We like: Meganákupy ako cesta. Ako by sa zachovali fans LFC?

Premiérovo v Amerike. S chlapíkom, ktorý LFC až tak nerieši, resp. hovorí, že ak aj prehrá, svet sa nezrúti. Fanúšikovstvo možno z iného uhla, to je aktuálny „We like“.


Joe Redden sa narodil v Texase, kde žil do 17-tich rokov, aby neskôr skúšal rôzne práce v Massachusetts, kde sa pár krát stretol aj s Timom Treacym, zakladateľom oficiálnej bostonskej pobočky LFC. V tíme z mesta The Beatles che ešte jedného Torresa a ani náhodou Messiho, či C. Ronalda. Ale to zase až do takých detailov nerieši. Ani to, čo by sa v čase, kedy by sa klub vydal cestou veľkých nákupov, stalos tými, čo takouto cestou opovrhujú.

Predstav sa čitateľom lfcway.com?

No, som len obyčajný, v texaskom Baytowne narodený fanúšik a v pracovnom čase zamestnanec nábytkárskej spoločnosti Ikea, ktorý sa v súčasnosti pohybuje vo východoeurópskom regióne. V Európe som už šiesty rok, mám 33 rokov a som tu spokojný.

Si Američan, kde soccer nie je zase až tak populárny. Ako si sa k nemu teda dostal?

Hej, je pravda, že u nás sa európskemu futbalu nevenuje až taká pozornosť, ale naša najvyššia ligová súťaž Major League Soccer má svoju sledovanosť a to vďaka stúpajúcej kvalite a vo všeobecnosti popularizácii tohto športu v USA. Ostatne, naša reprezentácia už pravidelne hráva na majstrovstvách sveta a do povedomia sa soccer začal dostávať hlavne vďaka MS, ktoré sa u nás konali v 1994.

Fajn, len bejzbal, americký futbal, hokej či basketbal sú ďaleko sledovanejšie a populárnejšie. Prečo nie si fanda práve týchto športov?

Práve že som 🙂 Stále ma veľmi teší, ak sa darí Texas Rangers či Dallasu Stars, v rámci NBA som zasa členom fanclubu Dallasu Mavericks. Soccer ma ale baví viac, chytil ma už pred rokmi a tým, že teraz pracujem, resp. žijem v Európe sa môj vzťah k nemu ešte prehĺbil.

Si teda členom aj nejakého soccer fanklubu?

Jasné, Liverpool FC mám v srdci už, myslím, siedmy rok, už som pár krát bol aj na Anfielde. Proste ma európsky spôsob fandenia a pristupovania k zápasom, resp. ku klubu, ktorý má fanúšik rád, ma baví viac, ako ten náš americký. A k otázke. Som členom oficiálneho fanklubu The Reds.

Aký je rozdiel medzi „európskym“ a „americkým“ fanclubom?

Európania sa viac zaujímajú o históriu, o to, čo klub dosiahol, viac dbajú na to, čo znamenajú symboly, ich zaradenie do najrôznejších kontextov a hlavne majú lepšie pivo (smiech)..

Chceš tým povedať, že americkí fanúšikovia sú viac povrchní?

To nie, nechcel by som zase, aby to, čo hovorím, bolo brané za všeobecne platnú normu. Popravde neviem, či s európski fanúšikovia vášnivejší, či viac zanietení pre svoj klub ako tí americkí, lebo som neraz zažil situácie, kedy ľudia utekali z roboty, vymýšľali si najrôznejšie výhovorky, aby mohli zápas svojho tímu vidieť. Jednoducho mi tak zo životnej skúsenosti príde, že obzvlášť tí liverpoolski priaznivci sú zanietenejší, ako iní. Ale, asi to bude narovnako, keď sa tak nad tým teraz zamýšľam. No neviem. takže beriem svoju odpoveď späť (smiech).

No, ale takých bude asi v každom športe, resp. v každom tíme veľa. ostatne, Anfield býva v poslednej dobe veľmi tichý..

Ja som mal v tomto šťastie. Anfield som navštívil, myslím 8x, vždy tam bola parádna atmosféra.

To verím, ozaj, ako si sa dostal k LFC?

Pred rokmi som pracoval na najrôznejších miestach v štáte Massachusetts, keď som robil sťahováka pre Ikeu, u našej firmy si pár kusov nábytku objednal Tim Treacy, veľký fanúšik Liverpoolu. Soccer som mal rád už predtým, ale až keď som pri nosení nábytku do jeho domu zbadal, čo všetko má doma, začal som sa oň zaujímať aj z tejto stránky.

Z akej presne?

Šály, lopty, karty s hráčmi, prestieradlá, dresy. Keď som to u Tima videl, nedalo mi a po robote som s ním vybehol na pivo. Postupne som spoznal aj jeho kamarátov, pre ktorých bolo jedno, či majú povinnosti, prácu a pod., keď hral Liverpool, vždy sa snažili urobiť všetko preto, aby ho mohli vidieť. V USA sa kvôli časovému posunu hrávajú zápasy prevažne okolo druhej poobede, čo je ešte pracovná doba pre väčšinu ľudí. Tak si to vieš predstaviť, aký bol problém vymyslieť, čo najlepšiu výhovorku, aby fans mohli zápas vidieť.

Ja som sa postupne dostával k LFC viac a viac, tiež sa mi pár krát stalo, že som vymýšľal, čo povedať šéfovi, aby mi dal voľno, či ma z roboty pustil skôr. nemal som to vôbec jednoduché, veď môj priamy nadriadený neuznával žiadny iný, ako americký futbal (smiech).

Sranda, hovoríš, že si z Texasu, že fandíš Texasu Rangers aj Dallasu Stars. Tieto tímy majú v predstavenstve meno Hicks. A to, ako dobre vieš, nie je v liverpoolskom kontexte práve človek, na ktorého by fans radi spomínali..

To hej, ale ja sa na šport ako taký pozerám skôr ako práve športový fanúšik. V podstate neriešim, kto aký je, skôr ma zaujíma, aby môj tím vyhrával, aby mi robil radosť.

Liverpool ale pod Hicksom (a Gillettom jr) nevyhral nič..

Ani Dallas Stars, teda ak si dobre spomínam, ale ja toto naozaj neriešim. O každom klube, navyše o takých známych ako sú tie, ktoré spomíname, sa toho popíše dosť. Mne sa ale nechce veriť tomu, čo si môžem prečítať na internete, či vidieť v televízii, na obrazovke či v novinách už veľakrát eci vyzneli inak, ako naozaj v skutočnosti boli a mňa naozaj nebaví niečo takéto riešiť. A vlastne ani o tom nič neviem, takže ..

Teda stačí, keď tím, ktorý máš rád vyhráva..

Áno, opakujem, že práve to ma baví. Neviem, či som ideálny typ fanúšika, ale ja to vnímam takto. Okrem toho je tu ale rovina, že sa napr. LFC v poslednej dobe skôr nedarí, dokonca ani herne ma nebaví, ale tak nejak v návale všetkej tej roboty, ktorú v posledných rokoch musím denne riešiť, ma to zase až tak nehnevá. Večer po futbale, ktorý napr. skončí prehrou The Reds, som z práce až príliš unavený na to, aby som som si z toho ešte robil ťažkú halvu. Teda, jasné, mrzí ma, keď sa nevyhrá, ale svet sa pre to nezrúti.

To určite nie, ale sú aj fanatickejšie typy fanúšikov..

To rozhodne sú. Pred rokmi, keď som mal toho menej, a chodil s bostonským fanklubom hulákať počas zápasov LFC do barov, som neúspech riešil viac, ale život prináša zmenu a ja mám teraz toho v práci tak veľa, že LFC beriem síce ako vášeň, ktorú sledujem denne a nenechám si ujsť jeho zápas, ale tá vášeň je už teraz skôr v take realistickejšej rovine. Ako som spomenul, keď LFC prehrá, som z toho smutný, ale na tomto život nepadá. Navyše, keď viem, že skoro ráno vstávam do práce.

Bavilo by ťa teda, keby LFC nakúpil veľké hviezdy a vyhrával trofeje takpovediac, za každú cenu?

Skôr mám rád, keď sa niečo buduje a potom to prinesie úspechy. Sledujem aj Real Madrid, Chelsea a Man City, toto sa mi príliš nepáči, ale je to ich spôsob, ako naložiť s peniazmi a ako sa vydať za prípadným úspechom. A či mi ide len o víťazstvá a trofeje? Ak si ich zaslúžime poctivou robotou, tak samozrejme nie som proti. Čo by sa ale stalo, keby LFC kúpil 11 najlepších hráčov sveta a vyhral všetko, čo sa dá? Myslíš, že by fans, čo teraz hlásajú, že sa im takáto cesta hnusí, neboli radi? LFC už strašne dlho čaká na ligový titul. A doba mení názory.

Neviem, je ale pravda, že to, že sme sa už vyše 20 rokov nedočkali domáceho titulu, môže pôsobiť ako dobrá výhovorka pre tých, čo cestu veľkých nákupov odsudzujú.

Som to len tak načrtol 🙂

Jasné 🙂 .. Najobľúbenejší hráč súčasného kádra?

Jamie Carargher. To je presne prototyp liverpoolskych ideálov, ktoré sa pri rieke Mersey už roky razia. Dúfam, že sa klubu podarí vychovať viac takýchto hráčov, ktorí preň denne dýchajú a odovzdávajú mu všetko.

A čo Gerrard?

To je pre mňa najlepší futbalista, akého som videl hrať. Mám rád talenty v plnej kráse. Skús ho postaviť do brány a môžeš si byť istý, že zachytá.

Skôr som mal na mysli, či to nie je ešte vhodnejší prototyp liverpoolskeho hráča, veď Steve je talentovanejší futbalista, navyše kapitán..

Určite je, len Carra na trávniku viac žije, ale uznávam, že to môže byť a asi aj je, o povahe človeka.

Koho by si rád videl v liverpoolskom drese?

Xabiho Alonsa.

Teraz naposledy v dueli s WHU (3:0) sedel na tribúne..

Bol by som rád, keby sa vrátil. Mám rád takéto inteligentné typy a mám taký pocit, že Gerrard s Torresom pociťujú jeho absenciu viac ako si možno fans pripúšťajú.

A koho ešte?

Fuuha, skôr by som odpovedal tak, že tých hráčov, ktorí nechajú na trávniku srdce a zároveň kus futbalového umenia..

To je riadne klišé..

(smiech) Tak dobre, ešte si viem v obrane predstaviť Hyypiäho a v útoku ďalšieho Torresa.

A čo nejakú megahviezdu?

Myslíš Messiho, či C. Ronalda? To nie, obaja sa hodia do iných podmienok.

Koho by si naopak v tíme najradšej nevidel?

Messiho a C. Ronalda (smiech).

Zmením tému, koľko fans LFC je v USA?

Netuším. Tipnem si, že niekoľko tisíc. V Bostone nás chodilo na futbal tak do 30. Ale odvtedy sa to určite rozmohlo. Viem, že aj v New Yorku je fanklubácka pobočka, tam ich bude asi viac ako v Bostone, ale pravdupovediac neviem ani len odhadnúť, koľko je v USA fans LFC.

Čo The Beatles?

Poznám, ale mám radšej RNB hudbu. Americkú. Ale viem, že sú z Liverpoolu, to mi už miestni stihli povedať (smiech).

Najlepší zážitok v súvislosti s LFC?

Asi všetky tie bostonské barové, kde bola vždy veľká zábava a pohoda. Pamätám si, ako sme niekedy, asi v januári vystávali pol hodinu pred výkopom pred jedným z týchto barov. Vonku tak mínus 10 a my len v kraťasoch a dresoch s krátkym rukávom. To bola paráda, keď nás majiteľ pustil dnu.

Čo sa týka zápasu LFC, čo som videl naživo, tak som si užil všetky. Dokonca sme pri mojej návšteve Anfieldu len raz remizovali, inak všetko vyhrali.

Čo si myslíš o NESV?

V Bostone sa o nich hovorí len v dobrom. Ale ja keď som tam žil, som ich vôbec nevnímal. Neviem, akí budú, snáď klub posunú dopredu.

Si rád, že má LFC už pár rokov amerických majiteľov?

Je mi to jedno. Ale, aby bol pokoj, teda, aby boli miestni fans spokojní, Henry a Werner by mali byť o dosť iní, ako Gillett jr. s Hicksom.

To rozhodne.. Kedy sa chystáš späť do USA?

Teraz na Vianoce. Veľa jedla a futbal v telke. Ale hlavne rodina, veď som ju už nevidel už skoro pol roka.

Tak si to uži.

Dík a nech sa darí tvojmu webu. Snáď mu tento môj rozhovor zdvihne čítanosť do astronomických čísel (smiech).

(smiech) O tom nepochybujem.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply