We like: Hodgsonovi treba dať čas, nemá to ľahké

Vianočne naladený We like musí byť s niekým, kto toho zažil viac než dosť. A tak sa pohodlne usaďte, Ivo ponúkol naozaj pútavé čítanie.


Mnohí ho poznáme ako človeka, ktorý dokáže veľmi dobre naformulovať to, čo chce povedať. Množstvo skúseností, prirodzená averzia voči minulému režimu postavená ako opozitum vášni zvanej LFC. Aj preto hovorí, že pri ňom už zostane, nech sa stane čokoľvek.

Apeluje na fans, aby boli s Hodgsonom trpezliví, tiež hovorí, že LFC musí čas, kedy nemá Carraghera v obrane proste zvládnuť. Zvyšok si prečítajte sami 🙂

Aký je tvoj vzťah k LFC? Zaraď ho do kontextu toho, čo ti je blízke, práce, povinností, voľného času a zohľadni aj niekoľkoročné obdobie The Reds lemované čakaním na vysnívaný ligový titul..

Liverpool FC je od dětství nedílnou součástí mého života a zasahuje u mě vlastně do všech jeho oblastí. Pozná se to už na náladě s kterou jdu v pondělí ráno do práce, hodně závisí na tom, jak dopadl víkendový zápas. Vnímám totiž život jako různé, pestré formy energií, které nás více či méně ovlivňují. Fotbal sám o sobě má obrovskou energii se vším, co k němu patří. A speciálně síla, která vyzařuje z Liverpoolu, mě už v raném věku dostala (jak, to jsem popsal v seriálu na pokračování), velmi rychle jsem se s ní ztotožnil.

Vnímal jsem ji neomylně i na dálku, i když nebyla zdaleka možnost sledovat anglický fotbal v mých mladistvých letech v takové míře, jako v současnosti. Dnes už filozofii Liverpoolu dokážu vysvětlit, takže už vím, proč pro mě můj oblíbený klub tolik znamenal především v době totalitního režimu. Všechno, co z Liverpoolu vycházelo bylo čisté, opravdové, srdečné, spontánní – prostě v ostrém kontrastu s falešností komunistického režimu a s „hodnotami“, které nám soudruzi předkládali. I proto můj názor na Liverpool zůstal vždy zcela pozitivní a to třeba i po bruselské tragédii, kdy mě celé okolí vehementně přesvědčovalo o opaku. Já jsem to tehdy viděl po svém.

Liverpoolu budu do konce života splácet vše krásné, co jsem s ním zažil a to takovým způsobem, že stejně jako po Bruselu budu vždy stát za klubem se vším všudy. To platí i dnes, když se nedaří, a bude to platit i v budoucnosti bez ohledu na to, jestli se ještě někdy dočkám vytouženého titulu. I opačným směrem musí proudit energie, nejen její příjem, ale i výdej.

Aj pre lfcway.com ponúkaš seriál „Jak jsem sledoval anglický fotbal..“. Ako sa futbal v porovnaní s minulými dobami zmenil? Čo je najzásadnejšie?

Dnešní fotbal je samozřejmě rychlejší a tvrdší, to asi pro nikoho není nic nového. Stejně jako skutečnost, že jej z velké části pohltila komerce, což s sebou nese spoustu negativ. S tímto se zejména kluby, vyznávající podobnou filozofii jako Liverpool, těžko vyrovnávají.

Vadí mi nejen viditelné věci vyplývající z této skutečnosti, jako např. ceny a platy hráčů (z principu, ne ze závisti), ale i ty skrytější, které s přítomnosti obrovských peněz ve špičkovém fotbale souvisejí. Patří k nim zejména menší smysl pro fair play, tolik simulování, tolik pádů při každém kontaktu tady v minulosti nebylo, aspoň ne v Anglii.

Zásadní jsou i změny pravidel a způsobu rozhodování. Některé jsem přivítal, s některými naopak vůbec nesoulasím. K tomu dobrému určitě patří zrušení malé domů, možnost střídání o hráče navíc, či automaticky delší nastavený čas zejména na konci zápasu. Úprava pravidla o ofsajdu taky byla potřebná, ale k tomu, jak je to teď nastaveno, mám výhrady. Tvrdší hra si vyžádala i přísnější karetní tresty, což ale není vždy uplatňováno s citem.

Tím se dostávám k tomu, co mi v oblasti změn pravidel vadí asi úplně nejvíc a to je dvojitý těžký trest za některé fauly či ruky v pokutových územích, tedy penalta a ještě červená karta.

K tomuhle bych se uchyloval jen v případě brutálních faulů, tedy opravdu jen výjimečně. Zejména když se taková situace stane na začátku utkání, může pokazit celý zápas. Jinak jsem nekompromisním zastáncem co největšího využití moderní techniky při rozhodování sporných situací, není pravda, že by to omezilo plynulost hry, kdyby se to správně nastavilo. To jen pánům z nejvyšších fotbalových míst se to nehodí do krámu a budou raději vymýšlet nesmyslná alibistická řešení např. v podobě brankových rozhodčích.

Hodgson a LFC? Podľa mňa tento chlapík ani len nenaznačil, že by The Reds mohol čo i len o trochu kvalitatívne zdvihnúť, aký je tvoj názor?

Hodgson naučil hrát Lucase fotbal, to by každý nedokázal: ). Ale vážně, zatím bych s odepisováním Roye počkal. Nevěřím, že by se našlo mnoho trenérů, kteří by si v jeho situaci vedli výrazně lépe. My jsme totiž uplynulou sezónu skončili v úplném rozkladu, což si spousta fanoušků nechce přiznat.

V létě zmatky pokračovaly, odešli další klíčoví hráči a my jsme po nich jen tak nějak narychlo zalepili díry. Tým momentálně není optimálně sestaven, ale doufám, že s příchodem nových majitelů přijdou už v lednu základní potřebné změny v našem týmu. Konečně to snad už všechno bude o systematické práci a pak teprve bude spravedlivější hodnotit Hodgsona a jeho výsledky.

Navíc, já už přece jen v posledních týdnech i tak nějaké zlepšení vidím, ale ještě budeme muset být hodně trpěliví. S takovýmto složením týmu, navíc při časté absenci a špatné formě největších opor jsme podle mě zatím velké zázraky očekávat nemohli.

Je vôbec nejaký rozdiel medzi Benítezom a Hodgsonom? A teraz nenarážam na jazykové znalosti angličtiny..

Statistika svádí k tomu, že jsou úplně stejní. Dostal jsem nedávno odkaz na stránky, kde lze najít kteroukoli průběžnou tabulku a samoozřejmě i výsledek z kterékoli sezóny v Anglii a tam se můžeme dočíst mnoho zajímavého. Dokonce i o slavných dobách. Když se třeba podíváme, jak jsme na tom byli na Nový rok 1982 (trenér Boib Paisley) nebo v říjnu 1984 (trenér Joe Fagan), tak se tomu ani nechce věřit, co všechno se odehrávalo ve „zlatých časech“.

No a v tabulce po 17. kole dne 14.12. 2004, tedy v první sezóně Rafy za srovnatelné období do vánoc jsme měli jen o tři body víc než teď a také jen jedno vítězství venku na svém kontě. To je možná překvapivá informace pro příznivce Rafy Beniteze. Jeho začátky nebyly o nic moc lepší, než v současnosti u Roye. Jestli ale rozdíl mezi Benítezem a Hodgsonem existuje uvidíme v nejbližší době.

Už jsem na to v podstatě odpověděl v předchozí otázce, počkám si, jak Roy v lednu doplní kádr, který už by měl více odpovídat jeho představám, pak už to bude víc o jeho rukopisu a zodpovědnosti..

Dalglish ako manažér LFC. Zdieľaš aj ty názor, že by prípadným neúspechom v tejto pozícii degradoval svoj status v podstate neohrozenej klubovej legendy?

Tak podle mě je Dalglishovo postavení jako legendy pro většinu fanoušků neotřesitelné, ale určitě by se našli takoví, kteří by ho začali urážet a to bych těžce nesl. Posadit jej po dlouhých letech absence na lavičku je určitě risk, protože fotbal se za ty časy (jak už jsem nakonec popsal) hodně změnil.

Myslím si, že je velký rozdíl sledovat zápasy z hlediště nebo nést odpovědnost jako manažér. Ale právě riskovat je v některých případech nutné, kdyby bylo nejhůř, zkusil bych to s Kennym, třeba by to vyšlo podle našich představ.

Nezaslúžia si fans LFC, aby v časoch úspechov ofenzívny tím, sa konečne po vyše 15 rokoch konečne vzdal tej alibistickej defenzívy? Veď keď už nemajú prísť pravidelné výhry, nech aspoň hráči bavia futbalom. Je ale toho vôbec tento káder schopný?

Samozřejmě, chci zase vidět takový Liverpool, jaký si pamatuji již z docela dávné minulosti. Nejen co se týče trofejí, ale i předváděné hry. Zasloužím si to nejen já, ale všichni věrní fanoušci!

Ale to je právě ono, je otázka čeho je tento kádr schopný, opět zopakuji, že není optimálně složený. Potřebujeme určitě v lednu posílit zejména vpředu, vadí mi nejen nedostatečná konkutrence v útoku, ale vlastně úplná absence křídel. To je bohužel jedno z dědictví Beniteze, které se zatím nepovedlo odstranit.

Transformácia LFC ako niečo nevyhnutné. Naozaj potrebujeme zmenu, alebo sú to len názory tých, čo len bezprízorne kritizujú a za každú cenu hľadajú len to negatívne?

Nevím, jestli jsem přesně pochopil otázku, ale život, i ten fotbalový, přináší stále něco nového a jestli se chce Liverpool udržte ve špičce, musí na to reagovat, lépe, než na začátku devadesátých let.

Týká se to tedy bohužel i komerce. Zároveň však nesmíme opustit základy liverpoolské filozofie, která nás svého času dostala na úplný vrchol. Nebudu ji tady rozebírat, kdo neví, o čem mluvím, ať si přečte něco o Billu Shanklym a sestuduje si jeho myšlenky. Rozhodně se nechci vydat cestou Chelsea či Manchesteru City, ale na druhé straně jen ideály už dnes také nestačí.

Zda se to dá nějak skloubit a zůstat na vrcholu je otázka, já pevně věřím, že to možné je.

LFC bez Carraghera. Dá sa to zvládnuť? Resp., aké miesto pre dlhoročnú oporu zadných radov v súčasnom tíme vidíš?

Musí se to zvládnout! Už teď, při jeho dlouhodobém zranění nám nic jiného stejně ani nezbývá. Bez mnoha slavných hráčů minulosti jsem si Liverpool vůbec nedovedl představit, ale nakonec se ukázalo, že každý byl nahraditelný.

Nevím, kdy Carra s fotbalem skončí, ale není žádnou novinkou, že již je za zenitem, ke svým výkonům třeba z doby istanbulské sezóny už se sotva vrátí. Až odejde do fotbalového důchodu, určitě by měl pracovat ve strukturách klubu, ale kde přesně, to ze své pozice neodhadnu, musel bych jej blíže znát.

Carra sa pred časom vyjadril, že ak by sa stal manažérom, šiel by tzv. Houllierovou cestou. Na čo sa napr. ja vôbec neteším, keďže nás Francúz pár rokov poriadne nudil a hneval. Má teda Carra s týmto presvedčím predpoklad, že sa z neho stane špičkový manažér?

Musel bych vědět, co přesně tou Houllierovou cestou myslí, možná by ho nechtěl kopírovat se vším všudy. Možná to vyhlášení vyplynulo z toho, že se mu pod Houllierem trénovalo a hrálo nejlépe.

Vím třeba, že po svém příchodu tento Francouz zavedl v Melwoodu spoustu novinek, které už ale byly jinde běžné, tady náš klub také zaspal dobu. Je ale pravda, že způsob hry za Houlliera se mi po většinu času příliš nelíbil a kdyby toto chtěl Carra kopírovat, neudělal by mi radost.

Je súčasný káder podceňovaný, alebo len hrá to, na čo reálne má?

Podle má na to, aby bojoval o něco výše, než ve středu tabulky, ale vybojovat účast v Lize mistrů dokáže jen se 120% výkony a s pomocí štěstí., čehož zatím moc svědky nejsme.

Už jsem na to v podstatě odpověděl v předchozích otázkách. Abychom se dostali aspoň na příčky, na které jsme zvyklí z nedávné minulosti, budeme se muset nutně posílit už v lednu.

Hrá Lucas naozaj tak dobre, ako o ňom hovoria v brazílskej repre, ako sme neraz počuli od Hodgsona, predtým od Beníteza a pod., alebo je až taký slabý, že nemá v LFC čo robiť, prípadne je pravda niekde uprostred?

Dlouho jsem byl pro jeho odchod, ale v posledních zápasech se mi líbí. S trochou nadsázky jsem nahoře napsal, že ho naučil hrát fotbal Hodgson, ale až tak úplně z legrace to nemyslím.

Zatím bych si jej ponechal, uvidíme, jestli se bude ještě nadále zlepšovat.

Sú hráči ako Lucas, Maxi, F. Aurélio, Babel, Jovanovič, Polusen, Kyrgiakos a pod. vôbec hodní nosiť červený dres LFC? Alebo je toto len otázka, ktorá zastiera fakt, že LFC ako tím plný priemerných hráčov je naozaj len priemerným tímom?

Stále se točíme kolem kádru, o kterém jsem se už vyjádřil, že potřebuje doznat změn. Je trochu těžké hodit výše uvedené hráče do jednoho pytle, ale když je srovnám se jmény hráčů, kteří náš dres oblékali a kteří nás opustili kvůli Rafovi (ať už je přímo poslal pryč nebo odešli kvůli němu), tak je mi smutno.

Bellamy, Crouch, Alonso (ano, myslím, že i on patří mezi Rafovy oběti), úplně nakonec Benayoun, to jsou jen namátkou fotbalisté, kteří u nás měli zůstat. Mohl bych jmenovat dál, ale odchody těchto hráčů mě asi nejvíc mrzí.

Tato a další jména bych rád viděl jako jména našich hráčů místo těch, ktří jsou uvedeni v otázce (samozřejmě teď nehledím na post, na kterém hrají). Takže slova o průměrnosti současného kádru jsou určitě na místě.

Koho by si z kádra poslal preč, a naopak, kto by mal dostávať viac šancí?

To je těžká otázka. Po minulé sezóně bych klidně prodal třeba Kuyta přes jeho bojovnost a sympatie k němu jako k člověku. Ale na MS v Africe se mi poté velmi líbil.

Podobně jsem uvažoval o Lucasovi a poslední zápasy můj názor minimálně dost pozměnily. A tak to může být s každým.

Možná bych na tuto otázku (obě její části) raději odpověděl až po sezóně, ono je to z velké části i o tom najít každému hráči optimální post, umět celý tým sladit. A zase jsme u případných lednových posil, o tom, jak tvář bude mít tým v druhé polovině sezóny. Takže teď se této otázce raději vyhnu, zkus mi ji zopakovat po sezóně.

Tichý Anfield. Už sezóny je to realita. Čím to je a ako to zmeniť?

Já věřím, že když na hřišti budou hráči předvádět to, co mají, když dají do hry celé srdce, tak se začnou dostavovat i větší úspěchy a fanoušky to strhne.

Některé evropské noci v nedávné minulosti jsou toho důkazem. Na druhé straně Anfield v době největší slávy, s místy na stání, to už je opravdu bohužel nenávratná minulost a mrzí mě, že jsem to nemohl někdy zažít na vlastní kůži.

Noví majitelia sa futbalu nerozumejú. Môžeme teda od nich čakať, že LFC kvalitatívne posunú? Čo vlastne od nich môžeme čakať? Aký máš z NESV pocit?

Nemusí kdovíjak rozumět fotbalu, stačí, když jej budou brát srdcem, zajistí klub po ekonomické stránce a vyberou správné lidi na správné posty. V tomto směru z nich mám zatím vcelku dobrý dojem.

Ale jsou zde krátce, budu zatím jen opatrný optimsta, protože už jsem zažil různá zklamání.

Čo hovoríš na to, že v pozícii majiteľov LFC pokračujeme americkou cestou. Ako som už hovoril, futbalu sa NESV nerozumie a nerozumeli sa mu ani Hicks s Gillettom jr. Čo je LFC zakliaty?

Nemyslím si, že musíme zákonitě házet všechny Američany do jednoho pytle, nevím, jestli se dá mluvit takto všeobecně o nějaké americké cestě. Pořád se mi toto řešení líbí víc, než cesta Chelsea nebo Manchesteru City.

Aký máš pohľad na to, že sa The Reds, jeho funkcionári a veľká väčšina fans dlhé roky utešujú pohľadom do slávnej minulosti, berú ju za realitu, čim si zakrývajú oči pred tým, ako to v skutočnosti je? Nemyslíš si, že toto LFC prioritne škodí?

Ono je tak trochu přirozené, že když je doba zlá, vzpomíná se na lepší časy, což samozřejmě svým způsobem škodí. Také tomu občas podléhám, rád si třeba pustím videa ze slavných zápasů 70. a 80. let.

Podle mě jsme si bohužel vyměnili role s naším úhlavním rivalem z Manchesteru, který, pokud si pamatuji, výkonnostně nemusel čekat na titul 25 let. Několikrát měl tým, který na ligové vítězství útočil, ale vždy tomu něco chybělo.

Díky velkému očekávání to bylo hodně o psychice. Proto na druhé straně to čekání mohlo trvat klidně i déle, kdyby zrovna Liverpool sám nevyklidil pole. Pokud by se na začátku 90.let stroj jménem Liverpool FC nepokazil, možná by dnes mladá generace fanoušků vůbec neznala jméno Alex Ferguson.

Svého času moc nechybělo, aby ho vyhodili bez sebemenšího úspěchu. Situace se ale vyvinula tak, že v sezóně 1992 – 93 na tom byli co se týče kádru z Anglie výrazně nejlepší a povedlo se jim psychickou bariéru zlomit.

Pak už to z nich spadlo, následující sezónu už to zvládli v mnohem větší pohodě a další úspěchy začaly přicházet jako houby po dešti. I my musíme dokázat něco podobného, několikrát už to bylo na dosah. Aby se to povedlo, může inspirace z historie na druhé straně i pomoci.

A čo spolupráca Hodgson – Comolli, pri ktorých povesti ohľadne prestupov hráčov má mnoho z nás zmiešané pocity..

Jméno Comolli jsem slyšel poprvé až když přišel do Liverpoolu. Takže zatím nenapíši víc, než že počkám právě na přestupové období. To předchozí z pohledu Hodgsona také nelze zcela objektivně hodnotit, ale k tomu už jsem se vyjádřil.

Torres už mesiace nie je tým Torresom, na ktorého sa tak ľahko a príjemne zvykalo. Ako docieliť to, aby zasa pravidelne tešil fans LFC?

Těžká otázka. Někteří odvážnější z našich fanoušků to už před sezónou asi tušili a chtěli jej prodat za velké peníze, dokud má nějakou hodnotu.

Jenže říci takový názor veřejně, tak dotyční riskovali ukamenování:(.

Podle mě ho brzdí častá zranění, navíc se mi zdá, že soupeři se na něj umí připravit. Nevím, co by pomohlo, ale v každém případě potřebujeme koupit dalšího a opravdu kvalitního útočníka. Když nebude Nando na hrotu sám a bude mít spoluhráče, s kterým si sednou, mohlo by to přinést ovoce.

Meireles musí hrať v strede zálohy. Naozaj musí? A musí tam hrať aj Gerrard? Kam potom s Lucasom, ktorý je pre Hodgsona voľbou do základu? Alebo zase raz prejsť na systém 4-5-1. Kde by Steve hral podhrota? Bez kvalitných krídel to ale je skôr nefunkčné rozostavenie..

Toto je velmi dobrá série otázek! Přesně s tím si poslední týdny lámu hlavu. To bylo první, co mě napadlo, když jsem viděl, jak skvěle začal Meireles hrát po zranění Gerrarda na jeho postu – co teď se Steviem?!

Je to ikona a nechat Meirelese na jeho klasickém místě znamená nepřímé doznání, že je tu někdo na střed zálohy lepší. No ale ikona neikona, vše je třeba podřídit týmu, což nakonec právě Liverpoolu přineslo ty největší historické úspěchy.

Navíc když Steve je také v křeči, hlavně už minulou sezónu zapomněl střílet góly ze střední vzdálenosti, což nás také stojí lepší výsledky. Ano, aby hrál podhrota, potřebujeme kvalitní křídla. A zkusit 4 – 4 – 2 s Gerrardem na kraji středové řady, to už tu taky bylo.

No ale jak říkám, přesně s těmito otázkami si teď nejvíc co se týče našeho herního systému a sestavy lámu hlavu. Už mě ze zoufalství napadlo i vyzkoušet na křídle Glena Johnsona. Naštěstí za tato rozhodnutí nenesu zodpovědnost.

Ktoré miesto/miesta v zostave LFC by si teda okamžite zmenil?

Právě jsem to naznačil, nemáme křídla. To je chyba, kterou sem vnesl už Rafa. Nevím, jak může takový fotbalový odborník zejména v dnešní době úplně zanedbat křídelní hru. Kuyt se na to vůbec nehodí a Maxi to jakoby jen suploval.

Dlouho jsem kritizoval i kraje obrany, ale v Newcastle je v tom špatném smyslu vysoce triumfnul střed. Když o tom vlastně tak přemýšlím, tak se mi spíš nelíbí vyváženost a sladěnost současného týmu jako celku. Na to jsem dost citlivý, vždy jsem bral fotbal víc jako kolektivní hru než jako přehlídku individualit.

Nechýba ti v rámci dnešného LFC bojovnosť a snaha hráčov sa viac pobiť o výsledok?

Upřímně řečeno ano. Nejhorší to ale bylo loňskou sezónu, kdy se mi zdálo, že to hráči hlavně v některých zimních zápasech nejen odchodili, ale snad úplně odsabotovali.

Že tam byly zlé vztahy trenér – hráči bylo evidentní, naplno to později řekli zejména Riera a Benayoun. Snad už to teď už jen doznívá, protože stabilita do našeho klubu teprve pozvolna přichází. Aspoň doufám.

Úspech. V podobe kvalitnej hry, na ktorú sa dá pozerať, vo výsledkoch, ktoré tešia. Kedy sa dočkáme?

Nejsem jasnovidec. Vyhlížím to každou sezónu. Náznaky už byly vícekrát, ale vždy roztály jako první sníh:).

Akadémia a výchova talentov. Roky pokulháva, vidíš nejaké pomyselné svetlo na konci tunela?

Noví majitelé se představili jako lidé s dlouhodobější vizí a to by mělo vnést větší kvalitu i do výchovy talentů.

Liverpool je slabý aj, čo sa skautingu týka. Prečo iné, aj menšie kluby dokážu za mešie peniaze podpísať lepších hráčov?

To tedy fakt nevím, musel bych znát víc lidi v zákulisí klubu a vůbec jak to tam funguje.

Ty a lfcway.com. Zájdeš niekedy?

Samozřejmě, jinak by tento rozhovor nevznikl:). Tvrdím, že člověk se učí celý život a já jsem se ze stránek lfcway.com získal už mnohokrát informace, které bych se jinak nedozvěděl.

Za všechny jmenuji článek, který tu vyšel o pozadí odchodu Kenny Dalglishe z trenérského postu a hned jsem pochopil jeden z podstatných důvodů, proč se v roce 1991 tak skvělý stroj jménem LFC pokazil.

I když některé věci je možná lepší nevědět, tak jako v tomto případě. Po přečtení tohoto článku mi bylo strašně smutno z toho, jak zbytečně jsme vyklidili místa na výsluní a jak se tam doteď nemůžeme vrátit ať děláme co děláme. Ze všeho nejvíc nemám rád zbytečné, triviální chyby a o tom to tehdy zjevně z velké části bylo. Ale to jsem trochu odbočil.

Ako si predstavuješ ideálny web o Liverpool FC?

Jako ideál ženy – krásné, inteligentní, hodné, pracovité, tolerantní, upřímné… Takže krásný vzhled, fundované články s informacemi z historie i aktuálně ze současnosti, proložené zajímavými úvahami či rozhovory. A samozřejmě doplněné fotodokumentací a videi. K tomu všemu slušná, věcná a živá diskuse bez urážek s tolerancí k názorům druhých, prostě tak aby nebyla nutná registrace. Lfcway (ale i liverpoolsky.net, když trochu předběhnu – vidím už před sebou další otázku) to z velké části splňuje, i když těmi úplnými ideály je to ve všech sférách života těžké.

Vieš si predstaviť, že by sa lfcway.com a liverpoolsky.net spojili? Resp., aký máš na to, že by stačil aj jeden CZ/SK web o LFC?

Dovedu si to představit, na druhé straně dva weby o Liverpoolu mi nevadí, může se to doplňovat.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply