We like: Gerrard si zaslúži obdiv

We like bude tentoraz v réžii Dudeka, ktorý položil pár otázok fanynke The Reds Kike. Tá hovorí, že táto sezóne zase nie je až taká zlá, ako si mnohí myslia. Príjemné čítanie.


Ahojte The Reds. Volám sa Dudek a v mojom prvom interview v pozícii nového redaktora lfcway.com Vám predstavím dievča, ktoré sa do futbalu rozumie viac ako niektorí chalani. A pritom má len 15 rokov. Predstavujem Vám Kiku.

Ahoj. Povedz nám niečo o sebe, odkiaľ si, koľko máš rokov, tvoje záľuby…

Ahoj. Pochádzam zo Slovenska, z dediny Horné Srnie, okres Trenčín. Mám 15 rokov. Medzi moje záľuby jednoznačne patrí šport. Aktívne sa venujem basketbalu  a tenisu. Ale aj tak u mňa víťazí futbal. Kebyže ho môžem hrať, tak aj hrám, ale nedovoľuje mi to zdravie a ani nemám možnosť, kde ho hrať.

Od kedy si začala fandiť LFC a ako si sa k nemu dostala?

Aktívne fandím tomuto skvelému klubu tak od roku 2007/08. Dostala som sa k nemu prostredníctvom môjho brata, pretože on si tento klub všimol ako prvý. Neskôr sme pozerali zápasy častejšie a častejšie, až sa z nás stali verní fanúšikovia tohto klubu.

Takže, ak sa hrá zápas, vaša domácnosť je odetá v červenej farbe? Kto z vás dvoch prežíva zápasy emotívnejšie?

Áno, je to tak. Keď sa hrá zápas, naša domácnosť je celá v červenom. Už aj mladší brat má dres LFC a aj otec sa už naučil fandiť Liverpoolu, i keď narážky na Carrolla si nenechá ujsť. Zápasy určite prežívam emotívnejšie ja, dá sa povedať, že najemotívnejšie.

Keď pozerám zápas v čase, keď už všetci spia a ak dá niekto gól, tak zobudím všetkých. Kedysi mi za to nadávali, ale už si zvykli. Sme nesmierne poverčiví pri sledovaní zápasov, máme svoj zasadací poriadok, a ak si niekto sadne na iné miesto ako má určené a dostaneme gól, vinu nesie ten, čo zmenil miesto a neskôr si sadneme všetci tam, kde máme. Dokonca už viem aj ktorý dres si mám obliecť, aby sme vyhrali alebo aspoň remizovali (vždy, keď som ho mala oblečený, tak sme neprehrali).

Sleduješ zápasy pravidelne?

Áno, sledujem pravidelne. Keď nevysiela zápas Digi Sport, tak si to pozriem na internete a dokonca som uprednostnila zápas Liverpoolu pred dôležitým zápasom z basketbalu, kamaráti majú v tom čase smolu.

Čo ťa na začiatku najviac zaujalo?

Pri pozeraní zápasov ma zaujali fanúšikovia a tribúna The Kop. Fanúšikovia podporovali tím aj keď prehrával, dokonca i keď bola už prehra istá. Spievali rôzne chorály hráčov. (Som rada, že dnes môžem byť ich súčasťou a spolu s nimi spievam doma pred telkou :D).  Neskôr, keď som si prezrela rôzne stránky LFC tak ma zaujala i história tohto klubu. Toľko úspechov ako má Liverpool Football Club, predsa len, na ostrovoch nemá nikto.

Videla si niekedy LFC naživo?

Ešte som nevidela, ale budúcu sezónu 2012/2013, určite uvidím.

V dobe, keď si začala fandiť,  ktorí hráči ťa zaujali najviac, ktorí boli podľa teba najlepší?

Najviac ma zaujal Fernando Torres. Podľa mňa najlepší boli Steven Gerrard, Fernando Torres a Xabi Alonso.

Chýba ti Fernando Torres v LFC?  Prečo odišiel?

Ak by nepovedal to, čo povedal, určite by mi chýbal. Ak nechce hráč hrať za klub, čo on dal najavo, že nechce, tak klub nemá dôvod držať ho a to je aj prípad Torresa. Bola som veľmi smutná, keď odišiel, dokonca, keď som pozerala ráno teleráno a videla som Torresovu devinu v modrom, začala som plakať, pretože tento hráč ma doviedol k tomuto klubu a bol to môj najobľúbenejší hráč.

Ale ako som povedala, keď nechce hrať za tím, nie je dôvod držať ho. A je čas, aby sa ukázali aj iní hráči, a Torresovi sa v Čelzý nedarí, takže naše prianie sa nám splnilo do bodky (vyhrali sme ako prví trofej a Torres vyšiel úplne z formy).

A prečo odišiel? Podľa mňa preto, lebo chcel hrať Champions league, a hlavne kvôli peniazom. Čelzý je známa, že má bohatého majiteľa a určite Torres myslel aj na to. To, že tam išiel len kvôli tomu, že chce vyhrávať trofeje a hrať Ligu majstrov je podľa môjho názoru aj krycí dôvod preňho. Ale určite mi v LFC nechýba. Nech je tam, kde je, má čo chce!

Je Luis Suárez kvalitnejší útočník? Dá zabudnúť na Fernanda?

Mňa Suaréz očaril hneď, ako nastúpil. Dal gól po 20 minútach hry, za to, čo Torres sa musel trápiť, už ani neviem ako dlho. Suaréz je podľa mňa lepší než Fernando. I keď to jeho filmovanie ma už prestáva baviť, dúfam, že mu vysvetlia, že to na ostrovy nepatrí a Suaréz už nebude tak nervózny a ukáže nám ešte, čo dokáže iba on, pretože ešte neukázal všetko. Ale napriek tomu ss na Fernanda zabudnúť nedá. Zanechal stopy na Anfielde či už negatívne alebo pozitívne.

Koho považuješ za najväčšiu Liverpoolsku osobnosť ?

Za najväčšiu osobnosť? Stevena Gerrarda a Kennyho Dalglisha. Ale keďže si nemôžem pamätať hráčsku kariéru Kennyho v LFC tak najväčšia osobnosť pre mňa je Steven Gerrard. Nenájde sa veľa takých srdciarov ako je on. Pretože teraz vo futbale ide každý iba za peniazmi, teda aspoň väčšina. Ale náš captain fantastic taký nie je. Je verný svojmu klubu.

Dostali ma jeho slová čo vyslovil „Keď zomriem, neneste ma do nemocnice. Doneste ma na Anfield. Tu som vyrastal, tu aj zomriem!“ Niekedy mám pocit, že ani slová nedokážu úplne opísať túto osobnosť. Tento človek si zaslúži obdiv. Je to legenda klubu, na ktorú môžeme byť hrdí. YNWA, Steve!

Čo vravíš na vyše 20-ročný pôst bez zisku trofeje PL? Kedy konečne budeme majstri Anglicka?

Je to veľmi zvláštne, že taký klub ako je Liverpool, nevyhral titul v Premier League 22 rokov. Je to už aj trochu dosť, ale vždy si nájdem dôvod a idem s klubom ďalej aj keď sme v strede tabuľky. Každý tím je raz hore a raz dole. Ja len dúfam a verím, že po takom dlhom čakaní ten úspech príde. Kedy? To je na hráčoch a vedení klubu, ale ak sa bude klub vyvíjať tak ako sa vyvíja, tak to môže byť za také 3-4 roky. Jedno je ale isté, s týmto klubom budem vždy držať aj napriek všetkým krízam.

Ako hodnotíš počínanie si Kennyho Dalglisha na lavičke The Reds? Ozývajú sa hlasy volajúce po jeho odchode…

Ja som mala zo začiatku názor, že by mal ísť preč, ale predsa nemôžme vyhodiť manažéra hneď cez prvú krízu, nechcem aby sme dopadli ako Čelzý, ktorá vymieňa manažérov ako ponožky. Kenny nás minulú sezónu dostal z veľkej krízy. On sa teraz dostal do menšej krízy, nedarí sa nám v lige ale napriek tomu máme pohárové úspechy. A tiež by som nesúhlasila s vyhodením KINGA kvôli tomu, že náš klub je momentálne v prestavbe. Zmenili sa nám majitelia, konečne, nakúpili sme nových hráčov, takže by som bola sklamaná, keby vyhodíme Kennyho pretože má už plány pred prestupovým obdobím a bolo by to aj pre hráčov ťažké zvykať si na nového manažéra a zrejme aj na nový štýl hry. Táto legenda pozná tento klub ako málokto iný a preto si zaslúži ešte zotrvať na svojom poste, výsledky prídu.

Ako hodnotíš túto sezónu? Cieľom bolo kvalifikovanie sa do Ligy majstrov…

Túto sezónu nevidím až tak zle. Je trošku sklamanie, že sme v tabuľke tak v strede, ale veľa fanúšikov zabúda na trofej z Carling Cupu alebo mu dáva malú hodnotu. Je to menej hodnotné ako LM, ale aj tak si myslím, že sme mali až príliš vysoké ciele, aby sme sa dostali do TOP4, nehovorím, že som v to neverila alebo že by som nechcela, aby sme sa tam dostali, ale neberiem to až tak ako sklamanie.

Mrzí ma, že sme na pomery tohto klubu tak nízko v tabuľke, ale nemôžme zabudnúť na Carling Cup a finále FA Cupu. Nuž, nedarí sa nám v lige, tak sa snažíme zachrániť sezónu v pohároch a zatiaľ sa nám to darí.  Takže túto sezónu hodnotím tak, že nie je ani veľmi dobrá a ani veľmi zlá, taký normál. Verím, že úspechy prídu, pretože sme mali túto sezónu aj dosť smoly, či už v počte nastrelených tyčiek alebo i rozhodcovia k nám neboli féroví. Ale na to sa vyhovárať nemôžme.

Čomu/komu pripisuješ momentálnu krízu?

To je dosť ťažká otázka. Neviem, čím to nastalo. Zrejme to bude  tým, že sme sa uspokojili s CC a namiesto toho, aby sme bojovali aj v lige aj v FA Cupe, sme na ligu nejak zabudli a sústredíme sa na FA Cup. Momentálne, keď už je LM stratená a EL už máme, tak chápem, že nám na lige až tak nezáleží. Teraz, keď sme zvíťazili v Merseyside derby, dúfam, že sa z tej krízy dostaneme a už budeme aj v lige vyhrávať. Vo finále nás čaká Čelzý. Nič by ma nepotešilo viac, ako keby oslavujeme trofej pred Torresovými očami. Len netreba podceniť súpera…

Ako tipuješ finále s Cheslea?

Finále s Čelzý bude veľmi náročné, pretože Čelzý bude chcieť vyhrať aspoň niečo túto sezónu a my tiež budeme chcieť zachrániť túto sezónu v pohároch teda aj výhrou v FA Cupe. Máme výhodu, pretože šmolkom sa pod vedením Kennyho vôbec proti nám nedarí. Ale zase sa im darí na štadióne Wembley. Ale ja dúfam, že všetko dopadne v prospech nás.

Môj tip: 3:1 … góly (Gerrard, Suarez, Downing – Lampard)

Ktorého hráča by si najradšej nevidela v našom klube?

Asi to bude šokujúca odpoveď, ale je to Jay Spearing. Tento hráč mi jednoducho nezapadá do našej hry a do nášho tímu. Aj keď niektoré zápasy odohral dobre, proste mi tu nepasuje.

Ako veľmi ťa teší zisk Carling Cupu?

Zisk tejto trofeje ma nesmierne teší. Ten pocit vidieť našu slávnu osmičku ako zdvíha trofej nad hlavou je neopísateľný. Bola som veľmi šťastná, keď som videla hráčov, ako sa radujú z trofeje. Eufória, nadšenie, no je neopísateľný pocit. Svetlý okamih tejto sezóny (ešte možnosť získať FA Cup), od ktorého sa môžeme odrážať. Naozaj si to hráči zaslúžili!

Prečo podľa teba nehrajú viac mladíci?

To veru naozaj neviem. Nepochopím to. Možno sa ich Kenny bojí nasadiť. Ale keď nám už v lige o nič nejde, tak by ich mohol skúsiť dať hrať. Alebo že by na to nemali? Myslím, že máme dosť kvalitnú Akadémiu a mohli by dostať viac šancí. Neviem.

Chystala si sa na Anfield tohto roku. Prečo sa ti nepodarilo dostať na vysnívané miesto a kedy plánuješ navštíviť tento futbalový chrám?

Áno, chystala, no bohužiaľ, nevyšlo to. Mala som ísť pôvodne na zápas Liverpool vs. Arsenal (ktorý sme prehrali 2:1). Ale keď som pozerala organizáciu letov, naozaj by sa mi to neoplatilo. V Liverpoole by som strávila len jeden deň (v ten deň aj zápas) a to nestačí na to, aby som si prezrela všetko, čo chcem. Takže radšej budem trpezlivá a navštívim tento chrám budúcu sezónu, t.j. 2012/2013. Mám už aj vybraný zápas, LFC vs Čelzý.

Myslíš si, že hrozí v lete odchod Kuyta, Suáreza, Carrola, Maxiho a iných?

Dúfam, že odchod Suáreza a Carrola nehrozí. Nie sú v LFC až tak dlho, aby ukázali všetko, čo vedia a ja si myslím, že oni nám to ešte len dokážu. A odchod Kuyta a Maxiho? Asi aj hej. Bohužiaľ, roky sú roky a nepodávajú také výkony ako kedysi. Bude ma mrzieť hlavne odchod Kuyta. Je to nesmierny srdciar a bojovník, akého má málokto. Ale aj odchod Maxiho. Má čuch na góly a väčšinou je v správnom čase na správnom mieste. Tento hráč nemusí hrať nič celý zápas, ale dá dva góly.

Poznáš stránku lfcway.com?

Áno, poznám, je to pekná stránka a nájdem tam vždy to, čo potrebujem. Už som aj zaregistrovaná 🙂

Skús ohodnotiť naše momentálne mužstvo :

Reina – Jasná brankárska jednotka. Najviac sa mi páčia jeho výkopy. Dokáže vykopnúť loptu presne a ďaleko. Tiež dokáže vyhodiť loptu až za polku. A je nesmierne rýchly.

Doni – Nedokážem ho zhodnotiť, pretože ešte nedostal veľa príležitostí.

Jones – Z brankárskej trojky sa zrazu stala jednotka. Nastúpil na zápas, chytil penaltu a zdalo sa, že bude hrdinom. Ale potom spravil obrovskú chybu a druhú penaltu už nechytil. Ale našťastie, tri body boli naše.  Škoda, že nedostáva viac šance aspoň v prípravných zápasoch.

Škrtel – Tu nie je čo riešiť. Stály kameň obrany. Tento hráč má túto sezónu formu, s ktorou môže konkurovať popredným obrancom. Dôkazom toho sú aj ocenenia, ktoré získal (najlepší futbalista Slovenska 2011, najlepší hráč LFC za mesiac február). A podľa mňa je aj kandidát na najlepšieho hráča LFC za sezónu 2011/2012, ale aj Premier League. Cez neho sa dostane máloktorý hráč. Ale musím povedať, že Škrtel bez Aggera nie je Škrtel.

Carragher – Legenda klubu, skúsený stopér ale už na základnú zostavu nemá. Opäť, roky sú roky. Ale pri zranení nejakého obrancu je to dobrá výpomoc.

Kelly –  Rýchle mladý pravý bek. Ale cez Johnsona je ťažko sa presadiť. Tento hráč môže byť ťahúňom LFC. Naozaj sa mi páči jeho štýl hry, dokáže pomôcť i v útoku. Lenže ja dosť často zranený.

Flanagan –  Uško moje :D. Ešte nevyzretý hráč. Ale ak bude dostávať šance, tak to môže byť dôležitý článok v budúcnosti.

Agger – Zranenia, zranenia a stále tie zranenia. Keby nie je ich tak by so Škrtelom patrili medzi najlepších obrancov v PL, možno by boli aj najlepší.

Coates –  Mladý talent. Ešte na základnú zostavu nemá, ale ak pôjde takto ďalej, tak určite na to mať bude.

Enrique – Náš najlepší letný nákup. Konečne máme ľavého obrancu. Dokáže posilniť aj útok.

Johnson – To isté ako Enrique, len na pravej strane. Falošný pravý obranca. Lenže tiež je dosť často zranený.

Robinson – Opäť nemôžem zhodnotiť, pretože nedostal ešte veľa šancí.

Adam – Nie to ten Adam, aký bol v Blackpoole. Neukázal ani z časti to, čo dokáže. A ešte ho zastavilo aj zranenie.

Downing – Bratov najobľúbenejší hráč a aj u mňa patrí medzi obľúbených. Ľavý záložník ako sa patrí, lenže má veľa smoly, preto ho väčšina kritizuje.

Gerrard –  Legenda, srdciar a vzor pre mnohých mladých chlapcov. Je len plusom, keď hrajú mladí hráči po boku tak skúseného hráča a kapitána LFC. Tiež má svoje roky, ale na základ má určite! Len dosť často je zranený a to tohto hráča trochu brzdí.

Henderson – Môj najobľúbenejší hráč. Patrí medzi veľké talenty anglického futbalu, právom je kapitán anglickej 21-tky. Ale zatiaľ je to nevýrazný hráč, ale veľmi praktický. Dokáže uhrať aj v obrane, v zálohe i v útoku pomôže. Dostáva veľa šancí a ja verím, že sa Kennymu odvďačí tým, že ukáže čo v ňom je. Pretože to neukázal ani z časti. A páči sa mi, že mu Kenny dáva šancu.

Lucas –  Ach Lucas, vráť sa! Tohto hráča som nemala vôbec rada. Konečne som si ho obľúbila a on sa zranil. Chýba nám v zálohe. Patrí medzi najlepších defenzívnych záložníkov, ale zastavilo ho dlhodobé zranenie. Bolo by výborné, keby sa po zranení vráti v takej forme ako aj odchádzal.

Maxi – Jednoducho povedané „žolík na lavičke“. Nemusí hrať nič celý zápas a dá dva góly. Má nesmierny čuch na góly.

Shelvey – Opäť mladý hráč, ale niekedy dosť nevýrazný. Tiež si myslím, že ešte neukázal, čo vie.

Spearing – Môj najneobľúbenejší hráč v LFC. Absolútne mi nezapadá do kádra Liverpoolu.

Sterling – Toto je dôkaz usilovnej práce našej Akadémie. Je veľmi talentovaný, rýchly, má výbornú prácu s loptou. Keď uteká, nestíham ani registrovať, ako sa mu nohy prepletajú. Počula som, že má problémy s kondičkou (neviem čo je na tom pravdy). Tak vylepšiť kondičku a onedlho môže nastupovať v A-tíme v základnej zostave.

Bellamy – S Enriquem najlepší nákup v lete. Napriek jeho veku má obrovskú rýchlosť a bojovnosť.

Carroll –  Zo začiatku som bola veľmi sklamaná jeho výkonmi a pochybovala som o cene, ktorú sme za tohto hráča dali. Ale začína sa ukazovať ako veľmi platný hráč, keď strelil dva veľmi dôležité góly (proti Blackburnu – zabezpečil 3 body, proti Evertonu – postup do finále FA Cupu).

Kuyt – Duracell. Srdiac a bojovník ako sa patrí. Lenže už aj u neho zanecháva vek veľké stopy a nebudem sa čudovať, ak tento rok opustí LFC. I keď mi to bude ľúto.

Suaréz – Po tom, čo prišiel cez zimu 2011 zanechal veľmi pekný dojem. V 16-tke sa dokázal prepliesť až do brány. Lenže potom mal spory s Evrom, a dosť dlho mu trvá kým sa dostane do starých koľají. Ja dúfam, že sa mu to už podarilo a bude sa venovať výlučne len strieľaniu gólov a nebude si všímať ostatné veci, ktoré sa okolo neho dejú (napr. bučanie). Pretože spolu s Carrolom sa z nich môže stať sľubovaný „zabijacký útok“.

Keď už robíme tento rozhovor, tak nech je úplný.

Ako asi každý fanúšik Liverpoolu, tak aj ja neznášam Manchester, hlavne United. Mám k tomuto klubu nesmierny odpor, nemôžem ho ani cítiť. Ale od 15. 4. 2012 u mňa klesol jeden klub ešte nižšie alebo narovnako ako je Manchester. Je to Čelzý. U mňa bol tento klub tak v normále, nič som proti nemu nemala.

Ale po tom, čo dokázali spraviť ich fanúšikovia (teda menšina fanúšikov) na úplnom začiatku semifinále FA Cupu, u mňa úplne klesli. Už asi viete o čom hovorím. Keď bola pred zápasom Čelzý – Tottenham (5:1) udelená minúta ticha za tragédiu v Hillsborough, ktorá sa zapísala čiernym písmom do histórie Liverpoolu, fanúšikovia Čelzý začali bez príčiny „bučať“. Áno, viem, že oni nemajú žiadnu históriu, ale aspoň môžu rešpektovať históriu iného klubu a tragédiu, ktorá zasiahla zrejme celý svet. Všetci dokázali uctiť túto tragédiu len oni nie. Týmto u mňa klesli na úplne dno! Normálne by som sa hanbila byť fanúšičkou Čelzý. Našťastie, nie som!!

Ďakujem ti veľmi krásne za rozhovor. Nech sa nám darí.

Nie je zač 🙂 Som rada, že sa môžem podeliť o svoj názor s ostatnými fanúšikmi nášho klubu.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply