We like: Dalglish je tým jarným Dalglishom

Spolumajiteľ liverpoolsky.net a jedna z jeho aktuálne najvýraznejších postáv. Popbob si našiel pred odchodom na duel LFC – Swansea čas, aby po istej pauze obnovil pokračovanie seriálu We like. Usaďte sa, odpovede zaujmú.


Mnohí ho za jeho názory berú, mnohí nie. Pred vyše tromi rokmi to liverpoolsky.net zatriaslo, z jeho virtuálnej reakcie odišlo v jednom momente 3/4 ľudí. V čase, kedy sa zdalo, že bude mať tradičný česko-slovenský web možno až existenčné problémy sa ozval práve on – možno by ho niekto chcel aj pasovať do úlohy záchrancu, toto ale posúdiť nedokážem, skôr mu stále kamarátsky vyčítam, že sa nepridal k lfcway.com, či s pomocou livernet neprišiel skôr.

Tak či onak, istým zostáva, že stojí za jeho kvalitatívnym zdvihnutím sa. A koho už nebavia reči tohto typu, je tu ešte stručné doplnenie – ide o bývalého ligového futbalistu, ktorý nemá problém s Comollim, k Benítezovi chová rešpekt a nemyslí si, že by v CZ/Sk internetovom priestore mal byť len jeden web.

Ako si sa dostal k LFC, prečo ti tak učaroval a ako dlho mu už fandíš?

Nie som z tých fanúšikov, ktorí fandia už od 90. rokov minulého storočia. LFC som ako človek, ktorý sleduje futbalovú scénu. registroval už od 80. rokov, ale dostal ma až po Houllierovej spanilej jazde v pohároch v roku 2001.

Bolo obdobie, kedy si si hovoril, že sa na The Reds proste vykašleš, lebo ti vadilo to, či ono?

Nie určite také obdobie nebolo. Ja fandím LFC v zlom aj dobrom a je mi jedno, kto je manažér, alebo majiteľ. Či je to Benítez, Hodgson, alebo Hicks a Moores. Som v tomto trošku zaslepený a verím, že klub ako taký robí rozhodnutia vo svoj prospech. Či už je to angažovanie Hodgsona, alebo nákup nejakého hráča. Beriem LFC ako inštitúciu, ktorá má svoju históriu ako nejaká renomovaná banka.

Koho z kádra LFC by si nevymenil za nič?

Otázka je pre mňa formulovaná trochu zle. Každý hráč z kádra LFC je postrádateľný a hociktorého hráča by som vymenil, ak by prišla ponuka, ktorá sa neodmieta. Druhou vecou je, koho z momentálneho kádra LFC mám rád a koho by bolo ťažké nahradiť. Na to je jednoduchá otázka. Pepe Reina, Steve Gerrard a Luis Suárez. Aj keď Luis sa mi zatiaľ trochu svojím správaním na ihrisku ako človek protiví, je to hráč svetovej triedy.

Ja som známy kritik množstva Benítezových prešľapov, aký je tvoj pohľad na tohto Španiela? Patrí naozaj medzi najväčšie klubové legendy?

Najväčšie legendy? Najväčšie legendy z manažérov sú Bill Shankley, Joe Fagan, Bob Paisley a Kenny Dalglish. Rafa si nás získal fantastickým finále v Istanbule a druhým miestom v lige. Fandil som mu a je to pre mňa veľká osobnosť Liverpoool FC. Mal veľa skvelých zápasov, ale ja veľa momentov, nad ktorými som krútil hlavou. Takže Rafa je pre mňa „iba“ legenda. Ale myslím si, že jeho úspechy oceníme až s odstupom.

Benítez ma pred pár dňami vystrašil vyhlásením, že si na návrat do LFC počká. Vieš si predstaviť, že by sa tento rodák z Madridu na lavičku The Reds vrátil?

Úprimne? Nie. Myslím, že jeho čas v LFC už uplynul. Aj keď sa dokázal zžiť so „scousers“ mentalitou a veľa ľudí v Liverpoole (vrátane mňa) ho uznáva, tak jeho návrat na lavičku si neviem predstaviť. Jeho defenzívna hra na dvoch defenzívnych stredopoliarov plus „milión“ obrancov mi liezla krkom. Rafa vyznával defenzívnu taktiku a to mi k víťaznej mentalite, akú by mal mať klub typu Liverpool FC nesedí.

Porovnaj Houlliera, Beníteza a Hodgsona, teda obdobie, kedy naši herným prejavom pravidelne skôr nudili, kedy momentov prinášajúcich futbalovú krásu bolo málo. Alebo si myslíš niečo iné?

Houllier bol aj napriek niekoľkým úspechom kat LFC. Aj napriek tomu, že na svoju dobu disponoval výborným kádrom, sme hrali katastrofálne. Rafa nás nudil, ale víťazstvo v Istanbule, finále o rok na to a krásne víťazstvo na Old Trafforde plus druhé miesto v lige sa nezabúda. Hodgson? Aj napriek mojim sympatiám prišiel v nevhodnú dobu, keď sa menili majitelia a kopu hráčov malo hlavu inde ako na ihrisku. Ale aj tak nevyťažil z mužstva nič a hrali sme katastrofálne, takže palec dole.

Keď Dalglish pred 20 rokmi rezignoval, nikto sa ho nesnažil prehovoriť, aby zostal. Postupom rokov bol úspešný v Newcastli a Blackburne, naopak The Reds skôr zaostávali pozadu. Čo bolo hlavnou príčinou toho, že Škót dostal druhú šancu až o tak dlhú dobu neskôr?

Hmm, asi to, že som vtedy už bol mimo správnej rady LFC 🙂 Ale nie, bez srandy. Na to je ťažká odpoveď. Určite tam svoju rolu zohrávala Kennyho frustrácia po Hillsborough tragédii. Abdikoval sám, trochu sa odstrihol od LFC.

V tom vidím paralelu so Shankleym, ktorý takisto dlhé roky po svojej abdikácii čakal, že ho znova povolajú do služieb „The Reds“ bohužiaľ sa tak nestalo.V tom mal Kenny trochu šťastie a možno aj my, že ho znova postupne zabudovali do štruktúr LFC, počkal si na svoju druhú šancu a je znova manažérom. Pre nás je to len dobre. Jeho excelentná hráčska, ale najmä manažérska bilancia hovorí za všetko

Kenny Dalglish už nie je aktuálne tým manažérom z jari. Čím to?

Podla mňa je, svoj pohľad na hru určite nezmenil. Na jar musel hrať s tým čo má. Teraz má svoj káder, s ktorým sa snaží hrať to, čo si predstavuje. A myslím, že sa mu to pomaly začína dariť. Veci si potrebujú sadnúť, hráči sa zohrať. Všetko chce čas. A to je rozdiel medzi Kennym na jar a terajším Kennym.

Má LFC v tejto sezóne na TOP4? Alebo si myslíš, že by sa situácia mohla vyvinúť aj smer zisk nejakej trofeje?

To sú dve rozdielne otázky :-). Myslím si, že máme na TOP4 aj keď konkurencia Spurs, Arsenalu a Chelsea je veľká. Na dvojicu klubov z Manchestru po ich ostrom štarte ťažko budeme mať, ale pri našom vyrovnanom kádri, kde máme v podstate na každý post dvoch vyrovnaných hráčov si myslím, že bude rozhodovať vyrovnanosť výkonov a tá bude na našej strane.

Každá trofej navyše bude plus. Potešilo by ma víťazstvo v FA Cupe, pretože pri konkurencii v Carling Cupe vidím víťazstvo v tejto súťaži najreálnejšie aj napriek tomu, že ešte nie je vyžrebovanie.

Veríš Fenway Sports Group, že sa z nich nestane niekto na spôsob krajanov Gilletta s Hicksom? Resp. veríš, že klub z Anfieldu má konečne správnych majiteľov, ktorí v tom vedia chodiť?

Verím 🙂

Čo hovoríš na klubovú hierarchiu, kedy transfery vybavuje Comolli, chlapík z Tottenhamu známy, že stojí za predajom najväčších hviezd jednej doby Keana a Berbatova?

Úplna paráda. Ak sa niekto dokázal zbaviť za kopu peňazí takýchto hráčov, akými boli Berbatov a Keano a nakúpiť kopu mladíkov, ktorí prinášajú ovocie Spurs teraz, tak je to skvelý obchodník.

Ktorý odchod hráča ťa za posledné roky mrzí najviac?

Xabi Alonso. Mám k tomu dodať niečo viac? Určite netreba….

Pri ktorom hráčovi zasa ľutuješ, že sa mu nedostalo viac príležitostí (prípadne žiadna)?

Napriek mojím predchádzajúcim slovám paradoxne Robbie Keane, ale najmä Alberto Aquilani a Peter Crouch.

Ideálna 11-ka zložená z hráčov, odkedy sleduješ The Reds?

Reina – Finnan, Hyypiä, Carragher, Riise – Bellamy, Xabi Alonso, Gerrard, Kuyt – Torres, Owen

A čo 11-ka sklamaní?

Hmm, jedenástku by som určite nezostavil, ale sklamali ma brankár Itandje, útočníci Pennant, Voronin, Kewell, Babel a obranca Degen.

A čo Lucas? U vás na livernete je všeobecná mienka naklonená tomu, že je dostatočne kvalitný a do základu patrí. U nás sa zasa väčšina ľudí zhodne, že je tomu presne naopak, iní zasa vidia pravdu niekde uprostred. Aký podľa teba vlastne tento Brazílčan je? Mal by Liverpool ako ambiciózny klub vôbec dávať toľko šancí hráčovi, ktorý už toľkokrát herne sklamal?

Nezovšeobecňoval by som názory ľudí na lfcway a už vôbec nie na livernete. Koľko ľudí, toľko chutí. Samozrejme aj mne liezol Lucas už miliónkrát na nervy. Ale za Rafu a ešte aj za Hodgsona ho všetci pasovali do úlohy režiséra tímu a tvorcu hry. Na to on určite (aspoň zatiaľ nemá). Momentálna úloha odoberať lopty a narušovať útoky súpera mu sedí oveľa viac a tým stúpa aj jeho výkon. V tejto sezóne mal niekoľko výborných výkonov, ale aj niekoľko podpriemerných (napríklad proti Man Utd). Myslím, že pri jeho tvrdohlavosti ísť si za svojim cieľom neustále sa zlepšovať je to pre nás prospešný hráč a verím, že sa bude ešte zlepšovať. Ak aj nie a manažment LFC nájde na jeho miesto niekoho lepšieho, budem len rád.

Obstojí u teba argument, že keď mu šancu dávajú v brazílskej reprezentácii, navyše v LFC ju opakovane dostal od troch renomovaných manažérov, že proste musí byť dostatočne kvalitný, aby hral v základe nášho klubu? Čo teda jeho kritici nevidia, keď realita Lucasa opakovane ukazuje v úvodnej 11-ke?

Tento argument určite neobstojí. LFC bol v posledných troch rokoch vo finančnej kríze a predával hlavne stredných záložníkov (Xabi a Masch) plus Gerrard bol často zranený, takže Lucas bol okrem mladého Spearinga jediným DM. To, že hrá za Brazíliu je trochu iná káva. Je to iný štýl hry ako u nás a u nich rovnako nemusí hru tvoriť. Navyše v hravej Brazílii bol vždy nedostatok DM takže Lucas si tam svoje miesto zastane hlavne v medziobdobí po majstrovstvách sveta. A čo jeho kritici nevidia? Fantastickú pozičnú hru a odoberanie lôpt súperovi. Je to čierna robota, ktorú divák pri televízii neocení. Skúste si to raz pozrieť naživo.

S Lucasom mierne nepriamo súvisí aj ďalšia, možno záludná otázka, či vlastne z nej niekoľko vyplývajúcich otázok. Ja som z liverner odišiel pred vyše tromi rokmi preto, že to tam už bolo z pohľadu slušnosti a kvality diskusie pre mňa neúnosné. Odvtedy ste tam zaviedli kódex správania sa diskutujúceho, web sa v posledných mesiacoch kvalitatívne zdvihol. Naproti tomu, prečo stále nie je možné nechať URL odkaz na lfcway.com (náš web je braný ako neslušné slovo, kt. treba hviezdičkovať)? Prečo sa stáva, že príspevky tých, ktorí odkážu, či sa vyjadria na tému lfcway.com, prípadne od nás skopírujú text, či si len vypýtajú kontakt, sú zmazané? Porušuje to nejako kódex vašej diskusie? A vôbec, nevadí ti takéto totalitárne správanie sa tých, čo majú práva mazať diskusné príspevky? Však toto sme tu mali pred 1989.

V prvom rade si nemyslím, že sa livernet v posledných mesiacoch zdvihol. Úroveň si drží už dosť dlho. To, že sa v diskusii objavuje veľa rôznorodých názorov je daň za vysokú návštevnosť. Alebo snáď máme separovať názory od názorov? Máme mazať diskusné príspevky ľudí, ktorí radi livernet čítajú, ale ich futbalové a životné skúsenosti sú menšie a podľa toho posudzovať (zmazaním) ich názor? Nie. Mažeme len národnostné a iné urážky. O tom, že je na našom webe odkaz na lfcway.com blokovaný nič neviem. Myslím, že pred týždňom som dokonca v diskusii videl priamy odkaz na lfcway takže to bude nejaká nepodložená fáma.

Fáma to nie je, stačí keď pod nejaký váš článok hodíš link na nejaký článok z lfcway …

Môžem ti vyhľadať, že tam niekto dal odkaz na váš konkrétny článok. A ten odkaz tam stále je.

OK, tak sa teda mýlim … Prejdem k ďalšej otázke. Prečo si myslíš, že sa lfcway.com vo všeobecnosti berie ako konkurencia pre liverpoolsky.net? Však, keď už nič iné, tak my nevyužívaním najzákladnejšieho nástroja na to, ako pritiahnuť masy čitateľov – bulváru, ani nemáme šancu byť pre tak veľký a tradičný web konkurenciou. Navyše by malo byť jasné, že lfcway.com livernet čitateľov neberie, pretože platí, že ten, kto chodí na lfcway.com, určite chodí aj na livernet, pritom naopak to 100% neplatí. Plus mi nie je celkom jasné, ako môže nás komunitný web s dennou návštevnosťou do 850 ľudí, konkurovať niekomu, kde denne chodí aj 5000 ľudí. Však ani TV Devín nemôže byť konkurenciou pre Markízu či JOJ …

To, že sa berie lfcway.com vo všeobecnosti ako konkurencia livernetu si nemyslím. Možno, že ľudia, ktorí navštevujú obidva weby porovnávajú občas kvalitu článkov, alebo dva konkrétne články. Vo všeobecnosti však livernet na rozdiel lfcway.com zastupuje komunitu cz-sk fans. Umožňuje činnosť a prezentáciu oficiálneho fanklubu, prostredníctvom livernetu sa organizujú zrazy a minizrazy. Web proste vyvíja a podporuje komunitu aj mimo internetu. Popri tom sa snaží prinášať aj aktuality. Stojí nás to niekedy hodne energie. Naproti je lfcway webom, ktorý prináša hodne originálnych názorov a článkov, ktoré sa oplatí čítať. Je to proste úplne iný koncept webu. Rozhodne to neberieme ako konkurenciu.

Pred časom si prišiel s nápadom, aby sa lfcway.com začlenil pod liverpoolsky.net. Dôvod mal byť kvalitatívny a azda aj ten, že mať viac ako jeden web fans LFC v Čechách a na Slovensku je zbytočné. Stále si myslíš, že je to dobrý nápad, resp. že by jeden web pokojne stačil? Nie je kontrast medzi oboma webmi až priveľký? Navyše je tu už prítomné škatuľkovanie a zovšeobecňovanie medzi čitateľmi, ktorých by prevedenie tejto myšlienky do praxe mohlo poriadne nahnevať.

Aktuálne síce spomenutý nápad nie je reálny. Alebo to vidíš inak, pomohla by fúzia niečomu? Prečo vlastne pred časom neprišlo k dohode? Veď veľa ľudí zastáva názor, že sme predsa len všetci fans Liverpoolu a tým pádom by sa aj prípadné dohody mali dať robiť ľahšie…

Určite bol dôvod kvalitatívny a nie ten, že mať viac ako jeden web fans LFC v Čechách a na Slovensku je zbytočné. Stránok o LFC tu je a bude vždy veľa. A stále si myslím, že z týchto dvoch webov by jeden spoločný pokojne stačil. Zaškatuľkovanie, alebo nahnevanie čitateľov určite nehrozí. Určite si čitatelia pokojne môžu prečítať článok od Kwopa, oNDRU, anfieldroad77, olivera, alebo Popboba na jednej stránke. Momentálne však obidva weby idú svojou cestou a či sa niekedy stretnú je hudba budúcnosti. Rovnako ako ligový titul na Anfielde.

Aké prípadné pozitíva by takáto fúzia priniesla? Sú vôbec nejaké?

Fúzia by určite pomohla, pretože spojiť sily kvalitných redaktorov by určite bola na prospech veci. A prečo neprišlo k dohode? Kwop veď to dobre vieš. 🙂 Ale ok je to pre čitateľov. Pre to, že livernet tu stále je už od založenia a ty (ako jeden z jeho zakladateľov) si z neho odišiel kvôli názorovým rozdielom a založil si si vlastný web. Určite chápeš, že tvoj návrh spojiť obidva weby a urobiť z nich nejaký hybrid je neprijateľný. Druhou vecou je, že tvoj návrat by bol, iná šálka kávy.

 


* ja (kwop) nie som zakladateľ liverpoolsky.net a to ani vtedy, keď som v čase, kedy názov a nápad zaregistrovať práve túto doménu vznikol som už bol členom redakcie vtedy jediného webu o LFC v ČR a SR. Ak dávať niekomu zásluhu, či sa baviť o tom, kto založil 1. web o LFC v ČR a SR, tak potom Tibísovi s maccom, ku ktorým sa krátko po založení free webu so zlou grafikou a bez redakčného systému potom za krátko pridal živís, aby tieto nedostatky vyriešil. Pred vznikom livernetu teda boli 2 weby, prvý fungoval pár dní, aby ho potom nahradil živisom zbúchaný už s redakčným systémom, kt. meno si už ale nepamätám. A ´až´ deň po tom, ako bol tento živísov web spustený, som sa k redakčnému tímu pridal ja. Na začiatku teda stojí trojica Tibis, macca, živís. Do prvého mesiaca existencie vôbec prvého webu potom ešte spadám aj ja.


Ako to myslíš s tou šálkou kávy?

Proste beriem to tak, že keď si bol na livernete, bol si jedným z jeho vedúcich osobností. Potom prišli nejaké názorové rozdiely a ty si založil zo vzdoru svoj vlastný web (ktorý si mimochodom celkom dobre rozbehol). Jediná cesta je vrátiť sa k rozrobenej robote.

Hehe, že zo vzdoru :)) A založil ho divo 🙂

To už je teraz jedno 🙂

Sleduješ aj prácu ďalších CZ/SK webov o LFC – thereds.cz, liverpool.xf.cz? Aký máš naň pohľad? Mne zameraním výrazne pripomína práve livernet…

Sem tam som sledoval iba thereds.cz. Ale odkedy ich web išiel kvalitatívne veľmi dole a kopíruje naše články tak u mňa klesol na hranicu blogového webu.

Na záver ešte niečo zo súkromia. Futbal máš rád, to je jasné, aj ho aktívne hrávaš?

Hrával som ho na profesionálnej úrovni do 27 rokov. Čiže prvú ligu a neskôr aj druhú slovenskú ligu. Plus nejaké to „legionárčenie“ v nižších rakúskych ligách. Momentálne už iba na „plácku“ s kamarátmi, alebo v drese fanklubu LFC na turnajoch.

Dík za rozhovor, a uži si Swansea.

Dík a prajem všetkým čitateľom lfcway.com príjemne prežitú futbalovú sezónu 🙂

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply