mysleli, že je naše záchrana, ale není v optimálním rozpoložení. Ale pořád, ještě rok, dva roky, pět let má co nabídnout. Ale co pak?

Oba jsou nejlepší. Ale bohužel jejich éra už podle mého názoru skončila. Jejich zkušenosti jsou k nezaplacení a doufám, že je zúročí a předají je dále. Rád bych je třeba v budoucnu viděl oba na trenérských křeslech.

A kto je podľa teba najväčšia legenda klubu vôbec?

Těžko říct. Pokud bych měl vybrat jednu legendu, tak bych asi neodpověděl. Je tu spoust kluků, kteří pro LFC udělali kus tvrdé práce. Ať začnu Shanklym, Paisleiem, Dalglishem, Rushem a skončím u Carry, Stevieho nebo Robieho Fowlera, nedokážu vybrat jednu legendu. Všichni jsou to legendy !

Patria takéto legendy na lavičku? Dokáže Kenny Dalglish priviesť na AR všetku slávu z pred 20 rokov?

Já si myslím, že to byl určitě správný krok, že se Kenny vrátil. I po ne zcela úspěšné sezóně za ním stojím a myslím si, že právě on dokáže vrátit vítězství v Premiér League zpět na Anfield Road. Pod jeho taktovkou se náš fotbal hodně zlepšil, bohužel jen neproměňujeme šance. Kdybychom proměnili všechny ty tyčky a milion-procentní šance tak hrajeme o třetí místo. Ale to není chyba Kennyho, to jen tým si musí lépe sednout.

Osobne si videl zápas LFC… To sa nepodarí každému…

Měl jsem to štěstí !!! Letos v březnu na zápas proti Wiganu. Sice to byla prohra 1:2, ale i tak to bylo něco neskutečného, to co tam probíhalo to nejde ani popsat, kdo si to neprožije, neví, o čem mluvím. Když 46 tisíc lidí začalo zpívat YNWA, rozbrečel jsem se jako kačer. To samé i prohlídka stadionu. Celou dobu, co jsem tam byl sem se pořád štípal a přemýšlel, jestli to je pravda, jestli opravdu chodím tam kde i ostatní hráči.

Ako si sa vlastne dostal na toto zázračné  miesto?

Bylo to v březnu toho roku. Po dlouhém plánování jsem vyrazil s kamarádem, který si tak splnil taky dětský sen, na dalekou pouť až do města Beatles. Jeli jsme autobusem s přestupem v Londýně. Cesta utekla rychle, ani nepřišlo, že to bylo kolem 40 hodin :-D.

V Liverpoolu jsme strávili 4 dny. Stihli jsme prohlídku stadionu, návštěvu muzea a zápas. Spoustu času jsme strávili v LFC obchodech.  Celý ten výlet i s kapesným koštoval na 3 noci se snídaní a dopravou něco kolem 650 euro. Ale určitě nemám pocit, že by to byly vyhozené peníze, byl to zážitek naprosto k nezaplacení.

Ubytování i lístek jsem si zařizoval přes ThomasCookSport.com,a jízdenky jsem si sháněl sám.Do Liverpoolu je těžké dostat se letadlem a navíc letiště je na druhým konci města. Do Liverpoolu lítají spoje jen s přestupem a to mnohdy i s čekáním několik hodin na letišti, tím pádem se cena zpáteční letenky zvedne a i nad cenu celého zájezdu. Tak jsem vybral cestu po zemi se žlutým autobusem do Londýna a dále pak National Express do Liverpoolu. Všechno bylo naplánované do posledního detailu a naštěstí to tak i dopadlo. Na přes rok se už chystáme vyrazit znova.

Ako prebiehal takýto výletík? Čo všetko si v Liverpoole zažil?

Když jsme po 39 hodinách dorazili do Liverpoolu, první co nás zajímalo, byl hotel. Když jsme přišli k hotelu, málem jsme padli, byl to nově zrekonstruovaný hotel, moderní, utulný. Ze začátku byl problém s komunikací v hotelu, ale všechno dopadlo dobře a my šli hned spát, abychom dospali náročnou cestu.

Druhý den ráno, po vydatné anglické snídani, jsme vyrazili obdivovat krásy Liverpoolu, navštívili jsme LFC store v Liverpool ONE (nákupní centrum o rozloze 17 Ha) a podívali jsme se do proslulých Albert Doku. Odpoledne jsme vyrazili směrem na AR, kam jsme se po pár rozmluvách a domluvách dostali.

Když jsem poprvé viděl AR, tak to bylo něco, jako když najdete svého ztraceného syna. Prošli jsme celý AR, prohlídka stála za to, když se můžete posadit na lavičku, na zcela prázdný THE KOP, a ještě vám pustí hymnu LFC. Muzeum také stálo za to, projdete si historií od roku 1892 až do současnosti.

Po prohlídce jsme se vydali směrem k městu, nějakých 5 kilometrů, a toto nám zabralo celý den. Večer jsme vyrazili ochutnat liverpoolský noční život, a opravdu, to tam žije jako nikde! Druhý den, den zápasu, jsme po snídani vyrazili na obhlídku města. Každý fanoušek už od ranních hodin měl na sobě dres, bez ohledu na pohlaví, věk nebo počasí. Nasáli jsme pravou atmosféru a vyrazili k AR. Naštěstí jsme chytli autobus a tak to bylo v celku fajn :).

Na AR to už opravdu žilo, všichni nás zdravili jako by nás znali pár let. Dvě hodinky před zápasem přijeli LFC hráči a my měli štěstí a stáli jsme pár metrů od jejich autobusu. O zápase nic psát nebudu, škoda jen, že jsme nezískali 3 body. Atmosféra byla úžasná. Ale i po zápase když LFC prohrál, všichni drželi za jeden provaz, jako správní fanoušci.

Než jsme se dostali z AR zpět na hotel, byl pozdní večer a my jsme byli tak urvaní, že jsme šli spát. Ale s tím že se nám splnil sen. Další den, jsme vyklidili hotel, a jen tak se flákali po městě, nakoupili nějaké suvenýry, a čekali jsme na autobus, který jel někdy kolem půlnoci. Sbohem Liverpoole.

Ráno nás Lodnýn přivítal nebývale velikou zimou, ale i přesto jsme došli okouknout nějaké ty pamětihodnosti a kolem poledního zpět domů. Výlet, který byl největším zážitkem jak pro mne tak i pro mého kamaráda, si budeme pamatovat navždy..

Čo ťa na AR zaujalo najviac?

Ta atmosféra, kdy celej Liverpool žije jenom tímto zápasem a nic jiného nikoho nezajímá. V okolí AR obzvlášť, když vidíte 46 tisíc lidi jen v červených dresech, to je něco neuvěřitelného. I bezdomci tam mají dresy LFC a jsou na to hrdí, i děti, batolata všichni v ten den myslí jen na fotbal.

Najlepší okamih v Liverpoole?

Bezesporu, když stadion začal zpívat YNWA a já jsem se cítil jako pravej LFC fanoušek. A také to, že vidíte ty hráče ve skutečnosti, ne jenom na plátně nebo v televizi a chodíme tudy kudy oni a sedíte na židlích jako oni. Prostě něco nepopsatelného.

Do konca sezóny už veľa času neostáva… Spokojný?

V celku ano, po změnách ve vedení a v kádru jsem nečekal titul ani LM, ale čekal jsem Evropskou ligu. Máme CC a FA Cup hrajem za pár dní (5.5. o 18.15 h), já bych řekl, že to byla úspěšná sezóna. Jedinou kaňku na této sezóně je odchod Raula Meirelese. Tohohle kluka mám hodně rád, protože to byl právě on, kdo nás tahal z těch největších sra*ek.

Prečo sa ti zdá, že to bol práve Raul?

Tak loni na jaře když přišel Kenny, jsme se potáceli hodně dole, v tu chvíli jsme potřebovali někoho, kdo dá přihrávku za obranu, kdo se nebojí vypálit z dálky, kdo vytváří šance. Něco jako je Steven, ale ten byl zraněný. Jeho role se zhostil Raul Meireles. A řekl bych více než bravurně. Dával důležité góly a byl tahounem týmu.

V sobotu (5.5. o 18.15 h) nás čaká finále FA…

….kde rozdrtíme Chelsea 4:0.

Ktorí hráči sa ti v našom drese páčia a ktorí by mali klub opustiť čím skôr?

Nejvíc asi Jordan (Henderson), pokud nehraje na kraji zálohy, stopeři Martin (Škrtel) a Danny (Agger) a Luis (Suárez), jak říkám, on je z jiné dimenze.

Tak já si myslím, že Charlie Adam by si měl zabalit těch pár švestek a vrátit se zpět do Blackpoolu, co nejdřív, kde byl za hvězdu. Na AR přišel s očekáváním, tvořivého záložníka, ale bohužel jeho hra není dobrá a je stavěn do základní sestavy na úkor lepších hráčů. Kvůli jeho příchodu odešel Aquaman, který se bál, že by jen seděl na lávce. A to byla chyba veliká.

Posledné zápasy na AR sú pomerne tiché. Nie je to smutné konštatovanie?

Tak určitě, ale záleží na tom jak si vyložíme slovo tiché. Fanoušky má LFC pořád nejlepší na světe. Na venkovních zápasech dokáží přehlušit několikanásobnou převahu domácích fans a když nějaký tým hraje na AR, tak to pro ně není lehké, už z důvodu, že Reds mají 44 tisíc fans a hostující tým vždy jen kolem tisíce. A je jasné, že když poslední dobou se nám doma nedaří, tak tam nebude bůhvíjaká atmosféra. Ale když se podíváme na zápas proti Evertonu na AR před pár týdny, tak zjistíme, že tenkrát to na AR žilo a atmosféra byla více než úžasná.

Počuť mnoho názorov, že LFC je priemerný klub. Je to naozaj tak?

Ať si každý říká co chce. Podle mne je LFC jeden z největších a nejlepších týmů světa, dokáže porazit a přehrát jakýkoliv tým. Poslední zápas, kdy LFC byl na hřišti horší než jeho soupeř byl zápas na podzim proti Kohoutům.

Čo vravíš na našich mladých hráčov?

Určitá perspektiva tam je, ale není dobře, je nějak extra přechvalovat. Když si vzpomenu na zápas s Ajaxem….Pár hráčů tam je kvalitních, a mají na to aby prorazili do A, ale určitě ne všichni. Takovej Streling, Flano, Jackie Robinson, popř. Suso, Winsdom a Coady. U těchto kluků jsem si jistej, že jednou budou nastupovat pravidelně v základu za A-tým.

Aký názor máš na stránku lfcway.com?

LFCway.com je super stránka, všechno o LFC najdu právě tam.

Skús na záver napísať zopár slov ku každému hráčovi :

Reina – Pepe mi v poslední době přijde jako opařený čajem. Nejistý, nedůrazný….Ale i přes tyto zlé momenty má své světlé chvilky. Dokáže tým správně nabudit a vyhecovat.

Doni – Měl by dostávat více prostoru v brance. V posledním zápase s Fulhamem předvedl pár světových zákroků. LFC by měl dělat všechno proto, aby si ho udržel.

Škrtel – Naše skála. Nejlepší obránce v Anglii, v něm máme jistotu. Jeho hlavičky jsou fenomenální. Občas udělá chybu, ale je to jen člověk.

Carragher – O tom už jsem své řekl, neskutečná osobnost, ale někdy i to je málo

Kelly – Odchovanec LFC, mám pocit, že to bude příští kapitán, je to radost sledovat jeho hru, hodně se mi líbí, ale chtělo by to víc šancí, jednou až se dostane do pravidelného tempa bude k nezastavení

Flanagan – Flano bude jednou velký fotbalista, ale musí si ještě nějakou dobu počkat

Agger – Danny, podobně jako Martin, dvoumetrová hora, pohled zabijáka, kérky jako doživotně odsouzený, tenhle kluk vzbuzuje respekt po celé Anglii, a to má ještě to nejlepší před sebou

Coates – Seba je akvizice do budoucna, ty jeho nože jak vystřihl proti QPR, to byl světový gól, v obraně, na to jak je mladý hraje bravurně, neodpustí si sice nějaké ty chybičky, ale časem bude stejně obávaný stopér jako je teď Martin a Danny

Enrique – Jose je perfektní brko, takového jsme hledali už dlouho, skvělý dopředu, dozadu to ž to je slabší, ale i tak hraje na výbornou, jen poslední zápasy mu asi nevycházejí tak jak by si představoval

Johnson – Jeden z mojich nejoblíbenějších fotbalistů v LFC, skvělá práce dopředu, mnohdy i nebezpečnější než útok, dozadu dělá chyby, po kterých dostáváme laciné góly, ale i tak je to hráč na správném místě

Robinson – V podstatě to samé co u Flana, jednou, za pár let on i Jon budou velcí hráči

Adam – Adama naprosto nesnášim, hraje si na celebritu, jak umí rozdávat balóny, ale při tom by tam zahrál líp i nějaký vesničan. Měl být náhrada za tvořivého Stevena, ale Adam ho nahradí maximálně na 10 minut!!!

Downing – Stewart je nedoceněný hráč. Hraje pěkně, posílá balóny do 16tky. Má ale smůlu. Ve finále CC ukázal jak je platný.

Gerrard – O Stevenovi jsem se už zmiňoval. Hlavně, aby mu vydrželo zdraví co nejdéle.

Henderson – U Jordyho je škoda, že ho Kenny nedává na post útočného střeďáka. Tlačí ho na křídlo, kde mu to není vlastní. Když hrál Jordy na střečkovi proti Arsenalu, tak byl nejlepší na hřišti, rozdával balóny a byl vidět. Myslím že Jordy jednou nahradí a zasoupí Gerrarda.

Lucas – On dokáže přenést hru z obranné do útočné fáze. Škoda jen že se zranil. Kdybychom ho měli, možná bychom byli někde jinde.

Maxi – Maxi je typ hráče, který celej zápas není vidět a pak se někde objeví a dá velice důležitý gól. Takovéto hráče potřebujeme.

Shelvey – Jonjo má před sebou kariéru jako blázen, stačí tvrdě makat a spolu s Hendem můžou být dvojící, která bude nahánět strach celé Anglii.

Spearing – Jaye mám moc rád, a vždycky sem se ho zastával, ale poslední dobou to je horší a horší. Buď se zvedne a zlepší se nebo bude hrát za rezervy. Ale pokud bude zdravý Lucas, tak tam bude hrát stejně. 😀

Sterling – To, co on předvádí v 17, je neuvěřitelné. Měl by dostávat více šancí, ale na druhou stranu: Nic se nemá uspěchat.

Bellamy – Craig je ďábel. Nad jeho rychlostí, citem pro hru, umem a všemi jinými vlastnostmi zůstává rozum stát. Bohužel už taky není nejmladší, a proto taky nehraje každý zápas. Nejlepší loňský přestup.

Carroll – Andy potřebuje čas, ale to je to čeho se mu ze strany některých fans nedostává. V posledních zápasech jeden z nejlepších na hřišti. Dokáže podržet balón a vytvořit šance pro spoluhráče.

Kuyt – Mr.Duracel se pomalu, ale jistě vybíjí. On je to neskutečnej člověk, Mám ho strašně rád, ale jeho dny v LFC jsou již sečteny. Ale pořád dokáže být užitečný pro hru jak žolík. Góly proti United nebo Cardiffu jsou jen důkazem.

Suarez –  Luise se neměl rád kvůli jeho herectví. Ale po tom, co se vrátil z disciplinárního trestu, hraje jak novej, nepadá a snaží se hrát fotbal. A právě kvůli tomu u mne hodně stoupnul. A co se týká jeho hry, to je pastva pro oči. Radost pohledět.

Jako každý fanoušek LFC, od srdce nesnáším Man Utd, po loňskem incidentu mezi Evrou a Luise u mne klesl ještě víc, do té doby jsem říkal, ať si každej říká a má rád jakej klub chce, ale to se stalo loni to byl hnus. Když jsem viděl jak je všechno udělané tak, aby United z toho vyšli jako hrdinové, byl jsem z toho velmi smutnej a nejhorší byla ta bezmoc. Nikdo s tím nic nemohl udělat a jen Ferguson se tomu smál. Ale tak to bude pořád, United=Protekční haj*líci.

Co se týče ostatních klubů, není snad klub který by mi vadil. Ba naopak, už pomalu začínám přát Torresovi aby mu to začalo pálit, ale až po finále FA Cupu, U Arsenalu se mi líbí práce s mladíky narozdíl od LFC, Tottenham po par letech sehrávání je na špici a hraje pohlednej fotbal a City, sice jsou to Ropaři kde vice než fotbal jsou peníze, ale jsou jediní, kdo může zastavit United, tak jim přeji hodně štěstí. A (N)Everton to klub, který i bez velikých peněz může konkurovat těm největším klubům, a díky za to že jsou, protože bez Evertonu by nebylo LFC.

Ďakujem ti za rozhovor.

Já děkuji za přilezitost podělit se se svými názory a postoji k tomuto skvělému klubu.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply