We like: Merseyside derby je najväčším zápasom sezóny

Po čase je tu opäť seriál We like. Rozhovor tentoraz poskytol Riči, redaktor evertonfc.cz a tak je asi každému jasné, že bude mať nádych nedeľného derby. Príjemné čítanie.


V kabíne tímu z Goodison Parku si neželá žiadneho hráča mestského rivala, myšlienku spoločného štadiónu zavrhuje hneď v jej počiatku a ak by mal LFC niečo poradiť, tak určito, že by sa už konečne mal zbaviť istého alibizmu, na základe, ktorého si o sebe stále myslí, že je najlepší klub v Anglicku. Riči je jednou z hlavných postáv českého fanswebu o „karamelkách“.

Prečo Everton a nie LFC?

Na to nemám jednoznačnou odpověď. V době kdy jsem se začínal pořádně zaujímat o fotbal a hlavně anglickou kopanou mě ale učaroval Wayne Rooney, který tehdy jako mladík dokazoval v dresu Toffees neuvěřitelné věci. Přes něj jsem si vlastně našel cestu k Evertonu. V mých počátcích fandění EFC mě při studování historie a informací o klubu učaroval také Dixie Dean. Velký hráč.

Koho by si si z kádra The Reds zobral do tímu Tofees a naopak?

Možná mě budete brát za nějakého šaška, ale Liverpool je pro mě prostě Liverpool a žádného hráče z jeho kádru bych do Evertonu nebral. Minulou sezónu jsem ale vlastně ani tak nebyl proti, kdyby k nám zadarmo z Liege přišel Jovanovič, který nakonec skončil u vás, což mě ale s pohledem na jeho slabé výkony a prohlášení, že Everton bere jako malý klub a nikdy by za něj nehrál, nijak nemrzí.

Z kádru Liverpoolu bych tedy do Evertonu nechtěl nikoho, nevadilo by mi však, kdyby Gerrard s Torresem The Reds opustili 🙂

Má LFC tvoj rešpekt? V kontexte súčasnej výkonnosti a výsledkov, kádra.

Určitě, i když Liverpool v současnosti rozhodně nedělá svému jménu čest. Kdybych měl potom mluvit jenom o derby, Everton v něm rozhodně nebude favorit. Liverpool prostě umí derby vyhrát, i když mají Toffees v zápase převahu, všechny okolnosti jim hrají do karet atd. Všichni jsme se o tom přesvedčili minulý rok v obou zápasech. S LFC se musí počítat vždy.

Čo hovoríš na myšlienku spoločného štadióna?

Absolutně ji odmítám. Oba týmy sice mají propletenou historii, ale já nejsem fanda společných stadionů.

LFC má nakročené k predaju, Sleduješ to? Ak áno, čo si o to myslíš?

Situaci kolem prodeje klubu sleduju. Četl jsem o tom pár článků na československých či anglických webech a popravdě nejsem zrovna dvakrát přesvědčen, že Liverpool našel ideálního kupce. Klub se sice zbavil Gilleta jr a Hickse (ešte tomu celkom tak nie je, pozn. red.) a pokud nový majitel poskytne manažerovi finance na přestupy, které budou dostačující, zajistí bezpečný ekonomický chod klubu, neobklopí se nesprávnými lidmi, mohl by Liverpool vrátit zpět do špičky Premier League. The Reds by ale měl vlastnit, a s tím bude určitě souhlasit hodně jeho příznivců Liverpool, majitel, jenž bude mít LFC na první místě. U Henryho bude hrát prim asi jeho baseballový tým Red Socks. Uvidíme ale.

Je Hodgson správnym manažérom pre LFC?

Podle mě ne. Liverpool potřebuje už jenom z principu velké jméno, což Hodgson tak úplně není. Navíc si nejsem jist, zda tento světoběžník umí pracovat na nejvyšší úrovni. Hráči kvalit Koncheskyho Liverpool mezi elitu nevrátí. Ale na hodnocení je sice brzy, Hodgson však zatím nedokazuje, že nějakou změnu nepřinesl.

Čo by si The Reds odporúčal?

Zbavit se určitého alibismu, že je nejlepší klub v Anglii.

Je Merseyside derby najväčším zápasom (dvojzápasom) sezóny, alebo dávaš prednosť aj nejakým iným?

Určitě bezpochyby je. Na žádný jiný zápas se v sezóně netěším více. Navíc potom, co jsem minulou sezónu viděl derby na vlastní oči v Goodison Parku, beru zápas ještě o něco více prestižněji. Daleko za Merseyside derby pak mám utkání s ManUtd, pro který mám méně sympatií než pro Liverpool.

EFC ma podobne zlý štart do sezóny ako The Reds. Čo za tým stojí?

Více štěstí, což možná sice zní trochu jako klišé, poslední zápas proti Birminghamu mi ale dává za pravdu. Pak je to rozhodně absence typického hrotového zabijáka, s čímž souvisí i neproměňování šancí. Saha byl na začátku sezóny z formy a poté se zranil, Yakubu nehraje také zrovna rozhodně v ideálním rozpoložení a Beckford na začátku pohořel a už od Moyese nedostává šance. Za špatnými výsledky určitě stojí i na úvod trochu horší forma klíčového hráče Artety a možná také přehnané ambice.

Zvláda ešte Moyes svoju funkciu tak, ako tomu bolo v čase, kedy sa EFC usiloval o Top 4? Čo mu najviac vyčítaš, naopak, čo by si vyzdvihol?

Moyes určitě má ještě Evertonu, co nabídnout. Popravdě si ani nedovedu představit, že by měl Toffees šéfovat někdo jiný. V těch finačních podmínkách, jaké má Moyes v EFC (třeba v létě utratil za přestupy jen 1,5 milionu liber), dokázal klub dostat mezi nejlepší anglické týmy. Jsou tu ale věci, které Moyes bude donekonečna chybně opakovat a Everton tím budí trpět. Neustálé protlačování oblíbených hráčů (Osman, Distin) do základní sestavy na úkor kvalitnějších hráčů, štve snad každého fanouška, stejně jako špatná střídání, strach z výsledku, díky němuž Moyes pak předvádí nesmyslné věci a neschopnosti změnit taktiku za nepřiznivého stavu.

Na čo má súčasný káder Evertonu? Bude účasť v európskych pohároch? Môže tím z Goodison Parku reálne zabojovať o nejakú trofej?

Everton letos rozhodně bude ještě bojovat o evropské poháry, o tom jsem přesvědčen. Tým je kvalitní a hlavně hraje už delší dobu spolu, což je důležitý faktor. Na druhou stranu jsou tu ale některá hluchá místa v sestavě. Hlavně post pravého záložníka je velkou slabinou, tento problém by mohl dočasně vyřešit bek Coleman. Postupem času uzdravený Anichebe či snad Donovan, který, doufám, v zimě opět přijde na hostování.

Letos celý Everton vkládal velké naděje do Carling Cupu, přeci jenom je to v Anglii nejsnadnější cesta k zisku poháru. Proto vypadnutí s průměrným třetiligovým týmem hodně mrzí. Jak se bude týmu dařit v FA Cupu je otázka. Bude záviset na mnoha věcech, přeci jenom v FA Cup je dlouhý a důležitý v něm je každý zápas, proto i třeba každá chyba, stejně jako ostatně v dalších pohárových soutěžích. Vzhledem k historii Evertonu by ale už zisk nějakého toho poháru nebyl od věci…

Aký post potrebujete prioritne zlepšiť, s ktorými hráčmi si pre zmenu spokojný? Črtá sa nejaký talentovaný mladík, ktorý by sa mohol reálne presadiť v áčku, prípadne udiviť aj v rámci celej PL?

Jak jsem napsal v předminulé otázce, Everton nemá vyřešený post pravého záložníka. V současnosti chybí i typický střelec, v tomhle ale důvěřuju Sahovi a Yakovi, respektive musím. Ideální není ani pozice stoperské dvojice. Aktuálně tam hraje Jagielka a Distin, prvně jmenovaný je jasnou volbou, druhý už ne. Distin pravidelně chybuje, což Everton stálo hodně bodů. Proto nechápu, proč jenom na lavičce sedí Heitinga. Kromě zmíněné trojice má pak Moyes k dispozici na stopera už jenom mladého Duffyho, což je málo.

Talenovaných mladíků má Everton dost. Rodwell už se prosadil do A-týmu, škoda proto jeho současného zranění. Jeho ambice jsou opravdu vysoké, pokud bude pokračovat v dosavadním trendu, za pár let by měl pravidelně nastupovat za anglickou reprezentaci. Z dalších nadějích bych vyzdvihnul Jose Baxtera, nejmladšího hráče Evertonu, který nastoupil v základní sestavě. A Rosse Barkleyho, talentovaného středopolaře. Ač má jenom šestnáct let, v poslední době se dostává na lavičku prvního mužstva

Čo dnešná PL, si spokojný s jej smerovaním? Skús sa vyjadriť k pravidlu home-grown players, k výkonom rozhodcov, k fenoménu Top 4, k tomu, čo s tímami robí vidina účasti v Lige majstrov, ku konfrontácii domáci vs zahraničný majiteľ, k rezervám (ligový systém, kt. hrajú), k platom hráčov a prestupovým čiastkam..

Pravidlo home-grown players neřeší takřka nic. Přijde mi to jako výkřik, aby se neřeklo, že se nic neděje. Kvalita mladých hráčů v Anglii je malá, proto je pochopitelné, že manažer radši sáhne po kvalitnějším zahraničním hráčovi. Manažeři, potřebující vyhrávat, těžko přesvědčíte, aby dali šanci radši mladému a horšímu Angličanovi na úkor kvalitnějšího cizince, kterého přivedli třeba za 5 milionu liber, protože na něj mají finance. Proto třeba Everton má nadějné hráče, jelikož majitel není bohatý, a tak Moyes musí hráče vychovát a ne je kupovat.

Pokud chce vedení Premier League více mladých Angličanů/Britů v soutěži, je potřeba zavést přísnější pravidla, s nimiž ale bude hodně lidí nesouhlasit. Zahraničních hráčů se v Anglii pohybuje hodně, ale je třeba říct, že právě i oni dělají Premier League nejlepší soutěží na světě. Co by tahle soutěž byla bez Torrese, Drogby, Fabregase atd. Je to ale složité, někdo chce tradiční PL bez zahraničních hráčů, kteří přinesli negativní prvky (simulování). A někdo si zase bez těch „Torresů“ anglickou ligu představit nedokáže.

Chyby rozhodčích jsou, byly a budou. S tím samotná Premier League nic neudělá, to je problém celosvětového fotbalu a FIFA, která musí zvážit, zda je vhodné zavést do fotbalu techniku. Co mě ale štve, je protěžování ManUtd v Premier League, co bych o tom ale fanouškům Liverpool mě vyprávět, že?

V dnešní společnosti jste vychováváni jít za úspěchem, proto se kluby ženou do Ligy mistrů, proto kluby radši padnou do rukou movitějšího zahraničního majitele než britského majitele, který by zabezpečil možná tak klidný chod klubu. Proto také kluby utrácejí přemrštěné částky za hráče a poté jim nabídnout nesmylně vysoké platy. Tohle všechno je negativní tvář Premier League, co by nejlepší soutěže světa. Všechno souvisí se vším, pokud by hrálo v Premier League více domácích hráčů a kvalitnější zahraniční hráči by tak odešli do Španělska, Německa či Itálie, Premier League by už nebyla nejlepší fotbalovou soutěží na světě, všichni zahraniční majitelé spolu s velkými sumami za přestup a vysokými platy by se přesunuli spolu s těmi zahraničními hráči do toho Španělska, Neměcka nebo Itálie.

Co se týče rezervních týmů. Být mnou, tak bych v Evertonu zrušil rezervní tým. Hráče, kteří hrají za rezervu bych poslal na hostování do nižších soutěží a ty nekvalitní bych propustil. Za rezervu by pak hráli jenom mladíci z Akademie a hráči z A-týmu, na něž se nedostalo v zápase.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply