We like: Benítez bol stroj

Ďalším do partie je aspoň pre mňa starý známy. Rubrika „We like“, plná rozhovorov s tými, čo majú na tému Liverpool FC, čo povedať, teda pokračuje človekom, ktorého poznajú viacerí.


Pred časom hovoril napr. aj to, že LFC ťahajú ex-fandovia Evertonu, Toffees by ale nefandil. Fanúšik The Reds Ivušo však nášho liverpoolskeho konkurenta skôr berie ako béčko mancs. Kto by si ale myslel, že proti tímu z Old Traffordu pociťuje nejakú zášť, mýli sa.

Chlapík z hlavného mesta, ktorý pracuje s peniazmi možno pôsobiaci, že ich skôr ako člen bezpečnostnej služby chráni, je tiež jeden z tých, ktorým po odchode Beníteza výrazne odľahlo. V novom manažérovi Hodgsonovi vidí podstatne lepšiu a tiež obľúbenú voľbu. Zároveň dúfa, že Roy káder aj všetko, čo s ním súvisí prečistí a ani mu len nenapadne dávať do stredu zálohy bok po boku dvojicu Lucas – Mascherano.

Začnem hneď zhurta. Predstav si skôr neuveriteľný obraz ako bok po boku kráčajú Gillett jr a Hicks. Ty v drese LFC oproti nim. Mal by si potrebu im niečo povedať?

Nie, odkedy vyhodili Beniteza už nie. Predtým by som sa ich spýtal, dokedy toho šaša mienia tolerovať. Po tom, čo angažovali môjho favorita už nemám túto potrebu.

Cesta, ktorú pred 20 rokmi nastolili mancs a postupne sa jej chytili napr. Real Madrid, Chelsea a teraz aj Man City, je pre niektorých cestou úplného šialenstva do istej záhuby. Stále je tu ale fakt, že takéto kluby proste kompetentní padnúť nenechajú. Logicky v nich vidia najbližšiu budúcnosť, ktorá sa môže pritrafiť aj LFC. Čo by si urobil, keby sa z The Reds stalo niečo podobné?

Bol by som veľmi smutný. Žiaľ mám pocit, že pravoverní fanúšikovia LFC práve toto chcú. Aj keď si to nepriznávajú.

Pár krát som už od teba počul, že prečo vlastne fans ako trebárs my dvaja, teda tí, ktorí nepotrebujú ku šťastiu príchody Ronaldov, Messiov, Ibrahimovičov a pod., nefandia Evertonu. Aktuálne sa už rivalita medzi oboma liverpoolskymi klubmi neberie až tak striktne, ako tomu bolo pred pár rokmi. Prečo?

Čo prečo? Prečo sa neberie rivalita vážne? Neviem, to je asi otázka na obyvateľov Liverpoolu, ja osobne nepoznám jediného fanúšika Toffies. A prečo ja neprejdem do tábora modrých? Lebo som si vybral LFC a nechce sa mi to meniť. A vlastne kto by chcel fandiť klubu, ktorý je nepodareným Béčkom ManUre a berie si od nich vyhodených hráčov a dokonca si z nich aj spraví kapitána?

Keď sme sa pred časom bavili, hovoril si, že Gerrard by mal prenechať kapitánsku pásku Carargherovi. Myslíš si to aj potom, ako za krátkeho pôsobenia Hodgsona vo funkcii manažéra LFC, šiel Gerrard viditeľne hore? Tým ale nehovorím, že sa ešte nemá dostať na vyššiu kvalitatívnu úroveň.

Áno, Steven nie je typom hráča, ktorý dokáže vyburcovať tím svojimi rečami, príde mi príliš introvertný a slušný. Dokázal to niekedy v minulosti činmi, ale od kapitána čakám aj zastanie sa mužstva napr. pri rozhovoroch s rozhodcami. A kapitán nesmie NIKDY rezignovať, Steven v minulej sezóne rezignoval. Carra nie.

Čo vlastne môže Roy Hodgson LFC ponúknuť? Vieme o ňom, že počas vyše 30-ročnej trénerskej kariéry vydržal na jednom mieste len 2 roky.

Roy môže ponúknuť to, že bude k hráčom pristupovať ako k ľuďom a nie ako k robotom. Môže poskytnúť stabilitu a „ukľudniť“ situáciu. Sledoval som jeho prácu vo Fulhame a páčila sa mi. Ak je tím poskladaný okolo hviezd, hviezdy musia mať pocit, že ich názor je relevantný a toto im môže Roy dať. Nie je to chladný čumák a vidno, že napr. Steven pookrial. Rovnako sa cítil poctený aj Torres, keď sa s ním chcel Roy rozprávať. Veľa vecí je o komunikácii, zažívam to aj ja vo svojom živote a toto Roy aspoň v tejto chvíli zvláda. Rafa to ku koncu už nezvládal. Bol neomylný, akurát zabudol na to, že on bez podpory hráčov nič nezmôže. Roya by som v tejto chvíli bral ako krízového manažéra. Na 2 roky. Následne sa uvidí.

Benítez je preč, herný systém na jedného útočníka ale zostal. Čo nás to bude stáť? Vydrží vkuse zranený Torres sám na hrote.

Otázka neznie či hrá LFC na jedného hrota, ale ako je postavený celkový herný systém. Hrať v rozostavení 4-2-3-1 ako v zápase s Arsenalom nie je o rozostavení ale o hráčoch a ich úlohách. Resp. keď to zjednoduším, hrať 4-5-1 je napohľad defenzívne. Ale je iné, keď 5 záložníkov hrá Mascherano (rozhovor bol robený krátko pred Agrentínčanovým odchodom do Barcelony, pozn.), Gerrard, Jovanovič, Cole a Kuyt, ako keď je to pätica Mascherano, Lucas, Aurélio, Degen, Gerrard.

Mám pocit, že teraz je už trend hrať na 1 hrota. Nie je v tom problém. Ja ako problém vidím hru na 2 defenzívnych záložníkov. Tzv. „priposratú“ taktiku, ktorú sme produkovali minulú sezónu aj proti mužstvám, kde je zbytočné mať vôbec defenzívneho záložníka.

Dá sa porovnať futbal z čias, kedy LFC jasne dominoval s tým, ktorý sa hrá teraz? Alebo presadil by sa niekto zo slávnych hráčov aj v tejto dobe?

Nie porovnať sa to nedá. Hra bola úplne iná. Teraz sú hráči omnoho atletickejší. Ale väčšina minulých hviezd by sa presadila.

Čo považuješ za najväčšiu chybu The Reds, naopak, čo je najväčšou výhodou klubu do rieky Mersey?

Chybu? Míňanie za čias Houliera, ktorý nezmyselne preinvestoval kopu prachov. Výhoda? Srdciari v tíme a to, že veľa hráčov vie, že je pre nich česť obliekať dres s Liverbirdom.

Čo ty a mancs?

Ja a ManUre? Nič. Bol som v ich divadle snov a dalo sa. Pekný štadión. Dokonca si myslím, že aj krajší ako Anfield, alebo Emirates. Z architektonického hľadiska. Z hľadiska atmosféry je na tom Anfield podstatne lepšie (Emirates nestojí za zmienku). V podstate ja k nim nenávisť necítim. Je to pre mňa súper, ktorého chcem poraziť. Ale je pravda, že niektoré držky v ich tíme mi nie sú príliš sympatické.

Ak by si nefandil The Reds, bol by si priaznivcom Evertonu? Prípadne niekoho iného?

Toffes už nie, lebo jedna z najnesympatickejších držiek spomenutých vyššie je ich kapitán. A tím, ktorý je ochotný si zvoliť za kapitána bývalého hráča jedného zo svojich uhlavných rivalov, nie je môjho fandenia hodný. Pre mňa je aj pomyslenia na Incea ako kapitána LFC zlý sen. Neviem, či by som fandil inému tímu, keby som nefandil LFC. Ale je isté že LFC už neopustím a fandiť inému tímu nebudem. Iný tím mi môže byť nanajvýš sympatický.

Prečo sleduješ práve Premier League?

Lebo LFC.

Čo je viac. Ligový alebo európsky titul?

Double resp. Triple. Moje poradie: 1. Champions League, 2. FA Cup spolu s Premier League, 3. Europa Cup, 4. League Cup.

V posledných mesiacoch sa v CZ/SK našom regióne rozmohlo niečo ako „fanúšikovský nacionalizmus“. Na Martina Škrtela nemožno povedať nič okrem chvály, v opačnom prípade je zástanca prapodivných národných ideálov ochotný urobiť aj unáhlené rozhodnutie. Alebo len také. Dá sa tomuto a tiež fenoménu „Torresfans“ nejako vyhnúť?

Nie, lebo fanúšikovia futbalu sú rôzni a aj fanúšikovstvo sa formuje.

Takisto často počúvame z úst mnohých o „pravom fanúšikovi“. Čo, alebo, kto to vlastne je? Aké má vlastnosti, ako sa dá k niečomu takému priblížiť?

Neviem čo je to. Ja som asi ľavý fanúšik. Viem si predstaviť pojem verný resp. oddaný fanúšik. Ale pravý?

Pár slov k Benítezovi + ho porovnaj s Houllierom.

Houllier bol človek, Benítez bol stroj.

Prečo je podľa mnohých anglický futbalista lepší ako zahraničný, prečo je anglický manažér vhodnejšou voľbou ako ten z cudziny?

Neviem. Viem však prečo je lepší Gerrard ako Lampard, Warnock ako Insúa, Torres ako Heskey, Dalglish ako ktokoľvek iný, Hodgson ako Benitez..

Čo by si poradil LFC?

Tímu, manažmentu alebo fanúšikom? Tímu nech hrajú s vášňou. Lebo bez nej nebude radosti. Manažmentu a majiteľom nech nás neserú a nech nie sú viditeľní. Fanúšikom nech hlasne podporujú svoj tím a nech sa nesprávajú ako debili a komunisti.

Obľúbení hráči?

Agger, Reina, Torres a Ngog.

A čo neobľúbení?

Pennant už odišiel. Ale z tých čo sú na súpiske: Babel, Lucas, Itandje, El Zhar (už hosťuje v PAOK-u), Degen (už hosťuje v Stuttgarte, pozn.).

Príde v najbližšom čase doba, kedy výkonnostne tak slabý hráči ako Degen a Lucas s LFC nebudú spájaní ani v bulvári?

Dúfam. Že áno a Roy to prečistí.

Lucas je tiež už doslova folklórom diskusií fans LFC. Aký je tvoj pohľad na tohto Brazílčana?

Nie je až taký zlý ako napr. El Zhar, ale nemyslím si, že by mal obliekať dres LFC. Najhoršia je však kombinácia v zálohe Mascherano – Lucas.

Mal by Ryan Babel dostať ďalšiu šancu?

Už nie. Mňa už presvedčil, že na krídle je to príliš čitateľný hráč a na hrote mu rýchlosť nestačí.

Po rokoch je na dresoch LFC namiesto tradičného Carlsbergu iné logo? Standard Chartered Bank proste dala viac prachov, pár fanúšikov sa ale vyjadrilo, že im dánsky pivovar na dresoch bude chýbať. Čo ty na to?

Ja som odchovaný na Urpíne, takže k borovičke zvládnem aj Carlsberg. V každom prípade je pre mňa nový sponzor prijateľnejší. Pri reklamnom partnerovi nie je sentiment na mieste. Kým tam nebude úplný dementizmus (čínske alebo slovenské pivo, ruské alebo indické auto, grécka banka, nórske víno, …). Najradšej by som však nemal na drese žiadneho sponzora.

V česko-slovenskom internet priestore sú aspoň 4 weby o Liverpool FC. Súhlasím s tvojím postojom, že by jeden stačil. Ako sa ale dá táto myšlienka zrealizovať? Pre mňa je to skôr sci-fi a to už skôr v tejto sezóne vyhráme 10:0 na Old Trafford, ako toto..

Donedávna som si myslel, že 4 je veľa, že jeden je ten správny počet, ale už si to nemyslím. Keď čítam príspevky v diskusii na iných weboch (a to nehovorím rovno o článkoch) od nímandov a detí, je dobré, že majú možnosť sa realizovať. Ja chcem mať možnosť to nečítať a mať niekde oázu, kde sa nemusím tým svinstvom prehrabávať.

Pred pár dňami sme sa bavili aj o lfcway.com. Skús aj takto verejne povedať o výhradách voči nášmu webu?

Slabá účasť v diskusii zo strany tých, ktorých názor si rád prečítam. Neprehľadnosť stránky.

A čo pozitíva, máme nejaké?

Zopár dobrých autorov. Taký Anfield, škoda že sa odmlčal. 🙂

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply