We like: Brendan Rodgers, vitaj na Anfielde!

Po čase sa o slovo opäť hlási We Like. Tentoraz s prívlastkom „Made in Liverpool“.


Glenn, ktorý mi ochotne odpovedal na mojich pár otázok, vychováva doma budúceho pravidelného návštevníka The Kop, je vlastníkom permanentky a v žiadnom prípade nemá na očiach založené ružové okuliare. Prajem príjemné čítanie…

Ahoj. Na začiatok by si našim čitateľom mohol povedať niečo o sebe.

Iste…volám sa Glenn, moja žena je Slovenka a máme 5-ročného syna. Moje náboženstvo je Liverpool Football Club a pravidelne navštevujem kostol menom Anfield. V Liverpoole žijem celý svoj život a som držiteľom sezónnej permanentky.

Čo ťa priviedlo k tomu, aby si sa stal oddaným fanúšikom LFC? Lebo ako všetci dobre vieme, v Liverpoole je ešte jeden klub. Tak prečo práve The Reds?

Ako povedal Bill Shankly: „V Liverpoole existujú dva skvelé tímy….Liverpool a Liverpoolska rezerva.“ Môj otec je fanúšik The Reds a samozrejme robil všetko preto, aby som chodil na zápasy už v rannom detstve. Bolo skvelé vyrastať s „červenými“. Vyhrávali sme všetko!

Skús si zaspomínať na moment, kedy si sa po prvýkrát zažil zápas na Anfielde. Aké si mal pocity? Skús priblížiť našim čitateľom čo pri predzápasovom spievaní „You´ll Never Walk Alone“ prežíva fanúšik LFC.

Keď som ešte ako malý chlapec išiel po prvýkrát s otcom na zápas, dostali sme sa na The Kop. Bolo to v tých časoch keď všetci stáli a musel som byť veľmi opatrný, aby som v tom dave otca nestratil! Vždy sme sa snažili stáť so zábradlím za chrbtom aby sme neskončili kilometre od seba keď Kop začal spievať a kývať sa zo strany na stranu.

Keď celý Kop spieva z celého hrdla „You´ll Never Walk Alone“ to sa nedá ničím opísať a s ničím iným porovnať. Každý zápas mám z toho opakovane zimomriavky. Na začiatku sezóny 2010/11 som vzal na prvý zápas sezóny Jozefa, kamaráta zo Slovenska. Bol to jeho prvý zápas Liverpoolu ktorý videl naživo. Len čo začal Kop spievať „You´ll Never Walk Alone“ ukázal mi, akú má z toho husiu kožu na rukách. Bol z toho veľmi dojatý a to hráči ešte ani nekopli do lopty!

V mysli každého z nás ešte doznieva akurát skončená sezóna 2011/2012. Aký máš z nej pocit? Zodpovedá konečná 8. priečka Liverpoolu jeho celosezónnej predvedenej hre?

Tabuľka ligy neklame. Sme tam, kde sme si zaslúžili byť. Niekedy sme hrali vzrušujúci futbal, boli sme stále pri lopte a chýbal nám len tzv. „gólový pytliak“. Chýbali nám góly a krídla neposkytovali dostatok podpory. Náš najprirodzenejší strelec gólov v minulej sezóne bol Maxi, čo hovorí za všetko. Domáca forma bola obzvlášť znepokojujúca, jednoducho sme nemohli súpera rozobrať.

Ako vravíš, v uplynulej sezóne sme mohli byť svedkami dobrých, priemerných ale žiaľ aj podpriemerných zápasov v podaní The Reds. Skús teraz vybrať 3 zápasy (môžeš aj viac), v ktorých ťa Liverpool hrou aj výsledkom potešil.

Poraziť Everton trikrát v jednej sezóne mi urobilo veľkú radosť! Tiež pokorenie oboch klubov z Manchestru v pohárových zápasoch. Prehra s Arsenalom 1:2, výsledkom som bol sklamaný ale predvedenou hrou potešený.

A teraz  3 zápasy, ktoré LFC naozaj pokašľal.
Prehra s Boltonom 1:3, domáca katastrofa s Wiganom 1:2 a prehra so Sunderlandom 0:1.

Jedna z mála vecí, ktorá dokázala vyčariť úsmev na tvárach fans LFC je účinkovanie v pohároch. Ako ty osobne vnímaš zisk Carling Cupu a naopak finálovú prehru s Chelsea v FA Cupe?

Som veľmi rád, že sme priniesli strieborný pohár späť na Anfield. Hráči hrali fantasticky ako v pohári FA, tak aj v Carling Cupe. Je to ôsmykrát, čo sme vyhrali Ligový pohár a mohli sme mať aj FA Cup, keby bol ten Andyho gól uznaný!!! V oboch súťažiach sme sa dostali do Wembley. Vyhrali sme každý zápas okrem jedného. Celkovo si myslím, že hráči boli v pohárových súťažiach vynikajúci.

Poďme k osobe Kennyho Dalglisha. Čo pre teba znamená ako hráč, manažér či jednoducho ako osobnosť?

Jedno slovo…LEGENDA!…Ako hráč – najlepší čo Liverpool kedy mal, a to bolo výborných veľa hráčov! Ako manažér – prvýkrát sa vyrovnal velikánom ako Paisley & Shankly. Ako človek – miluje Liverpool ako mesto, jeho ľudí, fanúšikov a klub. Dal klubu veľmi veľa a v našej najtemnejšej hodine Hillsborough bol žiariacim svetlom, na ktoré sme sa pozerali. Pred 18 mesiacmi, keď bol náš veľký klub v ťažkostiach, sme na naňho opäť mohli obrátiť – jednoducho Kráľ Kenny.

Kenny a jeho odvolanie. Na tento ťah zo strany Fenway Sports Group sa v radoch fans názory rôznia. Myslíš, že mal od majiteľov dostať ešte aspoň jednu sezónu čas, alebo je jeho odvolanie opodstatnené?

Myslím, že mali Kennyho ako manažéra podržať aj pre budúcu sezónu. Niektorí hráči, ktorých kúpil sú mladí a zlepšia sa (Henderson a Carroll). Pri ostatných verím, že sa zlepšia po tom, ako sa v takomto veľkom klube usadia. Kenny verí, že úspech plodí úspech. Keď vyhráš Carling Cup a si úspešný, potom nasledujúcu sezónu chceš viac, niečo väčšie a lepšie. Myslím, že Kenny by mal nasledujúcu sezónu oveľa lepšiu ako bola tá minulá. Niečo z toho záleží na peniazoch. Kenny chcel, aby boli fanúšikovia šťastní a chcel vyhrať pohár. Majitelia chceli aspoň 4. miesto, tým sa dostať do Európy a zarábať peniaze.

Brendan Rodgers menovaný za manažéra LFC. Tvoj názor na tento výber?

Brendan je mladý manažér s relatívne krátkou ale dobrou minulosťou. Fanúšikovia budú stáť za novým manažérom a dúfajme, že bude v najbližších rokoch úspešný. Brendan Rodgers, vitaj na Anfielde! YNWA.

Keď sme pri FSG. Od času kedy prišli do klubu, vyčlenili pre prestupové obdobia značný balík peňazí potrebný na skvalitnenie a prebudovanie kádra. Myslíš, že tieto peniaze boli aj za pomoci Damiena Comolliho efektívne investované? Týmto sa chcem spýtať na z tvojho pohľadu najlepšiu a na najhoršiu posilu.

Medzi fanúšikmi sa hovorí, že Comolli bol vyhodený kvôli nadmerným výdavkom na nákupy, zvlášť Hendersona a Carrolla. Najlepší hráči, ktorých sme kúpili za veľmi dobrú cenu, sú podľa môjho názoru Suárez, Bellamy a Enrique. Najhorším nákupom pre mňa je Charlie Adam. Je pomalý, príliš veľa fauluje a nepreukázal kvalitu hodnú hráča Liverpoolu.

Blíži sa tak dlho očakávané letné prestupové okno. Ktorého hráča by si najradšej videl v zostave Liverpoolu budúcu sezónu a naopak, ktorého by si už v LFC vidieť nechcel?

Po tejto sezóne je jednoduché vyjadriť sa o tých, ktorí chcem, aby odišli! Spearing, Adam (nie sú dostatočne dobrí pre LFC) ďalej je tu Maxi, ktorý vek neovplyvní. Potrebujeme „gólového pytliaka“, krídlo a ďalšieho kvalitného stredopoliara (možno privedieme späť Aquilaniho, keďže je stále našim hráčom). Viac ako čokoľvek však chcem, aby Martin Škrtel podpísal novú zmluvu! Najlepší hráč tejto sezóny. A napriek tomu sa môže stať, že sa o neho budeme biť, aby sme si ho udržali. Prosím, prosím, Martin zostaň v Liverpoole. Milujeme ťa!

Lucas Leiva. Pre niekoho opora stredu poľa liverpoolskeho základu, pre niekoho tŕň v oku a ten, kto LFC pri boji o popredné priečky kvalitatívne nemá čo ponúknuť. Aký je tvoj názor na tohto hráča?

Dobrá otázka! Odpoveď je jednoduchá…bol biedny a teraz je skvelý! OK, vysvetlím ti to….bol kúpený ako ofenzívny stredopoliar, ale LFC ho začal využívať ako defenzívneho záložníka. Nemal možnosť zahrať si na svojej skutočnej pozícii, pretože tam hrá a hral Mr. Gerrard. Takže doslova ako malý chlapec sa musel učiť zvládať nové úlohy a to vo veľkom klube. Trvalo mu to tri sezóny a teraz začína vyzerať ako kompletný hráč do stredu poľa. Lucas hral po boku Mascherana a Gerrarda, dvoch veľkých učiteľov!

Posledné domáce zápasy tejto sezóny (okrem zápasu proti Chelsea) boli podľa mňa veľmi tiché, absolútne bez atmosféry. Miestami som si pripadal akoby som pozeral zápas rezervy. Čomu tento jav pripisuješ?

Je pravdou, že fanúšikom bolo ťažko sledovať domáce zápasy v tejto sezóne. Na Anfielde je vždy skvelá atmosféra, ale pri väčších ligových zápasoch a pohárových zápasoch Kop ukázal svoj pravý hlas.

A sme pri rezerve. Suso, Morgan, Coady, Robinson, Sterling … Myslíš, že im mal Kenny dopriať štart v súťažnom zápase za A-čko? Lebo v sezóne boli pasáže, kedy by títo vyššie spomenutí mladíci určite zahrali lepšie ako 5, 10 a viac miliónové posily. Urobil v tomto Kenny chybu?

Myslím, že Kenny sa vždy snažil vybrať najsilnejší tím. Je dôležité predstaviť a zapracovať mladých hráčov do tímu pomaly, aby si zvykli na Premiership. Jeden zápas zostal v mojej pamäti, a ním je ten, v ktorom sme predstavili mladého útočníka Ecclestona. Kop jasal pri každom jeho pohybe, ale bolo zúfalé to, ako sme dávali mladého chlapca pod veľký tlak s prianím, aby napríklad strelil gól hneď v jeho prvom zápase. Mladí hráči by mali byť predstavení vtedy, keď už majú dostatočnú kvalitu a vyspelosť, nie preto lebo A tím hrá zle.

Na tvojom facebook konte často uverejňuješ nové a nové fotky zo zápasov, z Anfield Road. Popíš nám, ako vyzerá tvoj deň, kedy sa popoludní chystáš na zápas.

Moje prípravy začínajú už noc predtým! Uistím sa, že môj futbalový dres je pripravený a ožehlený. Rovnako aj liverpoolsky šál. Svoj šál mám od vtedy, čo sme vyhrali FA Cup v Cardiffe a do dnešného dňa je to môj talizman.

Ráno, v deň zápasu, hlavne pred veľkými zápasmi, dokážem byť celkom dosť nervózny. Počas raňajok čítam o stretnutí na internetových stránkach Sky Sport a LFC TV. Potom idem do stávkovej kancelárie a na každý zápas si vždy podám dve stávky…(3-1 výhra Liverpoolu a Škrteľ strelec prvého gólu).

O 12-tej zjem obed a zatelefonujem kamarátovi, aby som zistil, kto je na rade šoférovať. Na zápasy chodím so svojím najlepším priateľom Paulom. Od Anfieldu zaparkujeme približne 3/4 míle. V aute sa bavíme o zápase, o tom, kto bude nasadený do základnej zostavy, kto hrá dobre a kto by mal zostať radšej na lavičke.

Naladenú máme miestnu rozhlasovú stanicu Radio City, aby sme zistili, aká bude zostava tímu. Potom prejdeme peši cez Stanley Park spolu s tisíckami fanúšikov. Následne si kúpim program za £3 a potom priamo k baru na predzápasové pivo. Moje miesto je v strede hlavnej časti tribúny, v 11. rade od ihriska. Priamo pri stredovom kruhu. Hráči vyjdú von a hrá naša hymna You´ll Never Walk Alone.

Si fanúšikom LFC dlhé roky. Máš priateľov, kolegov, susedov, ktorí fandia LFC. Každodenne sa stretávaš s ľuďmi z červenej polovice Liverpoolu. Skús opísať ako ľudia prežívajú to dlhé čakanie na zisk ligového titulu.

V niektorých ohľadoch som mal šťastie, lebo som vyrastal s LFC, keď ten skvelý tím vyhrával všetko a sledoval som fantastických hráčov. Myslím, že musíme byť realistickí v tom, čo môžeme v týchto časoch dosiahnuť. Ale aj v dnešnej dobe sme stále schopní poraziť akýkoľvek tím!

Naši fanúšikovia sú najlepší na svete a sú schopní zastrašiť súpera na ihrisku alebo na tribúne. Pod našim novým manažérom potrebujeme stabilný pokrok. Sme Liverpool Football Club, naše štandardy sú vysoké a očakávajú sa od nás dobre výkony. Je dôležité, aby sme sa dostali späť do Ligy majstrov a začali bojovať o tituly.

Ľudia sú frustrovaní, ale je dôležité dať nášmu novému trénerovi čas. V súčasnej dobe sme stále najúspešnejší britský tím, ale musíme znova vyhrať titul v domácej súťaži. Teším sa na tú oslavu!!!

Tých 22 rokov bez titulu je pre tak úspešný klub, akým je LFC naozaj veľa. Dalo by sa povedať, že je to jedna veľká čierna škvrna na značke, akou Liverpool Football Club nepochybne je. Ďalšou čiernou škvrnou, nie až tak veľkou ale bolestnou je kauza „Suárez vs. Evra“. O týchto dvoch sa toho už veľa napísalo. Či v súvislosti s údajným rasizmom, následným exemplárnym trestom, alebo o podaní či nepodaní rúk. S odstupom času a s chladnou hlavou máš na tento konflikt aký názor?

Myslím, že Suárez ako aj Evra si povedali zlé veci. Vieme, ktorý hráč nebol potrestaný aj keď…! Pre mňa bolo najdôležitejším faktom to, že povesť futbalového klubu Liverpoolu začínala vyzerať veľmi zle a to po celom svete, čo nebolo dobré. Sme rodinný klub s miliónmi fanúšikov a myslím, že majitelia a Kenny ako manažér mali do celej tejto veci zakročiť rýchlejšie a reagovať inak. Dôležitý tu je Liverpool FC a nie hlúpe argumenty medzi hráčmi.

No ale poďme na veselšiu tému. Si šťastným otcom 5-ročného syna a ako si spomenul, si tiež držiteľom sezónnej permanentky. Dúfam, že si ho už začlenil do jednej veľkej liverpoolskej rodiny.

Áno, môj syn bol na jeho prvom zápase v tejto sezóne a to proti Wiganu. Prehrali sme 1:2, ale zdalo sa, že sa viac zaujímal o jeho balíček so sladkosťami ako o to, kto vyhral. Dúfam, že v nasledujúcej sezóne tomu bude rozumieť trochu viac.

Čo nevidieť je tu nová sezóna a s ňou samozrejme nové očakávania. Aké očakávania máš od novej sezóny Ty, a aký konečný výsledok môže Liverpool reálne dosiahnuť?

Počas prvej sezóny s novým trénerom by bolo skvelé skončiť v prvej štvorke. Veľmi mi chýbajú európske noci. Preto dúfam, že to môžeme dosiahnuť. Chelsea, Arsenal a ManU nie sú tímy ktorými kedysi boli. Newcastle je predajný klub a stratí niektorých hráčov. Spurs mali zlý koniec sezóny, navyše sú bez Ligy majstrov a hráči chcú odísť. Myslím, že s tromi novými hráčmi (záložník, pravé krídlo a útočník) by sa Liverpoolu v budúcej sezóne mohlo celkom dobre viesť.

Na záver. Najlepšia 11-ka z hráčov ktorých si v drese LFC pamätáš?

To je najťažšia otázka zo všetkých! Pokojne by som dokázal vybrať najmenej 4 tímy, toľko dobrých hráčov mal aj má Liverpool. OK, pokúsim sa vybrať najlepšiu 11-ku, ale aj s nejakými náhradníkmi sediacimi na lavičke. J

Clemence – Kennedy, Hanson, Laurenson, Neil, – Barnes, Souness, Gerrard,- Rush, Fowler, Dalglish. Lavička: Highway, Mølby, Beadsley, Keegan, Škrtel.

A najobľúbenejší hráč súčasného kádra?

Martin Škrtel je môj obľúbený hráč v súčasnom tíme….Jan Mølby  je zase môj najobľúbenejší hráč všetkých čias.

Ďakujem Ti za rozhovor. Kedy ťa budú môcť naši čitatelia najbližšie stretnúť na Slovensku?

Na návštevu vašej krásnej krajiny prídem koncom júla na dobu troch týždňov. Budem vyhľadávať krčmy, ktoré budú vysielať predsezónne zápasy LFC!

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply