We like: Lucas nie je Alonso ani Mascherano

Obľúbený We like. Tentoraz z Anglicka a úplne netradične od týpka, ktorý na jednom mieste neobsedí dlhšie ako polhodinu. Za to zohnal fandu, ktorý prezentuje názory priamo z Liverpoolu. Usaďte sa, oplatí sa. 🙂


John Mitchell sa do Liverpoolu presťahoval v marci 2010. Ja skoro pred tromi mesiacmi. On je Angličan z Bristolu, ja Bratislavčan zo Slovenska. Popravde som už mal tej rodnej hrudy dosť a po čase som sa zase vybral niekam, kde multikulturalizmus a atmosféra dávajú zabudnúť na malomeštiacku domovinu.

Nie o tom som však chcel, skôr o tom, ako ma kwop pred odchodom zo Slovenska opakovane lámal, aby som tam ďaleko našiel nejakého fanúšika The Reds a urobil s ním rozhovor. Moja prvotina je teda tu, ešte predtým dopredstavím svojho respondenta, ktorý na moje invenčné otázky rozhodne odpovedať chcel. Veď je roky fanúšikom tímu z Anfieldu a okrem toho spolu robíme smeny v aj v našich končinách známom supermarkete.

John má 34 rokov, stihol sa už dvakrát oženiť, ale polygamný nie je + má rovnako dve deti, každé s inou partnerkou, obe oblieka do farieb The Reds, lebo tu byť fanatikom je o dosť pohodlnejšie a prirodzenejšie ako napr. v Čechách či na Slovensku. Aby niekto nezabudol, stále sa bavíme o Liverpool FC, teda o anglickom futbalovom klube.

No čo brácho, ideme na to?

Ako myslíš ten rozhovor pre nejaký bezvýznamný web, ktorý je v krajine, o ktorej aktuálne neviem, či patrí pod Rusko alebo Juhosláviu? (smiech)

Nerob sa zadubenejším ako si a ber to ako skôr ako poctu, že tvoje obmedzené myšlienkové pochody aj niekto niekde uverejní. (smiech)

OK teda, Poďme na to. (úsmev)

Odkedy si priaznivcom The Reds a ako si sa k tímu od rieky Mersey dostal?

Už pomaly 24 rokov, na svoje 10. narodeniny som dostal dres LFC a ďalej už nebolo, čo riešiť. Inak narodeniny sa mi vždy páčili, lebo boli poväčšine spojené s The Reds. Napr. na 12. som po prvý raz navštívil Anfield, na 15. mi naši zariadili izbu v klubových farbách, pamätám si, ako som si musel urobiť miesto v skrini, pretože asi tak za týždeň mi naši nanosili snáď 7 dresov, teplákové súpravy, bundy a pod. Všetko liverpoolske.

Ale, čo ..

Neprerušuj ma, keď sa rozbieham (smiech). Na 18. som dostal 2 lístky na Main Stand na duel s Evertonom, a ja nevďačník som jeden z nich nedal otcovi, tiež veľkému priaznivcovi LFC, ale som na zápas zobral dievča, čo sa mi vtedy páčilo. Ten zápas bol samozrejme sám o sebe zážitok, ale kyslý ksicht mojej, vtedy som dúfal, že budúcej frajerky, kazil celkový dojem. Ju futbal vôbec nebral a skoro som pochopil, že ju neberiem ani ja.

Takže loverboy bol z teba…. Len neúspešný. Ale, keď sa pozerám na tvoj ksicht, tak sa tomu nečudujem. (smiech)

Počkaj, počkaj. Ja som mal náhodou u báb vždy úspech. Napr. hneď po tejto, čo som spomínal už prišiel vážny vzťah. V 20. rokoch som bol taký zaľúbený, že si už naši mysleli, že sa budem ženiť. No a keď som si v tej svojej rozohnenej mysli nedal počas jednej noci s ňou pozor, mám teraz doma puberťáka a na rad prišla aj svadba. Moji a rodičia mojej, už teraz bývalej, nás do toho dotlačili. A že liberálny západný svet (smiech). Inak Josh má už skoro 13 a je to scouser ako vyšitý. Pozerá všetky zápasy, aj Sky Sport som mu kvôli tomu musel zriadiť.

Dobre, dosť bolo tvojho súkromia, aj tak to nikoho nezaujíma…… (smiech)

Čo, ty nechceš počuť o mojom druhom synovi? Patrick má len tri a je strašne roztomilý.

No, toto si nechaj pre web o radostiach a starostiach detí od 2 do 5 rokov, my sa radšej bavme o The Reds. Predsa len je to tematicky lfcway.com bližšie, ako tvoje výchovné metódy. (smiech)

(Smiech) Idiot. Však moje deti sú scouseri, Patrick už pozná aj chorál, ktorý fans spievajú na počesť Luisa Suáreza.

Ten sa pekne v LFC uviedol, že?

Skvele. Som z neho nadšený. Nebyť jeho, tak to má Kenny rozhodne ťažšie. Luisove výkony vidím ako nosné v rozhodovaní sa majiteľov o tom, či dať Dalglishovi trvalý kontrakt alebo nie.

Teda bez Suáreza by Kenny po sezóne skončil…..

To by som takto jednoznačne netvrdil, ostatne nevieme, čo sa odohráva za zatvorenými dverami kancelárií na AR, či pri komunikácii Comolliho, Ayra s FSG, ktorej predstavitelia sú v USA, ale ako som povedal, za herným a výsledkovým prebudením stojí nielen príchod Kennyho ako skvelého motivátora a stratéga, ale aj výkony Suáreza.

Ten tým, ako sa v PL uviedol, pripomína začiatky Torresa.

Áno, len nedáva góly. (smiech) Za to jeho prístup ku hre a dravosť v náväznosti na to, čo dokáže s loptou na nohe, robia z jeho spoluhráčov lepších futbalistov. Však sa len pozrime, ako šiel Kuyt výkonnostne hore a to ho fans odpisovali.

U nás na Slovensku, resp. aj v Čechách sa niektorí nestránili ani pomenovaniu kopyto. Je pravda, že Dirkovi tá lopta od nohy odskakovala až príliš často, navyše jeho rýchlosť sa rýchlosťou skôr ani nazvať nedá… A zase žiť len z toho, že odmaká každú jednu minútu na 120% sa nedá.

To áno, tu v UK som sa nestretol s názorom, že by si niekto myslel, že je Dirk slabý futbalista. Ani s tým, že nemá čo v LFC robiť, len ho tu mnoho ľudí skôr vidí ako útočníka, nie ako pravého záložníka. To je celé. Lebo ak sa pozrieme na jeho stúpajúcu formu, tak prišla po presune na hrot. Aj teraz naposledy s Tottenhamom sa na pravom krídle trápil. On na hrote dokáže vybojovať lopty, má slušný výber miesta v 16-ke, to sú atribúty, ktoré ho zdobili v Holandsku a to, že má kompenzovať to, že nemáme poriadne pravé krídlo, mi roky príde ako jedna z najväčších chýb v prístupe k hráčom.

Teda smerom k letným prestupom je u teba Dirk stále hráčom LFC.

Rozhodne. A to aj vtedy, keď Carroll a Suárez stáli klub desiatky miliónov libier. Síce by to bol po čase divný pocit, ale Kuyta by som bral ako 3. útočníka. A naveľa naveľa aj ako krídlo, v holandskej repre napr. hráva aj naľavo, toto však len vtedy, keď bude záloha pracovať tak o stupeň lepšie ako teraz, resp. keď je na to vhodný súper.

Lucasa mnohí berú za hráča sezóny z pohľadu LFC. Glen Johnson to dokonca v utorok (17.5.) vyslovil, ako jeho názor. Je ten Lucas naozaj na tom tak dobre, aby si tento honor zaslúžil, naopak, sú The Reds na tom až tak zle, že hráča, ktorý v podstate v strede veľa kazí (najmä pozične), berú za hráča roka?

Lucas rozhodne šiel kvalitatívne hore. Podľa mňa jeho výkony treba brať tak, ako sú. Mám pocit, že tento Brazílčan trpí na to, že je porovnávaný s Alonsom a Mascheranom. Ako Alonso by mal rozohrávať a ako Mascherano brániť. Tí, čo si to myslia, by si ale mali uvedomiť, že tak Xabi, ako aj Javier sú na svojich postoch, resp. v tom, v čom vynikajú, jedni z najlepších na svete. Lucas má 24 rokov a z ofenzívneho futbalistu sa musel preškoliť na defenzívneho. Ja si skôr myslím, že postupom času, a to hlavne vďaka Dalglishovi, začal využívať to svoje ofenzívne, dokonca kvalitné, lebo za to v Brazílii dostal Zlatú loptu, čo nie je len také hocijaké ocenenie, no a to jeho hru posunulo vpred, lebo za Beníteza bol ponímaný čisto ako DM, čo mu logicky nemohlo sedieť. Ale postupne si zvyká.

V poriadku, ja sa však pýtam na to, či je liverpoolskym hráčom sezóny 2010/11?

Neviem to takto jednoznačne zhodnotiť. Mám pred sebou Suáreza a jeho skvelé výkony, pravdupovediac, Lucas také nepodával, na druhej strane ale odohral oveľa viac duelov ako Luis. Tiež mi napadá meno Martin Kelly, ktorý po tom, ako mu dal Kenny šancu bol skvelý. Tiež mladé ucho Flanagan hrá ako starý mazák. Spomínaný Kuyt chytil formu, aj dáva góly. Škrtel s Carragherom si začínajú rozumieť a to aj vtedy, keď sme mohli zo všetkých strán počúvať to, ako sa oni dva ako typologicky rovnakí hráči k sebe nehodia.

Naozaj ale neviem povedať, kto je našim hráčom sezóny. Rozhodne ale viem, čo je momentom sezóny. Návrat Kennyho na lavičku.

Vyše 20 rokov čakal a napokon sa dočkal. Vidíš ako chybu, že šancu nedostal skôr?

Je to zásadná chyba. Lebo by som bol rád, keby sa hráči, resp. keby celý Liverpool hrou bavil. Rafa (Benítez) síce mal niekoľko nezabudnuteľných zápasov, aj Gérard (Houllier), ale tu priamo v meste som neraz počul, aké by to bolo, keby The Reds zase hrali ako za Dalglisha. A teraz už začali. Musím ale povedať, že si nemyslím, že je Kenny niekto, kto bez vhodného doplnenia kádra dokáže s tímom zázraky. Je to predsa len človek, dokonca si nemyslím, že je na svete niekto taký, kto by so súčasným kádrom hral napr. o toľko vytúžený titul.

Ešte by som dodal, že sa mi páči angažovanie Clarka. Ten vie, ako aj tie najväčšie hviezdy prinútiť, aby proste robili to, čo majú. Môj rešpekt má už dávno, Myslím si, že nebyť jeho, Mourinho s Chelsea také úspechy nemá.

Do prvého tímu sa dostali aj mladý, Spearing, Kelly, Flanagan hrávajú (hrávali lebo Kelly je zranený) pravidelne. Je to cesta?

Naša juniorka roky nevyprodukovala nikoho pre prvý tím. Dokonca som pred nedávnom čítal, že aj Spearo rozmýšľal nad tým, že z klubu odíde. A zasa je tu faktor Dalglish, ktorý pozná odchovancov od ich útleho veku, nespočetne veľakrát ich videl a tiež úzko spolupracuje s Borrellom a Segurom, teda manažérmi 18-ky, resp. rezervy, ktorí boli úspešní aj v dnes tak dominujúcej Barcelone.  Ak títo ľudia zostanú na svojich miestach a budú mať vhodné podmienky pre prácu, neobávam sa toho, že do áčka neprídu hráči, kt. preň aj budú prínosom.

Myslís si teda, že talenty ako Sterling, Suso, Coady, Robinson, Flanagan majú reálnu šancu presadiť sa v prvom tíme?

Šancu dostali, resp. o prvých troch menovaných si myslím, že dostanú. A bude len na nich, či sa jej chopia. Celkove si myslím, že práve teraz je vhodná doba zapracovať do tímu mladíkov. A vlastne to sa aj deje. Kelly, Spearo, Shelvey, Flanno …. a vlastne aj ten Lucas, Carroll či Suárez sú stále mladí hráči.

OK, zmením teraz tému. Michael Owen konečne vyhral Premier League. Čudne ale znie, že v drese Man Utd….

Michaela som miloval. Bol to môj idol, mal som myslím až 6 dresov s jeho menovkou. A nejaké ešte aj niekde mám. Ale ako to už býva, život prináša sklamania a mňa Owen dokonale sklamal. Vážim si rivalitu medzi klubmi, lebo tá dáva celému futbalu a fandeniu akýsi náboj, Owen ju však prestupom do Man Utd poprel + hneď aj vyhlásil, že je jeho snom hrať v takom klube. Je to zvláštne, veľmi zvláštne.

Aj Torres…

Ten ma sklamal hlavne vyhláseniami po prestupe do Chelsea. Beriem ho však ako iný prípad, Owen bol náš, Torresa klub kúpil. Navyše nie je pre mňa nič príjemné vidieť hráča, ktorého uznávali masy fans LFC, ako hrá za Man Utd.

Ver, že ani pre mňa. Ale ideme ďalej. Čo čakáš od leta?

Hlavne dovolenku s mojimi deťmi. Už som z práce dosť unavený (smiech). OK, teraz vážne. Určite chcem vidieť výraznú aktivitu na prestupovom poli. Záloha sa musí skvalitniť, páči sa mi napr. Ashley Young, tiež Jarvis, spomína sa aj Španiel Mata či Marin z Werderu, toho popravde príliš nepoznám. Klub naopak musí poslať preč hráčov, ktorí tu nemajú čo robiť.

To sú ktorí?

Z prvého tímu určite Jovanovič, Poulsen, Konchesky, Insúa, Degen. Proste tí, čo tu len berú peniaze a odozva žiadna.

A čo s Aquilanim?

Ak by niekto za neho dal napr. £15m, tak by som ho pustil. Na anglický štýl mi príde príliš mäkký.

Pokojne sa môže stať, že Talian zostane, veď tu má ešte 4-ročnú zmluvu.

Môže, potom však bude musieť ukázať veľa z tej svojej vychýrenej výbušnosti, ktorou že vraj udivil Serie A.

A čo veční maródi Agger a F. Aurélio. Mali by zostať?

Fabio ako záskokár určite. Je to skúsený futbalista a v tíme určite neprekáža. Čo sa týka Danyho, tak na túto tému som sa teraz pred pár dňami bavil s pár kamarátmi. Danny je srdciar, bolo by mi za ním ľúto. Len to zdravie má veľmi podlomené, čo je veľká škoda, lebo je to náš najtalentovanejší stredný bek.

Postupom mesiacov sa do popredia dostal aj názor, že by LFC mal predať aj Gerrarda, teda pokiaľ má hodnotu nad £20m….

Neviem si predstaviť LFC bez Steveho. A ani nechcem. Stále má čo tímu ponúknuť, tiež si prajem, aby sme čo najskôr získali titul a Steve nás k nemu doviedol. Za tie roky driny a skvelej práce si to zaslúži. Carra tiež. Snáď je tá doba blízko, lebo obaja už toho ako futbalisti veľa pred sebou nemajú. Ale k otázke. Gerarrda by som nepustil ani za £40m.

Si z Bristolu a fandíš LFC. A čo kluby z tvojho rodného mesta?

Sympatizujem viac s Rovers ako so City. To kvôli starému otcovi, ktorý na nich roky chodil a sem tam ešte aj zájde. Ale taký vzťah ako k LFC k nemu nemám.

Škrtel alebo Agger?

Ako v tíme? No obaja. Rozhodne! (smiech)

A keby si si mal jedného vybrať?

Tak beriem oboch. (smiech)

OK, dík za rozhovor, vidíme sa v práci. (úsmev)

Nech už je leto a dovolenka. (smiech)

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply