We like: Aj Singapur fandí The Reds

Exotika. Tá je predmetom ďalšieho dielu „We like“, v ktorom si priblížime pohľady fandu z ázijského Singapuru.


Chlapíka menom Jonathan Jung sa aj napriek faktu, že parížske letisko je jeden veľký bordel, prehliadnuť nedalo. 2,15 m a tak 140 kíl, na chrbte obrovský vak, v ruke rúčka od nemenej veľkého kolieskového kufra a na hlave nápadný červený klobúk. S logom LFC.

Mal som trochu času, tak som sa pristavil, aby som sa následne dozvedel, že vlastní počítačovú firmu, fans priamo z Liverpoolu by už konečne doprial ligový titul a tiež aj to, že bez smiechu a úsmevu nevydrží snáď ani minútu. Prečo ale prezývka Yossi Benayoun? Príjemné čítanie.

Čo sa ti ako prvé vybaví v mysli, keď začuješ Liverpool FC?

Samozrejme môj milovaný klub! K nemu som sa však dostal celkom zábavne a hlavne v podstate úplne náhodne. Keď som mal 14, zobrali ma rodičia na dovolenku do Thajska. Tu som sa na jednej z pláží zoznámil s dievčaťom, ktoré mi imponovalo. Ukecal som tak rodičov nech ma pustia na party, na ktorú ma pozvala. Večer som si obliekol najlepšie handry a vyrazil. Na party bolo skvele, teda čo si pamätám. Potom si vybavujem už len prúser, ktorý ale napokon vypálil nadmieru dobre.

Čo sa stalo?

V jednom z plážových domčekov, kde sa party konala, začalo kvôli našej neopatrnosti a ľahostajnosti horieť. Teda nie, že by sme museli zavolať požiarnikov a tak, ale keď ľudia zbadali, že zo zadnej miestnosti uniká dym, nebolo im všetko jedno. Ja, samozrejme odchovaný na kvalitných čínskych kung-fu filmoch, som sa rozhodol, že sa stanem hrdinom, veď 14-ročnému tinedžerovi je to zapotreby, navyše keď chce oslniť dievča, ktoré sa mu páči. Napokon ma predbehol jeden z dospelákov, ktorý, ani neviem ako, sa zrazu v tej miestnosti ocitol.

Na druhý deň ma museli rodičia pre problémy s dýchaním a s návalmi kašľa zobrať do nemocnice. Lekári si ma tam nechali dva dni, na druhý deň ráno som sa zobudil a vedľa na stoličke sedelo to dievča (ešte si pamätám jej meno – Siti), malo na sebe akési červené tričko s nejakými nápismi a predo mnou na posteli bolo prehodené rovnaké. Postupne som sa teda s LFC zoznámila ten mi časom prirástol k srdcu viac než dosť.

Ako to myslíš?

Napr. tak, že na jeseň 2010 budem hneď na troch zápasoch LFC.

Super..

Navyše, keď sa mojej počítačovej firme celkom darí. Môžem si dovoliť ísť zo pár krát do Liverpoolu na futbal. Poväčšine ho ale pozerám v telke. Keď chceš, môžeme si ho pozrieť spolu pri nejakom drinku. Aha, tam vidím nejaký bar..

Dnes ale LFC nie je..

Na drink ale vybehnúť môžeme, nie? (smiech)

Fajn nápad, jeden drink je ale málo a mne to o zhruba 1,5 hodinu letí..

Nič si z toho nerob, niekedy sa na tomto letisku ešte stretneme. Len si zožeň takú čiapku, ako mám ja, nech ťa v tom dave hneď zbadám (smiech).

Jasné 🙂 Počuj, aký je tvoj pohľad na LFC ako taký, čo ti na ňom imponuje najviac, naopak, čo by si pri mene svojho obľúbeného klubu zmenil, resp. nechcel už naďalej vidieť?

Ako som už naznačil, Liverpool FC je klub môjho života, rád si ním vypĺňam voľný čas. Doma v Singapure mám dokonca pár kamarátov, s ktorými si sem tam pozrieme jeho zápas. Mám rád atmosféru Anfieldu, tá pohárová sa mi ale páči viac ako ligová. Nebudem tu filozofovať nad tým, čo za tým stojí a keby som aj mal, tak poviem, že ľuďom priamo v Liverpoole už veľmi chýba domáci titul. Ale vždy keď som tam im hovorím, nech nezúfajú, veď o chvíľu bude. (smiech)

A bude?

Určite! Nie som síce z tých, čo by verili všetkému, ale nemyslím si, že je to s klubom až také zlé, ako sa môžeme dozvedieť z médií. Naproti tomu si ale tiež nemyslím, že by sme aktuálne patrili medzi veľkých favoritov. To nám v konečnom dôsledku môže vyhovovať, keďže vždy sa há lepšie, keď sú tlak a očakávania menšie.

Kedy ale ten titul získame?

Podľa mňa 30 rokov od toho posledného neuplynie. (smiech)

Tvoj pohľad na majiteľov Gilletta jr & Hicksa?

No, mohli toho spraviť aj viac. Beriem to zo svojho pohľadu. Ak by som svojim zamestnancom (mám štyroch, smiech) nasľuboval, že im dám to, či ono, zvýšim platy a potom sa len vyhováral na všeličo, asi by som im nebol príliš sympatický. Naproti tomu ale určite stojí veľa toho, o čom sa mi bežní fanúšikovia nemáme šancu dozvedieť a tak zostáva len čakať. G&H by som teda až tak striktne nesúdil. Popravde nebyť ich, hrá Torres asi niekde inde. Aj keď niekto si povie, že jeden hráč klub ani výsledky nerobí. Toho Torresa ale vyrovnali necitlivým zaobchádzaním s fans. Tí priamo v Liverpoole klubom 24 hodín denne priam dýchajú. Tam treba iné zaobchádzanie.

V lete prišiel do LFC Joe Cole. Teda jedno veľké meno. Nie je to málo?

Každý si idealizujeme situáciu a chceme vo svojom klube vidieť tých najlepších. je dobre, že ľudia snívajú, lebo inak by boli len ako stroje – práca, spánok, práca, spánok, atď. Musia si ale dať pozor, aby nesnívali aj vtedy, kedy je potrebné mať oči otvorené. A myslím si, že dnešný LFC potrebuje vo vedení ľudí, ktorí tie oči otvorené mať budú. Hovorí sa o predaji klubu, o výstavbe nového štadióna. Pre mňa je ale najdôležitejšie, aby LFC bol aj naďalej tým, čo ma prinúti robiť veci rýchlejšie len aby som stihol jeho zápas.

Joe Cole je preto fajn a som rád aj za neho, aj keď ma mrzí, že už v klube nie je Yossi Benayoun. To bol môj obľúbený hráč a kamaráti ma tak z času na čas aj oslovovali. Že sa na neho náramne podobám, len sa pozri na mňa. (smiech .. a ja sa pozerám na veľkého chlapa, ktorý sa na izraelského podobá asi ako medený drôt na igelitovú tašku)

Celkom zaujímavá prezývka..

(smiech) To určite. Teraz čakám, že mi dajú inú. Už som zvedavý akú.

Tvoje liverpoolske priania?

Nech ten titul je čo najskôr. veľa ľuďom, čo berú klub o dosť fanatickejšie ako ja, by náramne odľahlo. Oni už potrebujú vidieť ako Gerrard či Carragher zdvíhajú nad hlavu pohár pre víťaza ligy. A mám čoraz viac pocit, že aj títo dvaja miestni chalani to potrebujú.

A tiež by som si prial, aby sa niekedy v budúcnosti predstavil v červených farbách aj nejaký futbalista zo Singapuru. Chalani ale ešte musia poriadne zamakať. (smiech)

Slováci v tíme majú Škrtela, Česi pred rokmi Bergera, Šmiccera či Baroša..

Martin je riadna väzba. Ale nie ako ja (smiech).

Vladi Šmicera som mal rád. Vždy mi prišiel ako veľmi slušný a inteligentný chlapík.

Akí sú vlastne singapurskí fans LFC?

Samozrejme skvelí! Pivo, dresy, šály, chorály a po zápase zase pivo. No a všetci fans futbalu, čo sa aspoň trochu rozumejú, fandia The Reds. (smiech) mal si vidieť tú davovú eufóriu, keď bol LFC v 2009 u nás na turné.

Vtedy ste ale dostali výprask 5:0..

Kto my? Liverpool predsa vyhral 🙂

Poďme k ligovému titulu. Veci sa majú tak, že ten je zase len sen. Navyše, ten sa na realitu nepremení, ani keby čo bolo ..

Určite, že fakty hovoria proti, na základe nedostatočnej kvality či vyváženosti kádra a vecí, ktoré ho ovplyvňujú sa potom aj ťažie úspechu verí. Nie som prehnaný optimista, ale ja som mal minulý rok vo firme ročný nárast príjmu o skoro 17% a to celý svet hovorí o finančnej kríze. Ak dokáže Liverpool vystupovať na trávniku súdržne, môže prekvapiť, lebo ako som už hovoril, tlak na neho nie je taký, ako na konkurenciu.

Tlak tu ale enormný je. Už len kvôli tomu 20-ročnému čakaniu na titul.

To áno, len podľa mňa nedosahuje ten rozmer, aký v minulej sezóne. Lebo pred §ou sme atakovali titul, tak boli očakávania vyššie a tlak na tím tiež.

Zostane Torres a pod. aj potom, keď sa nepostúpi do Ligy majstrov 2011/12?

Uvidíme. Hráči potrebujú úspechy a Fernando nie je výnimkou. Dúfam, že Hodgson zabojuje o nejaký pohár. V posledných rokoch sa nám až na výnimky v tých domácich vôbec nedarilo.

Tou výnimkou je zisk FA Cupu v 2006.

Áno pamätám si ten zápas celkom živo. Kamarát mal vtedy narodeniny, bola u neho celkom dobrá spoločnosť a futbal popri tom jej len pridal na váhe.

Liverpoolsku budúcnosť teda vidíš v jasných farbách.

Tak by som to nepovedal. Skôr chcem veriť tomu, že tí, čo o tom rozhodujú, budú mať správnu ruku a náš klub nasmerujú takou cestou, aby sme boli spokojní.

Obľúbený hráč súčasného kádra?

Gerrard. Ale aj Carargher za jeho neoblomnosť a oddanosť. Rád by som ale bol, aby už aj mládežnícke výbery vyprodukovali niekoho, na koho sa budeme pri zápasoch prvého tímu tešiť.

To ale skôr nehrozí..

Uvidíme, videl som v telke toho mladého Sterlinga a to ti je hráč. Ten nebehá, ten po trávniku lieta.

Má ale len 15. Na prvý tím to ešte dlho nebude. Sú tu ale hráči ako Wilson, Shelvey, mladíci z rezervy Amoo, Ince, Eccleston a pod.

Verím, že sa aspoň dvaja z nich presadia. Neviem k nim povedať nič podstatné, keďže som ich dokopy ani nevidel poriadne hrať, vie ale, že miestni sa o možnosť zahrať si za The Reds doslova pobijú. Snáď sa presadia.

Aký máš názor na Beníteza?

Taký všelijaký. V Liverpoole ho doslova žerú, stal sa tal legendou. Navždy. Vyhral Ligu majstrov, potom aj pohár (FA Cup, pozn.) ale mne pri ňom chýbalo viac emotívnosti. Prišiel mi taký chladný. Chladný taktik, ktorý síce vie, čo má urobiť, ktorý sa ale málokedy usmeje. No a ku konci sa mi už zdalo, že ani tie rozhodnutia mu nejdú. Zmena bola podľa mňa potrebná, týmto názorom sa ale nechcem nikoho dotknúť.

Mňa sa ním rozhodne nedotkneš, Beníteza tu už bolo až až.

Nechajme sa teda prekvapiť, čo spraví nový manažér. Hodgson je skúsený chlapík. Aspoň si zahráme finále Európskej ligy. (smiech – narážka na to, že v minulej sezóne tam doviedol Fulham)

Počuj, klukni si na webe na lfcway.com.

Čo to je? Nejaké fórum?

To je web českých a slovenských fans LFC.

Aha, tak to si rozhodne pozriem. Píšete tam ale aj po anglicky, že? Lebo vašu reč neovládam. (smiech)

Nie, budeš sa ju musieť naučiť.

Tak platí. Nabudúce, keď sa tu stretneme sa už budeme baviť len po .. aký jazyk to vlastne máte? (smiech)

Postačí angličtina. Tak možno zasa niekedy v budúcnosti. Snáď ťa neprehliadnem, hehe..

Veď to ani nejde, nie som taký malý ako Martin Škrtel. (smiech)

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply