We like: LFC je lepší ako Carlsberg

We like, alebo rozhovory s tými, čo majú k téme Liverpool FC vždy čo povedať. Premiérovo sa pozrieme do Írska, kde je veľká fanúšikovská základňa The Reds.


Chlapíka menom John O´Connor som v Írsku nestretol. Určite aj preto, že som v tejto krajine nikdy nebol. V hlavnom meste Slovenska sa však tiež pohybujú všelijakí týpci navodzujúc atmosféru, že multikulturalizmus nie je cudzí ani Slovákom.

No a John bol ten, ktorého som stretol cestou na „džezáky“. Bol na nich preto, aby mohol doma v Dubline porozprávať, aká hudba sa hrá v strede Európy, ale aj preto, aby si vyplnil chvíľu voľna v rámci pracovnej cesty. Nápadný červeno-biely šál mi dodal odvahu.

Inak krátka charakteristika tohto 37-ročného chlapíka hovorí, že má pivo až tak rád, že ho nielen pije, ale aj robí obchodného zástupcu pre Guinness, celosvetovo známu značku, na čo je hrdý. Ak by sa ho niekto spýtal na Anfield, tak s nadsázkou povie, že s ústami plnými Carlsbergu sa príliš spievať nedá, The Kop ho však očaril.

Sme česko-slovenský web. Čo ti tieto dve krajiny hovoria?

No, ideš na mňa zhurta, myslel som, že a budeme baviť o futbale a nie, že ma bude skúšať zo všeobecných vedomostí (smiech). Ale jasné, som pomerne zvedavý človek a vždy, keď do kádra LFC príde niekto nový, navyše mimo Anglicka, snažím si na mape pozrieť, kde jeho krajina leží. No a v posledných rokoch boli v Liverpoole Česi a teraz je tam Slovák. Martin Škrtel, fajn chlapík, má fajn tetovania. Moja 4-ročná dcéra sa stále pýta, že ako to, že mu tie farbičkové kresby nezmyje dážď. Inak som bol pred, myslím šiestimi rokmi v Prahe. Pochodil som miestne puby. Vtedy sme tam s partiou navštívili aj tamojší ligový zápas. Myslím, že to bola Slavia, ak sa teda nemýlim.

A teraz som v Bratislave (rozhovor bol robený v sobotu 23.10.. pozn.) kvôli práci. Robím obchodného zástupcu pre jedno známe pivo, aktuálne mám voľno, tak idem pozrieť na tie vaše jazzové slávnosti. Túto hudbu mám celkom rád, aj keď na druhej strane, zahulákať si na štadióne nejaký chorál je príjemnejšie (smiech).

A ako sa ti páči český a slovenský futbal?

V pohode,keď som bol v Českej republike, navštívil som duel tamojšej súťaže, ak sa nemýlim, tak hrala Slavia, len už neviem s kým. Atmosféra ale nič moc. Smiešne bolo, že keď sme tam trochu zakričali, každý sa na nás pozeral, ako keby sme prišli z lesa. Boli tam však aj miestni fans, s ktorými sme rozumeli ako so svojimi.

Slovenský futbal som naživo nevidel, ani keď hrala reprezentácia s tou našou. Poznám ale Zilanu (Žilinu, pozn.), ale len preto, že som videl, že hrá Ligu majstrov. Teda vlastne ju nepoznám (smiech).

Ale ten zápas Slavie nemohol byť až taký zlé, český klubový futbal aj celková kultúra nie sú až také hrozné..

To neviem posúdiť, viem ale, že u nás či v Anglicku je to vo futbale o niečo inom.

Ako si sa dostal k LFC?

Popravde preto, že ešte ako 7-ročný chlapec som si proste potreboval vybrať nejaký klub. Hrávali sme pred domom takú pouličnú ligu. Všetci rovesníci sa hrali na nejakých hráčov, poväčšine si vyberali írskych, ja som však chcel byť trochu odlišný a hovoril som, ako poznám anglický futbal. Samozrejme som nevedel o ňom vôbec nič, len som sa ako decko potreboval nejako dostať do povedomia kamarátov.

Zhodou okolností sa v časti, kde sme hrávali tie minizápasy stávalo auto s nápisom Liverpool Bakery a tak som pre náš tím zvolil práve tento názov. O pár týždňov sa ma jeden starší pán spýtal, že či viem, aký je vlastne LFC klub. Nevedel som, tak si nás zavolal a všetkým chalanom o ňom pár viet povedal. Len teraz mi napadá, že to mohol byť aj nejaký úchyl (smiech). Našťastie nebol (smiech).

Ja som však The Reds začal vnímať až asi o 3 roky neskôr. Bol som s rodičmi v Londýne a v jednom z obchodov mali výpredaje športových dresov a pod. Tak mi otec jeden kúpil. Nosil som ho noc a deň, postupne som sa začal zaujímať o Liverpool viac a viac až som sa na ňom stal závislým. Teda aspoň tak to o mne hovorí moja manželka. Tá mimochodom futbal veľmi nemusí (smiech).

The Reds sa aktuálne veľmi nedarí. Sú vonku z Ligy majstrov a návrat do nej bude veľmi ťažký. Zvládnu to?

Ale áno. Rád by som veril, že už v tejto sezóne. Máme po 6 rokoch nového manažéra, prišlo pár nových hráčov. Škoda len toho Benayouna, ten vždy vedel, čo s loptou. Je tam ale Pacheco a som zvedavý aj na to, ako zapadne Meireles, ktorý stále potrebuje čas na aklimatizáciu. Pravdupovediac mám trochu obavy, keďže o Portugalčanoch nejde dobrý chýr kvôli im teatrálnym kúskom, tie síce zatiaľ našťastie nepredviedol a navyše Raúl ešte mimo Portugalska nehral. Verím ale, že mu Roy (Hodgson) pomôže k rýchlemu adaptovaniu sa a bude platnou posilou. Popravde, náhradu za Xabiho (Alonsa) už nutne potrebujeme.

S angažovaním Hodgsona si teda spokojný..

Aj napriek zlému štartu do sezóny som. Aj keď Benítez tu tiež niečo ukázal. Škoda len, že sa ku koncu jeho pôsobenia viac sústredil na seba. A vlastne za tento názor som vo svojom okolí kritizovaný. Rafovi ďakujem za fajn úspechy, za to, čo spravil s tímom na ceste do Istanbulu, ale myslím si, že tím už potreboval nový impulz. A Roy (Hodgson) je skúsený manažér, ktorý má iný pohľad na veci a verím tak, že tímu pomôže. Liverpool nie je klub, ktorý by mal byť v lige na 7. mieste.

V postup do Ligy majstrov teda verím, hráči ale musia zamakať, musí byť na trávniku vidieť, že chcú a že budú bojovať až do záverečného hvizdu. V súčasnej situácii sa zdá, že hovorím trochu od veci, keďže náš nový manažér veci nezlepšil. Ale treba mu dať čas a podľa mňa to nie je len fráza. Veci sa pohnú lepším smerom.

V minulej sezóne však tím nebojoval. Skôr to bol pravý opak..

Neviem, prečo tomu tak bolo, ale hráči pôsobili často krát odovzdane, nebojovali a zákonite prišla strata bodov aj so súpermi, s ktorými sa to nečakalo. Názory na to, čo je toho príčinou sa rôznia, dôležité je to teraz hodiť za hlavu.

Lenže, ako hovoríš, situácia sa vôbec nezlepšila. Hodgson ako keby len kopíroval chybné kroky Beníteza. Nepotrebuje LFC odvážnejšieho manažéra?

V istom uhle pohľadu asi aj potrebuje, ale treba si uvedomiť, že Roy dostal tím, ktorý nie je jeho. Hráči mali isté návyky, on zasa prináša nový pohľad na futbal, veci, tréningy. Netreba ho hneď odpisovať a to ani vtedy, keď prežívame najhorší štart za posledné polstoročie. Veci sa pohnú, som si istý. Stačí, keď hráči začnú hrať to, na čo reálne majú a Roy nebude až taký zlý psychológ, keď dokázal Fulham viditeľne pozdvihnúť. Nestotožňujem sa ani s názorom, že na LFC nemá.

Veríš v to, že Carragher so Gerrardom ešte zdvihnú pohár pre majstra Anglicka nad hlavu?

Strašne by som im to prial, ale neviem, či sa to podarí. Konkurencia je veľká, navyše sa mi zdá, že my nemáme takú kvalitnú lavičku ako konkurencia. Ngog sa síce zlepšil, prišli noví hráči, ale strata futbalistov ako Benayoun, Mascherano či Riera sa musí prejaviť. Ak sa ale tím zomkne a budú sa mu vyhýbať zranenia, mohol by v ďalších sezónach prekvapiť. V tejto sezóne ale určite medzi hlavných ašpirantov na titul nepatríme.

Hovoríš, že LFC by mal skvalitniť káder, urobil tak Hodgson v lete dostatočne, alebo si si prestupové leto predstavoval inak?

Ono ťažko teraz hodnotiť, ako sa posily reálne predstavia. Teraz si môže veľa ľudí povedať, že sa nevyplácajú, počkajme si však pár mesiacov. Čo sa týka odchodov, myslel som si, že by Aquilani mohol zostať, v závere sezóny 2009/10 ukazoval, že to s loptou vie, len potreboval nabrať na sile. Napokon je ale v Juventuse, čo ma pravdupovediac mrzí. Mám rád technických futbalsitov a preto verím, že dá Hodgson šancu napr. Inceovi, Amoovi či Pachecovi.

Ak mám hodnotiť prestupové leto, povedal by som, že mohlo byť aj lepšie. Neprišiel útočník a tak sa Babel bude musieť konečne ukázať. Ešte predtým mu ale Roy musí dať šancu. Bez nej to nepôjde. Stále som nepochopil, prečo tak kvalitný futbalista, s tak veľkým potenciálom podáva také nevyrovnané výkony. Čakal som od neho viac.

Inak ale Hodgson priviedol tých hráčov, na ktorých mal peniaze.

Bolo ich málo?

Mohlo byť aj viac. Teší ma trebárs príchod Joea Colea, ak ale odišli Mascherano a Benayoun, chcelo to rovnako kvalitnú náhradu. Nechcem povedať, že Jovanovič a Poulsen nie sú dobrí hráči, možno som ale dúfal, že prídu zvučnejšie mená. Je to však všetko otázka na vedenie a to bol v posledných mesiacoch problém.

Aký?

Nesúhlasím s tým, ako Gillett jr a Hicks viedli klub. Teda nie, že by som chodil po ulici a vykrikoval ako ich nenávidím, ale za ich konaním je jednoznačná túžba urobiť si z LFC továreň na rýchly zisk. Po nástupe hovorili niečo iné. Škoda, že im Moores na to v 2007 skočil.

Moores bol teda lepší majiteľ?

Určite. G&H síce podpísali Torresa, Mascherana a ďalších, ale Moores mal predsa len k The Reds osobný vzťah. Tiež urobil niekoľko zlých rozhodnutí, vyčítam mu však len to, že si Američanov lepšie neprekukol.

Anglický majiteľ je teda lepší ako americký?

Nezáleží na tom, odkiaľ je, ale ako sa ku klubu chová. Majiteľ by si mal uvedomiť, že svojimi rozhodnutiami zarmucuje milióny ľudí. Klub je vždy aj o fanúšikoch, ktorí ho podporujú, kupujú si jeho suveníry. Ak by neboli fans, o čom by futbal bol? G&H mali lepšie zaobchádzať práve s fans.

Podporuješ myšlienky Share of Liverpool FC, resp. Spirit od Shankly?

Len ako krajné riešenie. Oni síce argumentujú tým, že aj Barcelona je v rukách fans a funguje to, ale Liverpool je špecifické mesto so špecifickou vzorkou fans. nehovorím, že tu nie sú schopní ľudia, ktorí by vedeli klub riadiť, stále som sa však nikde nedočítal, ako by ho financovali. Stále je to len o tom, že vyzbierajme sa na odkúpenie klubu, či na nejaký podiel akcií, ale čo potom? Ak mi na toto zodpovedajú, možno sa pridám, lebo nech už sú akýkoľvek, LFC majú na prvom mieste. Sám za seba ale hovorím, že by som radšej majiteľa, ktorý nemá hlboko do vrecka a rozumie sa futbalu. Lebo futbalu a obzvlášť Liverpoolu sa treba rozumieť.

Takého majiteľa by rád každý. Je to ale skôr zidealizovaná predstava, alebo sa NESV k nej približuje?

To je, ale o čom by bol ľudský život, keby sme nesnívali? Na opačnej strane, opäť máme zahraničného majiteľa. Opäť sú tu isté očakávania, veci sa sústredia smerom k zimnému prestupovému obdobiu. Fanúšikovia už vyťahujú veľké mená, ktoré posilnia káder, ako keby prepočuli vyjadrenie nových majiteľov, že každý jeden dolár, čo investujú, dôkladne zvážia. Žiadne horibilné nákupy by som teda nečakal.

Uvidíme, ako dopadnú reči o stabilite klubu a aj akú budú mať fans s nimi trpezlivosť, lebo podľa skúseností, sa Američanom chyby neodpúšťajú a aktuálne aj oveľa menej tolerujú.

Nechcem byť veľký idealista, ale z šéfa NESV Henryho ide pozitívna energia. Dúfam, že sa nesklameme a príklad Bostonu Red Socks sa zreálni aj v LFC.

Hovoríš presne to, čo si myslím (smiech)..

No vidíš. Inak som ti zabudol povedať, že dokážem čítať myšlienky (smiech).

Obľúbený hráč?

Pred pár mesiacmi by som hrdo povedal, že Robbie Keane. Škoda, že mu Benítez nedal viac šancí. Zo súčasného kádra majú môj rešpekt Carragher, Gerrard, Reina a samozrejme Torres.

Ktorý je ale tvoj najobľúbenejší hráč?

To je ťažké vybrať. Na každom z menovaných sa mi páči niečo iné.

A čo ten nešťastný Benítez?

Nešťastný? Keby som ťa doviedol do partie, s ktorou sa stretávam, asi by si zmenil názor. Benítez je podľa mnohých mojich kamarátov ten, čo sa navždy zapísal do klubovej histórie. Ku koncu to už síce nebolo ono, ale platí, že v LFC urobil dosť toho, na čo sa ešte roky nezabudne. Teda ak vôbec. Je tu ale Hodgson a tak by sme sa o Benítezovi už baviť nemali. Jeho éra skončila. Škoda, že bez ligového titulu.

Hodgson ho však prácou náramne pripomína..

To sa musí zmeniť.

Benítez ale o titul reálne nehral..

V 2008/09 to dlho vyzeralo, že by sme mohli konečne toto prekliatie zlomiť, ale napokon prišlo pár okolností a Man Utd sme už nedobehli. Ku konci to už bolo len zúfalé dúfanie v to, že United zakopnú, bola to ale pekná sezóna.

Koho by si rád videl v drese LFC?

Mať tak čarovnú paličku, tak Barnesa, Rusha, Fowlera a samozrejme Dalglisha. Neurazil by som sa ale ani, keby v kádri boli Hansen, Smith, Keegan a môj obľúbenec z minulých rokov McManaman.

A čo súčasní hráči?

Chýba mi Danny Murphy. Myslím si, že mať ho v strede poľa po boku Steveho Gerrarda, to by bola paráda.

A čo hráči, ktorí za LFC nehrali?

Čítal som, že van der Vaart odmietol LFC. Je hráčom Tottenhamu a mne je to trochu aj ľúto, lebo bol k dispozícii za relatívne málo peňazí. Tento futbalista ale asi nevie, že odmietnuť LFC je čistá hlúposť. Fanúšikovia tu by ho milovali. Sú ostatne úplne iní, ako napr. tí tottenhamskí, či fans iných klubov.

Anfield ale už nie je taký hlučný, ako po minulé roky..

Nie je, je to dané tým, že naň chodí iná sorta ľudí. Navyše to čakanie na titul je okrem toho, že je dlhé, je aj poriadne únavné. Za tým, že je AR tichší však stojí viac faktorov.

Navštívil si ho niekedy?

Jasné. Predtým ako sami narodila dcéra som chodil na zápasy LFC tak 15-20x ročne, teraz sa to pochopiteľne obmedzilo, ale chystám sa v tejto sezóne na Everton a aj na nejaký pohárový zápas. Tie sú vždy o triedu lepšie ako ligové.

Videl som trebárs duel LFC – Olympiacos. Všetci hovoria o tom, že lepší duel, ako finále LM 2005 ešte vo futbalovej histórii nebol, ja si ale atmosféru z duelu LFC – Olympiacos dovolím prirovnať k spomínanému finále. No a ako všetci veľmi dobre vieme, vtedy sa rozhodovalo o tom, či The Reds postúpia ďalej.

Bol si aj na finále LM?

Bol aj nebol. Nedostal som sa k lístkom, čo ma veľmi mrzelo. Cestovali sme s kamarátmi do Istanbulu a chceli si zohnať lístky priamo tam. Napokon sme ale zápas sledovali v jednom z barov.

Atmosféra po zápase bola neuveriteľná..

Neviem ju slovami opísať. Ako som ale povedal, tá zápasová aj pozápasová duelu LFC – Olympiacos však bola porovnateľná.

Ten Gerrardov gól zo samého záveru znamenajúci postup bola paráda..

Ešte teraz ma mrazí, keď si na to spomeniem. Inak si rád pozerám veľké zápasy z minulosti.

Ja tiež..

Len je na to čoraz menej času.

Presne. Prejdime ďalej. Čo by si si v súvislosti s LFC najviac prial?

Aby už konečne prišiel titul. Ľudia sú už miestami zúfalí. To čakanie je už veľmi dlhé. navyše by sa veľa vecí pohli.

Čo by si odkázal liverpoolskym fans The Reds?

Aby ich neopúšťala viera v tento skvelý klub. Doba nám síce teraz veľmi nepraje, ale ako to už v živote býva, sú zlé aj dobré obdobia. No a ja verím, že sa k skvelej Dalglishovej ére spred 20-tich rokov čo najskôr vrátime. Verím aj v dobrého majiteľa. Že ním NESV bude.

To si riadny optimista..

O tom si pokecáme potom, keď o 2-3 roky získame titul. (smiech)

Inak Slováci majú Írov v kvalifikačnej skupine o postup na ME 2012. Prvý duel skončil na Slovensku 1:1..

Hej, hej, viem o tom. Možno sa aj doma pôjdem na zápas pozrieť. Liverpool ma ale berie viac ako reprezentácia.

Mňa tiež. Asi tak tisícnásobne. Teda repre ma neberie vôbec 🙂

No ja by som bol určite rád, keby naši na ME postúpili, keď tomu tak nebude, nič si z toho robiť nebudem, dôležité je, aby sa darilo LFC.

Bude sa?

Snáď áno.

Čo inak robíš? Na sebe štýlový oblek, v ruke .. je to iphone?..

Zástupcu pre pivovar Guinness, ale to som ti už na začiatku hovoril. Dobré pivko to je, len čo je pravda.

Ja pivo nepijem, nechutí mi..

Ako to? Ani Carlsberg?

Ani.

S tým mám zábavnú historku. Pred pár rokmi som sa na Anfielde stavil, že keď dá Gerrard za zápas súperovým hráčom až troje „jasličky“, vypijem prepravku Carlsbergov priamo pred zrakom policajtov.

Podarilo sa?

Áno, už v 73. minúte bolo hotovo a ja som priamo na štadióne pil už tretiu plechovku, keď zrazu začal celý štadión povzbudzovať, niekto do mňa drgol a ja som celý obsah úst nechtiac vypľul o dva rady nižšie na jedného chlapíka. Ospravedlnil som sa mu a zobral to v pohode. Po zápase už ale taký milý nebol, to som práve dopíjal prepravku piva pred policajným autom a keď sa spustilo okno, sedel tam práve tento týpek. Musel som mu 30 minút vysvetľovať, že čo to vlastne robím. Našťastie sa mi ho podarilo presvedčiť a nemusel som tráviť čas na policajnej stanici. Manželka by ma prizabila, keby sa o tom dozvedela (smiech).

Odvtedy Carlsberg nepijem, len Guinness a rozhodne nie pred zrakom policajtov (smiech). Inak, keby si chcel niečo s Guinnesom..

Nie, nie, ale dík za ponuku.

Veď ešte ani neprišla. Ach títo nepivári (smiech).

Tak aspoň nech ten LFC šlape.

Na tom sa zhodneme 🙂

Rozhodne!

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply