We like: Optimizmus aj veľa práce

Po čase je tu We like. Aktuálny rozhovor nás zavedie do Liverpoolu, kde žije fanúšik, ktorý je The Red od útleho detstva. Pohodlne sa usaďte, ponúka pár zaujímavých odpovedí.


Jeff Ball je chlapík, ktorý sa cez starého otca dostal až k The Reds. Vo svojich 37 rokoch toho pamätá dosť, za top moment jeho kariéry liverpoolskeho fanúšika považuje návrat Kennyho Dalglisha na lavičku.

Ja som ho spoznal na jednom z klubových fór, kde otvorene kritizoval Rafaela Beníteza, resp. je prestupovú politiku, za čo si vyslúžil kopec urážok a nadávok. Dali sme sa do reči (samozrejme len takej chatovej), aby neskôr vznikol práve tento rozhovor.

Od kedy fandíš LFC?

Od úplného mala. Starý otec bol pravidelným návštevníkom Anfieldu, veľakrát ma naň zobral a tak som mohol už od útleho detstva nasávať atmosféru Anfieldu a vlastne aj tohto výnimočného klubu.

Liverpool už ale nie je tým klubom spred 20 rokov, ktorý bavil futbalom a zbieral trofeje a popravde ani Anfield nie je neviem ako hlučným miestom..

To máš pravdu, nejako sme sa nechali roky uchlácholiť pohľadom na klubovú vitrínu a medzi tým nám kopec vecí ušlo. Anfield tiež už nie je taký hlučný, zmenila sa sorta fans, ktorí ho navštevujú, už tam nie je ani zďaleka cítiť tú typickú spolupatričnosť, ktorá pred rokmi vytvárala fajn atmosféru. Anfield je však stále výnimočným miestom, ktoré spája osudy minulých generácií s tou súčasnou. Ak si ho navštívil, vieš o čom hovorím.

Aktuálne sa The Reds zabúdajú, Fenway Sports Group uvoľnila dosť financií na prebudovanie kádra, z tímu sa porúčali nepotrební a nekvalitní hráči. Vyzerá to teda na ostrý štart novej éry, ktorá konečne bude nás fans baviť?

LFC si toho za posledné roky vytrpel až až. Najprv sme nezachytili zmeny s rozmýšľaní, resp. trendy, ktoré sa dostali do futbalu, potom sme vsadili na zahraničných manažérov, ktorí síce priniesli nejaké trofeje, nezabudnuteľné okamihy, ale vo všeobecnosti pre mňa ich počínanie a mám samozrejme na mysli Houlliera a Beníteza, je kontroverzné a nedostačujúce.

Lebo tu v Anglicku sú úspechy na európskej scéna želanou záležitosťou, vieme to tu oceniť, ale liga je proste liga a tak Houllier, ako aj Benítez urobili na môj vkus v Premier League až príliš veľa chýb. Navyše, čo si pamätám Liverpool z rozprávania môjho deda, či zo záznamov zápasov, či priamych návštev liveroolskych zápasov z prvej Dalglishovej éry, LFC fans proste svojou hrou a prejavom zabával, čo sa už o Sounessovom, Houllierovom či Benítezovom Liverpoole určite povedať nedá.

Chceš teda povedať, že ak niekto stavia Houlliera či Beníteza na úroveň legiend ako sú Shankly či Paisley, nerobí správne?

To nie je správna otázka. Rozhodne by som nekategorizoval spôsobom, kto bol lepší a kto horší, kto je väčšia či menšia legenda. Skôr sa zameral na to, čo ktorý z týchto manažérov znamenal pre klub vo svojej ére a čo klubu počas svojho pôsobenia dal a ako sa na tom dalo stavať a či vôbec.

OK, prejdem teda ďalej, v LFC sa toho od januára zmenilo naozaj dosť. Káder prešiel množstvom zmien, čo na ne hovoríš?

No hlavne treba dať novým hráčom čas, nech si zvyknú na LFC, na tlak, čo tu je, na nové prostredie, sami na seba. Futbalistov máme v tíme kvalitných dosť, Kenny by mal byť spoločne s Clarkom istotou, že pre klub odovzdajp maximum, aktuálne by som to ale nevidel o žiadnych trofejach, či útoku na ligový titul. Tím ešte potrebuje okrem zohrania sa aj mentálne dozrieť. Máme v tíme veľa mladých hráčov, ktorí sú navyše talentovaní, čo je prísľub do budúcna. Teda nehovorme zatiaľ o tituloch, aj keď, priznám sa, aj mňa niekedy prepadne predstava, aké by to bolo, keby sme ligu vyhrali už tento rok.

Čakám však 20 rokov, tak si ešte nejaký čas počkám. Ak ale domáci titul príde skôr ako neskôr, nenahnevám sa. 🙂

Ako hodnotíš posily?

Luis Suárez sa uviedol nad očakávania dobre. Je to proste hotový hráč, ktorý svojim výkonom strháva kolektív. Zvyšok hráčov, ktorí prišli ako napr. Henderson, Adam, Carroll či Enrique majú svoje kvality, ale ešte musia dokázať, že hrať za veľký klub aj vedia, lebo je iné hrať za LFC a iné napr. za Newcastle či Blackpool.

Nie je ale optimizmus, ktorý sa s LFC v každom momente spája, prehnaný?

Fanúšikom hlavne nemôžeš vysvetľovať, že práve hráči, ktorí hrajú za ich milovaný klub nie sú tí naj. Odišiel Torres a prišiel SUárez. Top hráč za top hráča a čuduj sa svete, o Torresovi už počas zápasov nie je ani zmienka. Luis ho proste svojim prístupom k hre, kvalitou, ktorú ponúka dokonale odrovnal. A ak sa k tomu pridá fakt, že sa po rokoch v LFC konečne deje, musí tu byť prítomný aj optimizmus. Jasné, treba krotiť vášne, je pred tímom ešte veľa práce, ale to, že je tu Kenny Dalglish tomu celému dáva iný – optimistickejší rozmer. Ja trebárs nečakám zázraky, ani od Dalglisha nie, ale už len jeho výsledky z minulosti hovoria jasnou rečou. No a ak sa pritrafia priaznivé okolnosti, môžeme byť úspešní.

Ľudia si ale myslia, že návratom Kinga na lavičku sa razom všetko zmení k lepšiemu..

Áno, ono sa tak už čiastočne aj stalo, viď výsledky a herný prejav z druhej polovice minulej sezóny. Opakujem ale, pred LFc je ešte strašne veľa práce, treba potvrdiť potenciál, ktorý aktuálna zostava má.

Môže sa však stať, že ten sa nepotvrdí..

Môže. Môže sa stať aj to, že v tejto sezóne už nedostaneme gól, ale na môže sa tu nehráme. LFC potrebuje reálne zamakať, doladiť nezrovnalosti a prítomná kvalita sa prejaviť musí.

Mme trebárs vždy pri Liverpoole šlo o to, aby ma svojou hrou bavil. Teraz je to rozhodne lepšie ako pred pár mesiacmi..

Ja som sa už tiež párkrát pristihol, ako mi z ksichtu nevie zmiznúť taký príjemný pozitívny údiv. Nie je to ale len o nových hráčoch, o tom, čo dokáže s kolektívom urobiť entuziazmus Suáreza, o prítomnosti Dalglisha, ktorý je stelesnením dobrej nálady a pohodovej atmosféry, je to aj o chémii, o tom, aby si hráči sadli, aby to, čo drilujú na tréningoch, vedeli preniesť do zápasovej reality.

Aký je tvoj naj moment v súvislosti s LFC?

Jednoznačne návrat Dalglisha na lavičku. S ním prišiel spomínaný optimizmus, hneď sa na tím dá pozerať inak, v lepšej nálade, ako tomu bolo pred pár mesiacmi, kedy mnohí z nás ani nemali chuť duely LFC sledovať.

Táto doba je snáď preč, v kádri už nie sú hráči ako Poulsen, Ngog, Degen, Konchesky či Insúa, ktorí na to proste nemali..

To rozhodne. Mne sa ale napr. Insúa páčil, vedel prejsť protihráča aj dobre prihrať. Podľa mňa len trpel na to, že sa zmenili manažéri a že stratil formu.

No, ja som na tom úplne inak, pre mňa teno mladý neobratný bek nebol dostatočne kvalitný.

Prejdem radšej ďalej. Je Kenny Dalglish zárukou, že sa v tíme už ďalej nebudp objavovať vyššie spomenutí hráči, ktorí proste nemali potrebnú kvalitu?

Dúfam, že áno. Ale aj on je len človek a môže pokojne podpísať niekoho, kto bude proste jasný omyl. Je chybné myslieť si, že Kenny robí všetko dobre. to si nanešťastie myslí množstvo fans odtiaľto z Anglicka. Niekedy je optimizmus až prílišný a to nie je dobre. Podľa m§a treba k veciam pristupovať s istou dávkou rešpektu a pokory, potom to pôjde a prípadné sklamanie nevyznie až tak hrozne.

Čo si myslíš, bude ešte Gerrard schopný hrať na najvyššej úrovni? Predsa len, ten dlhodobo zlý zdravotný stav ho môže výrazne limitovať..

Uvidíme. Steve je mentálne silný, navyše talentovaný a skúsený futbalista, ktorý vie, ako hrať, ako pristupovať k veciam, aby bol opäť ťahúňom tímu. Všetko samozrejme záleží od jeho zdravia, ktoré zrovna nevyhral v lotérii.

Myslíš si, že ho v dlhodobom hľadisku môže Charlie Adam nahradiť?

Uvidíme. Myslím, že aj keď je tu istá podobnosť, sú to rozdielni hráči. Adama skôr pripodobňujem k Alonsovi, Steve je energickejší, do súbojov ide inak, o čosi fyzickejšie ako Charlie. Ak si ale tento Škót zvykne na tlak a na spoluhráčov, môže byť pre tím veľkým prínosom, veď jeho ľavačka je jedným slovom skvostná?

Kam ale so Gerrardom, keď sa zo zranenia vráti?

Rozhodne do základu. 🙂 Myslím, že so Suárezom môže vytvoriť niečo, ako svojho času s Torresom – teda vysokoúderné duo, ktoré bude rozhodovať zápasy. Pri pohľade na zostavu, teda na mená ako sú Downing, Adam či Henderson a vlastne teraz aj Bellamy, mi tím náramne pripomína ten z 2008/09, kedy sme vďaka forme Torresa, Gerrarda, ALonsa, Reinu či Benayouna skončili v lifge druhí a nebyť pár chýb, mohol to byť aj vytúžený titul.

Nemá súčasný tím ešte o čosi väčší potenciál?

To ukáže až čas, lebo baviť sa o potenciáli sa môžeme, ale keď sa ten nepremení na skutočnosť, tak ide len o prázdne reči.

Ako The Reds v tejto sezóne skončia?

V PL dúfam, že v prvej štvorke, na boj titul to podľa mňa nebude, Man Utd, Man City a Chelsea sú podľa mňa na tom v tomto ohľade lepšie. No a domáce poháre? Tie sú nevyspytateľné. Neviem si tipnúť, ako dopadneme, ale samozrejme, ak to urobiť musím, tak vyslovím želanie – jedna trofej by bodla. 🙂

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply