We like: V lete nutne potrebujeme skvalitniť káder

Opäť sa hlási obľúbená rubrika We like. Tentoraz má anglicko-slovenský rozmer. tak sa usaďte a príjemné čítanie.


Ben Morris žije na Slovensku už jedenásť rokov. Špeditér fandiaci Liverpoolu si našu krajinu zamiloval, pred ňu však kladie LFC. „Ten je ako láska na celý život,“ hovorí chlapík, ktorý sa narodil v Bristole, ale prevažnú časť života prežil v St. Helen´s, mestečku neďaleko Liverpoolu, ktoré poznáme najmä zo zápasov liverpoolskej U21.

Začnem súčasne, tým, čo fanúšikov v súčasnosti zaujíma najviac, teda transfermi. Čo očakávaš od prestupového leta?

Ťažká otázka na úvod (smiech). Mám však dve verzie, neviem, ktorá sa skôr približuje realite.

Tou prvou je predstava, že sa nám podarí priviesť kreatívneho záložníka, chladnokrvného strelca a tiež pravého obrancu.

Prečo práve tieto posty?

No, to je jednoduché. Pretože na nich máme problém…

Suárez dal ale ako útočník v 2012/13 až 30 gólov a nebyť tendenčného trestu FA, pokojne mohol skončiť aj na vyššej méte.

Aj napriek tomu, že ich Luis toľko nastrieľal, myslím si, a som si istý, že nie som sám, že nie je typickým strelcom. Na gól potrebuje veľmi veľa šancí, preto by som v tíme skôr videl hráča, ktorý je v tomto smere opačný. Teda, že dá napr. z 5 šancí dva góly a je vymaľované.

Pýtaš sa ďalej, prečo by som v tíme rád videl kreatívneho záložníka a pravého obrancu. Predpokladám, že pri stredopoliarovi uvedieš meno Coutinho, ja si ale myslím, že Philippe je ešte veľmi mladý a v jeho výkonnosti prídu výkyvy, navyše kreatívnych hráčov na ihrisku nie je nikdy dosť.

Pravú obranu by sme mali vyriešiť preto, že Glen Johnson ako prvá voľba na tento post, nehrá dlhodobo to, čo by mal pravý bek hrať. Spomínam si napr. na Finnana, či Babbela, ktorí presne vedeli, čo majú hrať. Glen to často ani len netuší.

Celkom silné slová. Smerujú k tomu, že by si ho najradšej videl v drese nejakého iného tímu?

Úprimne, nevadilo by mi, keby za slušné peniaze odišiel. Na druhej strane by som bol nerád, keby sa tím zbavoval skúsených hráčov.

Kam teda s Johnsonom? Na pravé krídlo?

Aj to je možnosť. Mne sa ale viac páči na ľavej obrane, kde si dokáže loptu cez nohu hodiť do stredu a pravačkou nebezpečne zakončiť.

My v Čechách a na Slovensku si ale roky prajeme, aby dostal šancu na pravom krídle. Techniku má slušnú, vie 1 na 1 a ako krídlo by mohol aj pomáhať defenzíve, veď má v tomto smere dostatok skúseností. Čo na to hovoríš?

Za pokus by to možno stálo, ale zasa neviem, či je to typ hráča, ktorého by som na krídle rád videl. Krídlo si predstavujem ako priamočiareho hráča s kvalitným centrom. Je to Glen?

Podľa mňa do istej miery je…

Tak ho potom treba dať na krídlo (smiech).

Máš aj nejaké konkrétne mená, ktoré by si rád v drese LFC uvítal?

Mám jedného, ktorého ani keby nám platili. Rooneyho (smiech).

Prečo?

Odchovanec Evertonu urobí kariéru v Man Utd. Však to je úplne odsúdeniahodné (smiech).

Tak späť k tým konkrétnym menám…

Do obrany Lahma z Bayernu, do stredu poľa Pirla a do útoku Lewandowskeho.

Fúha, vysoko rúbeš…

Tomuto som nerozumel, čo že to robím?

No, že tvoje predstavy sú príliš nereálne 🙂

Sú, ale pýtal si sa, koho by som chcel mať v LFC, nie?

To, áno. Prejdime ďalej. Ako si spokojný s prvým rokom Rodgersa na lavičke LFC?

Vidím to skôr pozitívne.

Ako to? Skončili sme predsa siedmi, sme bez pohárov…

Tím sa len formuje. Ak by sa nám podarilo udržať Suáreza a do tímu prídu mnou spomenutí hráči, hráme reálne o TOP 4 (smiech).

A keď sa to nepodarí?

Myslíš udržať Suáreza, alebo priviesť Lahma, Pirla a Lewandowskeho?

No, druhá možnosť je úplne cez, tá prvá je o dosť reálnejšia, aj keď po Luisových posledných vyhláseniach to skôr vyzerá, že už má zbalené…

Ak Suárez odíde, bude mať LFC s naplnením dlhodobých ambícií, ktoré samozrejme siahajú do Ligy majstrov, veľký problém.

Ak zostane, môže sa bez kvalitného doplnenia kádra stať, že to s umiestnením v tabuľke lepšie nebude. Proste Liverpool potrebuje kúpiť kvalitu, ak sa tak nestane, môžu byť naše sny o úspešnom tíme opäť odložené o ďalší rok.

Vráťme sa k Rodgersovi. Čo myslíš, dokedy s ním bude mať FSG trpezlivosť?

Zatiaľ ju mať musia. Pred rokom na neho vsadili. Vyhodiť najväčšiu liverpoolsku legendu Dalglisha, navyše takým dehonestujúcim spôsobom, ako to Werner spravil, a po sezóne, ktorá dopadla veľmi podobne, poslať  preč aj svojho koňa, to by aspoň pre mňa znamenalo, že americkí majitelia nevedia, čo robia.

Myslím si, že Rodgers kontrakt dodrží. Myslím, že podpísal na tri roky.

My teda môžeme len dúfať, že sa tím kvalitatívne posunie…

To už je údel fanúšika. Môžeme len dúfať, tešiť sa a smútiť.

Dočkáme sa?

Určite. Však v klubovej histórii sú raz svetlé a raz tmavé obdobia.

Mnoho fans ale už dávnejšie stratilo vieru. Klub dookola opakuje rovnaké chyby a to na všetkých úrovniach, nakupujeme predražených hráčov, ktorí sa poväčšine nevedia presadiť, stále sa pozeráme na slávnu minulosť, hráme sa na to, že sme stále veľký a úspešný klub a pritom nás špičkoví hráči zďaleka obchádzajú…

Nie je to príliš svetlé obdobie, ale verím, že sa to zmení. Dajme Rodgersovi čas ešte aspoň rok. To by už mali byť vidieť výsledky jeho práce. Či už pozitívne, alebo negatívne.

Aj v 2013/14 ale budeme tímom 1, či 2 hráčov. Alebo sa mýlim?

Skôr nie, nemýliš sa. Teda, rád by som bol keby si sa, ale reálne to asi bude zasa prioritne o tom, ako zahrá dvojica Gerrard – Suárez. Teda, ak sa bavíme v rovine, že Luis zostane.

The Reds riešia transfer útočníka Celty Aspasa. Je to dobrá voľba?

Toto je otázka ako šitá na mňa. Môj bratranec si za manželku zobral Španielku práve z Viga a jej rodina je fanúšikom práve Celty. O Aspasovi som v minulej sezóne počul až až. Dokonca som si aj pár jeho zápasov pozrel. Rozhodne je to útočník, ktorého v tíme nemáme.

Či sa ale presadí? Snáď áno. Je to strelec, ktorý sa nebojí zakončiť, neotáľa so zakončením, je iný ako Suárez a to je dobre.

Momentálne je ale nejaký problém s dovŕšením prestupu, tak dúfajme, že sa zrealizuje.

Takže Aspas je dobrá kúpa.

Dúfam, že áno. Predpoklady na to má, uvidíme ale, ako sa vysporiada s tlakom, novou ligou, prostredím, životným štýlom. V kádri je ale veľa po španielsky hovoriacich hráčov, takže by mal zapadnúť.

Tipni si, na akom mieste v 2013/14 skončíme?

Podľa mňa tesne za TOP. Rodgers potrebuje výsledkový progres, ale ako som už povedal, musí prioritne posilniť, lebo bez toho výsledky nebudú.

Presadí sa nejaký tinedžer, resp. mladík z juniorky?

Úprimne? Neviem. Snáď Stering, či Shelvey ukážu, že potenciál majú. V poslednej dobe sa ale vynorilo viac talentovaných mladíkov. Príliš ich ale nepoznám.

LFCWAY.COM je web českých a slovenských fans LFC, čo hovoríš na hráčov ako Berger, Šmicer, Baroš, či aktuálne Škrtel?

Bergera som párkrát videl naživo, jeho tvrdá strela nás neraz dvíhala zo sedadiel. Šmicer mal v LFC nahradiť McManamana, čo sa mu nepodarilo, ale v Lige majstrov 2005 dal vo finále dôležitý gól a má veľký podiel na konečnom triumfe.

Baroš mal dobré obdobia, aj zlé. No a Škrtel? To je predsa chlapík, ktorý, keď príde do Burger Kingu a objedná si Big Mac, tak mu ho pripravia (smiech).

Momentálne sa veľa hovorí, že by mal radšej Liverpool opustiť. Rodgers ho v druhej polovici sezóny skoro vôbec nestaval..

Dúfam, že zostane. Rád by som bol, keby klub staval na stopérskej dvojici Agger – Škrtel. Majú ideálny vek, ak im vydrží zdravie, budú v defenzíve ťahúňmi The Reds.

Tvoj najobľúbenejší hráč?

Ten, čo dáva pasy na metrov (smiech). Steven Gerrard samozrejme. Je to už dekádu symbol LFC.

Komu by si dovolil prestup?

Z LFC?

Áno.

Spearingovi. Ten sa asi natrvalo v áčku nepresadí. A tiež aj Assaidimu, ktorého Rodgers nebral veľmi vážne.

Čo Coates?

Ten bude chcieť hrávať, sú tu MS a on na nich chce byť a hrať. takže asi aj jemu.

Tiež si myslím, že by talentovaní mladíci mali ísť nabrať skúsenosť so seniorským futbalom do tímov, kde majú šancu pravidelne hrávať.

Kto z mladíkov má podľa teba najväčší potenciál?

Hmm, neviem odpovedať úplne jednoznačne, veď juniorov až tak nepoznám. Ale z hráčov áčka asi Henderson.

Čo by si v súčasnom LFC zmenil?

Postavenie v konečnej tabuľke 2012/13. Byť prvým by sa mi páčilo (smiech). A potom aj Liga majstrov, samozrejme.

(smiech) Vďaka za rozhovor.

Rado sa stalo.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply