We like: Chcem, aby do LFC prestali chodiť priemerní hráči

Po čase je tu We like a s ním aj rozhovor s chlapíkom, ktorý ponúkol niekoľko odpovedí, ktoré stoja za to. Tak sa len pohodlne usaďte a príjemné čítanie.


Jarek Kocourek žije už šiesty rok vo Viedni. My sme úplnou náhodou stretli na jednej firemnej party, kde ma v momente upútal jeho outfit – červený dres LFC s menovkou Jarda a poznámkou, že nie každý Jarda musí byť Jágr a tiež okuliarmi s bielym rámom.

V zhruba polhodinovom rozhovore mi prezradil, že je niekoľkoročný fanúšik LFC, ktorý však ešte Anfield nenavštívil, zato veľmi dobre vie, aké je to, keď ho strhne fanúšikovský fanatizmus. Sám seba opisuje ako človeka, ktorý vie zápas hlasno prežívať. Okrem toho, samozrejme, zaujal množstvom zaujímavých názorov.

Ako by si sa charakterizoval ako fanúšik?

Vždy som si myslel, že som skôr introvert, ale keď som si v 2006 po finále FA Cupu uvedomil, že stojím na barovom pulte bez trička a oblievam sa veľkou fľašou šampusu, zmenil som názor. Kamaráti mi roky hovorili, že sa viem nadchnúť pre vec a tak som sa jedného dňa nadchol pre LFC.

(smiech) Dobré. Sleduješ teda zápasy LFC, bol si aj na Anfielde?

Sledujem všetky, teda pokiaľ nemám povinnosti v práci. To sa posadím pred telku, od ponožiek až po šiltovku som celý vo farbách Liverpool FC, otvorím Carlsberg a niekedy hučím ako nepríčetný. Keď som chvíľu býval v Bratilslave, zavolali na mňa susedia políciu pre rušenie nočného kľudu.

Ako to dopadlo?

Nijako zvláštne, len ma upozornili, že je už nočný kľud a že keď neprestanem, odvedú ma na stanicu. Tak som sa stíšil a zápas dopozeral ako umiernený človek.

Aby som nezabudol zodpovedať to, či som bol na Anfielde. Mám 36 rokov a nebol. Mal by som sa za to hanbiť? (úsmev)

Nie. to určite nie, však to nie je podmienka. Len som chcel, aby si sa čitateľmi lfcway.com podelil o zážitky…

Tak nabudúce. Už sa do Liverpoolu dlhšiu dobu chystám. Snáď mi to vyjde skoro. Potom sa podelím. (smiech)

Čo ťa v ostatnom čase v súvislosti s LFC potešilo najviac?

Nejako výrazne nič. Azda len nečakaná nominácia Martina Kellyho na EURO.

To ale s Liverpoolom zase až tak veľa spoločného nemá…

Úplne priamo nie, pozerám sa však na vec tak, že táto príležitosť a Martin pritom nemusí na šampionáte nastúpiť ani na sekundu, robí z tohto mladíka niekoho, kto získal okrem veľkého kreditu aj rovnako hodnotný rešpekt. A práve to je moment, ktorý ho môže, čo sa výkonnosti týka, poriadne nakopnúť. Lebo Kells to je Liverpoolčan, mladík, ktorý musel veľmi veľa makať, aby dostal šancu v prvom tíme The Reds. Verím, a som na 99% presvedčený, že ho táto skúsenosť výkonnostne riadne nakopne. Mám v ňom istotu, že to nie je futbalista, ktorý dosiahnutím jednej méty netúži po ďalšej a že by pre to neurobil, čo je v jeho silách.

Vidíš teda Kellyho ako jasnú súčasť Rodgersových plánov…

Rozhodne. Vidím v ňom dokonca nového Carraghera. Však si spomeňme na to, ako hrával Jamie práve na pravom kraji obrany a ako mu neskôr posunutie na stopéra výkonnostne pomohlo. Kelly má podľa výhodu v tom, že má lepšiu rozohrávku a navyše už na poste stredného obrancu toho odohral veľa. Rodgers podľa mňa časom pochopí, že Martin patrí do stredu obrany.

Tu ale bude od začiatku narážať na fakt, že v Liverpoole sú aktuálne na stopérovi jasnou voľbou Škrtel a Agger, ešte rok či dva bude hrať aj Carragher a klub navyše za veľké prachy podpísal mladého Uruguajčana Coatesa. V rezerve je potom talentovaný Wisdom a v kádri je aj mladý Škót Danny Wilson. Je pri toľkých voľbách vôbec mysliteľné, aby nad posunutím Kellyho na stopéra Rodgers vôbec uvažoval?

Ak mám povedať pravdu, tak síce malá, ale je. Tu by som sa však na vec pozeral cez slová nového manažéra Liverpoolu, teda, že chce hráčov vychovávať a nie trénovať, lebo si myslí, že ak sa niekto trénuje, tak nie ľudia, ale psy. A ak chce niekoho vychovávať, tak najprv musí zistiť, aký dotyčný hráč vlastne je. No a keď to zistí, bude len krôčik od toho, aby zistil, že Kelly je na post stopéra vhodný.

Máš ešte nejaké iné zaujímavé varianty, ktorými by si obohatil káder LFC?

(smiech) Hneď niekoľko. Ale vážne, nie som žiadny odborník, len miestami sfanatizovaný priaznivec tímu z Anfieldu. Mám svoj pohľad na tím a keďže je to už päť rokov, čo jeho zápasy sledujem podrobne, mám vytvorený určitý obraz.

V náväznosti na to, že máme nového manažéra, ktorý vyslovil pár myšlienok si myslím, že ak chce hrať barcelonský štýl prepletený britským naturelom a prvkami, akými hrávali Cruyffove tímy, tak do tímu musí skôr či neskôr pribudnúť typický tvorca hry typu Xavi, Pirlo a pod.

No a potom je otázka, kde ho nájsť.

Žeby v rezerve?

Istotne máš na mysli mladého Susa, ktorý má skvelú kopaciu techniku. Je to samozrejme možnosť, otázkou je, či hráč s nulovými skúsenosťami s prvým tímom môže byť dosadený, pre mňa – na kľúčový post. Lebo Rodgers hovorí, že chce hrať ofenzívne a načrtol aj herný systém, ktorý si proste minimálne jedného typického tvorcu hry vyžaduje. Ak hráč dosadený na tento post svoju úlohu nezvládne a teraz mám na mysli, že jeho povinnosťou bude za každých okolností podržať a rozhodiť loptu, dať presný pas, vytvárať šance, tak tím ako taký nemôže pomýšľať na úspech.

Takže Suso by to nezvládol?

To je ťažká otázka, ale kvôli jeho nulovej skúsenosti s áčkom som dosť skeptický.

Čo Adam? Ten tiež vie loptu presne prihrať.

Charlie má dobrú kopaciu techniku, ak by som bol Rodgers a chcem hrať na krátke prihrávky á la Barcelona, tak mu rozhodne v tomto systéme šancu dám. Bol by som ale v očakávaní, či ju aj zvládne, lebo ten štýl od hráčov vyžaduje, aby boli v neustálom pohybe, pýtali si loptu, vpredu pressovali hráčov súpera už pri rozohrávke a to sme žiaľ u Adama v jeho prvej sezóne na Anfielde nevideli.

Viem si ale predstaviť, že by si v zálohe s 3-4 technickými hráčmi hrajúcimi štýl na spôsob Barcelony sadol, len by to nemohla byť tá neúprosná hádzaná, akú Barcelona hrá, museli by tam byť prvky typického britského futbalu, ktorý predsa len Adam celý život hrá.

Čo máš na mysli, keď hovoríš, že typický britský futbal?

Taký, ktorý viac využíva fyzickú hru, ktorý nie je v prihrávkach taký vytrvalý, ako napr. ten, akým hrá Barcelona či španielsky nároďák, možno Arsenal, ten, ktorý Adamovi dovolí hrať fyzickú hru.

Jednoznačne sa ale nedá povedať, že toto je definícia britského futbalu, alebo inak povedané, že práve takýto štýl nemôže hrať napr. aj Barcelona. Však aj pri jej hernom prevedení vidíme fyzickú hru, sklzy atď…

Možno som sa zle vyjadril, mám na mysli v prvom rade to, že Adam nemôže hrať to, čo Barcelona, teda si 99% času prihrávať na krátko a pohybom si pýtať loptu, lebo jeho naturel je o čosi iný, britskejší. On rád dá dlhý pas, zrýchli hru, niekedy rozbije obranný val súpera možno až krkolomným prienikom.

Rodgersovi sa podľa mňa takýto hráč hodiť bude. Napr. aj preto, že vie, ako sa na ostrovoch hrá.

Suso tiež, však je v UK už tri sezóny…

O pár rokov to môže byť veľmi dobrý hráč, ale zasa môžem mať skreslený pohľad, lebo som ho videl hrať nanajvýš tak 5-6x. Dokonca si viem predstaviť, že keby mal vedľa seba v áčku dvoch, troch, či dokonca štyroch top class hráčov, tak sa môže veľmi rýchlo uchytiť. Lebo je na ňom vidieť, že je to typ tzv. barcelonského hráča (aj keď za ňu nehral), ktorý počas zápasu má premyslený krok dopredu a tak aj rozmýšľa. Navyše má výhodu, že je Španiel, teda to proste s loptou na nohe vie.

Lenže LFC teraz v lete tých 3-4 top class hráčov nekúpi, a tak Suso nemá túto istotu predpokladaného výkonnostného progresu.

Plus vôbec nevieme, či s ním Rodgers počíta…

To áno. Ja by som ho rozhodne využil.

Ja tiež a poriadne.

To mu na druhej strane môže ublížiť.

Mali by sa mu teda šance postupne dávkovať? Nemyslíš si, že by mu prospelo hosťovanie?

Áno mali, ale keď sa naskytne hosťovanie, tak by som ho neváhal naň poslať. Ale rozhodne do britského tímu. Zaujímalo by ma, že či, resp. kluby z ktorej ligy by o neho mali záujem. To je určujúce, to vypovedá, akým talentom naozaj konkrétny futbalista je.

Taký Toni Silva šiel v 11/12 hosťovať do 4. ligy…

Toho nemám až tak napozeraného, teda neviem, aký vlastne talent je, aký má potenciál, ale keď šiel do 4. ligy, tak to potom vypovedá o všeličom.

Už sme tu párkrát spomenuli nového manažéra Rodgersa. Sledoval si jeho doterajšiu prácu?

Len vo Swansea a skôr zbežne. Bolo mi sympatické, že hrá upravený barcelonský štýl, lebo ja mám kataláncov rád. Určite aj preto, že som tam pred pár rokmi žil a to, ako fans žijú s futbalom ma chytilo.

Neobávaš sa ale toho, že ak by hral LFC tak ako Barca, tak polka jeho fans počas jeho zápasov pospí?

Ako to myslíš?

No, pre mňa je hra Barcelony na spôsob hádzanej strašne nudná. Messi a spol. síce dajú množstvo pekných gólov, ale to uspávanie súpera, ktoré je prítomné celý zápas je niečo, čo mi proste nejako nesedí. Nehovoriac o tom, že na takýto štýl hry potrebuje mať tím hráčov a nech sa akokoľvek na káder The Reds pozerám, takí hráči v ňom azda až na Susa nie sú…

Mňa naopak baví. Tá jej hravosť, to, ako súpera uspí a potom udrie. Dovolím si povedať, že väčšina jej gólov je parádnych. Rád si ich pozriem aj niekoľkokrát.

To ti samozrejme neberiem, ale mne hra Barcelony príde ako Formula 1. Viem, že keď sa na ňu začnem pozerať, po desiatich minútach zívam a klipkajú mi oči. Ja by som rád niečo dynamickejšie, ako svojho času hrával LFC za Roya Evansa.

To je len uhol pohľadu. Rodgers podľa mňa úplne jasne vidí, že na barcelonskú hru nemá hráčov, navyše sám vyhlásil, že chce mať vo svojej hre britské prvky. Však je sám Brit, tu sa učil rozumieť futbalu.

Ja sa na nový Liverpool teším.

Ten Dalglishov bol teda o ničom?

Nie, nebol, ale ja mám rád nové výzvy. Takú mám povahu. Mám rád, keď sa niečo nové buduje a LFC potrebuje vybudovať úspešný tím. Úplne od základov.

To hej, len je tam strašne veľa ALE …

Napríklad?

Napríklad,aký veľký balík peňazí FSG na prestupy uvoľní, či je vedenie a skauting na takej vysokej úrovni, aby v LFC zase raz neskončili len akože talentovaní hráči. Proste, aby tí, čo prídu, aj za niečo stáli.

Alebo to, či sa k nám vôbec budú kvalitní hráči hrnúť. Aj keď sme opäť v pohárovej Európe, predsa len, nie je to Liga majstrov. navyše mám pocit, že z víťazstva v LM 2005 LFC nevybúchal taký kapitál, preto by to chcelo ešte jeden podobný úspech, aby proste hráči, ktorí o Liverpoole vedia len to, že je to klub so slávnou históriou, mali motiváciu sa oň zaujímať viac a samozrejme chcieť doň prestúpiť.

Bol by som ako každý fanúšik rád, keby do Liverpoolu prestali chodiť priemerní hráči. Lebo, ak je taký trend, klub nemôže byť iný, ako priemerný.

Bez ohľadu na to, koľko toho v minulosti povyhrával…

Zobral si mi to z úst.

Trochu popojedem. V čom vidíš najväčšiu Dalglishovu chybu?

Je až príliš dobrý. A doba je pritom strašne zlá. To je veľký kontrast a myslím, že práve ten mu zlomil väz.

Neboli to skôr netrpezliví americkí majitelia?

Ktovie, je to ale ich biznis a ten nekvalifikovaním sa do Ligy majstrov nenastúpil cestu rýchlej návratnosti peňazí, ktoré do neho za tých pár mesiacov, čo klub vlastnia, investovali.

Na začiatku však vyhlasovali niečo o koncepčnej práci. Ak nedáš manažérovi, či novozloženému tímu čas, je len ťažko možné hovoriť o koncepčnej práci…

Tu asi aj urobili chybu, ale je to už za nami a my môžeme len dúfať, že sa Rodgers chytí a o rok či dva nebudeme v podobnej situácii.

Lebo nových ér už bolo dosť?

Naozaj dosť.

Aká je podľa teba reálna možnosť, že si LFC v 2013/14 zahrá Ligu majstrov?

Ak výrazne neposilní, tak nie príliš veľká.

Prečo?

Pretože káder potrebuje výrazne posilniť. Pretože nie je dostatočne kvalitný, pretože v dlhodobej súťaži proste potrebujete kvalitu, opakovanú kvalitu.

Suárez, Gerrard, Škrtel, Agger, Reina ňou nie sú?

Rozhodne sú, ale majú viac výkyvov, ako by to chcelo.

Nie je to skôr preto, že pokiaľ oni, teda až na Reinu, či sem tam Gerrarda, hrali v 11/12 pomerne fajn, tak sa k nim zvyšok tímu nepridal? Alebo nie je to skôr o tom, že hráči nemajú víťazný charakter, možno dostatok motivácie? Veď je po pár kolách jasné, že je ďalšia sezóna pasé…

Odpoviem na prvú časť. Liverpool posledných rokov sa vždy spoliehal na to, že slabších hráčov tí lepší potiahnu. Tak to aj má byť, tak je to všade na svete. Ale nikto nemyslel na to, čo bude, keď lepšiemu hráčovi nepôjde, keď nebude mať svoj deň, zraní sa, dostane trest. A to bol problém. Resp. ho vidím v tom, že rozdiel v kvalite medzi lepšími a horšími hráčmi je, dajme tomu, v posledných 20 rokoch markantný.

Plus mi chýba v tíme víťazný duch.

Za Beníteza v 2008/09, kedy LFC skončil druhý tu bol. The Reds dokázali otočiť na prvý pohľad stratené zápasy. Podľa mňa ročník 08/09 bol vrcholom jedného tímu (Gerrard, Reina, Torres, Mascherano, Carragher, Benayoun, Alonso…)

Áno, tento Benítezov tím ho mal a je potrebné urobiť všetko preto, aby sa na Anfield opäť vrátil.

Čo všetko?

Určite si s hráčmi sadnúť a vyjasniť si jednu základnú vec – čo sú ochotní pre LFC obetovať. Lebo vidieť prechádzajúcich sa Adama, Gerrarda, vyhoreného Kuyta, Carrolla, alibistov ako sú Henderson či Lucas, je pre mnohých fans veľmi bolestivé.

Ešte by som sa však vrátil k predošlej otázke, teda či má tím dostatok motivácie. A to je niečo, čo by v klube s takou históriou, akú majú The Reds, čo by vôbec nemalo byť problémom. Motivácia tu proste musí byť vždy, lebo možnosť hrať za Liverpool nie je niečím, čo sa vyskytne každý deň. Dovolím si povedať, že je to niečo, čo sa naskytne raz, dvakrát za život.

Z pohľadu, že LFC vyše 20 rokov nezískal ligový titul, je potom otázka motivácie úplne mimo, veď čo má hráčov hnať viac dopredu ako vidina zisku prvenstva v azda najlepšej lige sveta?

Lenže my sa tu bavíme o tíme, ktorý skončil 37 bodov za majstrom a 22 rokov si o reálnom boji o titul necháva len zdať…

Určite, len ja skôr chcem povedať, že Liverpool musí ísť krok za krokom a byť trpezlivý. Úspech príde len ak je nastolený systém a určite nepríde v krátkom horizonte.

Pod toto sa podpíšem, len FSG je zjavne iného názoru, viď to, o čom sme sa už bavili pred chvíľou, že Dalglishovým vyhodením popreli svoje slová o potrebe koncepčnej práce…

Toto je už otázka na majiteľov. Dá sa vôbec s istotou povedať, že ani Rodgers nedostane tri roky ako má na zmluve?

Nedá, samozrejme, že nie, ale ak ako hlavná autorita niečo sľúbili, k niečomu sa zaviazali – to je to nastolenie koncepčnej práce – a hneď po prvom neúspechu vyhodili manažéra a športového riaditeľa, tak potom sa predsa nedá hovoriť, že môžeme mať dôveru v to, že nový manažér po pár nezdaroch nepoletí tiež…

To je biznis (smiech). Pravdupovediac nám nezostáva nič iné, len si počkať a prípadne dúfať, že bude lepšie.

Bude?

Ak posilníme, bude.

Daj teda pár tipov na vysnívané posily…

Sturridge, Eriksen, niekto ako Pirlo len o dosť mladší, Mario Gómez z Bayernu, určite aj jeho spoluhráč Müller, či Cissé z Newcastlu.

Ideálna 11-ka by potom vyzerala ako?

Reina, teda, ak chce ešte za nás vôbec chytať, lebo v 11/12 vyzeral často, že ho to už nebaví. V obrane by som to nechal tak, ako to je G. Johnson, Škrtel, Agger, Enrique.

Nehovoril si niečo o Kellym? (úsmev)

O pár rokov to bude kľúčový hráč obrany, teraz ešte má čas.

V strede zálohy si viem predstaviť Eriksena z Ajaxu samozrejme Gerrarda, aj Adama, Lassanu Diarru, Downinga, prípadne toho by na krídle nahradil Suárez a na hrote by bol Nemec Gómez.

Carroll nič? Však Gómez je podobný typ…

Carroll musí hlavne v prvom rade začať hrávať pravidelne kvalitne. Nie 3/4 sezóny si nevedieť poriadne spravovať loptu.

Koho by si už v kádri LFC rád nevidel?

Možno Lucasa, Speariga. Nič proti nim nemám, skôr sa na vec pozerám tak, že si napr. na poste defenzívneho záložníka viem predstaviť aj lepších hráčov. Ďalšími, za ktorými by mi nebolo ľúto sú hráči z rezervy, ktorú až tak nesledujem a nemám k nim citový vzťah, asi by som opomenul aj Maxiho, Shelveyho..

Jonja? Prečo?

Možno preto, že v zápasoch, v ktorých nastúpil nebol až taký výrazný. Mám pár známych, ktorí ho chvália, hovoria, že je to veľký talent, ale ja som videl aj o dosť lepších 20-ročných futbalistov.

Nesúhlasím 🙂 Shelvey toho talentu má, len s ním treba začať správne zaobchádzať.

Tak teda dúfam, že tak Rodgers učiní.

OK, je neskoro, povinnosti volajú, vďaka teda za rozhovor a veľa zdaru.

Ďakujem, podobne. A toto teda bude aj niekde uverejnené?

Však sme sa na tom dohodli, že na lfcway.com. Ale v slovenčine (úsmev)

Tá mi samozrejme ako Čechovi nevadí. Tak ja teda snáď niekedy na váš web zájdem.

Budeme radi.

Platí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply