We like: LFC potrebuje hráčov, ktorí chcú zaň hrať

We like pokračuje na Slovensku. Haribo je chlapík, s ktorým sa poznám približne 10 rokov. Sem tam pomohol s prekladom, párkrát niečo pre lfcway.com napísal.


Bolo to v čase, kedy žil v Liverpoole. Síce len dva mesiace, ak napriek tomu však hovorí, že „to stálo za to a tejto skúsenosti neľutujem a to aj napriek tomu, že som Anfield nenavštívil a sen si nesplnil.“

Pár krát si už niečo napísal, musel som ťa ale do toho kopať, prečo je to v tvojom prípade také ťažké?

Veď ma už poznáš. Ja vždy začnem na web niečo písať a po troch dňoch ma to omrzí. Navyše nemám s písaním o LFC až takú prax, veď keď si spomínam tak som napísal tak 5 vlastných a preložil asi ďalších 5 článkov.

No veď to a to aj napriek tomu, že vieš, aký je problém niekoho na prácu redaktora fans webu nájsť..

Stačí, že teba to baví (smiech). My ostatní radšej čítame.

Chodíš už na lfcway.com konečne pravidelnejšie?

Jasné, dvakrát do roka (smiech). radšej mám konkurenciu liverpoolsky.net, alebo to nie je pre teba konkurencia?

Ne*er (smiech), dobre vieš, čo si o tomto porovnávaní myslím..

Až príliš, neraz si mi tým krátil voľnú chvíľu.

Takže ten liverpoolsky.net bol len nevydarený vtip? (smiech)

Bol až taký zlý? (smiech). Pravdupovediac tam sem tam zavítam. Zo zvedavosti, tá ale nie je nejaká príliš veľká a tak tých návštev nie je veľa. Ale keby aj, je to predsa jedno, nie?

Úplne, ale keď sa rozhodneš niečo napísať, tak pre tento web, dobre? 🙂

Neboj. To ale zase tak skoro nebude, dávam si teraz pravidelnú niekoľkomesačnú pauzu. Ale samozrejme, že ak, tak sem, veď sa poznáme, narozdiel od liverpoolsky.net, kde nepoznám nikoho. Inak, minule som sa tam dokonca naťahoval s nejakým týpkom, čo tam skopíroval môj preklad nejakého článku pre lfcway.com, ale veľmi rýchlo som si uvedomi, že mi to nestojí za to a ako dobre vieš, nikdy som sa pre hádky nevedel nadchnúť (smiech).

To je v dnešnej „poznám copyright“ dobe asi bežné..

Asi áno.

OK, skús byť teraz o čosi vážnejší, či vecnejší..

Ááále, to ma nebaví. Na tento web si ale zájdem častejšie ako na akýkoľvek iný fans web.

Tak aspoň povedz, aké boli tie dva mesiace, či koľko si tam vlastne bol, v Liverpoole.

Hej dva a pár dní k tomu. Dobre bolo. Stálo za to a tejto skúsenosti neľutujem a to aj napriek tomu, že som Anfield nenavštívil a sen si nesplnil. Možno inokedy. Robil som v meste Beatles sťahováka, robil nákupy jednému dôchodcovskému páru a ešte pár krát dokladal tovar v jednom hypermarkete. Všetko to ale bolo o prachoch a tie som nemal a v konečnom dôsledku si ich ani nezarobil, tak som musel zmeniť pôsobisko.

Hmm a čo LFC a samotná atmosféra v meste?

Čo mi utkvelo v pamäti bola tá masovosť, s ktorou miestni fandovia na jednej strane drukovali Benítezovi a brali za správne takmer všetko, čo urobil a na strane druhej to mali rovnako, len na opačnom póle vysporiadané s vtedajšími klubovými majiteľmi Gillettom jr a Hicksom. Netvrdím, že títo Amíci boli pre klub výhrou, ale zase treba objektívne priznať, že tak ako oni nezmrvili úplne všetko, ani Benítez nerobil len dobré kroky. Podľa mňa to bolo tak 50 na 50.

Podľa mňa bol ešte tragickejší..

Hej viem, že si voči nemu vysadený (smiech). Ale nie, chceš aby som bol vážny, tak odpoviem, aby si sa nemusel za tento rozhovor hanbiť, keď ho uverejníš (smiech).

Ešte že tak (smiech).

To kladné, čo Benítez do LFC a samotných myslí fans The Reds priniesol, bolo to, že sa klub konečne mohol tešiť rešpektu zahraničných súperov. V Lige majstrov, resp. v pohárovej Európe to už nebol Evansov či prevažne aj Houliierov Liverpool, ktorý proste pohorí takmer vždy, keď opustí Anglicko. Navyše keď som pri Houllierovi, tak víťazstvom v Lige majstrov len pripomenul Francúzove úspechy z roku 2001, kedy získal, myslím až 5 trofejí. To, že si ho väčšina fans potom dala do nemenného rámika niekoho nedoknuteľného plne chápem. Nie je to podľa mňa správne a práve toto LFC napokon výrazne uškodilo, ale, ako hovorím, chápem to a myslím, že by tomu tak nebolo, keby som v Liverpoole, síce krátky, ale istý čas nežil.

V Liverpoole si buď červený alebo modrý. A keď si červený, tak musíš pre LFC dýchať každú jednu sekundu svojho života. Toto je základ, ktorý síce nie je založený na rozume, lebo napr. protesty voči bývalým majiteľom boli často krát len emotívnou záležitosťou, ale je to niečo, čo treba zažiť, precítiť a prežiť. Ja práve že neviem, či toto treba meniť, aj keď sa na opačnej strane stotožňujem s názorom, že spiatočnícke rozmýšľanie a neustále sa utešovanie 18 ligovými titulmi a pod., klubu výrazne škodia a sú hlavným faktorom, prečo už 20 rokov čakáme na titul.

Tak buď alebo, nie?

Áno, len v rámci skupiny „liverpoolski fans“ by som to takto jednoducho nedelil. Keď od malička chodíš na zápasy LFC, denne dýchaš atmosféru, ktorá je buď The Reds alebo The Toffees, tak je ťažké sa pozrieť realite do očí. Nemusí to byť hneď len o hlúposti, alebo neuvedomení sa takto rozmýšľajúcich fans, ale o tom, že je pre takéhoto fanúšika nesmierne ťažké pripustiť si, že jeho milovaný tím je priemerný, že sa mu nedarí, že nehrá o titul. Viem, je to iracionálne, ale každý, kto niekoho miluje, ho má zidealizovaného. No a navyše LFC je pre desaťtisíce fans životnou láskou.

Takto sa ale klub nikdy nikam nepohne. Vždy sa bude na štadióne spievať nezmysel typu Raaafa Rafael ..

Je to taká dvojsečná zbraň. Mám taký pocit, že sa spieva na slávu vždy len tomu, kto niečo dosiahne. To, že Benítez vyhral LM je fakt, ktorý sa nedá poprieť, ale opakujem, je zlé, keď si ho fanúšikovia zidealizovali až natoľko, že každý jeho jeden krok musí byť fajn, lebo Rafa pred rokmi vyhral Ligu majstrov. Pravdupovediac mu to v PL príliš nešlo, v Európe ale šiel z LFC rešpekt a to je zásluha Beníteza. Za Houlliera to také nebolo.

Ok, posuňme sa ďalej. Čo hovoríš na Hodgsona?

No, príde mi veľmi podobný ako Benítez. Už len čakám, kedy mu fans začnú spievať oslavné chorály.

Najpr ale musí niečo vyhrať, ako si spomenul (smiech).

Veď to. Takže Európsku ligu tento rok, nejaký domáci pohár ďalšiu (smiech).

A kedy domáci titul?

No veď to. Neviem, čo si mám myslieť o angažovaní Comolliho, Hodgson sa v lete tiež ako nejaký supernákupa neprejavil. Je tam ale strašne veľa faktorov, ktoré to, či hráč príde, resp. aký hráč príde, ovplyvňujú. Robiť nejaké súdy budem môcť asi až takto o rok, po zimnom prestupovom obodbí. Dovtedy sa už vyfarbia aj noví majitelia (NESV).

Páči sa ti myšlienka NESV, že chce ísť cestou nákupov mladých talentovaných hráčov, ktorí prídu za relatívne malé sumy ale klubu dôveru niekoľkonásobne splatia?

Opakujem, neviem, ako sa bude chovať Comolli, všetci dobre vieme, že fans Tottenhamu ho príliš radi nemajú. Tiež spolupráca s Hodgsonom. Môže tam prísť k stretu záujmov, jeden môže mať iné predstavy o tom koho do tímu priviesť, koho nechať ísť.

Comolli povedal, že bude mať posledné slovo Hodgson.

Aha, tak potom mu už len priať, nech vyberie správne typy. Najradšej by som bol, keby sa v tíme stretli hráči, pre ktorých bude možnosť hrať za LFC znamenať to, čo to znamená pre Carraghera.

Nebojíš sa ale, že keď sa v tejto sezóne nepodarí dostať do LM, niektoré opory odídu?

Bojím, nebojím. Ak máš na mysli napr. odchod Torresa, tak to radím medzi „veci“, ktoré proste prináša život. Samozrejme by som bol najradšej, keby v LFC zostal, ale treba si uvedomiť, že každý hráč má isté ambície a tiež aj nárok byť netrpezlivý. Preto napr. nenadávam na Mascherana, predtým na McManamana či Owena.

Najdôležitejšie je to, čo som povedal pred chvíľou. Mať v tíme hráčov, ktorí si budú vážiť to, že hrajú za LFC. Toto mi v posledných mesiacoch chýba a to beriem za jeden z hlavných dôvodov, prečo tím nemá výsledky.

Koho by si už v tíme najradšej nevidel?

Od čias El Hadjiho Dioufa nemám hráča, ktorý by mi vadil. Lebo mi vadia ľudia, ktorí sa nevedia normálne správať. Z tímu by ale mali odísť tí, čo v ňom nechcú byť a nebudú preň v každom zápae odvádzať minimálne 120%.

To je aj filozofia NESV. John Henry na priamo povedal, že tu hráčov, ktorí za klub hrať nechcú, nebude tolerovať.

Tak to má byť. Na čo platiť niekomu tisíce libier, keď si to neváži.

Mohli by sme už konečne začať hrať ofenzívny a pohľadný futbal..

To by sme mohli. Hodgson je ale pokračovateľ Houlliera a Beníteza, teda myšlienky, že hrať dozadu je to, čo vedie k úspechu.

LFC ale pod ním úspechy rozhodne nemá..

Nemá a aj keď to môže vyzerať tak, že ani mať nebude, nikde nie je napísané, že na konci sezóny niečo nevyhráme.

Čo by si The Reds poradil?

Vyzerám ako niekto, kto môže niekomu radiť? (smiech)

(smiech) No ja by som si nenechal, ale možno sa niekto taký nájde..

Takže .. Hlavne nech neblbne a nech už konečne začne myslieť na to, čo je a čo bude a nie na to, čo bolo. Mám taký pocit, že potrebujeme začať od nuly a myslím, že súčasné postavenie a kvalita kádra jasne hovoria o tom, že treba veci zmeniť. Začať budovať nový tím, s novým elánom, tím, ktorý bude konkurencieschopný a ako som už hovoril pred chvíľou, plný hráčov, ktorí zaň chcú hrať.

Najlepšie domácich?

Najlepšie tých, ktorí si uvedomujú, že hrať za The Reds je niečo výnimočné, na národnosti nezáleží.

LFC už ale nie je až taký výnimočný. Tímy na Anfield chodia bez strachu, rešpektu, The Reds na ihrisku súpera sú len taký odvar..

To sa zmení, keď sa zmení káder.

Veríš, že túto prestavbu Hodgson zvládne?

A musí to byť on?

Nemusí, len NESV ho plne podporuje.

Možno, keď sa trochu rozkukajú, prídu na iné myšlienky.

Snáď. OK, tešilo ma, poďme teraz na mimoliverpoolske témy.

Dobre teda..

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply