We like: Pozdrav z Nórska

Štartujeme nová seriál „We like“. Rozhovory s fans, ktorí majú čo to povedať na tému Liverpool FC.


Priaznivci The Reds žijú po celom svete. LFCWAY.COM sa postupne podarilo získať niekoľko rozhovorov s naozaj zaujímavými ľuďmi. Začíname v Nórsku.

Thor Zakariassen toho z LFC prežil viac než dosť. Pamätá si na slávnu éru plnú úspechov, vie, čo sa presne odohrávalo počas nepríjemných udalostí v Bruseli 1985, resp. Sheffielde 1989. O stretnutí s Kennym Dalglishom hovorí, že sa nikdy viac nepriblížil nebu. Svojho času robil ako novinár rozhovor napr. aj s Bobom Paisleym.

Že neviete o kom je reč? Nevadí, podstatné je vedieť, že v seriáli „We like“ si priblížime fans The Reds z najrôznejších kútov sveta. Niektorých sa nám podarilo „vykoumat“ cez web, iných sme postretávali po potulkách svetom a priamo tvárou v tvár im položili niekoľko otázok.

Na začiatok začíname v Nórsku, kde, ako je známe, je najväčšia mimobritská fanúšikovská základňa The Reds v Európe. Niekdajší novinár a v súčasnosti učiteľ Thor Zakariassen mi v krátkom rozhovore priblížil svoje pohľady a na záver aj webovú stránku, ktorú spravuje.

Ako dlho LFC fandíš?

Od roku 1959. Keď som mal sedem, bol som s rodičmi v Liverpoole a videl svoj vôbec prvý zápas The Reds. Len mesiac predtým prišiel do klubu Bill Shankly.

Prečo si si vybral práve The Reds?

Ďakujem za to Bohu. No a popravde, nemal som na výber.

Najlepšia vlastnosť klubu?

Všetci sme jedna veľká „The Reds“ rodina. Rodina, ktorá sa postará o každého člena tak v dobrých, ako aj v zlých časoch. Pravdepodobne sme najlepšou rodinou na svete.

Bol si niekedy na Anfielde. Aké to tam je? Hovorí sa, že pre mnohých viac než vzrušujúce..

Hneď niekoľkokrát, hlavne v 80. a začiatkom 90. rokov. Keď som v 1987 navštívil Anfield, po prvý raz, stretol som sa s manažérom Bobom Paisleym a dokonca s ním robil interview. Rozprával som sa s ním viac než hodinu a ako človek bol skvelý. Malo to aj svoje opodstatnenie, keďže som v tom čase pracoval ako športový redaktor v istých nórskych novinách. Bob ma neskôr vzal na interview s Kennym Dalglishom. Môžem povedať, že bližšie k nebu som nikdy predtým, ani potom nebol.

Čo sa zápasov týka, videl som všetky finále FA Cupu v rokoch 1983 – 89, LFC trikrát vyhral. Prvýkrát v 1986 nad Evertonom v pomere 3:1. Večer pred zápasom som bol s niekoľkými Evertonians na party, samotný zápas sa zaradil do hrdej histórie Merseyside.

V 1988 to bol duel s Wimbledonom (0:1), na ktorý by som najradšej zabudol. Nikdy vak zo spomienok nevymažem historické finále, ktoré sa hralo o rok neskôr, len mesiac po tragédii v Hillsborough.

Červení a modrí (fans LFC a Evertonu), všetci spolu. Priznám sa, plakal som, keď Ian Rush strelil v nadstavenom čase náš tretí gól. LFC vyhral 3:2 v jednom z najemotívnejších finále, aké sa kedy vo Wembley hrali.

Najlepší hráč LFC? Kenny Dalglish, Ian Rush, možno Roger Hunt, alebo dokonca Steven Gerrard? Daj svoj tip.

King Kenny je pre mňa najlepším hráčom, aký obliekal dres LFC. Najlepší útočníci všetkých čias sú potom Rush, Keeagan, Fowler, Hunt, najlepší hráč posledných rokov je Steve Gerrard, klubu najoddanejší je zasa Carragher.

Je Roy Hodgson tým správnym mužom pre LFC?

Som optimistom. Verím, že Roy takým mužom je. Má moju plnú dôveru.

Tvoje priania?

Aby americkí majitelia opustili LFC, čo najskôr. Ruinujú náš klub, mali by vypadnúť. Potrebujeme opäť naštartovať našu vlastnú liverpoolsku cestu.

ThorMáš deti? Fandia LFC?

Mám, fandia a sú už dospelí (smiech). Cecilie je 34 a synovi Henrikovi 29. Henrik má syna Oskara, ktorý má 15 mesiacov a už teraz hrdo nosí liverpoolske oblečenie (smiech).

Povedz nám niečo o nórskych priaznivcoch The Reds..

LFC je v Nórsku najpopulárnejším klubom, je síce pravda, že Manchester United má viac fans, ich priemerný vek však je zhruba 8-9 rokov.

Na čom si nórski fans LFC najradšej pochutnajú?

Hmm, asi na hamburgeri a pive.

Klub, hráč, kluby, hráči, ku ktorým cítiš zášť?

Musím na to odpovedať? Dobre teda, úplne seriózne, nemám rád Manchester United a myslím, že sa to do konca môjho života nezmení.

Ak by si o tom mohol rozhodnúť, kto by bol pre The Reds najlepším kapitánom? Ja si myslím, že Steve Gerrard, dá sa s tým súhlasiť? Nemal by byť kapitánom Carragher?

Áno, dá. Steve je náš kapitán, Carra však má môj hlboký rešpekt. Obaja sú skutočnými legendami.

Môže byť LFC v najbližšej, či vzdialenejšej dobe reálne úspešný?

Čo sa týka krátkodobých vyhliadok, tak si myslím, že sa v tejto sezóne vrátime do Top 4. No a z pohľadu tých dlhodobejších – budeme majstri, majstri a ešte raz majstri. Tak doma, ako aj v Európe. : )

Nenahraditeľní hráči súčasného kádra?

Gerrard a Torres (ak je fit).

Koho by si rád videl v kádri The Reds?

Z tých hráčov, čo sa spomínajú Remyho (útočník Nice)

Najväčšia chyba LFC?

To, že Moores predal klub Amíkom.

Obľúbený chorál?

Mám dva, YNWA a Fields of Anfield. .

Hral si niekedy futbal?

Od 7 do 14 rokov ako pravý bek či krídlo.

Obľúbené číslo, ktoré by si si aj obliekol?

7

Obľúbený post?

Stredný záložník.

Priblíž nám tvoj web..

Môj web myliverpoolfc.org vznikol v 1998. Odvtedy sa ho snažím denne aktualizovať. Keďže pracujem ako učiteľ, písanie ma naozaj baví a tým pádom aj práca na webe. Hlavnou príčinou vzniku a funkčnosti webu je ale to, že milujem Liverpool FC.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply