We like: Liverpool doplácel na špatnou přestupovou politiku

V dalším díle populární rubriky We like vyzpovídal jaymz fanouška Arsenalu, Davida.


Můžeš se ve zkratce představit čtenářům LFCway.com, prozradit jak dlouho fandíš Arsenalu a co tě přinutilo klub podporovat?

Zdravím příznivce Liverpoolu. Jmenuji se David, je mi 21 a s Arsenalem je můj život spjatý teprve chvilku.

Zhruba od roku 2005 jsem začal londýnskému celku přát (samozřejmě díky fotbalovému simulátoru, ve třinácti letech bych v tom žádnou velkou filosofii nehledal) a asi během dvou let, tedy od patnácti, začal jejich zápasy pravidelně sledovat.

Dá se říci, že si vybavím téměř všechna utkání od té doby, snad s výjimkou zhruba desíti, které jsem holt sledovat nemohl (přijímačky, dovolená).

Jsem také činný na jednom amatérském webu, který se Arsenalem zabývá, jako externista pod nickem Eclipse. Komu jsou Gunners alespoň trochu sympatičtí, tak mne možná zná.

Během letošního přestupového období se Arséne Wenger pokusil na Emirates Stadium přivést hvězdného a kontroverzního útočníka LFC, Luise Suáreze. Jak jsi tuto snahu vnímal?

Ono nejde popřít, že Suárez je nejlepším útočníkem Premier League, možná patří do nejlepších tří hráčů na světě. Pokud by přišel, věřím, že by, společně s Giroudem, vytvořili zabijáckou dvojku.

Já osobně však nemám rád takto extravagantní typy hráčů spojené s mnoha kontroverzemi na hřišti, byť co se týče osobnosti to může být chytrý člověk a vzorný táta rodiny. Takže já osobně jsem byl, navíc za tu cenu, kterou za Suáreze chtělo vaše vedení, proti přestupu.

Po devíti kolech je Arsenal na špici Premier League a Liverpool se ztrátou pouhých dvou bodů na příčce třetí. Očekával si takový start do sezony, ať už od tvého klubu či od LFC?

Já myslím že to nečekal nikdo. Všichni tipovali, byť ty kluby prošly oba změnou manažerů, na prvních příčkách Manchestery a až poté Arsenal, Liverpool, potažmo Chelsea.

Mně osobně to však plně vyhovuje. Zaprvé společně boříme určitý mýtus, že Premier League patří Manchesterům a přes to nejede vlak, a za druhé si i ostatní fandové uvědomí, že my nejsme jen „pseudokluby, kterým se dá smát“, jako tomu bylo minulých letech.

Právě v 10. kole se spolu „naše“ kluby utkají a podle mého názoru se reálně může ukázat, jak na tom skutečně jsou. Co od víkendového střetnutí očekáváš, dovolíš si případně tipovat, jak by utkání mohlo dopadnout?

No já z něho mám především strach, protože obrana Arsenalu byla v posledních dvou, třech zápasech hodně nejistá. Co nadělá Suárez se Sturridgem, to si nechci moc domýšlet.

Zato naši kluci se v utkání proti Dortmundu, Crystal Palace, potažmo Chelsea nikterak nevyznamenali. Především posledně jmenovaný naprosto nevyšel a mne bude hodně zajímat jak to Arsene Wenger vyřeší s rozložením sil. Týmu evidentně chybí křídla, absenci Walcotta lze v ofenzivě vidět naprosto čitelně.

Na druhé straně, hrozně chybí i Flamini, resp. Arteta, kteří jsou mimo hru kvůli zranění třísel či červené kartě. Proto dochází ke zbytečným ztrátám míče ve středu hřiště. Hráči se nevrací a to, co hasii dva zmínění, nehasí nikdo. Pramení z toho zbytečný tlak soupeře a v nejednom případě i inkasovaná branka. Osobně tipuji remízu 2:2.
Tak v Anglii se rád podívám na Liverpool a Fulham (oba mají bombastické stadiony!), líbí se mi i Swansea.Máš kromě Arsenalu i jiné oblíbené kluby, kterým více či méně přeješ úspěch, případně kluby na které se rád podíváš když zrovna Arsenal nehraje?

Mimo Ostrovy ale sleduju ještě Real Madrid, protože mu fandí kamarád a když se bavíme o fotbale, tak ať jsem v obraze. On se naopak občas podívá na Arsenal a tak nějak to funguje.

Liverpool prožívá v posledních letech méně vydařené období. Dlouhá neúčast v CL, změny vlastníků, změny manažerů přinášející vždy rozdílné filozofie.

Jak vnímáš počínání Brendana Rodgerse? Myslíš, že je tím, kdo dokáže Liverpool dostat zpátky mezi špičku Premier League a zajistit tak klubu vytouženou účast v Champions League?

Já už to říkám dlouho, že Rodgers něco buduje a ty neúspěchy, pro které si Liverpool třeba fanoušci Man Utd dobírali, byly jen chvilkové. Liverpool spíš doplácel na špatnou přestupovou politiku (jmenovat snad nemusím), kdy vyhodí zbytečně velké peníze za zbytečně přeceňované hráče.

Letos je to konečně naopak – ukradl Chelsea Sturridge za pár drobných, vesměs pořídil Coutinha taky za usmrkané nic… a oba se ukazují jako vynikající koupě. Tahle cesta se mi osobně líbí a bylo jen otázkou času, kdy se ti hráči sehrají, porozumí si a zapadnou.

 

Nyní trochu podobná otázka ohledně tvého klubu. Arsenal je sice pravidelným účastníkem Champions League, avšak k úplnému vrcholu už pár sezon ještě kousek chybí. Vedení klubu bylo často kritizováno za téměř každoroční prodej jednoho z klíčových hráčů sestavy, což jistě netřeba více připomínat.

Přestupové léto roku 2013 bylo však výrazně jiné. Arséne Wenger přivedl rekordní posilu v podobě Mesuta Özila, což by mohlo naznačit příchodých jistých změn.

Očekáváš pokračování tohotu trendu v následujících přestupových období? Cítíš to jako snahu navrátit Arsenal zpět na nejvyšší příčky klubového fotbalu?

Jak budou probíhat následující přestupová období netuším, ale je jasné, že v zimě ještě někdo přijde. Už během tohoto léta jsem byl zastáncem toho, aby byly větší finanční prostředky investovány do dvou hráčů: útočníka a křídelníka.

Co se týče prvně zmíněného, není potřeba nikterak plýtvat prostředky, narozdíl od křídla. Jednoduše jako hrot můžeme využít i staršího hráče, který ale má zkušenosti a který dokáže Girouda v případě jakékoliv absence 100% zastoupit, což Bendtner nesplní ani kdyby se postavil na svou šišatou hlavu. A i v utkáních, do kterých nastoupil, byl vidět diametrální rozdíl mezi ním a Francouzem.

Kdežto na křídlo bude potřeba minimálně dvou hráčů. Při absenci Walcotta a Chamberlaina není jednoduše v klubu nikdo, kdo by tam mohl nastoupit, tudíž nyní hrajeme prakticky s pěti záložníky. Což lze především při silnějších soupeřích jasně pozorovat.

Mrzí mne, že jsme před pár lety nezískali za patnáct milionů Matu a nyní Návase, což jsou přesně typy hráčů, které mám rád. Narozdíl od Návase, který k nám jít nechtěl, měl Mata přesně opačný názor.

Tedy alespoň podle médií. Otázkou, zda-li se jim dá věřit, nicméně je chyba, že jsme se ani o jednoho nepokusili s trochu větším nasazením.

A k poslednímu bodu otázky – jako snahu o návrat to nevidím. Spíš si myslím, že vedení, ale i Wenger cítili obrovský tlak ze strany fanoušků a bylo jasné, že prostě letos někdo velký přijít musí. A to se povedlo, protože nákupem Özila všichni fanoušci zmlkli. Bude zajímavé sledovat, jestli to byl posun vpřed anebo jen skvělá kamufláž, aby mohlo vedení klubu ctít dosavadní strategii, kdy finanční výdělek je víc než úspěchy Arsenalu.

Rozumím, jednoduše řečeno ‚money talks‘. Chtěl bych ti poděkovat za rozhovor, doufám že se bude čtenářům líbit. Tak ať se daří a v květnu doufejme budou oba „naše“ kluby na podobných pozicích, jako nyní!

Díky, to si přeju také!

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply