We like: LFC je ako rodina. Fanúšikovia pri ňom stoja neustále

Už je to doba, čo sme tu uverejnili rozhovor zo série We like. Nejako nebol čas, možno chuť. Dosť ale výhovoriek, populárna rubrika je späť, snáď sa aktuálny počin bude páčiť.

Roland Szykora je stelesnením multikulturálneho miešanca. Starý otec sa narodil na juhu Maďarska, manželku si našiel v poľských Katoviciach. Jeho starí rodičia takmer štvrťstoročie strávili v Bratislave, aby počas komunistického režimu ušli do Švajčiarska (už aj s 13-ročným synom Alexom). Odtiaľ sa cez Francúzsko dostali až za oceán, do USA, konkrétne do štátu Massachusetts. Keď mal Alex 24, narodil sa Roland, dnes tridsiatnik, ktorý sa pred časom vrátil spoza veľkej mláky do Európy.

Architekt jednej z bostonských firiem hovorí plynule po slovensky i maďarsky, síce s americkým prízvukom, ale veľmi pekne. Je to pozostatok výchovy jeho starých rodičov, ktorí dbali na to, aby ich potomkovia ovládali viacero jazykov.

Koľko ich vlastne ovládaš?

Pár ich bude. Po anglicky hovorím, lebo v USA som sa narodil a strávil tam väčšiu časť života, po francúzsky, nemecky, slovensky, poľsky a maďarsky sa dohovorím preto, lebo mojim rodičom a obzvlášť starým rodičom záležalo na tom, aby sme o svojich predkoch a miestach, kde žili vedeli rozprávať práve jazykmi, ktorými sa na tých územiach hovorí.

A pred časom som kvôli viacerým kolegom z latinskej Ameriky chodil aj na španielčinu, viem si teda kúpiť kávu či zakričať v bare „gól“, keď hrá môj obľúbený tím 🙂

Liverpool, že?

Áno, určite The Reds, ale som aj veľkým hokejovým fanúšikom, na Bruins (Boston) mám veľa rokov v rade celosezónnu permanentku.

A čo bejzbal? Red Sox sú tiež v Bostone.

Bejzbal je fajn, má ten šport rád, ale viac som sa nadchol pre hokej a futbal.

Čo sa futbalu týka, v USA sa smerom k jeho skvalitneniu spravilo v ostatných rokoch veľa dôležitých krokov, uvoľnili sa financie, založili akadémie, je to vidieť na výsledkoch. 

Áno, som na to patrične hrdý. Je skvelé, že sa aj najmasovejší a najobľúbenejší šport na svete stáva populárnejší aj u nás.

Ako si sa dostal k Liverpoolu?

Bolo to ešte na univerzite. Dvaja európski spolužiaci, Brit a Bulhar sa neustále doberali, ktorý tím je lepší. Jeden fandil Arsenalu, druhý Manchestru United. Bolo mi vždy sympatické, ako do seba zabŕdajú, bola to vždy veľká sranda. Pozrel som si s nimi pár zápasov, začal som sa viac zaujímať o futbal a keď som pár ráz zhliadol zápasy LFC, vybral som si ho.

Čo ťa na ňom najviac upútalo?

Rodina. Jeho fanúšikovia klub skvele podporujú, sú aj v ťažkých časoch s ním, bojujú zaň, dýchajú a žijú preň. To mi imponuje, pretože si myslím, že rodina je v živote človeka najviac. Sám mám manželku a tri deti (12, 7 a 5-ročné) a som si veľmi dobre vedomý, že sú mojim najväčším šťastím.

Čo live skúsenosť s LFC?

Riadny (súťažný, pozn.) zápas som videl len v telke. Naživo som The Reds videl dvakrát v USA, resp. v Kalifornii a Toronte, boli to prípravné zápasy. Roky sa už na Anfield chystám, stále som si ale nenašiel čas. Teraz však, keď budem takmer do Vianoc v Európe by to ale mohlo vyjsť.

Aké obdobie počas tvojho fandenia bolo to naj?

Samozrejme víťazstvo v Lige majstrov 2005. Páčila sa mi práca a charizma Beníteza. Navyše milujem šikovných a chytrých hráčov ako bol napr. Luis García. Ním podpísaný dres mi visí v pracovni.

Teší ma však každé jedno víťazstvo. Teraz je tu Klopp a ten proste musí priniesť úspech.

Bydlisko máš na predmestí Bostonu, čo sa tam hovorí o FSG, majiteľoch LFC?

V globále ani nič. Domácich stále soccer nezaujíma, možno keby sa robila anketa, veľká väčšina ľudí by ani nemala šajnu, že Henry kúpil nejaký anglický tím.

A čo práve John Henry, aké má v Bostone meno?

Bejzbaloví fans na neho poriadne nadávajú (smiech). Ale to všetci, keď sa nedarí. Nezáleží na športe ani klube.

Tvoj najobľúbenejší hráč?

Luis García, to som už spomínal. A zo súčasných Roberto Firmino.

Liverpool sa v lete spája s angažovaním mladého reprezentanta USA Pulisića, ktorý hráva za Dortmund. Poznáš ho?

Ani veľmi nie. Priznám sa, nie som ten typ fanúšika, čo by denne sledoval všetky info, prestupy, špekulácie. O Pulisićovi viem, že je z USA, že je to veľký talent, navyše stále len tínedžer. Ale naozaj nedokážem posúdiť, čo je to za hráča. Určite by ale bolo dobré mať v kádri Američana. (smiech)

Ako to v tejto sezóne vidíš?

Prvá štvorka by bola fantázia. V živote sa riadim krédom, že nič nie je nemožné, a tak prečo by som nemohol lietať v oblakoch a povedať, že vyhráme titul?

Mohol, ale realita je niekde inde….

Uvedomujem si, že je v lige viacero kvalitných tímov, ale Kloppa by som nepodceňoval. Ale ako vravím, miesto v prvej štvorke by bolo skvelé.

Reálne ale skôr skončíme pod ňou…

To nemôžeš vedieť. (smiech)

Ale môžem. (smiech)

Spokojný však budem, keď si po každom zápase budem môcť povedať, že hráči vydali zo seba všetko.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply