We like: Liverpool nie je pre majiteľov priorita č. 1. A možno ani 2, či 3

We like je v ostatnej dobe charakteristický aj tým, že medzi jedným a druhým dielom je dlhšia pauza. Tentoraz ju marí príspevok fanúšika z New Jersey, ktorého ale život zaviedol až na Slovensko.


Pracuje ako konštruktér – inžinier, ktorého práca povodila po rôznych krajinách. A aj keď nie je na LFC veľakrát čas, Dave Ruff si predsa len na The Reds čas nájde a našiel si pri pár drinkoch aj na lfcway.com.

Predstav sa našim fanúšikom. Nejaký úvod do článku dám, tak skús niečo zaujímavé ako len to, kde si sa narodil, čo robíš a pod.

OK, tak … narodil som sa v Brooklyne (smiech)… Dobre, vážne…

To samozrejme netreba..

Mám kúsok pred päťdesiatkou, precestoval som polku sveta a moje stredné meno je Brendan. Teda vlastne Brendon, ale to je asi pri myšlienkach na Liverpool jedno …

No, to je. Aký je tvoj pohľad na manažéra LFC? Trochu ťa ovplyvním, v Česku a Slovenku je dosť fanúšikov nespokojných s jeho prácou. Som jedným z nich…

Tak, minulá sezóna bola super. Teda až na ten záver, zisk titulu by bol mojim najkrajším momentom, čo intenzívnejšie sledujem LFC. Aby som neklamal, myslím, že je to … počkaj … je to presne od apríla 1992, kedy som po prvý raz v živote navštívil Londýn a stretol tam pár fanúšikov Tottenhamu.
Dopoviem 🙂 Sedel som s fans Spurs v jednej reštaurácii a v telke šiel záznam nejakého zápasu, kde hral Liverpool. Už si nespomeniem, aký to bol, každopádne som si pochvalné rečí priaznivcov Tottenhamu o Premier League a samozrejme Spurs pretransformoval do záujmu o LFC. A ten trvá. Jednoducho povedané, dresy LFC sa mi páčili viac ak tie Spurs (smiech).Ako to súvisí s tým, že fandíš LFC?

Červená je teda krajšia ako biela?

To je jedno, LFC aj tak vtedy hral v zelených 🙂

Ale, aby som sa vrátil k tomu, aký mám názor na Rodgersa. Je to podľa mňa talentovaný chlapík s veľa muchami. Azda aj bude dobrým psychológom, trénovaniu sa učí za pochodu, je tam samozrejme veľa chýb, ale aj jedna vec, ktorú si podľa mňa európski fanúšikovia až tak neuvedomujú.

U nás v USA to funguje tak, že, keď si majiteľ, môžeš všetko okrem robenia nepopulárnych rozhodnutí. Na tie máš ľudí. Naši biznismeni a šéfovia majú radi veľa porád, radi sa o niečom rozprávajú, častujú okolie úsmevmi, chápavým pohľadom, podporou, ale nie vždy to tak je aj v praxi. Nie raz sa aj vo firmách, kde som robil stalo, že šéf ti povedal jedno a o pár hodín bolo všetko úplne naopak.

Z tohto pohľadu sa mi Brendan (Rodgers) javí ako človek, ktorý tejto US filozofii vyhovuje. Veľa toho narozpráva, veľa chváli aj v dobe, kedy z objektívnych príčin nie je na to priestor. Momentálne ale tím stúpa a tak sa mi zdá, že je tu opäť čas na optimistickú vlnu. Dúfam, že aj príde, The Reds totiž zvyknú mať druhú polovicu sezóny lepšiu.

Nevadí ti, že Rodgers dnes povie niečo, zajtra to totálne poprie a pozajtra je späť a znova tvrdí to pôvodné?

To je bežná prax. Ostatne, nerobí to sám. Viem však, že je to otravné, lebo ho to stavia do pozície niekoho, komu sa nedá veriť.

Hovoríš teda, že je pre FSG ideálnym zamestnancom, ostatne, o tom sme sa už bavili aj na našom webe, z čoho vyplýva, že má istý flek. Ako je to vlastne pri niekom, kto dokola opakuje tie isté chyby, možné?

Aké myslíš?

Napr. stavanie 2-členného záložného stredu Lucas Leiva – Gerrard, pred časom neustále nasadzovanie dookola kiksujúceho Lovrena, opakované šance pre slabého G. Johnsona, atď.

Áno, to si uvedomujem, skôr si ale myslím, že FSG majú, čo sa športového zamerania týka jasno – Henry je fanúšik Red Sox, je to bejzbalový priaznivec, ktorý, podľa mňa, berie Liverpool len ako príležitosť mať fajn zisk zo svetovo známej značky.

Môžem sa ale mýliť, do toho, čo má v hlave samozrejme nevidím, ale jeho nezáujem o návštevu Liverpoolu (už si ani nespomínam, kedy tam bol naposledy) o niečom vypovedá. Ak by sa dajme tomu 3x po sebe neobjavil na zápasoch Bostonu Red Sox, tak sa po meste bude hovoriť, že chce klub predať.

Ale zasa, nechcem teraz súdiť, možno sú to len moje pocity. Tie ma ale nezvyknú klamať (smiech).

Je ale nepopierateľný fakt, že do LFC investoval stovky miliónov. Už cez pol miliardy dolárov. Je teda asi aj jedno, že do Liverpoolu na zápasy nechodí, čo sa dá brať aj z toho pohľadu, že v USA, v Bostone je doma, odtiaľ riadi svoje obchody.

To áno, ale patrilo by sa dať fanúšikom v Anglicku, či po celom svete vedieť, že má o The Reds naozaj záujem, že mu prirástol k srdcu.

Peniaze naozaj uvoľnil a nebolo ich málo. Aj tak ale v kádri nevidíme hviezdy svetového formátu.

Prečo tie k rieke Mersey nechcú ísť? Liverpool roky ukazuje, že je na prestupovom trhu veľmi slabý. Napr. za Rodgersa prišlo 25 hráčov a podľa mňa len 1 okamžite splatil dôveru aj do neho vynaložené prostriedky – je ním Sturridge. Fans ale za kvalitnú kúpu berú aj Coutinha. A teraz už aj M. Sakha…

To bude z veľkej časti o tom, že sa LFC jednak nepoučil, lebo aj za Houlliera, Benteza či Dalglisha sa nakupovalo za veľké milióny a želaný výsledok sa vo väčšine prípadov nedostavil. A potom to bude aj o tom, že v klube sú na postoch, ktoré rozhodujú o angažovaní konkrétneho hráča ľudia, ktorí opakovane zlyhávajú.

K tej tvojej poznámke o dobrých nákupoch, mne sa páči aj Emre Can a hore ide aj Marković. Nie je to samozrejme žiadne super číslo, ale je podľa mňa lepšie, ako keď tvrdíš, že prišiel len 1 kvalitný hráč.

Skôr hovorím, že prišil len 1, ktorý okamžite začal splácať dôveru a v do neho vložené peniaze..

Posuňme sa ďalej, čas sa kráti a drinky začínajú pôsobiť :). Čo hovoríš na odchod Stevena Gerrarda?

Som z toho samozrejme smutný. Ale ako aj na iné veci v živote, tak sa aj na to, že už nebude hrávať za LFC chcem pozerať optimisticky. Je to legenda a ňou aj zostane, navyše bude u nás v USA a keď bude hrať v New Yorku, určite sa na neho pôjdem pozrieť. Teda, ak práve nebudem na Slovensku v elektrárni (smiech).

Kde to vlastne robíš?

Mohovce (Mochovce pozn., len Dan nevie povedať „ch“, tak ten prepis je takto úsmevnejší.). Radím Slovákom, ako narábať s elektrinou tak, aby ste nevyleteli do vzduchu (smiech).

Do kedy si na Slovensku?

Nie, že by sa mi tu nepáčilo, ale teraz idem o pár dní domov do New Jersey. Zhruba na polroka. Potrebujem si vyriešiť nejaké osobné veci, čaká ma aj operácia kĺbu, ktorý ma už pár rokov hnevá. Budem teda mať viac času aj na Liverpool.

Nepredpokladám, že predtým, ako som ti o lfcway.com povedal, si o ňom vedel. Navyše je to web, kde je jazykom čeština a slovenčina…

Máš úplnú pravdu. Nevedel som, že takýto web existuje, na druhej strane ma to neprekvapuje, keďže LFC ma milióny fanúšikov po celom svete. Keď som bol napr. v Jordánsku, pravidelne som sa tam stretával s fans, niektoré aj o LFC bloggovali. Môj najbližší spolupracovník dokonca fandil Evertonu. Spomínam si, že to medzi nami bolo o množstve doťahovaní sa 🙂

Ako si sa ako občan USA dostal k futbalu/socceru, tu v Európe stále prevláda názor, že o ňom veľa neviete a že ak nejaký, tak sledujete ten váš americký…

To už dávno nie je pravda. Soccer je u nás v posledných rokoch veľmi populárny a stále stúpa. Postavilo sa veľa ihrísk, štadiónov, chodia sem tréneri z Európy aj iných častí sveta. Veľkú zásluhu na dostávaní sa do povedomia má aj nemecký tréner Klinsmann, ktorý z reprezentácie USA urobil pútavý tím, ktorý navyše dokáže hrať vyrovnane s tými najlepšími tímami.

V USA ďalej hrali, či hrajú veľké mená ako Beckham, Donovan, Henry, T. Cahill, Defoe, Robbie Keane a teraz príde aj Stevie Gerrard. No, nešiel by si sa pozrieť na takýchto hráčov?

Na Stevieho určite 🙂 Inak, ak si spomínam dobre, osemfinálový zápas MS 2014 medzi USA a Belgickom bol dokonca sledovanejší ako vysoko prestížny SuperBowl. To len potvrdzuje tvoje slová..

Neviem, či tak aj bolo, SuperBowl je totiž pre milióny Američanov športovou udalosťou roka, ale soccer naozaj stúpa. Je to vidieť všade naokolo.

Tvoj najobľúbenejší hráč LFC?

Bol ním Danny Agger, škoda, že v lete šiel preč. Na jednej úrovni ale mám aj Gerrarda, Carraghera a páči sa mi to, akým lídrom sa stáva Jordan Henderson.

Len, keby mu tá lopta toľko neodskakovala od nohy…

(smiech) To aj mne, a som tu …

🙂 Dobre teda, nechajme „prácu“ bokom, drinky už začínajú plniť svoju funkciu 🙂 Ešte niečo odkáž čitateľom lfcway.com.

Pite s mierou, priatelia! (smiech)

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply