We like: LFC vs hokejová Dukla Trenčín

Špeciál s názvom „We like“ alebo tí, čo majú na tému The Reds, čo povedať, odpovedajú na pár otázok. Určite vás čaká príjemné čítanie.


Aj na Slovensku je niekoľko naozaj triezvo uvažujúcich fans LFC, navyše keď sú tí ochotní pomôcť myšlienke zvanej lfcway.com, majú u mňa ešte väčšie uznanie, lebo rešpekt prišiel už po prvom kontakte. Dante je na lfcway.com od jeho vzniku, bol jedným z tých, ktorý sa v istej chvíli ocitli „bez práce“ a tým pádom aj impulzom takto zameraný web založiť.

Do série „We like“ by sa dostal tak či tak, nálepku prvého slovenského fanúšika tejto rubriky však dostáva práve za svoj nadhľad. Z krátkeho rozhovoru si môžete vybrať napr. to, že má rád sviečkovú a v drese LFC by nastupoval s číslom 99. Autor prekladov Gerrardovej biografie, ktorý si sem tam kopne aj do lopty a ešte donedávna to bolo aj súťažne, sa však priznáva, že hokejová trenčianska Dukla zvádza v jeho živote s The Reds riadny boj.

Ja ťa už pár „sezón“ poznám ako dobre píšuceho chlapíka, navyše ochotného pomôcť. Spoznali sme sa ešte na liverpoolsky.net, potom si prešiel na lfcway.com, ktorý je ale obsahovo aj „ideovo“ niekde úplne inde. Prečo si radšej nezostal na pôvodnom webe, kde by tvoje články čítalo rádovo viac ľudí?

Dôvodom boli rozpory v redakcii. Ovzdušie na starom webe zďaleka nebolo zdravé. Nebol som priamo zainteresovaný do situácie, ktorá na webe nastala, pretože som bol v tom čase v Anglicku a neprispieval som. Ale doteraz mám v pamäti príspevky „maccu“, najmä pred zápasom v septembri 2008 proti mancs. Bol plný nenávisti a urážok, nielen smerom k nášmu rivalovi, ale čo bolo najhoršie aj smerom k LFC. Beriem kritiku vlastného tímu ako čosi prirodzené, ale to, čo sa v danom príspevku objavilo, nemalo s kritikou nič spoločné, bola to len kopa hnoja. Po mojom návrate z Anglicka prišla ponuka písať pre nový web a vzhľadom na situáciu na tom starom som si povedal prečo nie. Je pravdou, že starý web číta oveľa viac ľudí, ale keď som naň občas zavítal, až ma zarazilo, akými modlami tam sú Benítez a Lucas. Za môj negatívny príspevok o našom brazílskom „čarodejníkovi“ ma takmer zakopali pod zem, čo ma presvedčilo, že tam sa oprávnená kritika nenosí.

LFC je vášeň, berie nám voľný čas, niektorých vylepšuje čí kazí náladu. Čo všetko dokážeš obetovať pre zápas The Reds?

To presne neviem. Keď som ešte hrával futbal aktívne, išiel som aj počas zápasov LFC hrať a vždy ma to mrzelo. Ale prednosť dostal tím. No je tu ešte jedna vec – hokejová Dukla Trenčín. Tej fandím rovnako ako Liverpoolu, navyše jej štadión mám neporovnateľne bližšie ako Anfield. Takže v prípade kolízie zápasov oboch mužstiev dostáva prednosť Dukla. Ale za jediný zápas Liverpoolu som možno vynaložil viac financií ako za tých desať rokov, čo chodím na Duklu. Duel s mancs ma vyšiel na 250 libier, ale stálo to za to a pokojne by som tie peniaze zaplatil znova.

Viem o tebe, že hrávaš futbal. Akú ligu? Na akom poste?

Hrával som. Vzhľadom na pribúdajúce kilá som musel zhodiť ružové okuliare a priznať si, že už na to nemám. V poslednej sezóne som ešte pár zápasov odchytal v tzv. horskej lige, teda v tej najnižšej súťaži, kde hráči častejšie kopú do nôh súpera ako do lopty. Ale futbalu som sa celkom nevzdal a snažím sa aspoň zatrénovať si. A čo sa týka postu, bol som univerzál – kde som nastúpil, tam som to pokafral 🙂

A kto je tvoj vzor, resp. na koho si sa hral, keď si mal ešte detské predstavy plné ideálov?

Obdivoval som Michaela Owena a prakticky vďaka nemu som sa niekedy na konci 90. rokov dostal k Liverpoolu ako takému. Aj preto ma strašne mrzel jeho odchod z Anfieldu a ešte viac rozhneval prestup k mancs.

Keby si bol v kádri The Reds, dres s akým číslom by si si obliekol? Najradšej desiatku alebo číslo 99. Ale ak by som bol v kádri LFC, bolo by mi to úplne jedno.

Najkrajšia chvíľa s LFC?

Triumf v Lige majstrov v roku 2005. A takisto víťazstvo nad Manchestrom United v septembri 2008, ktoré som mal možnosť vzhliadnuť naživo. Snáď sa mi také niečo ešte niekedy podarí.

Naopak najhoršia? Prehra vo finále Champions League 2007 proti AC Milan.

Ako vidíš príchod Roya Hodgsona?

Zatiaľ mal veľmi málo času na to, aby tím dokonale spoznal. Urobil pár dobrých ťahov – predaj Rieru, hosťovanie Degena či fakt, že neposúva LFC do boja o titul, čím mužstvo nedostáva pod taký tlak, ako to spravil v minulej sezóne Benítez. Ale Liverpool ako klub je vo veľmi zlej kondícii a nebude jednoduché vrátiť ho na popredné priečky. Avšak verím, že Roy to dokáže a nasmeruje klub na správnu cestu a v prípade medializovaného predaja LFC svoj káder kvalitne doplní.

A čo avizovaný predaj klubu? Za akú cestu by si bol rád?

Nie som priaznivcom bohatých šejkov a obchodníkov. Spôsoby, aké zvolili Man City a ešte pred nimi Chelsea či Real Madrid sú mi proti srsti. Lenže bohužiaľ dnešný futbal je hlavne o peniazoch. Kto ma väčší kapitál, môže si kúpiť lepších hráčov, tým pádom má väčšiu šancu na úspech. Veľmi túžim po titule, ale ak by mal prísť cestou Citizens, to radšej nie. Na druhej strane si myslím, že Liverpool sa potrebuje vymaniť z amerických rúk a pokiaľ bude nový kupca aspoň trochu rozumieť futbalu, môže to klubu pomôcť.

Potrebuje LFC nový štadión?

To je otázka na rozsiahlejšiu debatu. Osobne by som privítal skôr rekonštrukciou Anfieldu a rozšírenie jeho kapacity. Hoci to asi nie je možné. Anfield je pre mňa jeden zo symbolov klubu a jeho stratu by som niesol len veľmi ťažko. Aj preto som rád, že som mal možnosť navštíviť tento stánok.

Kapitánska páska – Gerrard alebo Carragher?

Tu je to jednouché – Gerrard. Ale Carra nie je vôbec zlá alternatíva.

Čo Mascherano? Sám vyhlásil, že nemá s klubom žiadny problém, len sa mu a jeho rodine proste v Anglicku nepáči. Keby si bol ten, kto o tom rozhoduje, predáš ho, alebo sa ho snažíš presvedčiť, nech zostane?

Masch je excelentný smerom dozadu, čo predviedol aj v prvom zápase proti Arsenalu, ale v ofenzíve to už také slávne nie je, i keď sa v tejto činnosti od príchodu do LFC zlepšil a pre hru mužstva je veľmi dôležitý. Ale asi by v jeho prípadnom odchode záležalo od výšky odstupného. Osobne by som ho pod 30 mil. libier nepredával. Bol by som však rád, ak by v tíme zostal.

Ako vidíš budúcnosť The Reds?

Budúcnosť bude závisieť od toho, či Američania klub predajú a či ho predajú do správnych rúk. Ak áno, môže manažér dostať viac peňazí na prestup a mužstvo správne doplniť. Nie besným rozhadzovaním, ale umnými nákupmi, doplnením postov, ktoré nie sú tak kvalitne obsadené – ľavá obrana či krídla. V prípade príchodu top hráčov na tento post, nie iba ďalších radových a takisto usporiadania vzťahom vo vedení, môže podľa mňa Liverpool bojovať o titul.

Čo Joe Cole? Bude platnou posilou, alebo sa tu zase len na niečo hráme a veríme?

Verím, že bude. Hoci sa bojím toho, aby ho neskolili zranenia, ako tomu bolo v posledných dvoch sezónach v Chelsea. Ale je to šikovný futbalista, ktorý môže Liverpoolu pomôcť. No brzdil by som až prehnanú eufóriu, ktorá po jeho príchode nastala, keď ho ľudia považovali priam za spasiteľa LFC.

Čo by si poradil Hodgsonovi?

Ťažko niečo radiť koučovi, ktorý má za sebou viac ako 30 rokov trénerskej práce. Ale možno jednu vec – predať Lucasa. Neviem, ako ten chlapík mohol získať cenu pre najlepšieho hráča brazílskej ligy, navyše ak ju pred ním vyhrali hráči ako Zico, Falcão, Romário či Kaká. Možno by mu vyhovovala talianska Serie A, kde sa nehrá v takom vysokom tempe. Ak by ho Roy predal a získal za neho 10-15 miliónov, bolo by to výhodné pre klub a možno by to pomohlo aj samotnému Lucasovi.

A čo toľko krát spomínaná téma stopérov? Stíha ešte Carra? Kto k nemu? Nebola by lepšia dvojica Škrtel -Agger? Dostane vôbec mladý Wilson šancu?

Stopérska dvojica, to je veľký rébus. Na tomto poste je potrebná zohratosť, neustále presuny hráčov k tomu určite nepomôžu. Je potrebné, aby sa jej zloženie ustálilo, aby o sebe chalani vedeli aj naslepo. V prvom ligovom zápase sezóny proti Arsenalu sa Carra so Škrtelom predviedli vo veľmi dobrom svetle, dobre zahral aj Agger na ľavom beku.

Čo sa týka Carru, na jeho hre evidentne vidieť pribúdajúci vek. V osobných súbojoch čoraz viac používa ruky a nevyhne sa zaváhaniam. Len neviem, či sú Agger so Škrtelom pripravení prebrať zodpovednosť za chod defenzívy. Martin ma milo prekvapil po svojom príchode, ale popravde – po častých zraneniach stratil na istote. Danyho rozlet takisto výrazne pribrzdili zranenia. No verím, že v budúcnosti, ak sa im teda vyhnú zdravotné patálie, môžu obaja vytvoriť kvalitnú dvojicu. A trebárs už v ďalšej sezóne.

Pre Wilsona je situácia v mužstve náročná. Ak sa dokázal presadiť v drese Rangers v takom mladom veku, musí ísť určite o talentovaného futbalistu. Lenže v súčasnej konkurencii v strede obrany sa na ihrisko pozrie asi len občas. Možno by som v jeho prípade vyskúšal hosťovanie v niektorom z menších klubov ako Blackpool, Wigan a pod., aby získal zápasovú prax v Premier League.

Hodgson použil pár anglických talentov z rezervy v predsezónnej príprave. Výraznejšie neoslnil nik (teda až na Kellyho, ale o tom už dlhšie vieme, že z neho môže vyrásť výborný futbalista). Je teda vôbec nejaký dôvod na to, aby hráčov ako Eccleston, Amoo, Ince a pod. nový manažér klubu z Anfieldu počas sezóny použil?

Pravdou je, že už dlho sa v tíme neobjavil talentovaní futbalisti z vlastnej liahne akými boli McManaman, Fowler, Owen či Gerrard. Práve Kelly by mohol byť ich nasledovníkom a preto by mal dostať príležitosť. A či dať šancu spomínaným mladíkom? Ja osobne by som im ju dal. Netreba odpisovať tých chalanov po dvoch prípravných zápasoch, aj keď je pravdou, že v nich neoslnili – minimálne by som v Carling Cupe skúsil Amooa či Incea. A priestor by som dal aj neanglickým futbalistom Pachecovi s Némethom.

Benítez síce odišiel, ale hra na 1 útočníka zostala. Ako to vnímaš?

Aby sme s touto hrou uspeli, potrebovali by sme podľa môjho názoru lepšiu hru po krídlach. Krajný záložníci by mali byť rýchli a aktívni, musia výrazne podporovať forvarda, a vedieť sa presadiť v súboji jeden na jedného. Dirk Kuyt je veľký bojovník, ale nespĺňa to, čo sa od neho ako od krídelníka očakáva, brzdí ho najmä jeho pomalosť. U Jovanovića je zasa predčasné robiť nejaké hodnotenia. Osobne by som v mužstve veľmi rád videl Aarona Lennona či Ashleyho Younga a to aj v tom prípade, že by sme hrali na dvoch útočníkov, čo by som privítal. Ale nie som si istý, či by si Torres s Ngogom dokázali vyhovieť, takže príchod jedného schopného útočníka by nebol na zahodenie.

Obľúbené jedlo?

Sviečková.

A čo nápoj?

Obyčajná minerálka a pri dobrej príležitosti Kvasar.

Televízny program? Film? Všeobecne záľuby? A nehovor, že len LFC : )

Šport (aktívne aj pasívne) a samozrejme LFC a Dukla. Takisto si rád prečítam dobrú knihu (životopisy športovcov či nejakú kriminálku a takisto odporúčam knihu Faul!) a novinárčina. A čo sa týka televízie, je to opäť šport, ostatné programy takmer vôbec nesledujem. Priblblé reality show a všetky tie talentové súťaže považujem za vrchol televízneho primitivizmu.

Ako vidíš budúcnosť lfcway.com? Dá sa vôbec vo svete špekulácií, bulváru a prvoplánových info vôbec takýto web dlhodobo udržať?

Takéto weby to majú veľmi náročné. Pokiaľ sú nové, potrebujú kvalitnú reklamu a musia zaujať iným obsahom, nie špekuláciami. Sám to dobre poznám, pretože okrem lfcway.com píšem pre ďalší web, ktorý sa snaží ísť rovnakou cestou. Predrať sa na výslnie bez reklamy a špekulácií nie je jednoduché, pretože ľudia bulvárne reči priam hltajú. Verím však, že lfcway.com dokáže fanúšikov Liverpoolu zaujať práve iným obsahom, teda vlastnými názorovými článkami a nie iba prekladmi z oficiálnej stránky.

Si známy, že z času na čas niečo preložíš z Gerrardovej biografie, čo medzi textami na lfcway.com (a dovolím si povedať, že nielen tam) patrí medzi absolútnu špičku. Aký je to pocit čítať autobiografiu chlapíka, ktorý sa za tie roky stal doslova legendou?

Hoci bola tá kniha v angličtine, patrila medzi to najlepšie, čo som čítal. Je úžasné, ak človek môže prostredníctvom knihy bližšie spoznávať človeka, akým je Steven a vnímať jeho myšlienky. Aj preto ma takéto životopisy veľmi lákajú.

Ktorý z hráčov ťa v LFC upútal najviac?

Z tých súčasných asi klasika – Steven Gerrard a Fernando Torres. Škoda ich častých zranení. U Gerrarda ide nielen o schopnosti, ale takisto o oddanosť klubu. Takých hráčov ako on či Carra potrebuje nielen Liverpool, ale celý futbalový svet viac.

Kenny Dalglish alebo Steven Gerrard?

Pre mňa stále Kenny Dalglish. Za jeho éry bol Liverpool svetovou klubovou veľmocou, vyhrával trofeje a on bol lídrom tohto skvelého mužstva. A práve absencia získaných trofejí je pre Stevieho mínus. No verím, že sa aj on dočká vytúženého titulu a vyrovná sa Kennymu.

Dokázal by sa King Kenny presadiť v dnešnej konkurencii?

Porovnávať futbal v jeho ére a v súčasnosti je veľmi náročné. Momentálne je futbal atletickejší a rýchlejší, ale nepochybujem o tom, že by sa Kenny presadil.

Čo ty na názor, že pokiaľ LFC nebude mať v kádri Škóta (Danny Wilson ním je), ktorý aj bude pravidelne hrávať, domáci titul nezíska?

Podľa mňa je to hlúposť.

Ako dlho ešte budeme musieť čakať, pokiaľ PL vyhráme?

Už som to naznačil v jednej z predošlých otázok. Pokiaľ sa neposilníme, a to najmä na krídlach, bude náročné bojovať už len o prvú štvorku. Ale čo sa týka boja o titul v Premier League, očakávam o niečo vyrovnanejší súboj v porovnaní s uplynulou sezónou. No zrejme si to opäť rozdajú Chelsea a mancs.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply